Yatırım yapmaya başla!

Kredi Kartı Harcamaları Nasıl Kontrol Altına Alınır?

Kredi Kartı Harcamaları Nasıl Kontrol Altına Alınır?

Sınırsız ihtiyaçların sınırlı kaynaklarla karşılanmaya çalışılması, her gün yeni çıkan teknolojiyle ve bitmek bilmeyen doyumsuzlukla daha da zor hale gelmektedir. Ekonominin değişkenliği, enflasyon ve fiyat artışı nedeniyle elinizde nakit para bulundurmak daha da zorlaştı. Bu sebeple, her alışverişinizi cüzdanınızdan eksik etmediğiniz kredi kartıyla yapmaya başladınız, fakat sizi büyük bir borç altında bırakacağını hiç tahmin etmediniz. Ay sonunda hesap ekstresini gördüğünüzde, “bu kadar harcamayı nasıl yaptım” dememek için işi en başında sıkı tutmalısınız. Yoksa bankaların yolunu aşındırmanız işten değil.

Kredi kartı borcunuzu ödemekte zorluk çekmeden önce aldığınız bazı önlemler sayesinde harcamalarınızı kontrol altına alabilirsiniz. Ama öncesinde hangi kredi kartının size en uygun olduğunu seçmeniz gereklidir. Nasıl kredi kartı sahibi olabileceğinizle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Her beğendiğiniz şeyi satın almamak, satın aldığınız ürün veya hizmetlerin kalitelisini fakat en ucuzunu tercih etmek ve gereksiz harcamalara dur demeyi öğrenmek, borç batağına düşmekten sizi kurtarır. Böylece, konforlu bir hayata adım atabilirsiniz.

Kredi kartı harcamalarınızı kontrol altına almak zor olsa da sonrasında yaşayacağınız dayanılmaz hafifliği gelin birlikte öğrenelim:

Kredi Kartını Evde Bırakıp Dışarı Çıkın

Kredi Kartını Evde Bırakıp Dışarı ÇıkınMarkete giderken bile yanınızda kredi kartı bulunduruyorsanız, siz mi kredi kartını yönlendiriyorsunuz yoksa kart mı sizi yönlendiriyor, bir durup düşünün derim. Belki de sadece yoğurt alacaksınız, ancak ya canınız başka bir şey isterse diye de düşünmeden edemiyorsunuz. Böyle durumlarda yanınızda sadece yoğurt almaya yetecek paranız varken, başka şeyler de alma düşüncesiyle dışarı çıktığınızda kendinizi kredi kartına muhtaç hissediyorsunuz. Bağımlılığınız, kredi kartına duyduğunuz güvenle ve alışkanlıklarla birleşince ne kadar harcama yapabileceğinizi ancak fişi elinize alınca anlayabilirsiniz. Peki, bütün bunları bildiğiniz halde neden hala kredi kartınızın galip gelmesine izin veriyorsunuz?

Kredi kartları adeta görünmeyen para tuzağıdır. Elinizde sadece bir plastik kartla dünyayı alabileceğinizi ve harcadığınız parayı görmediğiniz için daha da kolay savurduğunuzu düşünebilirsiniz. İşte böyle durumlarda, kendinizi yavaş yavaş kredi kartı kullanmamaya doğru itmelisiniz. Buna, kredi kartınızı evde bırakarak başlayabilirsiniz. Bazı zamanlarda kredi kartınızı evde bırakmak, hem ekstreniz hem de harcama alışkanlıklarınızın üzerinde olumlu etkiler bırakacaktır. Hesap ekstrenizdeki ödeme tutarını görünce siz de çok şaşıracaksınız.

Satın Aldığınız Her Şeyi Kredi Kartıyla Ödemeyin

Satın Aldığınız Her Şeyi Kredi Kartıyla Ödemeyinİçinde bulunduğumuz dünya düzeninin sunmuş olduğu ihtiyaçlar hiyerarşisindeki fizyolojik ve güvenlik ihtiyaçlarını karşılamak, hayatın devamlılığı için oldukça önemlidir. Fakat öyle durumlar oluyor ki yeri geliyor beslenme ihtiyacını bile karşılayamıyorsunuz. Bu durumda imdadınıza eşsiz taksit imkanları sunan kredi kartları yetişiyor, değil mi? Her kredi kartı kullandığınızda puan kazandırması da cabası. Artık her türlü parasal işleminizi, faturalarınızı bile kredi kartı üzerinden yürütüyorsanız, dur demenin vakti gelmiş demektir.

Her türlü alışverişinizi kredi kartıyla yapmak demek; bir süre sonra borcunuzun tamamını ödeyemeyip, asgari tutarını aradan çıkarmak demektir. Bu da borcunuzun zamanla büyüyeceği, hatta hiç kapanmayacağı anlamına gelir. Sıkışık anlarınızda kredi kartı, kampanyalarıyla birlikte yardım çağrınıza cevap verse de sonrasında karşınıza yaptığınız harcamaların ödemesini almak için geri gelecektir.

Plansız Alışveriş Yapmaya Son

Plansız Alışveriş Yapmaya SonKredi kartınız her zaman cüzdanınızdaysa, bir de limiti yüksekse canınızın istediği gibi alışveriş yapmak isteyebilirsiniz. Evinize giderken bir mağazanın önünden geçtiğinizde, beğendiğiniz bir giysiyi satın almanız bile kredi kartınız için ek yük oluşturacaktır. Taksit imkanlarından yararlandığınızı ve bu yüzden ödemelerinizi çok zorlamayacağını düşünseniz bile, her bir anlık alışveriş borcunuzu ve kredi kartı bağımlılığınızı ikiye katlayacaktır. En azından bir süre için aldığınız ya da almak istediğiniz şeyleri sorgulamalısınız. İhtiyacınız olmadan, sadece beğendiğiniz için sahip olduğunuz ürün ve hizmetler, hesap ekstresiyle birlikte size zor günler yaşatabilir.

Bütçe Hazırlayın

Bütçe HazırlayınBir ay boyunca yaptığınız ya da yapacağınız bütün harcamaları not alırsanız, paranızın nereye gittiğini anlayabilir ve gereksiz bütün harcamaları ortadan kaldırabilirsiniz. Bütçe yaparken sınırlarınızı siz belirlersiniz. Bu sayede, sınırların ötesine geçtiğinizde tehlikenin farkında olursunuz. Gıda, kira, fatura, elektronik veya tekstil ihtiyaçlarınızın bir listesini yaptığınızda her bir kategorinin maliyetini hesaplayabilir, harcamalarınızı ona göre yaparsınız. Sınıflara ayırdığınız her ihtiyacınız için belirli bir miktar ödeme yapacağınızı hazırladığınız bütçeye yazabilirsiniz. Bu sayede, bir masraf grubu için ayırmış olduğunuz para artarsa kara bile geçebilirsiniz.

Harcama Alışkanlıklarınızı Değiştirin

Harcama Alışkanlıklarınızı DeğiştirinKredi kartı borcunuzun her ay minimum tutarını mı yatırıyorsunuz? Kartınızın limitini aşmak üzeresiniz ya da çoktan son noktada mısınız? Peki, ya nakit avans? Bu sorulara cevabınız evetse kredi kartı kullanımınız yanlış yöne doğru gidiyor demektir. Her beğendiğiniz ürünü; kredi kartınıza güvenip alıyorsanız, en küçük ihtiyaçlarınızın ödemesini bile kredi kartıyla yapıyorsanız, bu gidişata artık “dur” demelisiniz. Her ay hesap ekstrenizin gelmesini beklemeden harcamalarınızı not alarak, alışkanlıklarınızı değiştirmeye başlayabilirsiniz. Hazırladığınız bütçeden yardım alarak nereye ne kadar harcamanız gerektiğini hesaplayabilir, bir lira bile üzerine çıkmamak için kendinizi zorlayabilirsiniz. Alışkanlıklardan vazgeçmek zor; fakat borçlarınız birikirken görmezden gelmek, kendi kendinizi kandırmaktan başka bir şey değildir.

Kredi kartı harcamalarınızı kontrol etmek için yapılması gereken şeylerin en başında, kredi kartını sadece ödeme aracı olarak görmek geliyor. Aynı zamanda, yüklü miktarlardaki harcamalarınızda taksit imkanından yararlanmak için kredi kartı kullanmanız da sizin faydanıza olacaktır. Ancak her gördüğünüz ve beğendiğiniz şeyleri alırsanız borç çıkmazından kurtulmanız zorlaşacaktır. Unutmayın, yaptığınız her harcamada oluşan borcun farkında olmanız gereklidir. Harcamalarınızı görmezden gelmek, hesap ekstrelerinizi incelememek ya da bankadan gelen uyarı telefonlarını ciddiye almamak, üç maymunu oynamak gibi bir şeydir. Görmemek, duymamak ve bilmemek sizden çok şey götürebilir. Ödemelerinize dikkat etmek yerine harcamalarınıza özen gösterdiğinizde, herkesten bir adım önde olduğunuzu siz de fark edeceksiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kredi Kartları kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum