Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Altın Fiyatlarının Ons Başına 1800 Doları Kırma Potansiyeli Var

Koronavirüs vakalarının azalmasıyla yatay seyretmeye başlayan altın fiyatları için 1800 dolar tahminleri geliyor.
Altın Fiyatlarının Ons Başına 1800 Doları Kırma Potansiyeli Var
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs vakalarının artmasıyla hızlı yükseliş kaydeden altın fiyatları, bu süreçte 1750 dolar civarına kadar yükseldi. Vaka sayılarında azalma ve ekonomilerin yeniden açılma haberleriyle gerilemeye başlayan altın, bugünkü işlemlere dalgalı bir başlangıç yaptı.

Altın ons fiyatı, bugünkü işlemlere 1696,96 dolardan başladıktan sonra yüzde 0,10 civarında yükselişle 1701,50 dolarda seyrediyor.
Altın Fiyatları Başlangıç
Görsel Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Altın, Nisan ayında yüzde 7 civarında yükseliş kaydetti. Aylık bazda en yüksek 1748,28 doları görürken, yaklaşık 7 yılın zirvesini kaydetti. En düşük gördüğü seviye ise 1569,95 dolar olarak gerçekleşti.

Gram altın fiyatına baktığımızda ise bugünkü işlemlere 383,85 liradan başladıktna sonra bir miktar gerilediğini görüyoruz. Daha sonra toparlanan kıymetli metal, 383 – 384,5 lira aralığında dalgalanmaya başladı. Gram altın yüzde 0,07 oranında artıda 383,75 liradan alıcı buluyor.

Altın fiyatlarındaki seyir göz önüne alındığında birçok uzman yükseliş beklentilerini koruyor ve yeni yüksek seviyelere işaret ediyor.
Altın Fiyatları İlk Aylar Yükseliş
Görsel Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Örneğin; UBS Yatırım Bankası’ndan Joni Teves, altın fiyatlarının yılın başında gösterdiği güçlü yükselişe yeniden dönebileceğini düşünüyor. Böylece ons başına 1800 doları kırma potansiyeli olduğunu ifade ediyor. Teves’e göre; yaşanan belirsizlik ve negatif reel faiz ortamında altına, yatırımcıların ilgisi artmaya devam edecek.

ABD’deki koronavirüs vakalarının yavaşladığı haberleriyle sakinleşen altın, bu hafta alınacak merkez bankası kararlarına odaklandı. En az 11 merkez bankasından toplantı bekleniyor. Altın ons fiyatı gösterdiği dalgalanmalarla yılbaşından bu yana yüzde 12 getiri oranına sahip oldu.

Dünya Altın Konseyi, yılın ilk çeyreğine ilişkin talep eğilimleri raporunu yayımladı.
Dünya Altın Konseyi Talep Değişimi
Görsel Kaynak: Dünya Altın Konseyi

Buna göre; koronavirüs salgınının altın talebini etkileyen en büyük faktör olduğunu vurguladı. Raporda, salgının yayılması ve potansiyel ekonomik etkisi ortaya çıktıkça, yatırımcıların güvenli liman varlıkları aradıkları yazıldı. Bu kapsamda, altın ETF’lerine dört yıllık süre boyunca en yüksek üç aylık giriş olduğu açıklandı.

Teves ise altın hareketinin, yatırımcıların ilgisini özellikle kurumsal yatırımcıların alımını tetiklediğini ifade etti. Teves, “Belirsizliğin çok yüksek olduğu, büyümede zayıflama beklendiği ve altının yatırımcı portföylerinde çeşitlendirici olmasını cazip hale getiren negatif reel faizler olduğu için altın daha da cazip hale geliyor,” dedi.

Dünya Altın Konseyine göre; 2020’nin birinci çeyreğinde yatırımla desteklenen altın talebi 1083,8 tona yükseldi.
Salgınla Altın Fiyatlarının Değişimi
Görsel Kaynak: Dünya Altın Konseyi

Covid-19 salgınının, altın için güvenli liman yatırım talebini artırdığı ve pazarın tüketici odaklı sektörlerindeki belirgin zayıflığı dengelediği ifade edildi. Yılın ilk çeyreğinde altın destekli ETF’ler, bu ürünlerdeki küresel varlıkları 3,185 tonluk yeni rekorlara iten büyük girişler çektiği açıklandı.

Toplam bar ve madeni para yatırımı, yüzde 6 düşüşle 241,6 tona gerilediği gösterildi. Mücevherat talebinin ise salgın sürecinde gerileyerek, üç ayda yüzde 39 düşüşle 325,8 ton ile rekor düşük seviyelere indiği belirtildi.

Altına girişlerin artmasıyla birlikte ABD doları karşısında 8 yılın zirvesini gördü. Değer bazında küresel altın talebinin, 2013 yılının ikinci çeyreğinden bu yana en yüksek seviye olan 55 milyar dolara ulaştığı açıklandı. Fiyatın ise Hint rupisi ve Türk lirası bazında yeni rekorlara imza attığı ifade edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%