Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Zenginlerinden Jeff Bezos’un Akıl Almaz Başarı Hikayesi!

Kısa bir süreliğine olsa da dünyanın en zengini unvanını taşıyan Jeff Bezos kimdir, öğrenmeye hazır mısınız? Karşınızda Amazon'un kurucusu olan milyarder ve şaşırtıcı hayat hikayesi…
Dünyanın En Zenginlerinden Jeff Bezos’un Akıl Almaz Başarı Hikayesi!
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Girişimci kafasına sahip olanlardan tutun da hayallerini gerçeğe dönüştürmek isteyenlere varana kadar hemen herkese ilham verebilecek bir isim Jeff Bezos! Zira Forbes’un anlık verilerine göre yaklaşık 84 milyar dolarlık servete sahip iş adamı, bu başarıya hiç de kolay yollardan ulaşmamış.

Hatta yeri gelmiş tezgahtarlık, yeri gelmiş paspasçılık yapmış. Ama hayallerinin peşinden koşmaktan hiçbir zaman vazgeçmeyerek, bugün tüm dünyanın tanıdığı teknoloji devi Amazon’u kurmayı başarmış. Karşınızda hiç ihtiyacı olmadığı halde girişimciliğe devam etmek istediğini söyleyen Jeff Bezos ve sıra dışı yaşamı:

Jeff Bezos Kimdir?

Jeff Bezos Kimdir?Jeffrey Preston Bezos kimdir sorusuna kısaca Amazon.com’un kurucusu ve CEO’sudur cevabı verilebilir. Ancak başarılı girişimciyle ilgili söylenmesi gereken daha pek çok şey var. Bunları aşağıdaki maddeler altında detaylıca konuşacak olsak da onun diğer iş adamlarına göre epey ilgi çekici bir hayat hikayesine ve kişiliğe sahip olduğunu şimdiden belirtmek isterim. Peki, neden?

Aslına bakarsanız, bunun pek çok sebebi olduğunu söyleyebiliriz. Mesela; Jeff Bezos yönetim şekli ve çalışanlarına uyguladığı politikalar yüzünden bazılarına göre işçinin hakkını yiyen bir milyarder! Bazılarına göre ise tutkularının peşinden giden ve hala geleceğe dönük yatırımlar yapan saygı duyulası bir girişimci! Ayrıca babasından aldığı borç parayla dev bir marka yaratmayı başardığı için de oldukça zeki! Sonuçta; o internetin yeni yeni büyümeye başladığı zamanlarda e-ticaretin ne kadar ilerleyebileceğini öngörmüş ve dahası satışa kitaplarla başlasa da ileride a’dan z’ye her şeyi sunacağını bilerek hareket etmiş.

Girişiminin ilk gününden bu yana devam ettirdiği müşteri memnuniyeti felsefesi, Jeff Bezos’un şirketinin diğerlerine kıyasla üstün başarı göstermesinin temel nedenlerinden olmuş. Hatta Bezos bu noktaya o kadar önem veriyor ki şikayet mektuplarını sık sık kendisi okuyor ve bazen çalışanlarına mektupları yollayıp konu hakkında tepkisini gösteriyor.  Sonuçta; 1964 doğumlu Jeffrey Preston Bezos, dünyanın en büyük online alışveriş perakendecisi Amazon.com’un kurucusu, başkanı ve CEO’dur. İlaveten; başarı hikayesiyle de girişimcilere örnek teşkil eden bir kişiliktir.

1 Jeff Bezos’un Serveti!

Jeff Bezos’un serveti!Jeff Bezos’un ne kadar zengin olduğunu merak edenler için onun geçtiğimiz günlerde 8 saatliğine olsa da dünyanın en zengin insanı unvanını taşıdığını söyleyeyim. Hatta bu haberle gündemi uzun süre meşgul etmiş, dünyanın en zengini koltuğunu Bill Gates’ten 8 saatliğine alması ile olay olmuştu. Peki, Amazon’daki sert düşüşler nedeniyle ikinci sıraya gerileyen Bezos’un şu andaki serveti ne kadar? Forbes’un anlık verilerine bakarsanız, milyarder iş adamının servetini görebilirsiniz.

2 Milyarder Girişimcinin Hayatı!

Milyarder girişimcinin hayatı!Jeff Bezos, 12 Ocak 1964’te New Mexico’da dünyaya gelir. Annesi Jacklyn ve biyolojik babası Ted John Jorgensen, o daha çok küçükken ayrılır. Çünkü Jorgensen, 17 yaşındayken anne olan Jacklyn’i aktör olmak için terk ederek oyunculuk seçmelerine katılmıştır.

Ancak başarısız olmuş, alkol sorunu yaşamış ve hayatını sirklerde çalışarak kazanmaya başlamıştır. Sonrasında annesi, Kübalı bir göçmen olan Miguel Bezos ile tanışarak onunla evlenmiş ve Miguel de Jeff’e babalık yapmıştır.

3 Jeff Bezos, Babasının Üvey Olduğunu 10 Yaşına Geldiğinde Öğrenir!

Jeff Bezos, babasının üvey olduğunu 10 yaşına geldiğinde öğrenir!4 yaşına geldiğinde Miguel Bezos’un nüfusuna geçen Jeff, onun gerçek babası olduğunu zannederek büyür. Ve 10 yaşında gerçekleri öğrendiğinde, bu habere gözlük kullanmak zorunda olduğu gerçeğine gösterdiği tepkiden daha az tepki gösterir. Bunun yerine, onu büyüten adamın çalışkanlığından ve azminden ilham almaya devam eder. Kısacası o da evlat edinilen milyarderler Steve Jobs ve Larry Ellison gibi başarılı olmaya kararlıdır.

4 Bebekken Bile Bir Dahi!

Bebekken bile bir dahi!Mekaniğe olan tutkusu neredeyse bebekken belli olan Jeff Bezos, 3 yaşındayken beşik yerine gerçek bir yatakta uyumak istediği için tornavidayla karyolasının parmaklıklarını söker. Yaz tatillerini büyükanne ve büyükbabasının çiftliğinde geçirir. Bir yandan çiftlik işleriyle uğraşırken bir diğer yandan da üretmekle ilgilenir. Evinin bodrumunu atölyeye dönüştürür ve fırsat bulduğu her an icatları üzerinde çalışır.

5 Gerçek Bir Star Trek Hayranı!

Gerçek bir Star Trek hayranı!Sıra dışı şeyleri seven Jeff, gerçek bir Star Trek hayranıydı. Spak ve Kaptan Kirk gibi karakterler onun uzaya olan merakını daha da güçlendirdi. Hatta bu hayranlığı şirketinin ismi konusunda Amazon’da karar kılmadan önce aklına MakeltSo.com adını getirmişti. İlaveten, Jeff Bezos’un Blue Origin isimli bir uzay havacılığı şirketi olduğunu ve şirketinin NASA’dan milyon dolarlık sedtek aldığını belirtelim. Başarılı kişilik, Blue Origin’i sattığı Amazon hisseleriyle desteklemeye devam ederken, şirketin Ar-Ge harcamaları konusunda da oldukça cömert davranıyor.

6 Jeff Bezos Bilgisayarla Tanışır!

Jeff Bezos bilgisayarla tanışır!İlk kez 10 yaşındayken bilgisayarla tanışan Jeff Bezos, ABD Atom Enerjisi firmasında çalışan dedesi sayesinde bu aletler hakkında bilgi edinme fırsatını yakalar. Yine dedesi sayesinde bir yazını McDonald’s restoranlarında çalışarak geçirir. Çünkü o “kibar olmak akıllı olmaktan zordur” demiş ve torununa sabırlı olmayı öğrenmesi gerektiğini öğütlemiştir.

7 Jeff Bezos’un Kampı “Rüya Enstitüsü”

Jeff Bezos’un Kampı “Rüya Enstitüsü”Kız arkadaşı Ursula Werner ile birlikte 10 günlük bir yaz kampı olan ilk girişimi Rüya Enstitüsü’nü kuran Bezos, bu sürede öğrencilere kamp liderliği yaptı. İşte tam da bu özelliğiyle, başarılı bir CEO olmadan önce tuhaf işlerde çalışan isimler listesine girdi.

8 Amazon’un Kuruluşu!

Amazon’un Kuruluşu!Liseyi birincilikle bitiren Bezos, Princeton Üniversitesi bilgisayar bilimi bölümünden mezun oldu. Intel’den gelen teklifi reddederek ilk girişimi Fitel’i kurdu. Ancak işler istediği gibi gitmedi ve başarısız oldu. Ardından D. E. Shaw isimli bir fonda çalıştı ve 4 sene sonra genel müdür yardımcılığına yükseldi. 1993’te iş arkadaşı olan araştırma asistanı MacKenzie Tuttle ile evlendi.

1994’te ise hayatını değiştirecek internetin yüzde 2.300 büyüdüğü haberini okudu ve kollarını sıvadı. Bu fırsattan yararlanmayı aklına koyan Jeff, internet üzerinden satabileceği 20 adet ürün buldu. Sonunda en iyi seçeneğin kitaplar olduğuna karar vererek istifasını verdi ve Amazon.com’u kurdu. Patronu işini bırakmaması için ısrar etse de o kendinden emin olarak şirketini kurdu. Ve bu durumu daha sonra “Başarısız olsam bundan pişman olmayacaktım; ama şundan eminim ki eğer denemeseydim pişman olacaktım.” sözleriyle açıkladı. Bakınız; örnek alınması gereken 5 milyarder alışkanlığı!

9 Amazon’un İlk Günleri!

Amazon’un ilk günleri!Geleceğin seyrini değiştirebilecek milyarderler arasında yer alan Jeff Bezos, eşiyle birlikte Teksas’a giderek babasından ödünç araba ve para alır. Sonrasında yol boyunca girişimi için planlar yapar. Amazon’un ilk günleri odun sobası yanan bir araba garajında çalışan Bezos, Silikon Vadisi yerine daha ucuz programcılar bulabileceğini düşündüğü Seattle’a gider.

İş toplantılarını ise dünyanın en büyük kitap satıcıları arasındaki Barnes & Noble’n kafelerinde yapar. Sonuçta; 1 Kasım 1994’te Amazon.com’un isim tescilini alan Bezos, işinden istifa edip kendi girişimine yönelmekle ne kadar doğru bir iş yaptığını herkese gösterir.

10 Amazon’un Yükselişi

1997 ile 2001 yılları arasında yaşanan krizden etkilenmeyen Jeff Bezos, 2001 yılının ilk çeyreğinde net karını 5 milyon dolar olarak açıklayarak başarısını bir kez daha kanıtladı. Yatırımcı kişiliğiyle de dikkat çeken milyarder, 1998’de Google’a, 2011’de ise Uber ve Airbnb’ye yatırım yaptı. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de şirket kuracağı haberini paylaştığımız Amazon’un değeri 500 milyar doların üzerinde ve her geçen gün biraz daha büyüyor. Kurucusu ise hayallerinin peşinden koşmaya istikrarlı bir şekilde devam ediyor.

BONUS: Jeff Bezos Hakkında Bilinmeyenler

BONUS: Jeff Bezos Hakkında Bilinmeyenler1. Jeff Bezos, kişisel güvenliği için milyon dolarlar harcıyor ama hala 4 bin dolarlık 1996 model Honda Accord’unu kullanıyor.
2. Blue Origin isimli uzay araştırma şirketiyle çocukluk hayalinin peşinden koşmaya devam ediyor.
3. Jeff Bezos oldukça sert bir yönetici! Şirketlerinde eğlencelere, yemeklere ya da bedava atıştırmalıklara yer yok. Hatta iyi bir çalışma ekibinin iki pizzayla doyabilecek kalabalıkta olması gerektiğine inanıyor.
4. Jeff Bezos’un sözlerinden bir tanesi de “İnsanlığın geleceği bu gezegen üzerinde değil.” olmuştur. Ve bunu daha okul yıllarındayken söylemiştir.
5. Fitel’den ayrılan Jeff Bezos, ileride CNET’i kuracak Halsey Minor ile faks üzerinden haber yayını yapan bir şirket kurmak üzereydi. Ancak daha sonra bu kararından vazgeçti ve D.E. Shaw’da çalışmaya başladı.
6. Jeff Bezos, 2003 yılında Blue Origin için helikopterle arazi arayışındayken bir kaza geçirmiş ve ölümden dönmüş. Sonrasında, bunun ölmek için kolay bir yol olduğunu dile getirerek bir daha helikoptere binmemiş.
7. Kimilerine göre cimri olan Bezos, Jennifer Cast isimli bir çalışanı eşcinsel evlilik için açtığı davada kullanmak üzere 100 bin dolar borç isteyince, bu evlilikleri desteklemek için Washington’da 2.5 milyon dolarlık bağış yapmış.
8. Ses tonunu ayarlamakta zorlanan Jeff Bezos,, bunun için bir terapistle çalışıyor.
9. Evlere yaptığı yatırımlarla da tanınan iş adamı, 2017’nin başında 23 milyon dolara bir malikane satın almıştı. Ayrıca New York Century Tower’da 10 bin metrekarelik 3 tane dairesi bulunan Bezos, Beverly Hills’te de 24.5 milyon dolarlık villasıyla Tom Cruise’un komşusu.
10. Sonuçta; Jeff Bezos hem sıra dışı karakteri hem de sıfırdan milyarderliğe giden başarı hikayesiyle oldukça farklı bir kişilik. Ve bilinmeyenlerle dolu bu iş adamının, daha ne gibi başarılara imza atacağı merakla bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın