Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

93 Altına İnen Dolar Endeksi Sıkılaştırma Odağıyla Sınırlı Pozitif

FED'in sıkılaştırma için vereceği ipuçlarına odaklanan dolar endeksi, bunun yanında zayıf verilerin baskısıyla sınırlı pozitif seyrediyor.
93 Altına İnen Dolar Endeksi Sıkılaştırma Odağıyla Sınırlı Pozitif
Son Güncelleme: 
Yorum

Geçen hafta FED toplantı tutanaklarının bu yıl sıkılaştırmaya gidilebileceğini göstermesiyle Kasım 2020 sonrası en yüksek seviyelerine çıkan dolar endeksi (DXY), bugün zayıf seyrediyor.

93,73 değerinden uzaklaşan dolar endeksi, dün 92,96’da kapanış yaptıktan sonra bugünkü seansa 92,99’la başladı. Sonrasında kademeli bir şekilde yükselirken en güçlü 93,06’ya dokundu. Bu noktadan sonra kazançlarının bir kısmını verse de hafif artıda seyrini sürdürdü.

TSİ 09.25 sıralarında hafif artıdaki dolar, yazıma kadar 92,97 – 93,07 aralığında hareket etti.
ABD Dolar Endeks Sınırlı Pozitif
Kaynak: MarketWatch

Gün içi düşük seviye DXY için yaklaşık bir haftanın en zayıf değerini işaretledi. 5 günde yüzde 0,16 değer kaybeden DXY, 3 ayda yüzde 3,7 değerlendi. Yılbaşından bu yana da yüzde 3,4 arttı.

Bugünkü zayıf seyir, dün açıklanan Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) anketinin ABD özel sektör büyümesinin 8 ayın en düşük seviyesine yavaşladığını göstermesinin ardından geldi.

Ancak beklentiler, ABD Merkez Bankası’nın bu yıl varlık alımlarını gevşetmeye başlayabilecek olmasının doları desteklemeyi sürdüreceğini gösteriyor. Piyasalar için odak noktası, Fed Başkanı Jerome Powell’ın daralma zaman çizelgesi hakkında bazı ipuçları vermesinin beklendiği Jackson Hole Sempozyumu’na çevrilmiş durumda.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu