Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İnsanların Zengin Görünmek için Yaptığı 10 Aptalca Şey

Bazen bir, bazen iki senelik maaşını o çok havalı akıllı telefona yatıranlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Peki, zengin görünmek için yapılan diğer hatalar!
İnsanların Zengin Görünmek için Yaptığı 10 Aptalca Şey
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Zenginlerin mal varlıklarının büyüklüğünü göstermelerini sağlayan bazı ürünler ya da uğraşıları vardır. Kullandıkları cep telefonundan araba markalarına, takıldıkları lüks restoranlardan gece kulüplerine varıncaya kadar her şey, servetlerine ve unvanlarına yakışır kalitede olmalı. Aslına bakarsanız sektördeki bazı markaların asli görevi de tam olarak bu. Yani pahalı ve lüks ürünleriyle bilinen “X” markasının şekline, rengine, kalitesine bakmaya çok da lüzum yok. Onu üzerinizde ya da yanınızda taşımanın, kısacası tercih sebebi olmasının en büyük sebebi etiketi. Bu duruma olan özenti cebinizde para varken dert değil de olmazsa büyük sorun.

Lüks hayata tutkumuz yadsınamaz bir gerçek. Hatta bazıları için abartılı bir saplantı haline gelebiliyor. Cebindeki para, geçimini ucu ucuna karşılayabilecekken; “miş” yapmaktan kendini alamayanlarla sıklıkla karşılaşırız. İnsan neden olmayan bir şeyi varmış gibi gösterir ki? Özenti, saplantı, gösteriş adını ne koyarsanız koyun bu durum hayatımızın bir gerçeği. Her ne kadar inkar etsek de aslında bunu hepimiz yapıyoruz. Asgari ücretle çalışan birinin cebindeki 2000 TL’lik telin başka nasıl bir açıklaması olabilir ki? Sadece bununla sınırlı kalsak iyi! Bu kez yetmiyor, pahalı ürünlerin sahte kopyalarıyla dolduruyoruz dolaplarımızı, çantalarımızı, kısaca hatlarımızı…

Zenginmiş gibi davranmak ya da cebinde tonlarca parası varmış gibi rol kesmek! Bunların hepsi beklide kendimize bile itiraf edemediğimiz acı, bir o kadar da komik gerçekler. Bakalım herkesin bildiği ama kendinden bile sakladığı bu davranışlar nelermiş?

İşte karşınızda insanların zengin görünmek için yaptığı aptalca şeyler:

10 Aşırı Pahalı Şeyleri Satın Almak

Aşırı Pahalı Şeyleri Satın AlmakEvet, zengin görünmek isteyen insanlar normalde finanse edemeyecekleri ürünleri satın alarak, bir nevi kendilerini tatmin ederler. Burada üzerinde Nike yazan bir üründen bahsetmediğimizi bilmelisiniz. Peki, standart gelirlere sahip olan insanların zengin görünebilmek için satın aldığı ürünler neler olabilir? Lüks bir otomobil, elmas taşlarla süslü bir saat, dünyaca ünlü bir tasarımcının imzasını taşıyan ayakkabı vb… Sonuçta, bu insanlar yukarıdaki gibi ürünleri belki yıllarca çalışarak ödeyebilecekleri borçlar altına girerek satın alıyor ve bundan zerre pişmanlık duymuyorlar.

DÜNYANIN EN ZENGİN İSİMLERİNİN TERCİH ETTİĞİ ARABALAR İÇİN TIKLAYIN.

9 Sahte Ürünler Satın Alıp Bunlarla Gösteriş Yapmak

Sahte Ürünler Satın Alıp Bunlarla Gösteriş YapmakDünyanın hemen her yerinde olduğu gibi, ülkemizde de dünyaca ünlü markaların sahtelerinin ya da çakmalarının satıldığını ve bunlara yoğun bir rağbet gösterildiğini biliyoruz. Özellikle de zengin görünmek isteyen kişiler tarafından. Örneğin bir Gucci çantasının sahtesini pazardan 50 liraya alan bir kişi, kendisini yakından tanımayan arkadaşlarına bu çantayı bilmem kaç bin liraya satın aldığını söyleyerek kendi çapında gösteriş yapıyor. Tabi, modayı ve markaların ürünlerini yakından takip eden bir kişi çantanın sahte olduğunu hemen anlayacaktır; ancak böyle markaları hayatında hiç kullanmamış birinin de aradaki farkı ayırt etmesi epey zordur. Kısacası, baştan aşağı marka giymiş ve bunu sergilemek için özellikle çaba harcamış gibi görünen kişiler, bu kategorideki bir diğer kesimi oluşturuyor.

8 Zengin gibi Davranmak

Zengin gibi DavranmakEminim sizin de böyle arkadaşlarınız olmuştur. Hani şu yanında TL olmadığı için hesabı ödeyemeyen, yeni aldığı arabası aylardır bakımda olan, Bodrum’daki yazlığında süren tadilat bir türlü bitmeyen, babası iş ortaklarıyla evde toplantı yaptığı için sizi davet edemeyen… Yani bu liste o kadar çok uzatılabilir ki bunu yazmaya kalkışsak yeni bir destan yaratırız. Sonuçta, zenginmiş gibi görünmek için öyle davranmayı tercih eden insanlar bunu “birazcık” abartarak yapıyorlar. Haliyle de gerçek kişiliklerini önünde sonunda yansıtıyorlar.

SADECE ZENGİNLERİN SAHİP OLDUĞU 24 ÖZELLİK ve DAVRANIŞ İÇİN TIKLAYIN.

7 Abartılı Sosyal Medya Paylaşımları

Abartılı Sosyal Medya PaylaşımlarıZenginlerin ne kadar şaşaalı bir hayat sürdürdüğünü hepimiz biliyoruz. Bu hayatları ünlü ve zenginlerin sosyal medya hesaplarından hepimiz takip ediyoruz. Sonuçta zenginmiş gibi görünmek isteyen kişiler de aslında olmadıkları mekanlarda yer bildirimi yaparak ya da kapısından bile giremediği bir gece kulübünün önünde resim çektirerek sahte paylaşımlar yaptıklarını söyleyebiliriz. Ya da senede bir kere gittiği lüks restoranın müdavimiymiş gibi paylaşımlar yaparak… Evet, çoğunuza saçma gelebilir; ancak böyle davranan kişilerin epey fazla olduğunu söyleyebiliriz.

ZENGİN ÇOCUKLARIN INSTAGRAM’DAN TAKİP ETTİĞİMİZ TATİLLERİ İÇİN TIKLAYIN.

6 Sosyal Medya Yorumları

Sosyal Medya YorumlarıEvet, zengin görünmek isteyen kişi yaptığı paylaşıma istediği kadar yorum alamadığı takdirde, soru şeklinde yeni yorumlar yapıyorlar. Böylelikle, aldığı lüks arabanın ya da gittiği pahalı otelin ne kadar güzel olduğunu birkaç kişiden duyarak isteklerine ulaşmış oluyorlar. Örneğin; “yeni arabamın beygir gücünü tahmin edebilir misiniz? Burası sizce de cennet gibi bir yer değil mi?” gibi…

5 Her Şeyin En İyisine Sahip Olduğunu Kanıtlamaya Çalışmak

Her Şeyin En İyisine Sahip Olduğunu Kanıtlamaya ÇalışmakKendisini zenginmiş gibi göstermeye çalışanların çoğunluğunda; “ben her şeyin en iyisi, en güzeli, en pahalısına sahibim,” tavrının olduğu açık bir biçimde görülmektedir. Bu kişiler, benim evim seninkinden daha büyük, benim arabam daha hızlı gidiyor gibi cümleleri sıkça kullanırlar. Oysa ki birinci sınıf zenginlerin, böyle gösterişlerden uzak olduğunu biliriz. Eğer karşınızdaki kişinin sahte zengin olup olmadığını anlamak istiyorsanız, ona bahsettiği şeylerin detayları hakkında sorular sormayı deneyin. Bakalım, o büyük evini ne kadara satın almış?

ZENGİNLİĞİN FAKİRLİĞE GÖRE DAHA İYİ OLDUĞUNUN 36 KANITI İÇİN TIKLAYIN.

4 Birikim Yapamamak

Birikim YapamamakTonlarca parası varmış gibi davranan insanların çoğuna baktığınızda, hiç birikim yapamadıklarını görürsünüz. Çünkü bu insanlar para harcamayla o kadar çok meşgul olurlar ki birikim yapmaya fırsat bulamazlar. Tabii, bu onların söyledikleri. Aslında olan ise bu insanların ceplerinin ancak maaştan maaşa para gördüğü, bu paranın da hali hazırda olan borçlara gittiğidir.

OLMAYAN PARAYLA BİRİKİM YAPMA YOLLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN.

3 Ödenemeyecek Borçlar Altına Girmek

Ödenemeyecek Borçlar Altına GirmekTamam, herkesin gözünü alan o lüks arabayı bir şekilde satın aldınız; ama altına girdiğiniz o borç nasıl ödenecek, düşünmediniz mi? Sonuçta, borçlar birikir birikir ve sonunda o çok övündüğünüz lüks arabanız elinizden alınıverir. Bu da çoğu kişiyi hüsrana uğratacak bir durum olur. Yani siz siz olun, altınızdan kalkamayacağınız kredi planlarına, senetlere vs. imza atmayın derim.

BORÇ KAPATMA PLANI YAPMANIN YOLLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN.

2 Kredi Notunu Düşürmek

Kredi Notunu DüşürmekEvet, zenginler gibi davranmanın, yiyip içmenin sonuçları da olacaktır, değil mi? Ya da tatlı tatlı gösterişler yapmanın, acı acı sonuçları? Neticede; senetlerini ödeyemediğiniz arabanız elinizden alındıktan sonra, kredi puanlarınızın seviyesi neredeyse yerin birkaç tabaka altına kadar düşer. Gittiğiniz her bankadan eliniz boş bir şekilde dönersiniz. Bu saatten sonra bırakın zenginmiş gibi davranmayı, üstünüzü örtecek bir damın kirasını bile ödemek sizin için lüks olacaktır.

KREDİ NOTU NASIL YÜKSELTİLİR? BU SORUNUN CEVABINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN.

1 İyi Bir Yaşamın Gerçekte Ne Demek Olduğunu Unutanlar!

İyi Bir Yaşamın Gerçekte Ne Demek Olduğunu Unutanlar!Aslına bakarsanız bu insanlar, çok paraları varmış gibi davranmayla o kadar çok meşgul olurlar ki gerçekte iyi bir yaşama sahip olmanın ne demek olduğunu unuturlar. Yani saatlerini milyonerlerin kullandığı pahalı ürünleri araştırmaya harcayan, sosyal medyada nasıl fotoğraflar paylaşması gerektiği konusunda kafa patlatan, hiç var olmamış bir hayatı yaşıyormuş gibi davranmaya çalışan insanları gerçekten anlayamıyorum.

Sonuçta kişi tüm zamanını ve enerjisini böyle boş işler için harcamak yerine adam gibi çalışmaya adasa, o taklit ettiği kişilerden çok daha iyi bir yaşantıya kavuşabilir. Sonunda ulaşılabilecek iyi bir hedef varsa, zenginmiş gibi davranmak yerine zengin olma yolunda istikrarlı bir biçimde adımlar atmak sizin için çok daha kazançlı olacaktır.

Etrafınızda kendisini zenginmiş gibi göstermeye çalışan kişiler var mı, bilemiyorum; ama bu kişilerin sergiledikleri yapay davranışlarla epey gülünç göründüklerini tahmin edebilirsiniz. Sonuçta, bir insanın gerçekten 10.000 liralık bir çanta takıp takamayacağını, oturuşundan ve sahip olduğu özgüveninden bile anlayabilirsiniz. Ya da cebinde 50 lirası bile olmadığını bildiğiniz bir kişi, ben Starbucks’tan başka yerde kahve içmem diyorsa, onun samimiyetinden şüphe edersiniz. Eğer hayatınız boyunca göstermelik zenginliklerle kendinizi kandırmak istemiyorsanız, bir durun ve düşünün! Gerçekten zengin olmak istiyorsanız ona göre yaşayın. Ama ben daha çok sizin görüşlerinizi merak ediyorum, bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.