Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sadece Zenginlerin Sahip Olduğu 24 Özellik ve Davranış

Hayallerinize daha emin adımlarla yürümek istiyorsanız, önceliğiniz zenginlerin ortak yönlerinin neler olduğunu öğrenmek olmalı.
Sadece Zenginlerin Sahip Olduğu 24 Özellik ve Davranış
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Sıklıkla konuşulan ve tartışılan konuların başında gelenlerdir zenginler. Nasıl yaşadıkları, nasıl zengin oldukları, hobileri, eşyaları, evlilikleri… Kısacası zenginlerin her şeyini ince ince irdelemek, insanların bıkıp usanmadan yaptığı nadir şeylerden biridir. Nitekim herkesin dileği bir gün zengin olabilmektir.

Zenginler hakkında ne kadar çok bilgi sahibi olursak, parayla aramızda olan mesafenin bir o kadar daha kısaldığını düşünürüz. Sanki Bill Gates’in tüm hayatını bilenler, onun kadar zengin olmuşlar gibi! Diğer taraftan, yanlış anlaşılmaya mahal vermeden ne demek istediğimi daha detaylı anlatayım. Tamam, Bill Gates’in ya da Carlos Slim Helu’nun hayatını bilmeniz, sizin zengin olmanızı sağlamayacak. Ancak onların nasıl adımlar attığını, hangi virajlarda yavaşlayıp, hangi engellerde takıldıklarını öğrenmek bize ışık tutacaktır. Sonuçta tüm zenginlerin, bir milyoner olarak dünyaya gelmediğinde hemfikiriz sanırım? Ya da bir gece içerisinde tonlarca paraya sahip olmadıklarını! Çünkü zenginlik, uzun, yorucu bir süreci kaldırabilecek sağlam kişiliklerin ulaşabildiği bir mertebedir.

Peki, zenginlerin ortak özelliklerini biliyor musunuz? Burada süper yatlar, özel jetler, milyar dolarlardan bahsetmiyorum! Dediğim zenginlerin çoğunda görülen davranış ve tutumların ne yönde olduğu. İşte bu davranışları öğrenmeniz, sizi zengin olma hayallerinize yaklaştırmak için kesinlikle gerekli.

İşte altın değerinde maddeler:

1 Zenginler hedeflerini akıllıca belirlerler.

Zenginler hedeflerini akıllıca belirlerler.Yapılan bir araştırmaya göre, zengin insanların çoğu hedeflerini akıllıca belirliyor. Akıllıca derken, kendiniz için makul ve erişilebilir hedefler belirlemekten bahsediyorum. Ayrıca, hedefinizi seçerken, genel değil özel bir amaç üzerine odaklanmanız gerekiyor. Sonuçta hayali olmayan belirli bir hedefe doğru yol alırsanız, başarılı olma ihtimaliniz çok daha yüksek olur. Örneğin; zorlukla görebildiğiniz kilometrelerce uzaklıkta olan bir nesneye doğru koşarsanız, hedefinizi şaşırabilirsiniz. Bunun yerine daha kısa mesafede olan net bir cisme ilerlemeniz sizi önünde sonunda hedefe ulaştıracaktır.

2 Yapılacaklar listesi oluşturup her gün kontrol ederler.

Yapılacaklar listesi oluşturup her gün kontrol ederler.Eğer hedeflerinize uymayı aklınıza koyduysanız, siz de zenginlerin yaptığı gibi kendinize bir yapılacaklar listesi oluşturmalısınız. Tabii iş listeyi oluşturmakla kalmıyor. Ayrıca bu listeyi her gün gözden geçirmeli ve hedefinizden şaşıp şaşmadığınızı kontrol etmelisiniz. Diğer taraftan, yapılacaklar listesi, çok basit bir adımmış gibi görünse de, zengin olma yolunda izlenmesi gereken anahtar yöntemlerden biridir. Bunu her gün sizi motive edecek ve yorulduğunuzda size güç verecek bir tılsım olarak da görebilirsiniz. Sonuçta, önünüzde yazılı olan hedefleriniz varsa, buna uymak borcunuzun borcu oluyor ve nihayetinde başarıya ulaşıyorsunuz.

3 Formda ve sağlıklı kalmaya özen gösterirler.

Formda ve sağlıklı kalmaya özen gösterirler.Atatürk: “Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur.” sözünde ne kadar da haklı! Evet, siz de hedefinize tamamen odaklanmak istiyorsanız, sağlıklı ve formda bir vücuda sahip olmalısınız. Aslında bu herkes tarafından bilinen bir gerçek olsa da, en sık yapılan hatalardan biri olmaya devam etmektedir. Mesela, sağlığından olacak kadar çalışan insanlarda, bir süre sonra dikkat bozuklukları ve hastalıklar ortaya çıkar. Performansınız düştüğü için de doğal olarak, çalışamaz duruma gelirsiniz. Bunun yerine, sağlıklı beslenir, düzenli spor yaparsanız, hem görünümünüzden dolayı kendinizi mutlu hisseder hem de çok daha verimli çalıştığınızı görürsünüz. Para ve mutluluk arasındaki ilişki ise tahmin ettiğinizden çok daha farklıdır. Birçoğunuz “para, mutluluk getirmez” diyebilirsiniz; ama zenginlerin sahip oldukları parayla yaptıkları bağışlar onları mutlu etmeye yeter.

4 Kişisel gelişim öncelikleri arasındadır.

Kişisel gelişim öncelikleri arasındadır.Kişisel gelişim, kişisel gelişim… Ne kadar çok duyuyoruz, değil mi? Kitapçılarda raf raf kişisel gelişim kitapları, internette sayısız makale, ekranlarda konuyla ilgili programlar… Bunun ne kadar önemli bir kavram olduğunu istesek de görmezden gelemeyiz. Zaten gelmememiz lazım. Çünkü zenginlerin ortak noktalarından biri de kişisel gelişimlerini öncelikleri arasına yerleştirmeleri. Eğer siz de başarılı olmayı kafanıza koyduysanız, dediğimi göz ardı etmemeli, hayat boyu öğrenmeyi bir hayat felsefesi olarak benimsemelisiniz.

5 Zenginler günlük kitap okur ve bunu severek yaparlar.

Zenginler günlük kitap okur ve bunu severek yaparlar.Bilginin elimizdeki en güçlü silahlardan biri olduğunu biliyoruz. Günümüzde bilgi o kadar çabuk ve hızlı ulaşılabilir bir şey oldu ki, isteyen herkes bu zırhı kuşanabiliyor. Zenginlerin yaptığı şeyler arasında da, her gün kitap okumaları ve bunu severek yapmaları göze çarpıyor. Yapılan bir araştırma da bunu kanıtlamış. Çünkü sonuçlar, zenginlerin % 90’ının her gün kitap okuduğunu gösteriyor. Yani eğer zengin olmayı kafaya koyduysanız, gününüzün belirli bir zamanını okumaya ve kendinizi geliştirmeye harcamalısınız. Kitap dünyasında vakit geçirmek o kadar da zor bir şey olmasa gerek, değil mi?

6 İşe gelip giderken haber programları dinliyorlar.

İşe gelip giderken haber programları dinliyorlar.İşe gelip giderken, arabanızda nasıl vakit geçiriyorsunuz? Büyük ihtimalle sevdiğiniz sanatçının şarkılarını bangır bangır dinleyerek! Peki, zenginler ne yapıyor biliyor musunuz? Onlar bu zamanlarını, dıptıs dıptıs şarkı dinlemek yerine haber kanallarını dinleyerek geçiriyorlar. Yani siz vaktinizi öldürür hatta katlederken onlar bu vakti daha fazla bilgi sahibi olmak ve güncelliği yakalamak için kullanıyorlar. Görüyorsunuz; zenginler her bakımdan bize açık ara fark atmayı başarıyorlar.

7 Bulundukları topluluklarda, hep “en iyi” unvanını alıyorlar.

Bulundukları topluluklarda, hep "en iyi" unvanını alıyorlar.Zenginlerin ortak yönlerinden biri de, okul, iş ya da özel hayatlarında hep “en iyi”lerden biri olarak anılmaları. Mesela, ileride zengin olacak bir kişi, sınıfındaki en başarılı öğrencilerden biri, spor kulübündeki en iyi üyelerden biri ya da en başarılı çalışan olarak gösteriliyor. Yani ne iş yaparsanız yapın, onu elinizden gelenin çok daha fazlasını göstererek yapmaya çalışın. Emin olun, hepiniz istediğiniz her şeyi yapabilecek kapasiteye sahipsiniz.

8 Aileyi ön plana alırlar.

Aileyi ön plana alırlar.Zenginlerin dikkat çeken bir diğer özelliği ise, aile hayatlarını en ön planda tutmalarıdır. Çünkü zenginler, paranın neyi satın alıp neyi alamayacağının farkında olarak hareket ederler. İşte bu yüzden, aile hayatı, dünyanın en zengin isimleri için bile en ön sıradadır. Bakınız, ailesiyle bolca vakit geçirmesiyle ünlü olan Richard Branson! Kısacası hedeflerinizden şaşmayın ama bunu yaparken ailenizi ihmal etmemeye dikkat edin.

9 Zamanın ne kadar kıymetli olduğunu bilirler.

Zamanın ne kadar kıymetli olduğunu bilirler.Vakit, nakittir. Evet, zenginler bu sözün doğruluğuna koşulsuz inanır ve gereğini yaparlar. Mesela, zaman yönetimi konusunda çok başarılı olan zenginler, çalışmalarını engelleyen tüm unsurları ortadan kaldırırlar. Bunu yapmak için öncelikle sizi engelleyen şeylerin neler olduğunu belirlemelisiniz. Ve tüm bu engelleri ortadan kaldırırsanız, nasıl verimli çalıştığınıza siz de şaşıracaksınız. Vaktinizi iyi değerlendirip genç bir zengin olmak her zaman elinizde, unutmayın!

10 Zenginlerin etrafında onlarla aynı fikirde olan insanlar yer alır.

 Zenginlerin etrafında onlarla aynı fikirde olan insanlar yer alır.Evet, zenginlerin bir diğer ortak özelliği ise, etraflarındaki insanları itinayla seçmeleridir. Çünkü çevreniz, sizin nasıl hareket ettiğinize, nasıl düşündüğünüze büyük oranda etki eder. Mesela, etrafınız bir şeyi başaramayacağınız konusunda ısrar eden insanlarla doluysa, bir süre sonra ister istemez buna inanmaya başlarsınız. Ve ortaya çıkan sonuçlar da etrafınızdaki insanların düşünceleriyle uyum içinde olur. Bu yüzden, çevrenizi sizinle aynı kafadan olan insanlarla doldurmanız, kendinize yapacağınız karlı bir yatırım gibi olacaktır.

11 Alışkanlıklarını akıllıca belirlerler.

Alışkanlıklarını akıllıca belirlerler.Alışkanlıklarımız aslında bizim nasıl bir insan olduğumuzu belirler. Örneğin; abur cubur yeme ve geç saatlere kadar uyuma alışkanlığı olan birinin nasıl bir karaktere sahip olduğunu aşağı yukarı tahmin edebiliriz. Ya da zamanını kitap okuyarak ve spor yaparak geçiren biri hakkında fikir yürütebiliriz. İşte bu yüzden, zenginlerin ortak noktalarından biri de alışkanlıklarına dikkat etmeleridir. Eğer siz de zengin olmak istiyorsanız, kötü alışkanlıklarınızdan bir an önce kurtulmalı sizin için faydalı olacak yeni alışkanlıklar edinmelisiniz.

PARA İLE BİRLİKTE GELEN 5 İLGİNÇ ALIŞKANLIK İÇİN TIKLAYIN!

12 Finansal konularda bilgi sahibi olurlar.

Finansal konularda bilgi sahibi olurlar.Zenginleri diğer insanlardan ayıran bir diğer nitelik ise finansal konularda her zaman yeni şeyler öğrenmeye açık olmalarıdır. Hatta bu konuda uzman olurlar diyebilirim. Güncel gelişmeleri takip etmek, zenginlerin uyması gereken en kritik kurallardan bir tanesidir. Sonuçta bu şekilde para tarafından yönetilmiş olmuyor, parayı yöneten kişi olmayı başarıyorlar.

13 Şansa inanmazlar.

Şansa inanmazlar.Para, nasıl kazanılır? Tabii ki çok çalışmak, hedef belirlemek, plana sadık kalmak, araştırma yapmak, uygun bilgi birikimine sahip olmak ve daha birçok faktörün bir arada kullanılmasıyla! Ve zenginlerin bir diğer özelliği de, para kazanmak söz konusu olduğunda şansa inanmamalarıdır. Mesela, fakirler piyango (bakınız: zamanında piyango kazananlar şimdi ne alemde), loto, kumar gibi şans oyunları sayesinde zengin olmayı düşlerken, zenginler oturup bu amaç uğruna çalışmakta ve hedefe ulaşan sınıfa dahil olmaktadırlar.

14 Zenginler kazandıklarından daha fazla para harcamazlar.

Zenginler kazandıklarından daha fazla para harcamazlar.Örneğin; 1000 lira kazanıyorsunuz ve 1000 lira harcıyorsunuz. Bunun sizi ileri değil ama geri götüreceğinden emin olabilirsiniz. Diğer taraftan, kazandığınızdan daha fazla harcamanın ne kadar saçma olacağını söylemiyorum bile. Ancak eğer zenginlerin nasıl zengin olduğunu merak ediyorsanız, şunun gerçekten çok önemli olduğunu unutmayın. Onlar kazançlarının çok daha azıyla geçinmeyi öğrenmiş ve nihayetinde hedeflerine ulaşmış kişilerdir. Bu yüzden her zaman kazancınızdan daha az harcamalısınız. Bu çok küçük bir miktar olsa bile, uzun vadede olan değişimi gördüğünüzde, emin olun kendi isteğinizle hiç vazgeçemediğiniz harcamalarınızı kısıtlayacaksınız.

15 Televizyon izlemiyorlar.

Televizyon izlemiyorlar.Zengin ve başarılı insanlar ile sıradan kişiler arasındaki en büyük farklardan biri de onların televizyon izlemiyor olmalarıdır. Ki düşündüğünüzde, televizyonun gerçekten faydasız bir alet olduğunu anlarsınız. Diğer taraftan belgeseller, eğitici programlar izlediğini söyleyenler için de şunu söyleyebilirim. İsterseniz bunları bilgisayarınızdan, telefonunuzdan da rahatlıkla izleyebilirsiniz. Çünkü televizyon ya da “aptal kutusu” gerçekten bir zaman yok edicisi! Ve zenginler bu aptal kutusuna saatlerce boş boş bakmak yerine çok daha eğlenceli, eğitici aktivitelerle vakitlerini değerlendiriyorlar. Benden size tavsiye, evinizdeki televizyondan kurtulun ve hayatınızda olacak değişikliklerin tadına varın.

16 Sorumluluk üstlenmeyi bilirler.

Sorumluluk üstlenmeyi bilirler.Hepimizin etrafında bu tip insanlar vardır. Hani şu başarısızlıklarını başkasına mal eden kişilikleri diyorum! Mesela; “annem beni şu okula yollamadı, o yüzden işsizim” “eşim çalışmamı istemediği için bu durumdayım” “babam sermaye verseydi şimdi zengin olurdum” tarzında cümlelerle hayatını bitirenler. Kısacası sorumluluk almaktan ölesiye korkan kişiler! Ancak zenginler bunu yapmak yerine hatalarından ders çıkartır ve geleceklerinden kendilerinin sorumlu olduğunu bilirler. Sonuçta hepimizin hayatında olumlu ya da olumsuz dış faktörler var ve bunların altına sığınmak bize hiçbir şey kazandırmaz.

17 Sürüyü takip etmezler.

Sürüyü takip etmezler.Zenginlerin bir diğer ortak özelliği ise, sürü psikolojisine göre hareket etmemeleri. Yeni fikirlere her zaman açık olmaları ve sıradan fikirlerle iş yapmaya kalkışmamalarıdır. Çünkü sürüden ayrılanı, kurt kapar, atasözüyle hareket etmeye kalkışırsanız bir fark yaratmanız imkansızlaşır. Büyük hayaller peşinde koşmak, farklılaşmaktan korkmamak ve gerekli riskleri alabilmek, sürüden ayrılmayı gerektirir. İşte bu yüzden, sürünüzden ayrılarak, yeni patikalara doğru yol alın, ancak bu şekilde zirveye en hızlı ulaşan kişi olursunuz.

18 Fırsatları kaçırmazlar.

Fırsatları kaçırmazlar.Zenginler, ele geçen her fırsatı değerlendirir ve uygun zamanı bulduklarında adım atmaktan çekinmezler. Bu dediğimi, geniş kapsamlı düşünebilirsiniz. Örneğin; edeceği değerden çok daha ucuza alınabilecek bir mülk, kaçırılmayacak fırsatlara örnek olarak gösterilebilir. Yapmanız gereken, etrafınızdaki fırsatlardan her zaman haberdar olmak ve aralarından en uygun olanı belirleyerek, treni kaçıranlar kervanına girmemek.

19 Uyku saatlerine özen gösterirler.

Uyku saatlerine özen gösterirler.Nasıl ki elektronik aletlerimizin şarjı bir süre sonra bitiyorsa, biz de günün sonunda yorgun bir vücut ve zihinle baş başa kalıyoruz. E haliyle insan olduğumuz için uyuma ihtiyacı hissediyoruz. Ancak siz uyumak yerine gece geç saatlere kadar çalışmayı ya da başka işlerle uğraşmayı tercih ediyorsunuz. Peki, gece kuşları, siz eğlenirken zenginler ne yapıyor biliyor musunuz? Deliksiz ve dinlendirici bir uyku çekiyorlar. Bu sayede de güne zehir gibi bir kafayla başlayabiliyorlar.

20 Aldıkları eğitimle yetinmezler.

Aldıkları eğitimle yetinmezler.Başarılı ve zengin kişiler, hiçbir zaman formal eğitimle yetinmeyen, hayat boyu öğrenmeye inanan kişilerdir. Yani bir alanda uzmanlık yapmış olsanız bile, o konuda öğrenmeniz gerekenler için “tamam, oldum” diyemezsiniz. Eğer zengin olmak ve para kazanmak istiyorum diyorsanız, hayatınız boyunca öğrenmeye açık olmalı, başarıda bilginin ne kadar güçlü bir faktör olduğunu aklınızın bir köşesine kazımalısınız.

21 Negatif düşüncelerden etkilenmezler.

Negatif düşüncelerden etkilenmezler.Zenginlerin ortak noktalarından biri de negatif düşüncelerden etkilenmenin ne kadar tehlikeli olduğunu bilmeleridir. Çünkü negatif düşüncelere bir kez yenildiğiniz zaman, onlar tarafından ele geçirilir ve kendinize olan inancınızı yitirmeye başlarsınız. Burada yapmanız gereken, herhangi olumsuz bir düşünceyi hemen aklınızdan çıkarmak ve kendinizi motive edecek şeylere odaklanmanız olacaktır.

22 Zenginler, hayır demeyi bilirler.

Zenginler, hayır demeyi bilirler.Doğru zamanda, hayır demeyi bilmek, zenginlerin bir diğer ortak noktasıdır. Çünkü hayır diyebilmek, hayatın her alanında sizi başarıya götürecek kilit noktalardan bir tanesidir. Diğer taraftan, insanlara çok sık evet demeye başladığınızda, işlerin nasıl tepetaklak olduğunu görürsünüz. Ya da bunu tecrübe etmişsinizdir. Çünkü çevrenizdekileri geri çeviremiyorsanız, bu sizi zamanla işlerinizden alıkoyar ve gereksiz ayrıntılar için vakit kaybetmenize neden olur. Neticede zengin insanlar “hayır” kelimesinin ne kadar önemli olduğunu bilerek buna göre davranıyorlar.

23 Para odaklı yaşamazlar.

Para odaklı yaşamazlar.Evet, zenginler hususundaki en yanlış inanışlardan bir tanesi de, onların para odaklı bir yaşantıları olduğu yönündedir. Sonuçta milyonlarla oynayan birinin, gözlerinde dolar işareti görmeyi bekleriz, değil mi? Fakat aslında olan bu değildir. Zira zenginlerin çoğu, parayı bir araç olarak görmektedir. İlaveten; dünyayı daha yaşanılası bir yer haline getirenler, topluma katkı yapmaya çalışanlar da hep zengin insanlardır. Örneğin; Bill Gates ya da Warren Buffett. Bu milyarderler hem dünyanın en zengin ismi hem de en yardımseverleri arasındadır.

24 Asla pes etmezler.

Asla pes etmezler.Zengin olmak, insanın bir gecede yapabileceği bir şey değildir. Uzun ve yorucu bir süreç gerektirir. Engellere takılırsınız, yorulursunuz, başarısızlıkla sonuçlanan adımlar atarsınız… Ama pes etmezsiniz! En azından zengin olmayı başaranlar, pes etmemiş kişiler olur. İşte bu yüzden çıkmış olduğunuz yoldan asla geri dönmeyin ve adımlarınızda tereddüt etmeyin. Tıpkı yürümeyi yeni öğrenen bir bebek gibi ısrarla ayağa kalkmaya devam edin! Emin olun çok kısa süre içerisinde koşmaya başlayacaksınız.

Siz 5 kuruşun hesabını yapan kişilerle alay etmeye devam edin! Öyle sazınızı elinize alıp, ağustos böceği gibi şarkılar söyleyin. Sonra da oturup “ben neden zengin olamıyorum” diye dizlerinizi dövün. Ama bu sırada geleceğin zenginlerinin hiç durmadan çalıştığını unutmayın. Sonuçta seçim sizin. İster anlık keyiflerle hayatınızı heba edersiniz isterseniz de akıllıca tercihler yaparak bir ömür boyu mutlu olursunuz. Şimdi söyleyin bana. Karınca mı olacaksınız yoksa ağustos böceği mi?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.