Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Artan Vakalardan Destek Bulan Ons Altın 1810 Dolarda Seyrediyor

Dünya genelinde coronavirüs vakaları her geçen gün artmaya devam ettikçe, güvenli liman olan altın pozitif tarafta kalarak, yeni rekor denemelerinde.
Artan Vakalardan Destek Bulan Ons Altın 1810 Dolarda Seyrediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Başta koronavirüs salgını olmak üzere bunun yol açtığı tüm gelişmeler altın fiyatlarını desteklemeye devam ediyor. Aralık ayından bu yana yaşanan COVID-19 pandemisi ülkeleri birçok tedbir almaya yöneltmişti. Mayıs sonu, Haziran ayının başı ile birlikte getirilen kısıtlamalar kaldırılırken altın fiyatları nispeten düşüş gösterdi.

Fakat son haftalarda özellikle Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere bazı ülkelerde vakaların rekor seviyelerde artması piyasadaki tedirginliğin bir kez daha yükselmesine sebep oldu. Şu an dünya genelinde toplam vaka sayısı 15 milyona yaklaşmış durumda.

608 bin insanın hayatını kaybettiği salgın hastalıkta ekonomik alanda meydana gelen hasarın telafi edilmesi için merkez bankalarının uyguladığı genişlemeci politikalar da altının yükselişe geçmesini sağlayan bir başka faktör olarak öne çıkıyor.

Altının onsu yeniden 1800 dolar üstüne çıkmayı başardı.
Ons Altın 1810 Dolar
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Altın fiyatları 2020’nin başından bu yana koronavirüs salgınının yatırımcıları güvenli liman arayışına yöneltmesi ile %20’ye yakın artış gösterdi. Geçtiğimiz haftalarda hafif dalgalı bir seyir gösterse de dünya çapında vakaların kaygı verici düzeyde artması sebebiyle yeniden yükselişe geçmiş durumda.

Saat 09:55 itibarıyla %0,02 artıda 1810 dolardan işlem gören ons altın 16 Temmuz’da 1795 dolar ile haftanın en düşüğünü kaydetmişti.

Analistler yükselişin devam etmesi durumunda 1813 – 1822 – 1831 bariyerlerine doğru çıkış olacağını düşünüyor. Bu şekilde yükselişin devam etmesi halinde en üst nokta 1850 dolar olarak tahmin ediliyor.

Salgının bu şekilde devam etmesi durumunda 2011 yılında görülen zirvenin aşılacağı ve tarihi rekorun yenileneceği beklentisi de yüksek. Altın 2011 yılında 1921 dolar ile tüm zamanların en yükseğini kaydetmişti. GCM Yatırım analistleri düşüş trendine girmesi halinde ise 1790 başta olmak üzere 1780 – 1766 – 1755 seviyelerine doğru düşüş olmasını öngörüyor.

Gram altın şu dakikalarda onsla benzer bir performans sergileyerek, %0,02 artıda seyrediyor.
Gram Altın 399 Lira
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

399,15 liradan el değiştiren gram altın önceki hafta 401 lira ile tarihi rekorunu kırmıştı. Sonrasında dalgalı bir performans sergilese de bu seviyeden fazla uzaklaşmadı. Geçen hafta dar bir bantta hareket eden değerli metal, 400 lira sınırını zorlamaya devam ediyor.

Ons türünde artış olsa da dolar kurunun haftalardır sakin seyretmesi, gram altının çıkış yakalamasına engel oluyor. Dolar kuru şu dakikalarda 6,85 liradan işlem görüyor. Analistler gram türünün 396 üstünde kaldığı sürece pozitif seyrini devam ettireceğini düşünüyor. Yükselişin hızlanması halinde ise 400 – 402 ve 404 liraya doğru çıkışların yüksek olasılıklar olduğunun altı çiziliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu