Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

2,5 Ayın Yükseğine Tutunan GBP/USD, Haftalık %1 Artışa Hazırlanıyor

İngiliz sterlininin dolar karşısında değerini yansıtan GBP/USD paritesi, bugün artıda seyrederken haftayı pozitif performansla bitirmeye hazırlanıyor.
2,5 Ayın Yükseğine Tutunan GBP/USD, Haftalık %1 Artışa Hazırlanıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Dün en son 1,3703’de işlem gören majör parite, bugünkü seansa 1,3704 ile başlayıp gün boyu pozitif bölgede hareket etti. Avrupa seansında kazanımlarını genişletirken, seyir zayıf dolar ve Hazine getirilerinin yanında İngiltere’nin ekonomik veri cephesindeki güçlü verileriyle yönlendirildi.

TSİ 12.49’da yüzde 0,20 artıda dururken gün içi hareket aralığı 1,3703 – 1,3742 oldu.

Gün içi yüksek seviye, dün test edilen 1,3749’un ardından 29 Ekim’den bu yana GBP/USD’nin en yüksek değeri oldu.
GBP/USD 14 Ocak 1,37
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

Parite son dönemdeki yükselişiyle tüm göstergelerde pozitif performans sergiledi. Haftalık bazda yüzde 1 artan parite, aylık bazda yüzde 3,6 değerlenirken yıllık olarak da yüzde 0,35’le hafif artışa geçti.

Paritenin son haftalardaki artışı, İngiltere Merkez Bankası’nın Aralık ayında beklenmedik şekilde faiz artırmasıyla yönlendirildi. Bu arada açıklanan son ABD verilerinin, dolar şahinlerinin beklentilerini yanıltması etkili oldu.

Bugün yoğun olan İngiltere ekonomik gündeminde hem aylık hem çeyreklik büyüme rakamları beklentileri aştı. GSYİH, Kasım’a kadar olan üç ayda yüzde 1,1 artarken Kasım ayında yüzde 0,9 arttı. 2021’in on birinci ayında sanayi üretimi ve üretim çıktısı da tahminlerden iyi geldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%