Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Maliyetli 10 Kraliyet Düğünü

Dubai Kralı Şeyh Muhammed'in düğününün 100 milyon dolarla, dünyanın en maliyetli düğünü unvanına sahip olduğunu biliyor muydunuz?
Dünyanın En Maliyetli 10 Kraliyet Düğünü
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Yaşayanlar bilir, düğün etkinliği gerçekten çok zahmetli bir iştir. Kimilerinin çocukluk hayaline, kimilerininse unutulmaz birkaç gününe şahitlik edecek bu an, tamamen eksiksiz olsun diyedir tüm çaba. Gelinlik, damatlık seçimiyle başlayan koşuşturmaca, yorucu bir salon etkinliğiyle son bulur. Ama arada geçen olaylar silsilesi, yöreden yöreye ya da kişilerin maddi durumuna göre çeşitlik gösterse de gerçekten tek bir anının bile boş kalmadığı tam bir koşuşturmayla geçer. Aslında bu tür yorucu; ama bir o kadarda tatlı etkinliklere hepimiz alışığız, zaten 3 günde her şey olup bitiveriyor. Sonrası fotoğraflarda anı, videolarda tatlı bir tebessüme dönüşüyor. Peki ya bu koşuşturmaca masallarda anlatıldığı gibi 40 gün 40 gece sürseydi?

Birçok ülkede eski yönetim şekillerinin değişmesiyle kaybolan saray hayatı, hala bazı ülkelerde varlığını devam ettiriyor. Bizim masallardan bildiğimiz şaşalı hayatlarındansa eksilen pek bir şey yok. Tıpkı çocukken okuduğumuz ve hayalini kurduğumuz düğün törenleri gibi. Sonuçta evlenen kişi bir prens ya da prenses ve ailenin veliahdı. Böyle bir düğünde yaşanacak telaşeyi düşünebiliyor musunuz? Davetliler komşu Fatma Abla ya da müdür Necati Bey değil; devlet başkanları, düşesler, lordlar, kontlar ve daha niceleri… Pastanın boyutu, gelinlikte kullanılan kumaş, düğün yerinin belirlenmesi, davetlilerle yakın ilgi hemen hepsi eksiksiz ve muazzam olmalı. Tek bir hata kabul edilemez, çünkü bu bir kraliyet düğünü. Bugün sizlerle bütçesi milyon dolarları bulan bu düğün törenlerine göz atacağız. Onlara göz atarken tıpkı küçükken hayalini kurduğumuz peri masallarına doğru yol alacaksınız…

İşte karşınızda dünyanın en pahalı kraliyet düğünleri:

10 İsveç Prensesi Victoria&Daniel Westling

3 Milyon Dolar

İsveç Prensesi Victoria&Daniel WestlingBabasının tüm itirazlarına rağmen sonunda muradına eren İsveç Prensesi Victoria, 2010 yılında dünya evine girdi. Avrupa’nın en büyük düğünlerinden biri olarak gösterilen etkinliğe, kraliyet üyeleri ve daha pek çok konuk katıldı.

9 Brunei Prensi Al-Muhtadee Billah&Sarah Pengiran Salleh

6 Milyon Dolar

Brunei Prensi Al-Muhtadee Billah&Sarah Pengiran SallehTop atışlı kutlamadan limuzinli eskortluğa kadar içerisinde bin bir türlü lüks etkinliği bulunduran düğün töreni, tam tamına 6 milyon dolara mal oldu. Brunei Prensi ve güzel eşi, dillerde destan bir düğün töreniyle dünya evine girdiler. Henüz 17 yaşında olan gelin ve 30 yaşındaki prensin, göz alıcı düğün kıyafetleri içinde davetlerin gözlerini kamaştırdığını söyleyebiliriz.

8 Yunanistan Prensi Pavlos&Marie-Chantal Miller

7 Milyon Dolar

Yunanistan Prensi Pavlos&Marie-Chantal MillerLondra’da yapılan muhteşem düğünle hayatlarını birleştiren veliaht prens ve eşi, listemizde 8. sırada bulunuyor. 30.000 pembe çiçekle süslenen bir katedralde binlerce konuk onları bu mutlu günlerinde yalnız bırakmadı. Ayrıca konuklar için tam 300 adet pasta ta hazır bulunduruldu.

7 Brunei Prensesi Hajah Hafiza Sururul Bolkiah&Pengiran Hacı Muhammed Ruzaini

20 Milyon Dolar

Brunei Prensesi Hajah Hafiza Sururul Bolkiah&Pengiran Hacı Muhammed Ruzaini2012 yılında dünya evine giren prenses Hajah Hafiza, Brunei Sultanı’nın beşinci kızı. İhtişamlı düğünden 3 gün önce halka açık bir seremoni ile evliliklerini duyuran çift, 23 Eylül’de lüksün zirveye çıkarıldığı bir düğünle mutluluklarını perçinledi.

6 Asturias-İspanya Veliaht Prensi Felipe&Letizia Ortiz Rocasolano

29 Milyon Dolar

Asturias-İspanya Veliaht Prensi Felipe&Letizia Ortiz RocasolanoNişanlandıktan bir yıl sonra, 2003’te gerçekleşen düğün töreni gerçekten de dillere destandı. Madrid’de bir katedralde evlenen çiftin düğün törenine tam 1.500’den fazla konuk eşlik etti. İlginç olansa, konuklardan daha fazla sayıda polisin güvenlik için orada bulunmasıydı. Bunun nedeni ise henüz iki ay önce Madrid’de bir düğünde terör saldırısının gerçekleşmiş olmasıydı.

5 Brunei Prensi Abdul Malik&Dayangku Raabi’atul ‘Adawiyyah Pengrian Hacı Bolkiah

30 Milyon Dolar

Brunei Prensi Abdul Malik&Dayangku Raabi’atul ‘Adawiyyah Pengrian Hacı BolkiahBrunei Sultanı’nın en küçük aynı zamanda en zengin oğlu olan Prens Abdul Malik ve güzel eşi, diğer veliaht kardeşler gibi Nural Imran sarayında dünya evine girdi. Elmas bir taç ve muhteşem taşlardan oluşan bir buket taşıyan gelin 22, damat da 31 yaşındaydı. Hem gelinin hem de damadın düğün kıyafetleri kuyumcu dükkanından farksız tasarlanmıştı.

4 Prens William&Kate Middleton

50 Milyon Dolar

Prens William&Kate MiddletonKraliyet düğünü dediğimizde hepinizin aklına ilk olarak Prens William ve Kate Middleton gelir. 2011 yılında muradına eren çift, uzun süredir birbirini tanıyor. Çiftin düğünü gerek İngiliz basınında gerekse dünya basınında epey ses getirmişti. Düğünde sadece konuklara ikram edilecek pasta içinse tam 80.000 dolar harcandığı söyleniyor.

3 Monako Prensi 2. Albert&Charlene Wittstock

65 Milyon Dolar

Monako Prensi 2. Albert&Charlene WittstockMeşhur film yıldızı ve Monako Prensesi Grace Kelly’in oğlu olan 2. Albert, mutluluğu Güney Afrikalı yüzücü eşi Charlene’de bulmuş olacak ki düğünlerinde hiçbir şeyin eksik olmaması için epey para harcamış ve listemizde ilk üçe girmeyi başarmış.

2 Galler Prensi Charles&Diana Spencer

70 Milyon Dolar

Galler Prensi Charles&Diana SpencerPrenses Diana’nın adı geçince büyük ihtimalle yüreğiniz cız etti. Dillere destan bir düğünle evlendikten sonra trajik bir sonla hayata gözlerini yuman Prenses Diana ve eşi Prens Charles’ı bu mutlu günlerinde düzinelerce kraliyet mensubu ve prestijli insan yanız bırakmadı.

1 Şeyh Muhammed Bin Raşid al Maktum&Şeyh Hind bint Maktum bin Juma Al Maktum

100 Milyon Dolar

Şeyh Muhammed Bin Raşid al Maktum&Şeyh Hind bint Maktum bin Juma Al MaktumKim düğünü için 100 milyon dolar harcar ki demeyin. Dubai Kralı Şeyh Muhammed, hiç üşenmemiş ve dünyanın her yerinden gelecek konuklar için tam 34 özel jet hazırlatmış. Düğüne katılanlar arasında başka ülkelerin kraliyet üyeleri, büyükelçiler ve çok daha fazla resmi konuk bulunmaktaydı.

“Onlar erdi muradına biz çıkalım kerevetine…” Sahip oldukları servet ve bulundukları konum itibariyle listemizde bulunan kişilere de ancak böyle bir düğün yakışırdı. Tabi ki herkes için en değerli olan kendi sahip olduklarıdır. Ama insanın böyle bir düğün töreni de canı çekmiyor değil. Peki, sizce listemizde yer alan kraliyet üyelerinden birbirlerine en yakışan çift hangisi?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın