Yatırım yapmaya başla!

2020’nin İlk Yarısında Altın, Haziran’da Bakır Emtiası Kazandırdı

Haziran ayında 18 ürün içeren emtia grubu içinde en çok artan bakır oldu. Yılın ilk yarısında yatırımcısına en fazla kazandıran ise %17,3 artışla külçe altın olarak gerçekleşti.
2020’nin İlk Yarısında Altın, Haziran’da Bakır Emtiası Kazandırdı

Koronavirüs pandemisinin yaşandığı şu günlerde, fiyatlarında en fazla dalgalanma olan grup emtialar oldu. Petrol fiyatları düşen taleple sert gerilerken, altın güvenli liman özelliğinden destek bularak son yılların en yüksek seviyelerine ulaştı.

Emtia ürünleri arasında yılın ilk yarısında en çok kazandıran %17,3 ile altın olurken, Brent petrol %37,6 oranında kaybettirdi. Ocak ve Haziran ayları arasında 18 emtia ürününden 15 tanesinin fiyatları azaldı, 3 tanesinde artış oldu. Genel itibarıyla koronavirüs salgınının emtia piyasasını olumsuz etkilediğini söyleyebiliriz.

Haziran ayında emtia grubu içinde en fazla kazandıran bakır oldu.
Bakır Fiyatları
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Geçtiğimiz ay emtia ürünlerinin 13 tanesi yükselirken 5 tanesinde değer kaybı gerçekleşti. Bunlar arasında yatırımcısına en fazla kazandıran %13,1 ile bakır olurken onu; %11 ile Brent petrol, %9,6 ile şeker, %8,1 ile kurşun ve %5,7 ile pamuk takip etti.

Kakao, %10,9 ile en fazla gerileyen emtia olurken onu %5,6 ile buğday, %5,3 ile doğal gaz, %0,9 ile platin ve %0,3 ile paladyum izledi. 1 Haziran‘da 2,45 seviyesinde olan bakır fiyatları ay içerisinde en yüksek 2,72’ye kadar çıktı.

Şu dakikalarda ise %0,86 artıda 2,77’den işlem görüyor. Yılın ilk yarısında en çok kazandıranlar arasında %1,9 ile gümüş, %0,2 ile paladyum yer aldı. En fazla kaybettirenlerde petrol başı çekerken, hemen arkasından %22,1 ile kahve, %20 ile doğal gaz, %14 ile platin, %13,9 ile kakao ve %12 ile buğday yer aldı.

Covid-19 pandemisi devam ederken, altın fiyatları riskten kaçıştan bulduğu destekle yükselmeye devam ediyor.
Altın Yükseliş Sürüyor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Yılın ilk yarısında en fazla kazandıran emtia olan altın, Temmuz ayının ilk haftasını yaşadığımız şu günlerde de pozitif yönlü hareketini sürdürüyor. Saat 16:52’de %0,58 artıda 1785 dolardan işlem görüyor. Önceki kapanış seviyesi 1775 dolar olan altının ons türü yeni haftaya yükselişle başladı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) hafta sonu yaptığı açıklamada vakalardaki rekor düzeyde artışa dikkat çekti. Bu açıklama ve ABD gibi bazı ülkelerde pandeminin başından bu yana en yüksek sayılara ulaşılması altın fiyatlarını destekledi.

Phillip Futures emtiadan sorumlu yöneticisi Avtar Sandu, yılın ikinci yarısına girilmesine rağmen ufukta toparlanma adına henüz bir ışık görülmediğini söyledi. Asya ve Avrupa tarafından salgını kontrol altına almak için önemli adımlar atıldığını, fakat birçok ülkede durumun hala karamsar olduğunu aktardı.

Bu durumun ekonomiye verdiği zararla birlikte merkez bankalarının genişlemeci politikaya devam etmesi anlamına geldiğini söyleyen uzman, altını destekleyen en önemli unsurlardan biri olduğunu sözlerine ekledi.

Sandu değerlendirmesine, “ABD’de artan sayıda eyaletin tekrar kısıtlamaları uygulamaya koymaları ile birlikte, bu durum Fed’in bilançosunun genişlemeye devam etmesini ve faizlerin düşük kalmasını sağlıyor. Bu gelişmeler de altın piyasalarını destekliyor.” sözleriyle devam etti.

Gram altın şu dakikalarda gün içi en yüksek seviyeye yakın seyrediyor. 394 lira üzerinden alıcı bulan altının gram türü son 24 saat içinde %0,53 oranında artış gösterdi. Çeyrek altın 644, yarım 1289 ve Cumhuriyet altını 2655 liradan el değiştiriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum