Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Dolar Endeksi Teşvik Görüşmelerinin Yeniden Başlamasıyla Geriledi

3 Kasım ABD başkanlık seçiminden önce mutabakata varılamayan ek mali teşvik paketi görüşmelerinde bir kez daha teklifler sunuldu. Artan risk iştahı doların zayıflamasına yol açtı.
ABD Dolar Endeksi Teşvik Görüşmelerinin Yeniden Başlamasıyla Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerika Birleşik Devletleri’nde 3 Kasım’da yapılan başkanlık seçimlerinin ardından gözler teşvik paketine çevrilmişti. Hatırlanacağı üzere seçimden önce haftalar süren müzakerelerden sonuç alınamamış ve dönem başkanı Donald Trump, görüşmelerin seçim sonrasına kalmasını istemişti.

Seçimlerin üzerinden yaklaşık bir ay geçmişken, teşvik paketine ilişkin görüşmelerin yeniden başladığına dair haber alındı.
ABD Covid-19 Durumu
Kaynak: Worldometers

ABD, Covid-19 vaka ve can kaybı sayısı bakımından en kötü durumda olan ülke. Yaşanan virüs salgını hayatı tehlike altına sokmasının dışında ekonomiye de tarihin en ciddi zararını verdi. Bu nedenle getirilecek olan yeni bir destek paketi özellikle hanehalkı ve küçük işletmeler için çok önemli.

ABD Senatosu Çoğunluk Lideri Mitch McConnell’ın yeni teşvik paketi teklifinde bulunduğu öğrenildi. Bu teklif için ABD Başkanlık görevini 20 Ocak’ta Joe Biden’a devredecek olan Trump’ın desteğini aldığı biliniyor.

Ekonominin şu an acilen desteğe ihtiyacı olduğunu belirten isim, 3 hafta içinde resmiyete dökülmesini istiyor. Daha önce hem yüz yüze hem telefon olmak üzere sayısız görüşme yapan ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ile Hazine Bakanı Steven Mnuchin de görüşmelere yeniden başladı.

Pelosi’nin yeni teklifini Mnuchin’e sunduğu fakat tutarının bilinmediği aktarıldı. Demokratlar daha önce 2,4 trilyon dolarlık teklifte bulunmuş fakat Washington hükümeti tarafından reddedilmişti.

ABD’de bir kez daha teşvik paketine odaklanılması ile birlikte piyasalarda risk iştahının önemli oranda arttığı ve dolar endeksinin sert bir düşüş gösterdiği görüldü.
ABD Dolar Endeksi
Kaynak: Investing

ABD Dolar Endeksi %0,14 ekside 91,168 puandan işlem görüyor. Endeks gün içinde 91,123 puana gerilerken, bu aynı zamanda 52 haftalık periyodun en düşüğü olarak kaydedildi. Yıllık bazda ise %6,72 negatif tarafta bulunuyor.

Coronavirüs salgının ekonomide yarattığı hasarı telafi için yeni bir mali teşvik paketinin yolda olduğuna dair iyimserlik, güvenli varlıklara olan ilgiyi zayıflattı.

EUR/USD paritesi de söz konusu gelişmenin etkisiyle yükselerek 1,21’i test etti. Şu dakikalarda %0,07 artıda 1,20 seviyesinden işlem görüyor. Dolar ile Türk lirası arasındaki duruma da kısaca bakacak olursak, şu anki seviyenin 7,78 olduğunu görmekteyiz.

Gelişmekte olan ülke para birimleri arasında, ABD doları karşısında en fazla yükseliş gösteren Türk lirası oldu. Dün 7,83’ten kapanan kur, haftanın üçüncü işlem gününde 7,78 – 7,84 arasında hareket etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%