Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD TÜFE’siyle Dolar Karşısında Güçlenen Japon Yeni 114’lerde Fiyatlanıyor

116 üzerindeki 5 yılın yüksek seviyelerinden gerileyen USD/JPY paritesi, 114’lerde kalıcılık kazandı. Düşüş, enflasyonla gerileyen dolardan kaynaklandı.
ABD TÜFE’siyle Dolar Karşısında Güçlenen Japon Yeni 114’lerde Fiyatlanıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Japon yeni bugün dolar karşısında 114,4’e doğru güçlendi. Dolardaki zayıflık dün açıklanan ABD Aralık ayı enflasyon verilerinin beklentilerle uyumlu gelmesiyle yönlendirildi.

Dün enflasyon verilerinin açıklandığı 16.30’dan sonra düşüşe geçen USD/JPY paritesi, en son 114,53’te işlem gördükten sonra Perşembe seansına yatay başladı. Avrupa seansında daha da düşen USD/JPY paritesi, negatif seyrini sürdürdü.

TSİ 11.42’de ekside fiyatlanmaya devam eden paritenin gün içi aralığı 114,36 – 114,71 oldu.
USD/JPY 13 Ocak Yükseliş
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

Majör parite, 4 Ocak’taki 5 yılın en düşük seviyesi olan 116,35’ten geriledi. Gün içi düşük seviye paritenin 3 haftanın zayıf değerini işaretledi. Artan kayıplarla haftalık bazda negatif performansa geçen parite, yüzde 1,2 değer kaybetti. Yıllık bazda ise yüzde 10 değerlendi.

Düşüş durumunda izlenecek ilk teknik destek 114,31’ken ilk destek 114,16 oldu.

Paritenin son zamanlarda tarihi yüksek seviyelere çıkması ise iki ülkenin merkez bankası arasındaki politika farklılıklarından kaynaklandı.

ABD başta olmak üzere diğer büyük merkez bankaları parasal ayarları normalleştirmeye hazır olduklarının sinyallerini verirken, Japonya enflasyonun merkez bankası hedefinin altında kalması nedeniyle ultra gevşek politikasını sürdürme sinyali verdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%