Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türk Sinema Tarihinde İlk Kez 7.3 Milyon Seyirciye Ulaşan Yerli Film!

2017 yılı Türk sineması için rekorların kırıldığı bir tarih olmayı başardı! İşte, bu yılın ilk yarısında kırılan rekorlar;
Türk Sinema Tarihinde İlk Kez 7.3 Milyon Seyirciye Ulaşan Yerli Film!
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Tarihte ilk kez 7.3 milyon kişi tarafından izlenen rekortmen bir yerli filmin yanı sıra Türk sinemasına ait ilklerin de yaşandığı bir yıl olan 2017’nin sinema verilerini huzurlarınıza getiriyoruz. Son yıllarda rekora doymayan ve başarılı komedi filmleri arasında yer alan Recep İvedik yeni devam filmiyle de geleneği sürdürmeyi başardı.

Elbette ki yılın kazananı sadece Recep İvedik 5 filmi değildi.  İlklerin ve enlerin yaşandığı 2017 yılının ilk yarısı, Türk sinemalarında yerli filmlerin başarısıyla sonlandı. Toplam seyirci sayısında da ilklerin yaşandığı bu yıl, bazı yerli ve yabancı yapımlar ön plana çıktı. Peki, gişede beklentileri fazlasıyla karşılamayı başaran ve Türkiye’deki sinemalarda rekora koşan yerli ve yabancı filmler hangileri?

İşte huzurlarınızda ilklerin yaşandığı 2017 yılına ait sinema verileri;

Sinema Tarihinde İlk Kez 30 Milyon Bilet Satıldı!

Sinema Tarihinde İlk Kez 30 Milyon Bilet Satıldı!Türk sinema tarihi adeta 2017 yılında altın dönemlerini yaşıyor. 2016 yılında yaşanan üzücü olaylar ve olumsuzluklar sinema sektörüne de yansımıştı. Bu olumsuzluklar sinemaya giden yıllık izleyici sayısında %3.2’lik çarpıcı bir düşüşe neden olmuştu. Fakat Türk sinemaları 2017 yılının ilk 4 ayıyla birlikte adeta şaha kalktı. İlk 4 ayda vizyona giren 126 yeni film, sinema tarihinde bir rekorun da kırılmasına ön ayak oldular.

Tarihte İlk Kez 30 Milyon Bilet Satıldı!Türk sinema tarihinde ilk kez 30 milyon adet bilet satıldı. Ayrıca ortalama 12.11 TL’ye satılan bu rekor bilet sayısı, toplamda 372 milyon liralık hasılat rekorunun da kırılmasını sağladı. 2016 yılında ise satılan bilet sayısı 24 milyon adette ve gişe hasılatı ise 290 milyon lirada kalmıştı.

Recep İvedik 5 Filmi Yeni Rekorun Sahibi Oldu!

Recep İvedik 5 Filmi Yeni Rekorun Sahibi Oldu!Halihazırda en çok izlenen filmlerden biri olan Recep İvedik serisi, dördüncü filmiyle de 7.3 milyon seyirciye ulaşmayı başarmış ve rekorun sahibi olmuştu. Şimdi ise bu rekor yine serinin başka bir filmiyle egale ediliyor. Türk korku filmlerinden 2006 yapımı Gen ile birlikte ilk uzun metrajlı filmini çeken ve ağabeyi Şahan Gökbakar’ın başrollerinde yer aldığı Recep İvedik 4 ve 5 filmlerinin de yönetmeni olan Togan Gökbakar, yeniden bir rekorla karşımıza çıkıyor.

Türk Sinemalarında En Çok İzlenen Yabancı Film Son 20 yılın en eğlenceli Türk filmlerinden Recep İvedik serisini geride bırakarak, diğer rekortmen yapımlara göz atıyoruz. Görselleri, aksiyon ve yarış sahnelerinin yanı sıra müziklerine de doyamadığımız seri filmlerden Hızlı ve Öfkeli’nin yeni filmi, Recep İvedik’in en büyük rakibi oluyor. Nisan ayında vizyona giren Hızlı ve Öfkeli 8 filmi, sadece 3 hafta’da 2.1 milyon seyirciye ve 32 milyon liralık gişe hasılatına ulaşmayı başardı. Böylece Hızlı ve Öfkeli 8 filmi Türk sinemalarında en çok izlenen yabancı film unvanın da sahibi oldu.

Yerli Filmler Gişede Yabancı Filmleri Solladı!

Yerli Filmler Gişede Yabancı Filmleri Solladı!Tek başına 85 milyon liralık ciroya ulaşan Recep İvedik 5 filmi, 2017 yılının ilk yarısında toplanan gişe hasılatının %22’lik büyük payını oluşturuyor. Akabinde gelen Hızlı ve Öfkeli 8 ise daha 3 haftalık gösterim süresinde rekoru zorluyor. Ancak yine de yerli filmler, yabancı yapımları sollamayı başarıyorlar.

Recep İvedik 5’in yanı sıra Ahmet Kural, Murat Cemcir ve Selçuk Aydemir üçlüsü tarafından meydana getirilen Çalgı Çengi İkimiz filmi de 2017 yılının ilk 4 ayında yaklaşık 2.8 milyon seyirciye ulaştı. Ardından ise 20 Ocak’ta vizyona giren Olanlar Oldu filmi 1.8 milyon seyirci ile bu yapımları takip etti. Toplamda ise Türk sinemalarında %58,3’lük oranla yerli, %41.7’lik oranla ise yabancı filmler izlendi.

Hedef: 2017 Sonunda 62 Milyon Seyirci!

Hedef: 2017 Sonunda 62 Milyon Seyirci!Sadece ilk 4 ayda boy gösteren 126 film, sinema tarihinde bir rekora şahitlik ettiler. Seyirci sayısında %26.5’lik, hasılatta ise %28.4’lük artışın yaşandığı 2017 yılı, rekorların yaşandığı bir dönem olmaya devam edecek gibi görünüyor.

İlginizi Çekebilir :

2015 yılına göre %3.2 azalan izleyici sayısı, 2016 yılının sonunda 58 milyonla sınırlı kalmış olsa da bu yıl artış gösteren yerli filmler bu rakamları daha da fazla arttıracak gibi görünüyor. Henüz ilk 4 aydan 30 milyon biletin satıldığı 2017 yılının sonundaki hedefin; 62 milyon izleyiciye ve 750 milyon liralık gişe hasılatına ulaşmak olduğu belirtiliyor. Peki, sizce bu oranlara bakılarak, hedeflenen bu rakamlar yılsonunda yakalanabilir mi?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın