Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Jeff Bezos’un 10 Yaşında Öğrendiği Hayat Dersinin Amazon’la Ne İlgisi Var?

Jeff Bezos'un çocukken büyükbabasından aldığı hayat dersi ile şu anda Amazon'da uyguladığı şirket politikası arasındaki bağ ne olabilir? İşte cevabı...
Jeff Bezos’un 10 Yaşında Öğrendiği Hayat Dersinin Amazon’la Ne İlgisi Var?
YAYINLANMA ZAMANI
Yorum

Dünyanın en zengini Jeff Bezos, çocukken yaşadığı bir olayı ve büyükbabasından aldığı dersi şirketinin politikasıyla kıyasladı. Bu kıyaslama sonucunda; çalışanlarının çoğu kez isyan ettiği Amazon’un kurucusu, kibarlıktan ziyade zekice davranmak durumunda kaldığını açıkladı.

Diğer bir ifadeyle; e-ticaret devindeki çalışma koşullarında nezakete yer verilemeyeceğini ve müşteri memnuniyetine fazlasıyla önem veren biri olarak bunu yapmak durumunda kaldığını belirtti. Kaldı ki Jeff Bezos’un söylediklerinin, henüz 10 yaşındayken hafızalarına kazınmış bir tecrübesiyle ilişkilendirilmesi dikkat çekti.

Jeff Bezos’un başarı hikayesini bilenler bilir; o genç bir annenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş ve üvey babasıyla birlikte büyümüştür.

Jeff Bezos'un Çocukluğu Nasıldı?Ayrıca kendisinin, yaz tatillerini büyükanne ve büyükbabasının çiftliğinde geçirdiği bilinmektedir. İşte tam da bu noktada; Bezos’un 10 yaşındayken tecrübe ettiği ve tüm hayatı boyunca unutmadığı bir olaydan bahsedelim.

Hikayeye göre Bezos, 1974 yılının yazında bir gün arabada büyükannesi ile büyükbabasıyla yolculuk yaparken aklına sürekli duyduğu sigara karşıtı kampanya gelmiş.

Bunun üzerine Bezos tam bir tiryaki olan büyükannesine; duyduklarına dayanarak yaptığı hesapla ömründen ne kadar azalttığını söylemiş.

Jeff Bezos Büyükannesine Ne Dedi?Nitekim Bezos tam hatırlamasa da her sigaranın insan ömründen 2 dakika kısalttığı yönünde bir kampanya duyuyormuş.

Büyükannesinin içtiği sigaraları bu rakamla çarparak ona hesabı yapmış olmanın verdiği gururla; sigara içerek hayatından ne kadar süre azalttığını belirtmiş. Fakat büyükannesi Bezos’un bu sözleri üzerine hiçbir şey söylemeden gözyaşlarına boğulmuş.

Ardından büyükbabası arabayı durdurmuş ve 10 yaşındaki torununu arabadan aşağıya indirmiş.

Jeff Bezos'un Büyükbabasından aldığı Hayat DersiBezos azar yiyeceğini düşünerek arabadan inse de büyükbabası ona hiçbir zaman unutamayacağı şu sözleri söylemiş: “Bir gün, kibar olmanın zeki olmaktan daha zor olduğunu anlayacaksın.” Ve Bezos da bunu hiç unutmamış.

Burada Amazon’un çalışanlarına uyguladığı şirket politikasına değinen Jeff Bezos; şirketin üretkenliği artırmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için kibar değil zeki davranmak durumunda olduğunu itiraf etti.

Sonuçta; Amazon’un ağır çalışma şartları çalışanların yaptığı ilgi çekici açıklamalar ve çıkan haberler neticesinde tüm dünyanın malumu.

Jeff Bezos’un 10 Yaşında Öğrendiği Hayat Dersi ve Bunun Amazon'la İlgisi!İlaveten; Jeff Bezos’un müşteri memnuniyetini ne kadar önemsediğini de gayet iyi biliyoruz. Hatta bu noktada, kendisiyle ilgili çıkan son haberlerden birinden bahsedebiliriz. Keza milyoner iş insanı Richard Guttfield, Jeff Bezos’a kendisine hemen cevap verdiği için teşekkür etmiş.

51 yaşındaki Richard Guttfield, Amazon teslimat şoförünün 11 yaşındaki köpeğini çaldığını, paketi aldıktan birkaç dakika sonra fark etmiş. Durumu Jeff Bezos’a maille anlatan Richard Guttfield, köpeğinin kısa süre sonra kendisine ulaştırıldığını açıklamış. Kısacası; Bezos 10 yaşındayken büyükbabasından duyduğu sözün doğruluğuna katılıyor ancak bunu çalışanları bakımından Amazon’da pek uygulayamadığını da biliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.