Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Elvis Presley Kimdir? Hayatı, Filmleri ve Şarkıları

Rock’n Roll’un kralı Elvis Presley’i tanımayan yoktur. Şarkıları ve filmleriyle ikon haline gelen sanatçı, kısa sürelik ömrüne çokça şey sığdırmıştır.
Elvis Presley Kimdir? Hayatı, Filmleri ve Şarkıları
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Şimdi Elvis Presley kimdir, nasıl bir hayat yaşamıştır, hangi filmlerde oynamış, hangi şarkıları efsaneleştirmiştir gibi soruların cevaplarına değinerek kral hakkında merak edilen her şeyden konuşacağız. Zira pek çok kişi Elvis Presley’i o meşhur dansları ve birkaç ünlü şarkısıyla hatırlıyor.

İsyankar tavırları ve alışılmadık müzik tarzıyla o düzene karşı gelen bir sanatçı. Dönemin en popüler isimlerinden biri olan, milyonlarca hayran edinen ve sonunda uyuşturucu bağımlılığı yüzünden hayata veda eden bir ünlü. Evet, Elvis Presley denildiğinde akla gelen ilk şeyler genellikle bunlar oluyor. Ama inanın bana, kral olarak da anılan ünlü kişilik hakkında öğrenilmesi gereken daha bir sürü şey var.

Aşağıda Elvis Presley’in nasıl bir çocukluk geçirdiğinden başlayacak, müzikle nasıl tanıştığı, şöhret basamaklarını nasıl tırmandığı ve nasıl bir Rock’n Roll kralı haline geldiği gibi konulardan bahsedeceğiz. Ayrıca sanatçının ölümü ile ilgili üretilmiş komplo teorileri ve aile hayatı üzerinde de duracağız. Kısacası; bu yazıda Elvis Presley’in hem bilinen hem de bilinmeyen yönlerini inceleyecek ve bir lakap bir insana nasıl bu kadar yakışır, hep birlikte göreceğiz.

Elvis Presley Kimdir?

Elvis Presley Kimdir?Elvis Aaron Presley, Amerikalı bir şarkıcı, müzisyen ve oyuncudur. Ölümünün üzerinden yıllar geçmiş olmasına rağmen dünya çapında Rock’n Roll’un kralı olarak hafızalara yer etmiş ünlü kişiliklerdendir. Kral lakabının yanı sıra Elvis The Pelvis lakabı ile de hatırlanmaktadır. Ve bu lakabını bir dönemler kilise otoritesi ve muhafazakar kesim tarafından epey eleştirildiği sözüm ona uygunsuz dansı nedeniyle almıştır.

Siyah ve beyaz müziğini kendine hars tarzıyla birleştiren Presley, ilk başlarda stüdyo şirketi tarafından beğenilmemiş ancak sonunda onu şöhrete kavuşturacak “That’s All Right” şarkısının yorumuyla fark edilmeyi başarmıştır. Şöhret basamaklarının merdivenlerini hızla tırmanmaya başlayan sanatçı, tarzı yüzünden pek çok olumsuz eleştiriye maruz kalmış, hatta FBI tarafından takibe alınmıştır.

Kiliselerde verilen vaazlarda adı sık sık geçmiş, gençlerin ailelerinin sözünü dinlememelerinin temel nedeni olarak gösterilmiştir. Ünlü olmadan önce epey yoksul olan ve fakirliğin ne demek olduğunu bilen Elvis, yaşadıklarını hiçbir zaman unutmayarak yaşamı boyunca hayır işleri yapmıştır. Kısaca kral bu şekilde anlatılabilir. Şimdi gelelim, Presley’in hayatı hakkındaki ayrıntılara.

Tavsiye İçerik: Charlie Chaplin Kimdir? Hayatı, Sözleri ve Filmleri

Elvis Presley Hayatı

Elvis Presley Hayatı8 Ocak 1935’de ikiziyle birlikte Amerikan ırkçılığının merkezi olan Mississippi’nin Tupelo kasabasında dünyaya gelmiştir. Ancak ikizi Jessie Garon doğumdan 6 saat sonra ölmüş ve annesi nu nedenle Elvis’in çok güçlü bir çocuk olduğuna inanmıştır. Çünkü ona göre Elvis, ikizinin ölümüyle birlikte onun da gücüne sahip olmuştur. Oldukça fakir olan ailede anne Gladys Love Presley dikiş makinesi operatörlüğü, baba Vernon Elvis Presley ise zaman zaman kamyon şoförlüğü olmak üzere farklı işler yapmıştır.

Babasının yaptığı iki odalı bir evde büyüyen Presley’in annesi ile olan ilişkisi babasına göre daha yakın olmuştur. Kiliseye düzenli olarak giden Presley ailesi, o dönemler yoksulluk ile mücadele etmeye çalışmışlardır. Çünkü baba Vernon Presley, çalışkan bir adam olmasına rağmen sadece birkaç dolarlık borç nedeniyle hapse girmiş, bunun üzerine ailenin maddi durumu daha da kötüleşmiştir. Hatta babasının yokluğunda annesi ödenemeyen borçlar yüzünden evlerini kaybetmiştir.

Elvis Presley Bebeklik Fotoğrafı;

Elvis Presley Bebeklik FotoğrafıSakin bir çocuk olarak tanınan Elvis, okulda sık sık hor görülmüş, anne kuzusu gibi yakıştırmalarla nitelendirilmiştir. İlk solistlik deneyimini ise kilisede edinmiş, ardından 10 yaşında iken bir yetenek yarışmasına katılmıştır. Rakiplerine göre epey küçük olan Elvis, burada mikrofona uzanabilmek için bir sandalyeye çıkmış, şarkısını ancak bu şekilde seslendirebilmiştir. Ve yarışmada kovboy kıyafeti giyerek söylediği “Old Shep” isimli parçayla ikincilik ödülünü alarak 5 dolar kazanmıştır. Böylelikle ilk profesyonel işini yapmıştır.

1946 yılında, 11 yaşındayken ise ileride elinden düşürmeyeceği gitarıyla tanışmıştır. Ve aslında gitarla tanışmasının ardındaki neden yoksullukları olmuştur. Çünkü Elvis, babasından ona bir bisiklet almasını istemiş ancak buna parası yetmeyen baba, oğluna bir gitar alabilmiştir. Ve o farkında olmasa da Elvis gitarını eline aldığında, aslında yıldızlığa doğru ilk adımını atmıştır. 1948 yılında Memphis’e taşınan aile hala yoksul bir yaşam sürmektedir. Mississippi’den kaçar gibi ayrılan ailenin taşınma nedeni ise baba Vernon’un yeni iş arayışı ve kaçak içki yüzünden kanundan kaçması olmuştur. Buranın en yoksul semtlerinden birinde yaşayan ailenin maddi sıkıntıları devam etmiştir. Köhne evin çamaşır odalarında gitar çalışan Elvis, dört gençle birlikte bir grupta çalmaya başlamıştır.

Çocukluk Dönemi;

Çocukluk DönemiKüçük barlarda ve cafelerde çalıp şarkı söyleyen Elvis bazıları tarafından zevkle dinlenmiş, bazılarıysa onun tarzını hiç beğenmemiştir. Hatta lise arkadaşlarından bir tanesi onun hakkında utangaç, mutsuz ve gayet sıradan biri olduğu yönünde yorumlar yapmıştır. Elvis bu dönemler içerisinde ailesine destek olabilmek için kamyon şoförlüğü de yapmıştır. Hatta adeta Presley ile bütünleşmiş uzun favorilerini, diğer kamyon şoförlerine özendiği için bırakmıştır. Ray Orbison’a hayran olan Elvis, bunun yanında sarı-açık kumral olan saçlarını ona benzemek için siyaha boyatmıştır. Dikkat çekici ve parlak renkli kıyafetler giymeye başlayan Presley, L.C. Humes Lisesi’nden mezun olduğunda ailesinden ayrı bir gece bile geçirmemiş çekingen bir çocukmuş.

Elvis’in çocukluk ve gençlik yıllarını geçirdiği Memphis “blues” müziğinin sıklıkla duyulduğu bir yermiş. Hatta Memphis’teki Beale Caddesi’ne giren bir beyazın, blues dinledikten sonra beyaz kalmak istemeyeceği yönünde yaygın söylemler varmış. Elvis’in de işte buralarda siyahların barlarına gidip, arada bir sahne almıştır. Hatta söylentiler o ki bunu yapabilen tek beyaz Elvis Presley olmuştur.

Gençlik Yılları;

Gençlik Yılları18 yaşına basar basmaz, Memphis’in tek plak şirketi olan Memphis Recording Service’nin (daha sonra Sun Records adını almış) kapısını çalmıştır. Burada deneme kayıtları doldurmuş ama ona geri dönüş yapılmamıştır. Tam da o dönemler; yöneticileri beyaz olan ama yalnızca siyah şarkıcılara kayıt yapan stüdyonun sahiplerinden Sam Philips, şirketin bu durumunu değiştirebilmek için zenci gibi söyleyen bir beyaz aramaya başlamıştır.

Daha önce deneme kayıtları dolduran bir siyaha ulaşamayan Sam Philips’in aklına Elvis Presley gelmiş ve gencin şansı dönmeye başlamıştır. Stüdyoya gelen Elvis’in yorumu Philips’in hoşuna gitmemiş, onun biraz daha pişmesi gerektiğine inandığı için Elvis’in profesyonellerle çalışmasına karar vermiştir.

Elvis Presley Annesi ile Babası ile;

Elvis Presley Annesi ile Babası ileBunun üzerine Elvis Presley için gitarist Scotty Moore ve kontrbasçı Bili Black’le aylarca sürecek çalışmaların startı verilmiştir. Ancak kayda değer hiçbir şey yapılamamıştır. Sam Philips, Elvis’ten vazgeçeceği sıralarda onu Arthur William “Big Boy” Crudup’un “That’s All Right” parçasını yorumlarken duymuş ve “tamamdır” demiştir. Ki bu olay Elvis çalışma arkadaşlarıyla dinlenirken, aniden eline gitarını alıp kendi yorumuyla şarkıyı seslendirmesi sonucunda yaşamıştır.

Sam Philips, Elvis’i istediği kalıplara sokamayacağını ve onun ancak özgür kaldığında ışığını yansıtabildiğinin farkına varmıştır. Ve o andan sonra yeni bir tarz ve radyolarda çalan yeni bir ses doğmuştur. “That’s All Right” yorumuyla, insanların dikkatini çekmeyi başaran Elvis, özellikle de gençler tarafından ilgi görmüştür. Ancak bazıları da onu eleştiri yağmuruna tutmuştur. Çünkü Presley, beyaz olmasına rağmen siyahların tarzında şarkı söylemektedir. Irkçıların ve kilisenin istemediği bu müzik tarzı, kısa süre içerisinde kulaktan kulağa yayılmıştır.

Elvis Presley Konserde;

Elvis Presley KonserdeBir diskjokey olan Alan Freed de müziğe ilgi duymuş ve programında bu tarzı siyah argosunda cinsel ilişki anlamına gelen Rock’n Roll şeklinde tanımlamıştır. Nitekim bu şekilde “rhythm blues” ve “rockabilly” tarzlarını aynı isim altında toplamıştır. Ve müziğin bu şekilde tanıtılması ile birlikte tepkiler artmış, Elvis Presley’in tarzı şeytanın müziği olarak nitelendirilmiştir.

Hatta bir süre sonra Rock’n Roll, kiliselerde verilen vaazların yegane konusu haline gelmiştir. Öte yandan, FBI da Elvis Presley’i mercek altına almış, birim başkanı Edgar J. Hoover, Rock’n Roll için komünizmden daha büyük bela olduğu yönünde açıklamalar yapmıştır. Oysaki Presley’nin komünizm ile uzaktan yakından alakası olmayacak, hatta sanatçının müziği de kendisi de komünist ülkelerde yasaklanacaktır.

Elvis Presley ile Priscilla Presley;

Elvis Presley ile Priscilla PresleySun Records ile olan anlaşmasını sona erdiren kral, 1955 yılında ülkenin en büyük şirketlerinden RCA ile çalışmaya başlamıştır. İlk kaydını “Heartbreak Hotel” isimli şarkısıyla 10 Ocak 1956’da yapmış, parça haftalar boyunca müzik listelerinde birinci olmuştur.

Aynı yıl katıldığı televizyon programıyla iyice ünlenmiş, ardından “Hound Dog” isimli şarkıyı söylerken yaptığı dansıyla okları tekrar kendine doğru çekmiştir. Tutucular, Rock’n Roll kralının dansının ahlaka aykırı olduğunu savunmuş. Çoğu konseri ahlaksızca dans edecek şüphesiyle, polis gözetiminde ve kameralar eşliğinde yapılmış.

Rock’n Roll Kralı Turnede;

Rock'n Roll Kralı Turnedeİşte tam da bu dönemler paranoya belirtileri göstermeye başlamış. Zaten daha sonra nişanlısı olacak Ginger Alden de Elvis’in komplo teorilerine aşırı derecede ilgi duyduğunu açıklamıştır. Artık birilerinin onu öldüreceği korkusuyla yanında silah taşıyıp, korumalarla geziyormuş. “I Want You, I Need You, I Love You” isimli şarkısıyla 11 hafta boyunca listelerde kalan Elvis her geçen gün biraz daha ünlenirken, korkuları da daha fazla artmış. 1958 yılında annesinin ölümünden sonra ise çok zor günler yaşamış. Annesine aşırı derecede bağlı olan sanatçı, onun yokluğuyla başa çıkabilmek için doktorlara başvurmuş ve ileride bir uyuşturucu bağımlısı olmasına yol açacak ilaçlar kullanmaya başlamıştır.

1959 yılında askerliğini yapmak için Almanya’ya giden Presley, burada ileride eşi olacak Priscilla Beaulieu ile tanışmış. Henüz 14 yaşında olan asker kızı Priscilla Elvis’i büyülemiş. Ve çift 1967 yılında evlenecekleri ilişkilerine başlamış. İkilinin bir kızları olmuş ve 6 yıl sonra çalkantılı bir şekilde ayrılmışlardır. Elvis Presley’nin hayatı hakkında bir diğer dikkat çekici bilgi ise ne kadar hayırsever olduğudur. Şöhrete kavuşmasına rağmen yaşadığı yoksulluğu hiçbir zaman unutmayan Elvis, servetinin yarısını hayır işlerine harcamıştır.

Elvis Presley’in Kızı;

Elvis Presley'in KızıHastanelere bağış yapan, sağlık kampanyalarına destek olan, pek çok organizasyonda aktif olarak görev alan sanatçı, 1968 yılında Rolls Royce marka arabalarından bir tanesini zihinsel engelli çocuklar yararına açık arttırmayla satılması için bağışlamıştır. Pek çok insanı borcunu kapatmış, her daim zor durumda olanlara yardım etmiştir. Ancak yaptığı yardımların çoğunu gizli tuttuğu için toplamda ne kadar bağış yaptığı bilinmemektedir. Şarkıların yanı sıra pek çok filmde yer alan Rock’n Roll kralı, hem yaşarken hem de ölümünden sonra bir efsane olmayı başarmıştır.

16 Ağustos 1977’de kalp yetmezliği nedeniyle hayata veda eden Presley’in ölümü hakkında daha farklı şeyler de söylenmiştir. Kimilerine göre kral yüksek dozda uyuşturucu almış, kimilerine göre o bir illuminati kurbanı olmuş, kimilerine göre dişçisinin verdiği kodein kalbini durdurmuş, kimilerine göreyse Elvis Presley ölmemiş sadece başka bir diyara geçmiştir.

Buna da Bakın: Tüm Zamanların En Pahalı 10 Rock’n Roll Hatırası

Elvis Presley’in Karısı: Priscilla ve Kızı Lisa Marie Presley

Elvis Presley’in Karısı: Priscilla ve Kızı Lisa Marie PresleyElvis Presley’nin 14 yaşındayken tanışıp aşık olduğu Priscilla Beaulieu, sanatçının ilk ve tek eşi olmuştur. Almanya’da askerlik yaptığı sırada Priscilla ile tanışan Elvis, kısa süre içerisinde onun gönlünü çalmayı başarmış. Ve ülkesine döndükten sonra Priscilla’yı yanında istemiş, kızın ailesini bir şekilde ikna etmiş. Elvis, yalnızca Noel tatilini geçirmek için onun yanına gelen Priscilla’yı bir daha ailesinin yanına yollamamış.

Ardından Rock’n Roll yıldızının sevgilisi burada bir liseye başlamış. Okuluna ise sevgilisinin hediyesi olan arabalarla gidip geliyormuş. Epey romantik olan Elvis, annesini kaybetmesinin acısını Priscilla ile hafifletiyor ve sevgilisini mutlu etmek için elinden gelen her şeyi yapıyormuş. Uzak bir yerlere gitmek zorunda kaldığında onu da yanında götürüyor, Priscilla’yı hediyeler boğuyor, o rahat edebilsin diye sinema salonları kapatıyormuş.

Elvis Presley, Güzel Eşi Priscilla ve Küçük Kızı;

Elvis Presley, Güzel Eşi Priscilla ve Küçük KızıVe yıllarca süren birliktelikten sonra Elvis 21 yaşına gelen Priscilla ile 1 Mayıs 1967’de Las Vegas’ta ani bir törenle evlenmiş. 1 Şubat 1967’de ise çiftin kızları Lisa Marie Presley dünyaya gelmiş. Ünlü kişilik bu sırada sakinleştirici kullanmaya devam etmiş. Öldürülme korkusu olan sanatçı, hem kendisi hem de karısı için bir karate hocası tutmuş. Ancak çok sevdiği karısı, Mike Stone ismindeki bu karateciye açık olmuş. Eşine karşı dürüst davranmayı tercih ederek, Presley’e ikinci kez aşık olduğunu ve onu terk edeceğini söylemiş. Giderken ise başka biri için ve daha basit bir yaşam biçimi için ondan ayrıldığını söylemiş.

Elvis ve Priscilla Presley’in kızları Lisa Marie Presley’den kısaca bahsedecek olursak ise onun da babasının yolundan giderek müzik dünyasında yer aldığını söyleyebiliriz. 3 albüm çıkartan Lisa Marie Presley, sırasıyla Danny Keough, Michael Jackson, Nicolas Cage ve Michael Lockwood ile evlilik yapmıştır. Ve Presley, tıpkı babası gibi pek çok hayır işi yapmış, bu alandaki kurumlar için aktif olarak çalışmıştır.

Elvis Presley Ölümü ve Hayattayken Çekilen Son Fotoğrafı

Elvis Presley Ölümü ve Hayattayken Çekilen Son FotoğrafıElvis Presley’in ölümü hakkında çeşitli söylentiler çıkmıştır. Hatta büyük bir kesim Michael Jackson, Prenses Diana, Abraham Lincoln gibi Elvis Presley’in de illuminati kurbanları arasında olduğuna inanıyor. Ancak sanatçının ölümünden sonra açıklama yapan doktorun dediğine göre sanatçı kalp yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetmiş. O dönem ilişki yaşadığı nişanlısı Ginger Alden’in bulduğu Presley, bazılarına göre ise hazırladığı yüksek doz uyuşturucu yüzünden ölmüş. Ünlü kişiliğin yaşarken çekilmiş bilinen son fotoğrafı ise hemen yukarıda gördüğünüz resim olarak belirtilmektedir.

Elvis Presley Filmleri

Elvis Presley FilmleriŞarkılarının yanı sıra filmleri ile de hatırlanan Elvis Presley hayatı boyunca 33 filmde yer almıştır. Canlandırdığı karakterlerle hafızalara kazanan Elvis Presley’in ilk filmi Love Me Tender, son filmi ise 1972 yapımı konser filmi Elvis On Tour’dur. Gelin, uzun favorili siyah saçları, güzel gülüşü ve kendisiyle özdeşleşen danslarıyla bir ikon haline gelen sanatçının filmlerinden birkaç tanesini aşağıda kısaca inceleyelim.

Love Me Tender – Umutsuz Aşk (1956)

Love Me Tender – Umutsuz Aşk (1956)Elvis Presley’in ilk filmidir. Clint Reno isimli bir karaktere hayat vermiştir. Amerikan İç Savaşı yıllarında, Reno ailesinin büyük oğlu savaştan geri dönmemiştir. Bunun üzerine sevgilisi ile Clint Reno evlendirilmiştir. Ancak Vance Reno’nun geri dönmüştür. Kısaca, bu şekilde özetlenebilecek Umutsuz Aşk, Presley’in yer aldığı halde en yüksek ücret almadığı tek film olarak da bilinmektedir.

Jailhouse Rock – Şarkıcılar Kralı (1957)

Jailhouse Rock – Şarkıcılar Kralı (1957)1957 yapımı Jailhouse Rock ise Richard Thorpe tarafından yönetilmiş, filmde Presley ile birlikte Judy Tyler, Mickey Shaughnessy oynamıştır. Ve Judy Tyler, film çekimlerinden 3 gün sonra bir trafik kazasında hayatını yitirmiştir. Ve bunun üzerine Presley filmi izlememiştir.

Blue Hawaii – Mavi Hawaii Geceleri (1961)

Blue Hawaii – Mavi Hawaii Geceleri (1961)1961 yapımı bu filmde ise Elvis zengin bir ailenin çocuğu olarak karşımıza çıkmaktadır. Askerden dönen oğlunun sahibi olduğu fabrikada çalışmasını isteyen babasına karşı çıkan Elvis, rehberlik yapmayı tercih etmiştir. Ayrıca Maile adında bir de sevgilisi vardır. Gerçekte Elvis’ten 10 yaş büyük olan annesi rolündeki Angela Lansbury, bu filmdeki performansıyla Altın Küre ve Tony Award Ödülleri kazanmıştır.

Harum Scarum (1965)

Harum Scarum (1965)Bir müzikal komedi olan Harum Scarum ise Mary Ann Mobley ile başrol paylaştığı filmdir. 1965 yapımı olan filmin yönetmenliğini Gene Nelson, yapımcılığını ise Sam Katzman yapmıştır. Ayrıca bu film Elvis Presley’in 1 milyon dolar ücret aldığı tek filmi olarak da bilinmektedir.

Charro! – Zafer Topu (1969)

Charro! – Zafer Topu (1969)1969 yapımı Charro!’nun dikkat çekici özelliği ise Elvis Presley’in şarkı söylemediği tek film olmasıdır. Jess Wade karakteriyle karşımıza çıkan Elvis Presley, zafer topu adı verilen bir silahı çalıp bunu Meksikalı devrimcilere vermekle suçlanmaktadır. Ancak Jess suçsuzluğunu kanıtlamak için elinden geleni yapacaktır.

Change of Habit – Kutsal Harekat (1969)

Change of Habit – Kutsal Harekat (1969)Bir romantik komedi olan Kutsal Harekat’ta Elvis genç bir doktoru canlandırmaktadır. Amatör bir gitarcı olan doktorun aşık olduğu kadın hakkındaki gerçekleri öğrenmesi üzerine yaşanacak olaylar temel alınmıştır. Rock’n Roll’un kralı bu filmde seslendirdiği Change of Habit, Let Us Pray gibi şarkılarla akıllara yer etmiştir. Ayrıca Change of Habit, Presley’in bir karaktere hayat verdiği son filmidir. Bundan sonra sanatçının son filmleri, 1970 ve 1972 yapımı konser filmleri olacaktır.

Elvis Presley Şarkıları

Elvis Presley ŞarkılarıÜnlü kişilik hakkında bu kadar konuştuktan sonra şarkılarına değinmesek olmazdı. Gerçi onlarca şarkısı bulunan Elvis Presley’in bütün şarkılarından bahsetmeyeceğiz. Ancak en güzellerinden birkaçını sizlerle paylaşacağız. Çalma listenize eklemeniz gereken şarkılardan bazıları; Can’t Help Falling in Love, All Shook Up, Hound Dog, Fever, Stuck On You, Love Me Tender, Don’t Be Cruel, Blue Suede Shoes, I Want You, I Need You, I Love You, Heartbreak Hotel, Always on My Mind’dir. Ve sizleri son olarak, Elvis Presley’in en sevilen şarkılarından biri olan Jailhouse Rock ile baş başa bırakıyorum.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.