Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Doları’nın CBOE VIX, Michigan Endeksi ile Değerlendirilmesi ve Parite Hareketleri

ABD Doları ve dünya genelinde takip edilen önemli göstergelerin hareketlerine bakış, global politik gelişmeler ve paritelere dair teknik verilerin incelenmesi şöyle;
ABD Doları’nın CBOE VIX, Michigan Endeksi ile Değerlendirilmesi ve Parite Hareketleri
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Çin müzakereleri devam ediyor. Piyasalardaki ılımlı havaya kaynak görülen, ek tarifelerin uygulamaya geçeceği 1 Mart tarihinin ileriye atılmasına yönelik ABD tarafından gelen açıklamalar; tahvillerden çıkışları ve görece riskli varlıklara girişleri destekler nitelikte. Küresel arenada yön veren endeksler arasında önemle takip edilen New York borsaları, bilanço açıklamalarından destek buluyor.

ABD Dolar Endeksi (DXY) 97,00 bandının üzerindeki hareketlerinin ardından bu haftaki performansında gevşemesini sürdürüyor. Endeks 96,47 seviyesine gerilerken, günlük hareket marjı 96,44 ile 96,61 noktaları arasında gerçekleşiyor. Endeks 96,77 noktasında bulunan 100 günlük hareketli ortalamsının üzerindeki performansı ile yatırımcı tarafında daha pozitif tabloyu işaret edebilir.

CBOE Volatility (VIX) ve Michigan Endeks Verileri Pozitif

ABD piyasalarında ve dünya genelinde yakından takip edilen önemli göstergeler arasında da yer alan CBOE VIX Endeksi (Chicago Board Options Exchange Volatility Index) yani piyasalardaki korkunun izlendiği endeks haftalık değişiminde aşağı yönlü hareketi ile karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz yılın son düşüş hareketleri öncesinde 29’lu seviyelere yükselerek yüksek risk gösteren endeks güncel verisinde 14,99 seviyesine gerilemiş durumda.

Yine ABD tarafında Michigan Tüketici Hissiyatı verilerinde Şubat ayının ilk verisi 93,3 beklentisine karşılık 95,5 olarak açıklandı. Ekonomik harcamaların baş göstergesi anlamı taşıyan endeks 500 katılımcı ile gerçekleştiriliyor ve yüksek değerlerdeki grafiklerinde tüketici iyimserliğinin pozitif duruşu mesajı ifade ederken dolar yönünde de boğa (pozitif) bir öngörüye kaynak görülüyor.

Beklentinin üzerinde gelen veri ile ABD dolarında bir değerlenme işaret edilirken Şubat ayının ikinci verisindeki beklenti ise ayın ilk verisi 95,5 seviyesinde paralel olarak karşımıza çıkıyor. Endeksin öngörülenin üzerinde bir veri açıklama ihtimali politik gündemler ve dolar tarafına bakıldığında pek muhtemel görüldüğü gibi, açıklanan verinin beklentiyi aşması halinde dolarda pozitif seyrin artabileceği düşünülebilir. 5 yıllık ABD CDS’i haftalık değişimde %4.52 düşüş ile 16,9 ile 17,8 noktaları arasında dalgalandı. Aylık değişimini %7.65, yıllığını ise %10.11 geri çekilmede gösteren risk sigorta primi an itibarıyla 16,9 seviyesinde.

Durağan Brexit, Almanya 5G Altyapısı ve ABD Çağrısı

İngilterenin AB’den ayrılma sürecinde somut bir gelişme hala yok. Son günlerde en son Theresa May’in güvenoyu gündeminin ardından kritik bir gelişme görülmemesi sürecin belirsizliği kaynağında İngiliz varlıklarını baskıladığı gibi Euro tarafına da negatif yansıyor. Sürecin sonuna yaklaşılıyor olması ticari anlaşmaların yapılmadan gerçekleşecek bir Brexit ihtimallerini artırırken, rölatif sonuçlarda GBP ve İngiliz finansallarında katı bir gerileme gözlenebilir.

Almanya telekomünikasyon alt yapısının 5G entegrasyonunu yapmak üzere Huawei gündemi, teknoloji devinin ABD ile olan zıtlığını gündeme getiriyor. ABD Çin’li teknoloji devinin dünya genelinde iddialı çalışmaları ve dünyanın telekomünikasyon altyapısının yüksek bir oranının şirket araçları ve çalışmaları kullanılarak yapılanma ihtimalleri başlığında, ülkelere olası istihbarat açıkları yönünde çağrıda bulunmuştu. ABD Çin müzakereleri sürerken diğer taraftan bu gelişme sürece yansıması muhtemel negatif maddeler arasında yer alabilir.

EUR/USD ve GBP/USD Hareketleri

EUR/USD paritesi bugün 1,1335 seviyesinden işlem almakta. Paritenin 1,1345 seviyesinde bulunan 10 günlük hareketli ortalamasının üzerindeki seyri, 1,390 seviyesine dair bir hareket 1,400 psikolojik sınırının test edilmesine yol açabilir. Bu bağlamda 1,400 seviyesinin kırılmış olması ise sert bir değerlenme kapısı açabilir. Ayrıca 14 günlük RSI indikatörü 51 seviyesinde nötr bir bölgede dalgalanan grafikler çiziyor.

GBP/USD %0.35 değer kaybı ile 1,3016 noktasına geriledi. Hareket üzerinde etkili olan politik gelişmeler ve süreçlerin somut sonuçlar elde etmiş olmaması negatif bir başlıkta karşımıza rakamlarla çıkıyor. Günlük hareketini 1,3012-1,3077 seviyeleri arasında gerçekleştiren paritede 1,3029 noktasındaki 20 günlük hareketli ortlamanın üstü pozitif duruş işareti görülebilir.

ATR (14) indikatöründe de düşük hareketli sinyalinin yukarı yönde güncellenmesine neden olabilecek bu senaryo, ülke gündemine dair olumlu gelişmeler değerlenmeyi artırabilir ve 1,3050 seviyeleri test edilebilir. aşağıda ise 1,2938 seviyesinde bulunan 200 günlük hareketli ortalama olası bir destek görevi görebilir. 

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu