Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yetişkinler için 10 Para Biriktirme İpucu

Rahat bir emekli hayatı yaşamak isteyen yetişkin bireyler için para biriktirme ipuçları sizlerle...
Yetişkinler için 10 Para Biriktirme İpucu
Son Güncelleme: 
Yorum

Yetişkin kişiler için paranın önemi daha büyüktür. Ayrıca gençlere göre daha bilinçli olduklarını da söyleyebiliriz. Yetişkinler, bu yaşlarına kadar elde ettikleri paranın nasıl kazanıldığının ve geçim sıkıntılarının daha farkındadırlar. Bu nedenle de elde ettikleri paranın değerini bilirler ve daha doğru yönetirler. Aynı zamanda çocukları için geleceğe yatırım yapmalarının da bilincindedirler. Yinede bazen birikim konusunda sıkıntı çekebilirler.

Yaş ilerledikçe hemen hepimizde bir telaş başlar. Eğer bu yaşlar için bir yatırım yapmamışsanız, endişelerinizin de önüne geçmekte zorlanır, pişmanlık yaşamaya başlarsınız. Yaş ilerledikçe kendimizde çalışmak için gerekli güç ve enerjiyi bulamayabiliriz. Bu nedenle de para kazanmak için gerekli enerjimiz varken, emeklilik günleri için de yatırım yapmayı ihmal etmemeliyiz. Ayrıca yetişkin bir birey olduğunuz zaman da, para biriktirmeye ve yatırım yapmaya devam etmeliyiz. Karşılaşabileceklerimiz için her zaman hazırlıklı olmamız gerekiyor.

Genç yaşlarda kazandığınız parayı, doğru bir şekilde yönetmeyi öğrenirseniz, ilerleyen yaşlarda kendinize bir servet inşa edebilirsiniz. Bugünü değil, yarını düşünerek yaşamalı ve bu nedenle de kazandığınız parayı gelecek için değerlendirmelisiniz. Yaşınız ilerlediği zaman emekli olup rahat ve konforlu bir hayat yaşamayı hayal ediyorsanız, gençken o günlerin temelini atmaya başlamalısınız. Zengin bir emekli olmak için ipucu arıyorsanız, genç yaşta emekliliğinizi düşünerek yaşamanız gerektiğini söyleyebilirim.

1 İyi Bir Bütçeleme Yapın

İyi Bir Bütçeleme YapınBütçeleme yapma konusunda da yetişkinler daha başarılı olabilirler. Tüm gelir ve giderlerin hesaplanması zaten hemen her yetişkin tarafından yapılmaktadır. Yetişkinler, eğlence giderleri konusunda gençlere göre daha ketum davranabilirler. Yetişkinlerin para biriktirmek için ilk dikkat etmesi gereken nokta olarak bu bütçeleme işi olmalıdır. Gelirlerinizi tek tek hesap etmelisiniz. Giderlerinize eşinize ortak karar vermeli ve bakmak zorunda olduğunuz bir çocuğunuz varsa bunu da hesabınıza katmalısınız.

Sağlık giderleri, yaşın ilerlemesi ile birlikte beslenme alışkanlıklarında daha dikkatli olunması gibi harcamaları da doğru bir şekilde planlamalısınız. Bunu yapmanın en iyi yolu ise eşinizle birlikte bir kişisel finans planı yapmaktır.

2 Cömert Olmayın

Cömert OlmayınGenellikle çocukların istekleri kırılamaz ve zor durumlarda bile ihtiyaçları giderilir. Bu konuda çocuğunuzu da eğitmeniz ve bilinçlendirmeniz gerekiyor. Üniversite okuyan çocuklarınız için yaptığınız zorunlu masraflar dışındaki ihtiyaçlar için daha tasarruflu olması gerektiğini anlatmalısınız. Çocuklarınıza cömert davranmanız, düşündüğünüzün aksine yapacağınız büyük bir kötülüktür. Paranın önemini anlaması ve dikkatli harcanması gerektiğini mutlaka öğretmeli, her isteklerine karşılık vermemelisiniz.

3 Eşinizle Birlik Yapın

Eşinizle Birlik YapınPara biriktirmek için mutlaka eşinizi de bu programa dahil etmelisiniz. En büyük yardımcınız olacağından da emin olabilirsiniz. Genellikle annelerin daha tasarruflu oldukları; ama söz konusu çocuklar olduğu zaman pek tutumlu olmadıkları görülür. Ama çift olarak bir plan yaptığınız zaman bunu uyma konusunda yine en başarılı kadınlar olacaktır. Özellikle tasarruf konusunda aile bireylerinin birbiri ile dayanışma içinde olması gerekiyor. Bir tarafın tasarruflu olması, diğer tarafın savurganlığı planınızı bozacağı gibi huzurunuzun da bozulmasına neden olabilir.

4 Doğru Bankayı Seçin

Doğru Bankayı SeçinBirikim hesabınızı oluşturmak için doğru bankayı seçtiğinizden emin olun. Bankaların birikim hesapları ile ilgili uygulamalarını inceleyin ve yine eşinizle birlikte hangi bankayı seçeceğinizi belirleyin. Bankaların uyguladığı kesintiler hakkında bilgi sahibi olun ve kaçınmak için bankaları araştırın. Maaş müşterisi olduğunuz bankaları tercih edebileceğiniz gibi kesinti ücreti olmayan veya az bir masraf çıkaranları tercih edin.

Aynı zamanda bankaların yaş ile ilgili de çeşitli uygulamaları vardır. Çeşitli sigorta işlemlerinizi yapabileceğiniz gibi birikim hesabınızın yönetilmesi konusunda da doğru bankayla çalışmanız önemlidir. Bu anlamda dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise dolandırıcılıktır. Bu tarz saldırılardan uzak durmak için en güvenli hissettiğiniz kurumu seçmelisiniz. Banka hesabınızın güvenliği konusunda da bankalardan yardım alabilirsiniz.

5 Yatırım Yapmayı İhmal Etmeyin

Yatırım Yapmayı İhmal EtmeyinYatırım yapmanın yaşı yoktur. Ayrıca bir emekliyseniz, tüm gününüzü boş geçirmek yerine al – sat işlemleri, piyasaları izlemek gibi konularla geçirebilir ve kısa vadede para kazanabilirsiniz. Bu konuda da yetişkinler, eğer meslek dallarından uzaksa gençlere göre tereddüt etmektedir. Bunun yanında yaşın verdiği olgunlukla, riskleri daha iyi yönetebilir ve daha karlı yatırımlar yapabilirsiniz. Piyasa hareketlerini yorumlayabilir ve günlük al – sat işlemleri ile kar elde edebilirsiniz.

Yapmanız gerekenler, bilgisayarınızı açmak, ülke ve dünya haberlerine göz atmak, piyasada yatırım araçlarını izleyerek yorum yapıp, al veya sat emri vermektir. İşlem platformları sayesinde de kolayca yatırım işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bilgisayardan anlamam diyenlerdenseniz merak etmeyin, çünkü oldukça kolay bir şekilde ücretsiz eğitimlerle öğreneceksiniz.

6 Bireysel Emeklilik Sistemine Başvurun

Bireysel Emeklilik Sistemine BaşvurunÇalıştığınız dönemin hayat koşullarını, emekliliğinizde de sürdürmek istiyorsanız, bireysel emeklilik hesabı (BES) açtırmanız da fayda vardır. Devlet katkısıyla desteklenen bireysel emeklilik sistemi, oldukça iyi bir tasarruf ve yatırım sistemidir. Emekliliğiniz için ekstra bir gelir elde etmenin de en iyi yoludur. Çalışırken yapabileceğiniz en doğru uzun vadeli yatırımdır da diyebiliriz. Bireysel emeklilik sistemi hakkında detaylı bilgiler için tıklayın.

7 Öğrenmekten Vazgeçmeyin

Öğrenmekten VazgeçmeyinYaşınız kaç olursa olsun, öğrenmekten vazgeçmeyin. Beyninizi her daim canlı tutmak için her gün öğrenebileceğiniz yeni bilgiler keşfedin. Bunu birikim hesabınıza katkıda bulunmak için kullanabilirsiniz. Finansal araçlar ve piyasalar hakkında bilgiler araştırmak, tüm dünyadan haberleri takip etmek ve yatırımlar hakkında bilgi sahibi olmak, birikim hesabınıza destek olacaktır. Ayrıca bu sayede unutkanlık gibi bilişsel gerilemelerin de önüne geçmiş olacaksınız. Yapılan araştırmalar bunu kanıtlıyor ve beyninizi canlı tuttuğunuz sürece daha sağlıklı bir yaşlılık yaşayacağınızı belirtiyorlar.

8 Çocuklarınızdan Yardım İsteyin

Çocuklarınızdan Yardım İsteyinGenellikle aileler çocuklarından maddi bir yardım beklemez ve talep etmezler. Manevi birlikteliğin devam etmesi, yetişkinler için en önemli yardımdır. Ama çocuklarınızdan ilerleyen yaşlarınızda yardım istemek de hakkınızdır. Unutkanlık veya hastalık gibi durumlarda, size yardımcı olmaları, bazı harcamalarınızı üstlenmeleri, birikim hesabınız için en büyük yardım olacaktır. Aranızdaki para iletişimini bir ticaret ve mecburiyete çevirmeksizin, onların yardımına ihtiyacınız olduğunu hissettirmelisiniz.

9 Küçük Çaplı İş Başlatın

Küçük Çaplı İş BaşlatınKüçük ölçekli, fazla yorulmadan yapacağınız bir iş kurabilirsiniz. Bu ilgi alanlarınızla, hobilerinizle veya uzmanlık alanlarınızla ilgili olabilir. Bu sayede iyi bir ek gelir elde edebilirsiniz. Ayrıca sosyalleşmek ve beyninizi canlı tutmak için da bu iş oldukça faydalı olacaktır. Yıllardır hayalini kurduğunuz bir iş varsa, emeklilik bunun için en uygun zaman olabilir. İnternetten yapabileceğiniz işler varken, uzmanlık alanınızla ilgili dersler verebilirsiniz. Emeklilere ek gelir sağlayacak iş fikirleri için tıklayın.

10 Torununuza Bakın

Torununuza BakınTorunlar, çocuk sahibi olma sevincinizden sonra yaşayacağınız belki de en büyük sevinçtir. Bir toruna sahip olan yetişkinlere baktığınız zaman oldukça mutlu olduklarını, onlarla vakit geçirmek için can attıklarını görürsünüz. Ayrıca çalışan çocuklarınızın çocuğuna bakma da, yapacağınız en iyi yardımlardan birisidir. Bir bakıcıya emanet etmek istemiyorsanız, torununuza siz bakabilir ve karşılığında size küçük yardımlarda bulunmalarını isteyebilirsiniz. Örneğin pazar masrafınızı karşılamalarınız, elektrik faturanızı ödemelerini isteyebilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%