Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

UBS’ye Göre Altın 2021 Başında Son Bir Sıçrama Yapıp Düşüşe Geçecek

Son günlerde düşüş trendinde olan değerli metal için tahminde bulunan UBS bankası, salgına ve aşıya bağlı olarak altının 2021 başında yeniden 2 bin dolar üstüne çıkmasını bekliyor.
UBS’ye Göre Altın 2021 Başında Son Bir Sıçrama Yapıp Düşüşe Geçecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Coronavirüs vakaları dünya genelinde 57 milyona yaklaşıyor. 1 milyon 355 bin insanın hayatını kaybettiği salgın hastalıkta, son günlerde gerçekleşen gelişmeler yüreklere su serper nitelikte. Pfizer, BioNTech, Moderna gibi ilaç ve biyoteknoloji şirketleri coronavirüs aşı çalışmalarından olumlu sonuç aldıklarını bildirdi.

Dün Pfizer’dan gelen açıklamada aşı denemelerinin nihai sonucuna göre Covid-19 üzerinde %95 oranında başarı elde edildiği söylendi.

Birçok ülkede vakalar hızla artıyor ancak aşı haberleri ikinci dalganın kötü etkisini sınırlandırıyor. Uzmanlar güvenli liman olan altında düşüş sinyalleri artsa da son bir sıçrama daha olabileceğini belirtiyor.

Altının ons fiyatı saat 11:34 itibarıyla %0,62 ekside 1858 dolardan işlem görüyor.
Aşı İyimserliği Altını Baskılıyor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Birçok ülkede vakaların yeniden tırmanışa geçmesi kısıtlamaların da bir kez daha uygulanmasına yol açtı. Ancak pandeminin ilk zamanlarında gerçekleştiği gibi altın bu kez güvenli liman özelliğini ön plana çıkaramadı. Son haftalarda dalgalı bir performans gösteren değerli metal genel olarak düşüş eğilimli hareket ediyor.

Analistler söz konusu düşüşte koronavirüs aşısına dair iyimserliğin etkisi olduğunu belirtiyor. Aşının yakın zamanda üretime geçip, dünyaya dağıtılacak olması altın gibi güvenli varlıklarda satışları hızlandırdı. Çarşamba günü 1870 dolardan kapanan ons altın, yeni güne düşüşle başladı.

Gün içi en düşük 1857’ye kadar inen kıymetli maden yıllık bazda %25’e yakın pozitif kalmaya devam ediyor. Yaşanan sağlık krizi yatırımcıları altına yöneltirken, 2020’nin başından bu yana hiç olmadığı kadar iyi bir performans sergiledi. Kısa vadedeki seyrini ise yine pandemi ve aşı gelişmeleri belirleyecek.

Teknik açıdan bakıldığında 1846 – 1851 arası destek, 1867 – 1879 arası direnç seviyeleri olarak izleniyor. 19 Kasım 2020 tarihli altın fiyatlarına baktığımızda; gram altın 457, çeyrek 747, yarım 1495 ve Cumhuriyetin 3147 liradan alıcı bulduğunu görmekteyiz.

UBS analistleri altının merkez bankalarının devreye soktuğu teşvikler nedeniyle, son bir yükseliş göstereceğini düşünüyor.
UBS Altın Yorumu
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Hükümetler salgın nedeniyle kötü etkilenen ekonomilerini ayakta tutabilmek için hanehalkına ve işletmelere sayısız destek verdi. Bu konuda Almanya ve Amerika kesenin ağzını en çok açan ülkelerden oldu. Bunun yanında merkez bankaları uyguladığı politikalarla ekonomiye destek olmaya çalıştı.

Emtia piyasasına dair değerlendirmede bulunan İsviçreli yatırım bankası UBS analistleri, altın ve petrolün en çok tercih edilenlerden olduğunu bildirdi.

Salgına yönelik riskler nedeniyle emtia varlık sınıfı için beklentisini nötr olarak açıkladı. Kurum analistlerine göre teşviklerin yanında aşının bulunmasıyla yakın zamanda kısıtlamaların da kalkacak olması petrolü yükseltecek.

Bunun yanında altın üzerinde baskı yaratacak. Fakat 2021 yılının başında altının son bir kez daha sert sıçrayacağı ve yeni zirveleri kaydedebileceği ifade ediliyor. 2021 başında ons altının 2000 doları aşması ancak yıl sonunda 1850’ye gerilemesi bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu