Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Pahalı 15 Pastası

Prenses Diana'nın düğün pastası mı yoksa Kim Kardashian ve Kris Humphries'in düğün pastası mı? Ya da özel tasarımlı pastalar mı? İşte en pahalılar:
Dünyanın En Pahalı 15 Pastası
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Göz alıcı şıklığı ve lüks konseptiyle hazırlanan düğün törenlerini bilirsiniz. Organizasyondaki hemen her şey zengin yaşantıya çağrışımda bulunur. Derken, düğünün hemen hemen ortalarında büyük devasa bir pasta gelir. Gelin ve damat birbirine ikram eder, yanan maytaplar eşliğinde bu anı ölümsüzleştirmek adına birkaç foto çekilir. Batı kültüründen düğün törenlerimize girmiş olan pasta kesimi, aslına bakarsanız düğündeki en önemli şeylerden birisi. Hatta öyle ki bazı düğün salonu işletmecilerinin organizasyon bedelini pastanın büyüklüğüne, içeriğine, kısacası detaylarına göre belirlediği de biliniyor. Böylesine birkaç dakika için oldukça yüklü bir ücret ödemeye değer mi, bu elbette sizlerin bileceği bir şey.

Aslında bu tür pastaları sadece düğün törenlerinde görmüyoruz elbet. Pahalı doğum günü kutlamalarının da tam merkezinde süslü ve ihtişamlı pastalar yer alıyor. Diğer kutlamalarda da aynı şekilde. Kısacası mutlu olmamızı sağlayan çoğu durumu, pasta keserek davetlilerle paylaşıyoruz. Hem pastayı kim sevmez ki? Çileklisi, çikolatalısı, meyvelisi, swarovski taşlısı… Evet, swarovski taşlısı! Öyle pasta mı olurmuş demeyin! Zira bir Paratic okuyucusu hemen her konuda lükse olan düşkünlüğümüzün farkındadır. Mesela, birazdan göreceğiniz dünyanın en pahalı pastaları gibi. Aşağıda düğün pastalarından tutun da farklı amaçlar için hazırlanan birçok pahalı pasta ile karşılaşacaksınız. Ayrıca emin olun bu yazıdan sonra büyük ihtimalle en yakın pastaneyi ziyaret etmek zorunda kalacaksınız. Haydi o zaman, bir an önce bu lezzetli konuya başlayalım.

İşte karşınızda dünyanın en pahalı 15 pastası:

15 Kim Kardashian ve Kris Humphries’in Düğün Pastası

20.000 Dolar

Kim Kardashian ve Kris Humphries'in Düğün PastasıKim Kardashian’ın geçtiğimiz sene Kanye West ile evlendiğini hepimiz biliyoruz. Ancak, Kim Kardashian’ın düğünü denilince akla gelen ilk şey, ünlü isimle Kris Humphries’in düğünündeki etkileyici pasta oluyor. Tam 20.000 dolar değerinde olan bu pasta, Patrick Hanson tarafından hazırlanmış olup, yaklaşık 2.5 metre boyunda ve 272 kg ağırlığındadır. Eminim bu dev düğün pastasını bitirmek, ikilinin 72 gün süren evliliğinden daha uzun zaman almıştır.

14 Sex and the City 2’nin Swarovski Taşlı Düğün Pastası

32.000 Dolar

Sex and the City 2'nin Swarovski Taşlı Düğün PastasıSex and the City 2 için hazırlanan dev düğün pastasını hatırlıyor musunuz? Tam 4000 adet swarovski taşı ile süslenen pasta, Ron Ben-Israel tarafından hazırlanmış olup abartısız bir sanat eserine benzemektedir. Yaklaşık 1.82 metre uzunluğunda olan pasta, bir avizeye benzemektedir ve değeri 32.000 dolar olarak belirtilmiştir.

13 Faberge Egg

35.000 Dolar

Faberge EggEdindiğimiz bilgilere göre, Faberge Egg ilk olarak Rus imparatorluk ailesi için tasarlanmıştır. Şöyle ki Rus Çarı III. Alexander, evlilik yıldönümü için karısına sürpriz yapmak istemiş ve Paskalya Bayramı’nın hemen öncesi olduğu için, Faberge Egg olarak bilinen yumurta şeklindeki mücevherlerden tasarlanmıştır. Böylece Faberge Egg geleneği başlamış, bunun için özel bir şirket kurulmuş; ancak firma, 32 yıllık ömrü boyunca yalnızca 50 adet Faberge Egg siparişi almıştır. Sonuçta, yukarıda gördüğünüz Faberge Egg şeklindeki pasta da 60. yaşını kutlayacak Carl Weininger için tasarlanmıştır ve tam 35.000 dolar değerindedir.

12 Prenses Kate’nin Kraliyet Pastası

78.000 Dolar

Prenses Kate'nin Kraliyet PastasıPrens William ve Kate Middleton’un 2011 yılında evlendiğini hepimiz biliyoruz. Peki, çiftin gösterişli düğün pastasını hatırlıyor musunuz? Fiona Cairns ve sayısız yardımcısının üzerinde 5 hafta boyunca çalıştığı bu pasta, tam 78.000 dolar olarak belirtilmiş. 8 katlı olarak hazırlanan pastanın üzerinde, her biri farklı anlama gelen 17 farklı türde çiçek yer alıyor.

11 Liza Minnelli ve David Gest’in Kule Düğün Pastası

40.000 Dolar

Liza Minnelli ve David Gest'in Kule Düğün PastasıLiza Minnelli, yapımcı David Gest ile evlendiği zaman tüm dünyayı şaşırtmıştı. Bununla birlikte, çiftin evliliği oldukça kısa sürmüş olsa da gösterişli düğün pastaları hafızalara kazınacak kadar etkili olmuştur. 40.000 dolar değerinde olan bu pasta, 12 katlı olup siyah ve kırmızı desenleri, çiçek süslemeleri ile oldukça gösterişli görünüyordu.

10 Prenses Diana’nın Düğün Pastası

40.000 Dolar

Prenses Diana'nın Düğün PastasıLady Diana Spencer, 1981 yılında Prens Charles ile evlendiğinde Prenses unvanını almıştı. Ancak bu düğün hakkında unutulmayan bir diğer şey de çiftin gösterişli düğün pastası olmuştu. Yaklaşık 35 yıl önce 40.000 dolara mal olan bu pasta, 5 katlı olup gül, zambak ve orkide şeklindeki tasarlanmış süslemelerle dekore edilmişti. Bu pastadan birkaç parçanın muhafaza edildiğini, 2.000 dolar civarında fiyattan açık artırmaya çıkartıldığını da bilgilerimize ekleyebiliriz.

9 Nobue Ikara’nın Platin Süslemeli Reklam Pastası

130.000 Dolar

Nobue Ikara'nın Platin Süslemeli Reklam PastasıBir mücevher firmanız olsaydı, reklamınızı yapmak için hangi yolları kullanırdınız? 30 saniyelik bir reklam filmi yapmak, gazetelere, dergilere reklam vermek vs. Peki ya mücevher süslemeli bir pasta yapmak? Kulağa oldukça tuhaf gelen bu fikir, aslında bir mücevherci tarafından değil de bir şef tarafından hayata geçirilmiş. Evet bir şef olan Nobue Ikara, platin mücevherle süslenmiş bir pasta yaparak ün kazanmıştır. Sonuçta üzerindeki mücevherlerle 130.000 dolar olan pasta, Nobue Ikara’nın gerçekten kayda değer bir ün kazanmasını sağlamış.

8 Mağaza Vitrinindeki Elmas Taşlı Çikolatalı Pasta

850.000 Dolar

Mağaza Vitrinindeki Elmas Taşlı Çikolatalı PastaAşağıda gördüğünüz pasta ise şef Masami Miyamoto tarafından hazırlanmış olup, Sa-Birth isimli mücevher mağazasının vitrininde sergilenmektedir. Çikolatalı olan pasta Sa-Birth’in elmaslarıyla süslenmiş olup, Japonya’ya gelen turistlerin ilgisini çekmek amacıyla yaptırılmış. Ancak görünen o ki hiçbir ziyaretçi 850.000 dolar değerindeki pastayı satın almaya yanaşmamış.

7 Gelinlik Fuarı için Tasarlanan Pasta

1.3 Milyon Dolar

Gelinlik Fuarı için Tasarlanan PastaBir diğer pahalı pasta ise 1.3 milyon dolar değerindeki Dallas Gold&Silver Exchange tasarımı! Listemizde yer alan ve tek yenilemeyen pasta olduğunu söyleyebileceğimiz ürün, 2010 yılında yapılan Dallas Gelinlik Fuarı için özel olarak hazırlanmış. Birbirinden değerli mücevherlerle süslenen bu pasta tasarımının fiyatı ise 1.3 milyon dolar olarak belirtilmiş.

6 Afrika Haritası Şeklindeki Pasta

5 Milyon Dolar

Afrika Haritası Şeklindeki PastaYukarıda gördüğünüz Afrika haritası biçiminde tasarlanmış pastanın, Tokyo’da mücevher dükkanı olan bir işletmeci tarafından hazırlandığı söyleniyor. Tam 2.000 adet elmas taşla süslenen çikolatalı pastanın değeri ise 5 milyon dolar olarak belirtilmiş.

5 Luxury Wedding Show için Hazırlanan Pasta

20 Milyon Dolar

Luxury Wedding Show için Hazırlanan PastaHer sene Kaliforniya, Beverly Hills’te yapılan Luxury Wedding Show isimli etkinlik için hazırlanan bu pasta, tam 20 milyon dolar değerinde. Nahid Parsa’nın elinden çıkmış olan bu gösterişli pasta, yenilebilir altın yaprakları ve sayısız elmas ile donatılmış. Sonuçta, 20 milyon dolarlık bu pastanın alıcı bulup bulmadığı açıklanmamış. Ancak eğer pastayı alan biri varsa da gelin adayı çok şanslı olmalı diye düşünüyorum.

4 Davorah Rose’nin Diamond Gala Pastası

30 Milyon Dolar

Davorah Rose'nin Diamond Gala PastasıSocial Life Magazine’nin genel yayın yönetmeni olarak tanınan Davorah Rose, gösterişli ve pahalı partileri ile de ün kazanmıştır. “Diamond Gala” isimli bir parti vermeye karar veren Rose, sayısız mücevherle süslü bir parti pastası yaptırmış. Bu pastanın fiyatı, 30 milyon dolar olarak karşımıza çıkmaktadır.

3 Dimuthu Kumarasinghe’nin Pastası

35 Milyon Dolar

Dimuthu Kumarasinghe'nin PastasıDünyanın en pahalı pasta yapma fikri ile yola çıkan şef Dimuthu Kumarasinghe, 2012 yılında bu unvanı almayı gerçekten başarmış. Sayısız mücevherle ve değerli materyalle donatılan bu pastanın yenilebilir bölümleri; çikolata, limon ve balkabağı parçacıklarıyla süslenmiş. Sonuçta Dimuthu Kumarasinghe dünya rekortmeni olmayı başarmış, ancak kısa süre sonra bu rekor bir başkası tarafından kırılmış.

2 National Gay Wedding Show Pastası

52 Milyon Dolar

National Gay Wedding Show PastasıŞef Dimuthu’nun rekorunun kırılmasının ardından hazırlanan bu pasta, 2012 yılında Liverpool’da yapılan National Gay Wedding Show boyunca sergilenmiştir. 8 kattan oluşan yaklaşık 1.5 metre boyundaki pastanın yapımı ve süslemesinde tam 200 adet değerli elmas kullanılmış. 52 milyon dolar değerinde olan pasta, yeni bir rekor kırarak dünya çapında ün kazanmıştır.

1 Dünyanın En Pahalı Pastası

75 Milyon Dolar

Dünyanın En Pahalı Pastasıİşte karşınızda dünyanın en pahalı pastası! Ki bana göre aynı zamanda dünyanın en güzel pastası! Aslında bir rekor kırma fikriyle ortaya çıkmış olmasa da fiyatı nedeniyle bu unvana sahip olan pasta, Deddie Wingham tarafından hazırlanmış. Birleşik Arap Emirlikleri’nde yaşayan bir babanın, kızının doğum günü için özel bir pasta yaptırma isteği üzerine hazırlanan pasta, yaklaşık 1.8 metre uzunluğunda.

Tasarımı da oldukça farklı olan pasta, bir moda defilesinin sahnesi olarak hazırlanmış. Kıyafetleri, çantaları, hatta takıları bile olan seyircileri, podyumda yürüyen modeli olan pasta; ayrıca 45 milyon dolar değerinde çok renkli elmas taşlar ile süslenmiş. Bu da harika pastanın fiyatını 75 milyon dolara çıkartmış. Haliyle de dünyanın en pahalı pasta rekortmeni olarak ün kazanmış.

Evet, son maddeyi de incelediğimize göre artık bir koşu pastahaneye gidip gelebilirsiniz. Ya da bu kadar dayanamayıp çoktan pastanenin yolunu mu tuttunuz? İçimden geçen bir diğer şey de daha yazının başında bir pasta yemiş ve çoktan sindirmiş tatlı düşkünlerinin olduğu! Aslında haklısınız, zira görünümleri ile iştah kabartan bu pastalara dayanabilmek mümkün değil! Ancak en ucuzu 20.000 dolar olan listemizdeki pastalar kadar leziz olmasa da köşedeki pastane de isteğimizi bastıracaktır diye düşünüyorum, siz ne dersiniz? Bu arada sizin de mi favoriniz en pahalı pasta acaba?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın