Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yeşilçam Sinemasından Beyin Yakan ve En Efsane 13 Sahne

Videoda, her duyduğunuzda sizi şaşırtan ve dumura uğratan Yeşilçam sinemasından unutulmaz beyin yakan sahnelere tanık olacaksınız.
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Ülkemizin sinema geçmişini oluşturan Yeşilçam’da sayısız filme imza atılmıştır. Yüzlerce oyuncunun rol aldığı binlerce film, beyaz perdeye aktarılarak insanların beğenisine sunulmuştur. Hemen her türde film çekilmiş ve insanlar bu filmlere büyük ilgi göstermiştir. Türk sinemasında, yabancı sinemalara göre çok daha kısıtlı bütçeler olmasına rağmen takdir edilesi işler çıkarılmıştır. Bazı filmler ise, akıllara durgunluk veren sahneleri ile hafızalarda yer etmiştir.

Kültür mirasımız olarak gösterilebilecek Yeşilçam filmleri, tekrarları ardı arkası kesilmeden yayınlanmaktadır. Filmlerdeki samimiyet duygusu, yıllar sonra bile o filmlerin izlenmesine neden olmaktadır.

Çekilmiş yüzlerce filmde, bazen en duygusal Türk filmleri ile gözyaşlarına boğulduk. Bazen ise her izlendiğinde güldüren en komik sahnelere tanık olduk. Bu videodaki sahnelerde ise hissedeceğiniz yegane duygu şaşkınlık olacak.

İlk olarak Türk Sanat Müziği’nin Sanat Güneşi olarak bilinen Zeki Müren’in, yıllar geçse de akıl sır erdirilemeyecek bir sahnesini izliyoruz. Türk sinemasının sultanı Türkan Şoray ile yaşanan bu sahneyi hatırlamayan yoktur herhalde. “Durdurun uçağı iniyoruz!” repliği çok kez karşınıza çıkmıştır. Yolcu uçağından paraşütle atlanması ve alttan verilen musiki müziği şaşkınlık uyandırmaktadır.

İlginizi çekebilir: Türkiye ve Dünyadan 65 Ünlü İsmin Çocuk Fotoğrafları

Cüneyt abimizin, hastanede kendisine iğne yapılacağı sırada, şırıngadaki hava boşluğundan doktorluk testi yapması unutulacak gibi değildir. Usta oyuncunun bir başka filminde, ölmüş kızın yüzünden, tecavüze uğradığı tespitinin yapılması ibretlik sahneler arasında yerini almaktadır.

80’lerin sonunda çekilmiş Şener Şen ve Müjde Ar’ın başrollerini paylaştığı Arabesk filminin, “Durun! Siz evlenemezsiniz çünkü kardeşsiniz” repliği yıllarca hafızalardaki yerini korumuştur. Sahnenin devamındaki gelişmeler ise izleyenlere “yuh artık” dedirtiyor.

Sinema tarihinin en absürd filmlerinden birisi olarak gösterilen Dünyayı Kurtaran Adam filminin, beyin yakan sahneler içeren videolarda yer almaması düşünülemezdi. Videonun devamında gerçekleşen kazık sahnesi bize söyleyecek söz bırakmıyor. Bu sahnenin yorumunu siz izleyenlere bırakıyoruz. Aldatılan kocanın karısını yatakta yakalaması sonrası, bohçaya sarıp duvardan duvara vurması, milyonlarca kez sosyal ortamlarda paylaşılmış en bilinen sahnelerdendir.

Tavsiye Ederiz: En İyi Aldatma Konulu Filmler Listesi

İbrahim Tatlıses’in İstanbul trafiğindeki eşsiz macera deneyimi ise bizce kamu spotlarına bile konu olabilecek nitelikte. Türk usulü ekstrem spor nasıl olur diye sorsalar, bu sahneyi kanıt olarak önlerine koyabiliriz.

Yeşilçam’ın kısıtlı imkanları ile nice unutulmaz Türk filmleri çekilmiştir. Pek çok film unutulmazlar arasında yerini alırken bazı filmler ise tozlu raflar arasında yerini almıştır. Ülkemiz insanının zeka konusunda sınır tanımadığının kanıtı olan bu beyin yakan sahneler ise, yıllar boyu izlendiğinde tebessüm ettirmeye devam edecektir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.