Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Prenses Diana Kimdir? Hayatı, Ölümü ve Hakkındaki Gerçekler

Prenses Diana'nın yardımseverliği, güler yüzü, düğünü, gelinliği, evliliği, boşanması ve ölümü ile ilgili hakkında daha fazlasını öğrenmek ister misiniz?
Prenses Diana Kimdir? Hayatı, Ölümü ve Hakkındaki Gerçekler
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Prenses Diana kimdir denildiğinde akıllara pek çok farklı şey gelmektedir. O, kimilerine göre Prens Charles’in güzel eşi, kimilerine göre kocasını aldatan yakışıksız bir Kraliyet Ailesi mensubu, kimilerine göre küçüklüğünden itibaren etrafındakilerin isteklerine boyun eğmiş ve sonunda kendi istediği hayatı yaşamaya başlamış güçlü bir kadın, kimilerine göre de bir suikastta hayatını kaybetmiş iyiliksever kişidir. Ama sempatik tavırları, insancıllığı, melek yüzü ve samimiyeti ile o genellikle hayranlık duyulup sevilen bir kişilik olmuştur.

Ne var ki genç yaşta hayatını yitirmiş, evlilik hazırlığı yapmakta iken karnında taşıdığı bebek ve sevgilisi Dodi Al Fayed’le birlikte ölmüştür. 31 Ağustos 1997’de gerçekleşen kazadan yalnızca Prenses Diana’nın koruması kurtulmuş ancak o da tanık koruma programına girdiği için kazadan hemen sonra ortalıktan kaybolmuştur. Ve Prenses Diana, arkasında soru işaretleri bırakarak gözyaşları ile 6 Eylül 1997’de yapılan görkemli veda töreniyle son yolculuğuna uğurlanmıştır. Bu şekilde konuya kısaca giriş yaptığımıza göre şimdi de Lady Diana kimdir sorusuna kısaca cevap verelim.

Prenses Diana Kimdir?

Prenses Diana Kimdir?Bütün dünyanın tanıdığı Galler Prensesi Lady Diana sahiden kimdir? Prens Charles ile evlendikten sonra sürekli göz önünde olan, gazetelerin ilk sayfalarında yer alan Lady Diana, bir tek İngiltere halkının değil tüm dünyanın sevgisini kazanan kişidir. Daha düğününde ne kadar farklı bir Galler Prensesi olacağının sinyallerini veren Diana, utangaç tavırlarıyla ilk günden milyonlarca insanın sempatisini kazanmıştır.

Çok geçmeden mutlu mesut bir şekilde yaptığı evliliğin, hayallerindeki gibi yürümeyeceğini anlamış, ne yaptıysa Prens Charles’ı aşkı Camilla’dan vazgeçirememiştir. Prens Charles ile 14 yıl resmi olarak evli kalan Lady Diana sonunda onu mutsuz eden evliliğini bitirmiş ve istediği hayatı yaşamaya başlamıştır. Ancak gülen mavi gözleri ve altın sarısı saçlarıyla milyonların kalbini fetheden yardımsever kadın, boşanmasından yalnızca 1 sene sonra muammalarla dolu bir trafik kazasında hayata veda etmiştir.

Tıpkı düğünü gibi cenaze töreni de milyonlarca insan tarafından izlenmiş, sevenlerinin gözyaşları arasında gelmiş geçmiş en ünlü Galler Prensesi olarak son yolculuğuna uğurlanmıştır. Evet, kısaca Lady Diana kimdir sorusu bu şekilde cevaplandırılabilir. Fakat güzel ve mutsuz prenses hakkında söylenmesi gereken daha pek çok şey var. Bakalım; bir tek hayatta olduğu zamanlar değil, ölümünden sonra da adından sıklıkla söz ettiren Lady Diana’nın nasıl bir yaşam öyküsü varmış?

Tavsiye İçerik: Elvis Presley Kimdir? Hayatı, Filmleri ve Şarkıları

Prenses Diana’nın Hayatı

Prenses Diana’nın HayatıAristokrat bir aileden gelen Diana, 1 Temmuz 1961’de İngiltere, Norfolk Sandringham Park House’de doğmuştur. Annesi Frances Ruth Shand Kydd (boşanmadan önce Frances Spencer), babası ise Edward John Spencer’dir. Hem anne hem de baba tarafından köklü bir ailenin mensubu olan Diana Spencer, anne tarafından İrlandalı ve İskoç, baba tarafındansa İngiliz ve Amerikan atalara sahiptir. Soyağacında 2. Charles, Anne ve Mary Boleyn, John Egerton gibi önemli isimler olan Diana’nın kuzenleri arasında da sevilen Hollywood yıldızı Audrey Hepburn bulunmaktadır.

Lady Diana; Edward John Spencer’in en küçük kızı olarak dünyaya gelmiş, 5 çocuklu Spencer ailesinin ileride Galler Prensesi olacak en şanslı ya da en şanssız üyesi olarak da tanımlanabilir. Kendisinden büyük iki kız kardeşi; Sarah ve Jane Spencer, bir tane de küçük erkek kardeşi Charles Spencer vardır. Diğer erkek kardeşi John Spencer ise kendisinden bir sene önce 1960’da doğup ölmüştür.

Prenses Diana’nın Birinci Doğum Günü;

Prenses Diana'nın Birinci Doğum GünüDiana 8 yaşına geldiğinde annesi babasından boşanmış ve küçük kızıyla birlikte bir çocuğunu daha yanına alarak evi terk etmiştir. Londra’da bir daireye taşınmış ve bir süreliğine burada çocuklarıyla birlikte yaşamıştır. Aynı yıl Noel tatilinde çocuklar babalarının yanına gitmiş ama Edward John Spencer çocukları bir daha annelerinin yanına göndermemiştir. Frances Spencer çocuklarını geri almak için yasal yollara başvurmasına rağmen bütün çabaları sonuçsuz kalmıştır. Zira eski eşi sahip olduğu isim ile nüfuzunu kullanmıştır.

1975 yılında Diana’nın büyükbabası Albert Spencer ölmüş ve babası Kont 8. Earl olmuştur. Böylelikle Diana da Lady unvanını kazanmıştır. Yıllarca bekar kalan babası Kont olduktan 1 yıl sonra Raine Cartland ile evlenmiş ve Spencer kardeşler üvey anne kavramıyla tanışmışlardır. Babası 2. evliliğini yaptığında 15 yaşında olan Diana da annesi ve babası arasında mekik dokumaya başlamıştır. İskoçya’da yaşayan annesi ile İngiltere’deki babası arasında sürekli gelgit yapan Diana için bu dönemler epey zor geçmiştir. Spencer kardeşler üvey annelerini sevmemiş, hatta söylentilere göre çiftin düğününde Diana ile Raine arasında tartışma yaşanmıştır.

Prenses Diana 3 Yaşında;

Prenses Diana 3 YaşındaBoşanmış bir ailenin çocuğu olarak zor günler geçiren Lady Diana, eğitim hayatında pek başarılı olamamış, sınıfları genellikle düşük notlarla atlamıştır. Ancak arkadaş edinme konusunda iyi olan Diana’nın sosyal çevresi hep geniş olmuştur. 1977 yılında İsviçre’de yatılı bir okula gönderilen Diana burayı sevmemiş ve birkaç hafta sonra evine dönmüştür.

Tam da bu sırada, Diana’ya göre çok daha asi olan ablası Lady Sarah’ın sevgilisi Prens Charles ile tanışmıştır. Ancak ikilinin ilişkisi uzun sürmemiş, Lady Sarah ile Prens Charles arasındaki ciddi bir şey yaşanmamıştır. 2 yıl sonra 18 yaşına giren Diana, babasının onun için aldığı daireye taşınmış ve evini okul arkadaşları Carolyn Pride, Anne Bolton ve Virginia Pitman ile paylaşmıştır. Aynı dönem yemek ve dans kurslarına gitmiş, ardından da Young England Kindergarten isimli hemşirelik okulunda çalışmaya başlamıştır.

Prenses Diana 7 Yaşında;

Prenses Diana 7 YaşındaLady Diana, bu şekilde hayatını sürdürürken Prens Charles ise sevgilileri ve çalkantılı aşk hayatıyla sürekli gündeme gelmiştir. Ve 30 yaşında olan Prens’e evlenmesi için baskı yapılmaktaymış. Kraliyet Ailesi’ne girebilmek içinse müstakbel prensesin Protestan ve soylu bir ailesinin olması şartları aranmaktaymış. Bu özelliklere sahip olan Diana, Prens Charles için mükemmel bir eş adayı görülmüş ve her iki aile de gençlerin evlenme fikrini onaylamıştır. Sonuçta; Prens Charles ve Lady Diana 24 Şubat 1981’deki nişanlarının ardından 19 Temmuz 1981’de evlenmişlerdir.

Tüm dünyadan naklen verilen düğün binlerce kişinin gözü önünde yapılmış ve Lady Diana mahcup tavırlarıyla herkesin sevgisini kazanmıştır. Galler Prensesi olan Diana Spencer evliliğinin ilk aylarında hamile kalmış ve bu haber herkesi sevindirmiştir. 21 Temmuz 1982’de doğan çocuğun erkek olması ile de sevinci Kraliyet Ailesi’yle birlikte katlanmıştır. Ancak mutluluğu kısa sürmüş çünkü eşinin eski sevgilisi Camilla Parker Bowles’a aşık olduğu gerçeğini göz ardı edememiştir.

Prenses Diana İlk Çocuğu William;

Prenses Diana İlk Çocuğu WilliamPrenses kendisini sevdirmek için uğraşmış ama Charles hem evliliğinden önce hem de sonra Camilla’dan başka bir şey düşünmemiştir. Tüm bu sorunlar yüzünden bir tür yeme bozukluğu olan bulimia hastalığına yakalanmış ama her şeye rağmen evliliğini sürdürmek için uğraşmıştır. 1984 yılında Prens Harry’nin doğumuyla 2. kez anne olan Diana’nın evliliğindeki sorunlar devam etmiştir.

Kraliçe Elizabeth ve eşi Prens Charles tarafından sık sık eleştirilen, tavırları, kıyafetleri ve samimiyeti ile hep yargılanan Diana, eşinin Camilla’yla olan ilişkisine ve yaşadığı onca şeye dayanamayarak sonunda isyan etmiştir. Evliliğinin son yıllarında birkaç sevgilisi olmuş, sansasyonel haberlerle manşetlerde boy göstermiştir. 1995 yılında gizlice bir röportaj veren Diana, yaşadıklarını anlatarak Kraliyet Ailesi’ne yakışmayacak bir şey daha yapmıştır. 20 Kasım’da BBC One’de yayınlanan ünlü itirafname, milyonlarca kişi tarafından izlenmiştir. Ve 1992 yılında fiilen ayrılan çift, bu olaydan 9 ay sonra 28 Ağustos 1996’da resmen boşanmıştır.

Prenses Diana ve Çocukları; 

Prenses Diana ve ÇocuklarıBoşanmanın ardından Diana’nın Majesteleri unvanı geri alınmıştır. Artık yalnızca Galler Prensesi Diana olarak anılacak ünlü isim tekrar evlenmesi durumunda ise prenseslik unvanından da olacaktır. Ayrıca Lady Diana, Prens Charles ile boşandıktan sonra çocuklarıyla yalnızca 2 ay vakit geçirebilmiştir. Ve bu onu en çok üzen olaylardan biri olmuştur. Evliliğinin son yıllarında Pakistanlı kalp cerrahı Hasnat Khan’a aşık olan Lady Diana’nın ilişkisi Prenses boşandıktan kısa süre sonra bitmiştir. Çünkü arada kültür farklı ve Hasnat Khan’ın boşanmış bir kadınla evlenmesini isteyemeyen ailesi vardır. Ayrılıktan sonra epey üzülen Lady Diana bu kez Dodi Al Fayed’le görüşmeye başlamıştır.

Tıpkı kendisi gibi boşanmış bir ailenin çocuğu olan Dodi Al Fayed ile haftalarca sürecek bir tatile çıkmıştır. Tabii bu sırada paparazziler çiftin peşinden hiç ayrılmamıştır. Sürekli manşetlerde olan Lady Diana’nın Arap Dodi Al Fayed’le birliktelik yaşaması bütün dünyanın dikkatini çekmiştir. Diana’nın bebek beklediği ve çiftin evlilik hazırlığı içerisinde olduğu haberi ise resmen skandal yaratmıştır. Zaten Lady Diana’nın sözüm ona ölüm emrinin verilmesinin altında yatan en büyük nedenlerden bir tanesi çoğu kişiye göre bu durumdur.

Paparazzilerinin kovalamasından rahatsız olup Dodi Al Fayed’in yatından ayrılan çift, Paris’e dönmeye karar vermiştir. 31 Ağustos günü Dodi Al Fayed’in babasına ait olan Ritz Otel’den öğlen 12.30’da çıkan çiftin arabası, sözüm ona şoförün yolu şaşırması üzerine bir tünelin girişinde kaza yapmış. Şoför VE Dodi Al Fayed olay yerinde hayatını kaybederken, Lady Diana’nın ölümü ise kaldırıldığı hastanede 2 saat sonra gerçekleşmiştir. Kazadan sağ olarak kurulan tek kişi ise Prenses Diana’nın koruma görevlisi Trevor Rees-Jones olmuştur.

Prenses Diana’nın Düğünü ve Sorunlu Evliliği

Prenses Diana’nın Düğünü ve Sorunlu EvliliğiDillere destan bir düğünle evlenen çift, 29 Temmuz 1981’de St. Paul Katedrali’nde dünya evine girmiştir. Ve o zamanlar milyonlarca dolara mal olan düğün, günümüzde dünyanın en maliyetli kraliyet düğünleri listesinde ilk sıralarda yer almaktadır. Kaldı ki çiftin düğün pastaları bile binlerce dolara mal olmuştur. Ki o görkemli pasta şu anda dünyanın en pahalı pastaları arasında gösterilmektedir.

Milyonlarca insanın izlediği düğünden bütün dünya aynı anda haberdar olmuştur. Yaklaşık 600 bin kişinin görebilmek için Londra sokaklarını doldurduğu düğün, tek kelimeyle hafızalara kazınan en ihtişamlı törenlerden biri olmuştur. Sadece kilisede 3500 kişi töreni izlemiş, Lady Diana, Emanuel modaevi imzalı gelinliğiyle göz kamaştırmıştır. Güzelliği ve mahcubiyetiyle milyonların hayranlığını kazanan Prenses, çoğu kişinin aklında o masum tebessümleriyle kalmıştır.

Prenses Diana’nın Düğününden Görüntüler;

Prenses Diana'nın Düğününden GörüntülerBabasıyla birlikte camla kaplanmış bir at arabasıyla kiliseye giden Lady Diana, daha sonra yarbay üniforması giymiş eşi Prens Charles ile bir faytona binmiş ve birlikte Buckingham Sarayı’na gitmişlerdir. Halkın sevgi gösterileri ve alkışları arasında ilerleyen çiftin bu güzel görüntüleri, onların peri masallarındaki kadar mutlu olacağını düşündürse de gerçekler hiç de böyle olmamıştır.

Çünkü Prens Charles, hem evliliğinden önce hem de sonra Camilla’yla birlikte olmuştur. Çiftin iki oğlu olmuş ama Lady Diana hiçbir zaman eşinin aşkı olamamıştır. Evlendikten sonra pek çok resmi görev üstlenen Prenses, yardımseverliği ve samimiyeti ile halkın daha çok sevgisini kazanmış, hatta çoğu zaman Prens Charles’ı gölgesinde bırakmıştır. Yardım kuruluşlarında aktif bir şekilde rol alan iyiliksever kişilik, AIDS ile mücadelede ve kara mayınlarının yasaklanmasında gönüllü olarak çalışmıştır.

Prenses Diana Sevgili Dodi Al Fayed’le Birlikte; 

Prenses Diana Sevgili Dodi Al Fayed'le BirlikteEvliliğinin ilk yıllarında bulumia hastalığına yakalanan Diana, daha sonra bu rahatsızlığının mutsuzluğunun en açık belirtilerinden biri olduğunu söylemiştir. Buna ek olarak çiftin ikinci çocukları Prens Harry doğduğunda, kız bekleyen Prens Charles “yine oğlan, hem de annesine çekmiş…” gibi sözler etmiştir. Zaman içinde çift birbirinden iyice uzaklaşmış, ortak arkadaşları ve birlikte çıktıkları seyahatlerin sayısı her gün biraz daha azalmıştır. Prens Charles’ın arkadaşları Diana’ya sıkıcı gelmiş, aynı şekilde Diana’nınkiler de eşini rahatsız etmiştir.

Zaten BBC’ye vereceği röportajda Lady Diana, Harry’nin doğduğu günü evliliklerinin kesin olarak bittiği gün olarak ifade etmiştir. Kraliyet Ailesi içindeyken kendini hep kaybolmuş ve yalnız hissettiğini söyleyen Diana, birkaç kez kendine zarar vermiş ama yardım çığlığı niteliğindeki bu davranışları doğru anlaşılmamıştır. Sonunda Prens Charles’in onu sevmeyeceğini kabullenen Diana, gündeme bomba gibi düşen ünlü röportajını yapmış ve birkaç ay sonra çift resmen boşanmıştır. Zaten son yıllarda Prens Charles ile Diana birlikte yaşamamışlardır. İşte bu sıralar, Diana’nın birkaç sevgilisi olmuş ve bazıları tarafından kocasını aldatan kadın şeklinde nitelendirilmiştir.

Ancak bu yakıştırmayı yapanlar, Diana’nın yıllarca katlandığı durumu göz ardı etmiş ve çiftin yıllardır ayrı yaşadığı gerçeğini unutmuşlardır. “Bizim evliliğimiz 3 kişilikti, yani biraz kalabalıktı…” diyen Diana, duruma Kraliyet Ailesi de dahil kimsenin müdahale etmek istemediğini belirtmiştir. Kolay bir boşanma için Prens Charles’tan yüklü miktarda para alan Diana boşandıktan kısa süre sonra Hasnat Khan ile 2 yıldır sürdürdüğü ilişkisi bitmiştir. Ardından Dodi Al Fayed ile hayatının son anlarına kadar sürdüreceği ilişkisine başlamıştır.

Prenses Diana’nın Ölümü ve Cenaze Töreni

Prenses Diana’nın Ölümü ve Cenaze TöreniHayatının sonlarına doğru Dodi Al Fayed ile tanışan Lady Diana kendine çok benzeyen bu adama aşık olmuştur. Tıpkı onun gibi boşanmış bir anne-babası olup babası tarafından yetiştirilmiş, yine aynı Diana gibi eğitim hayatında başarılı olamamış bir adamdı Dodi. Aynı zamanda Suudi Arabistanlı iş adamı Adnan Kaşıkçı’nın da yeğenidir.

Babası Muhammed El Fayed’in Adnan Kaşıkçı’nın kız kardeşi Samira Dodi’den doğan tek oğludur. Hatırı sayılır bir servete sahip olan Muhammed Al Fayed’in oğlu para içinde büyümüş, pek çok Hollywood oyuncusu ile birliktelik yaşamıştır. Bir şekilde aşk yaşamaya başlayan ikili, birlikte yaptıkları tatilin ardından paparazzilerden sıkılarak Paris’e dönmeye karar vermiştir. Ve bu arada Diana’nın hamile olduğu ve çiftin yakında evlenecekleri haberleri de hızla yayılmaktadır.

Prenses Diana’nın Cenaze Töreni;

Prenses Diana'nın Cenaze Töreni31 Ağustos’ta Paris’te Dodi’nin babasının sahibi olduğu Ritz Otel’de bulunan çift, öğlen 12.30’da Dodi’nin evine gitmek üzere otelden ayrılmıştır. Ancak sözüm ona paparazzilere yakalanmamak için otelin arka kapısından kullanmışlar. Lady Diana’nın koruması ve şoförle birlikte 4 kişi olarak arabaya binmişler. Ardından motosikletli oldukları söylenen muhabirlere yakalanmamak için farklı bir yola sapmışlar. Ve feci kaza o yolda bulunan karanlık tünelde (Alma tüneli) gerçekleşmiş.

Şoför ve Dodi Al Fayed hemen orada hayatını kaybetmiş, Diana ve koruması ise hastaneye kaldırılmışlardır. 2 saat süren müdahaleye rağmen Lady Diana kurtarılamamış, doktorların bütün çabalarına rağmen yaşamını yitirmiştir. Haberi duyan Prens Charles, Earl Spencer ve Diana’nın kardeşleri hemen Paris’e gitmiştir. Cenazesi İngiltere’ye getirilen Diana için 6 gün resmi yas ilan edilmiş ve 6 Eylül 1997’de yapılan görkemli bir törenle eski Galler Prensesi son yolculuğuna uğurlanmıştır.

Prenses Diana’nın Hurdaya Dönmüş Arabası;

Prenses Diana'nın Hurdaya Dönmüş ArabasıMilyonlarca insan onun için gözyaşı dökmüş, sarayın önüne sayısız çiçek ve not bırakılmıştır. Annesi öldüğünde henüz 13 yaşında olan Prens Harry’nin Lady Diana’nın tabutunun üzerine bıraktığı “mommy” yazılı not, inanları derinden etkilemiştir. Her yıl anılan Lady Diana’nın mezarı Althorp Evi’ndeki gölün ortasındaki adada bulunmaktadır.

İngiltere halkından “Kalplerin Prensesi” olarak anılmayı isteyen Diana gerçekten de gönüllerin prensesi olmayı başarmıştır. Aynı kazada hayatını yitiren Dodi Al Fayed ise aynı gün içerisinde defnedilmiştir. İslam dinine ters düşecek bir şekilde apar topar defnedilen Dodi Al Fayed, gece saat 11’de Kıbrıslı Türk iş adamı Ramadan Güney’in sahibi olduğu Brookwood mezarlığına gömülmüş ve üzerine 1 buçuk metre beton dökülmüştür. Ve çoğu kişinin bilmediği bu gerçek de akıllardaki soru işaretleri arasındadır. Peki, ünlü kişiliğin ölümü gerçekten bir kaza mı yoksa suikast mıdır? Gelin, bir de prensesin ölümü hakkındaki komplo teorilerine değinelim.

Prenses Diana’nın Ölümü Hakkındaki Komplo Teorileri

Prenses Diana’nın Ölümü Hakkındaki Komplo TeorileriÖncelikle çoğu kişinin bu trafik kazasının suikast olduğuna inandığını belirteyim. Zaten baktığınızda, en olası ihtimal de kazanın açık bir cinayet olduğuna işaret ediyor, diyebilirim. Zira kazanın nasıl olduğu konusunda verilen çelişkili bilgilerden tutun da olayla ilgili delillerin saklanmasına varana kadar her şey Lady Diana’nın öldürüldüğü düşüncesini akla getiriyor. Peki, sizce Lady Diana neden öldürülmüş olabilir?

İnsanlar tarafından sevilen ve çoğu zaman Prens Charles’tan daha çok dikkat çeken Galler Prensesinin sahip olduğu güç Kraliyet Ailesini rahatsız etmiştir. Ayrıca sevgilileri ve BBC’ye verdiği röportajıyla İngiliz Kraliyet Ailesi’ni küçük düşürmüştür. Bir prensese göre aykırı olan tavırlarıyla sık sık eleştirilmiş ve bazılarına göre geleceğin İngiltere kralının annesine yakışmayacak davranışlar sergilemiştir. Sevilen kadın yavaş yavaş politik bir güç haline gelmeye başlamış, ayrıca monarşiye karşı da savaş açmıştır. Kara mayın yasaklanması konusunda da mücadele veren Diana, İngiltere’deki zengin mayın üreticilerinin de kuyruğuna basmıştır. Ayrıca Lady Diana’nın Suudi kraliyet ailesi üyesi olan Adnan Kaşıkçı’nın yeğeni Dodi Al Fayed ile evleneceği haberi ise bardağı taşıran son damla olmuştur.

Bu durum, çoğu kişiye göre Kraliçe Elizabeth’in Diana’nın ölüm emrini vermesi için yeterli bir nedendir. Çünkü çıkan haberlere göre Diana Müslüman bir Arap’ın çocuğunu doğuracaktı. Yani tahtın varislerinin üvey kardeşleri Müslüman bir Arap çocuk olarak doğacaktı. Ayrıca iki isim birleşirse, İngiltere ve Ortadoğu arasında kan bağı oluşacaktı. Dodi Al Fayed ile evlendiğinde finansal açıdan da güçlenecek Lady Diana, dolaylı yoldan da olsa Suudi Kraliyet Ailesi’nin akrabaları arasına katılacaktı. Ve bütün bunlar hem İngiliz monarşisine hem de Kraliyet Ailesi’ne zarar verecekti. Ama Lady Diana’nın ölüm kararıyla bütün bunların önüne geçilebilirdi. Nitekim öyle de oldu.

Peki, Diana’nın ölümü ile ilgili çelişkiler neler? Öncelikle yapılan açıklamada Diana ile Dodi Al Fayed’in paparazzilerden kaçmaya çalıştığı söylenmiş. Ancak daha önce defalarca görüntülenen çiftin ilişkilerini saklamak gibi bir çabaları falan yokmuş, kaldı ki çift otelden çıkarken hiç de saklanıyor gibi değilmiş. Ayrıca paparazziler onları kovaladığı halde, kaza anına dair tek bir fotoğrafın bile bulunmaması epey ilgi çekici bir konu! Tamam, deliller Resmi Sırlar Kanunu kapsamına sokulup toplatılmış olabilir. Peki, dava yıllar önce kapanmasına rağmen bu deliller neden yayınlanmıyor?

Prenses Diana’nın Mezarı;

Prenses Diana'nın MezarıŞoförün alkollü olduğu için kaza yaptığı söylentileri de pek inandırıcı değil. Zira oteldeki görüntüler de bu düşünceyi doğruluyor. Ayrıca son dakikada bir şoför değişikliği yapıldığını gösteren görüntüler de oldukça şüpheli! 120 km hızla giden zırhlı bir Mercedes’in o hale nasıl geldiği de pek çok kişinin dikkatini çekmiş. Ayrıca Prenses Diana’nın ölüm haberini almasına rağmen Belçika’daki tatiline devam eden Kraliçe Elizabeth, bu davranışıyla dikkatleri üzerine toplamıştır. Ayrıca kazadan sonra Lady Diana’nın uşağı; prensesin bir trafik kazasında öldürüleceğini bildiğini söylemiş, hatta içinde bu konunun da olduğu “A Royal Duty” isimli bir kitap çıkartmıştır.

Kaza ile ilgili bilgilerden bir diğeri de İngiliz gizli servisinin Fransız polis kıyafetleri içerisinde, anında olay yerine gelmesi ve delilleri topladıkları yönündedir. Ayrıca bazı kaynaklarda Diana’nın olay yerinde öldüğü söylenirken, bazılarında hala bilincinin açık olup “ben iyiyim, neler oluyor” benzeri sözler söylediği belirtilmektedir. Tüm bunların yanı sıra, son zamanlarında Lady Diana’nın peşinde olan muhabir James Anderson, tam da Lady Diana ile ilgili bir kitap yazma hazırlığındayken 2000 yılında yanmış arabasının içinde ölü bulunmuştur. Gizli tutulan soruşturma 2000 yılında sonuçlanmış ve kazanın tek suçlusunun sarhoş şoför olduğuna karar verilmiştir.

Sonuçta; güzel prenses hayata gözlerini yummuş ve arkasında büyük ihtimalle hiçbir zaman cevaplanamayacak pek çok soru işareti bırakmıştır. Ölümüyle milyonları ağlatan Diana, belki de tam istediği hayata kavuşmak üzereyken bir suikasta kurban gitmiştir. Ama dedim ya! Onunla ve ölümüyle ilgili varılacak yargılarda, hep bir belki olacaktır. Fakat şu da bir gerçek ki o her şeye rağmen “Kalplerin Prensesi” olacak ve hiçbir zaman unutulmayacaktır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın