Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Zengin İsimlerinin Tercih Ettiği Arabalar

Dünyanın en zenginleri sıralaması hakkında az çok hepimiz bir şey biliyoruz. Ancak kullandıkları arabaları biliyor musunuz? İşte bu sorunun cevabı:
Dünyanın En Zengin İsimlerinin Tercih Ettiği Arabalar
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünyanın en zengini olmak nasıl bir şey hiç hayal ettiniz mi? Ya da yedi sülalenize yetecek kadar çok paraya sahip olmak? Böyle bir durumda yapacağınız ilk şeyi sormuyorum. Zira soluğu, bir Ferrari ya da Lamborghini satış bayisinde almanız muhtemel gözüküyor. Özellikle erkek okuyucularımız şu an arabanın renginden iç dizaynına kadar tüm özelliklerini belirledi bile. Peki, bizim hayalini kurduğumuz bu durumu gerçekten yaşayanlar ne yapıyor dersiniz? Mesela, milyarder çocukları herkes uykudayken babasının milyon dolarlık arabasını çalıyor mudur? Ya da bir gün ehliyet alıp rahatça cadde turu yapacağı bu aracı her gün büyük bir hırsla temizliyor mudur? Hiç sanmıyorum…

Kimilerinin dünyaya şanslı geldiği malumunuz, bazılarıysa herkesin hayalini kurduğu bu yaşantıyı akıl almaz kabiliyetlerine borçlular. Evet, onlar dünyanın en zenginleri! Ekonomiye, ticarete ve maddi anlamda aklınıza gelebilecek her konuya yön verecek bir gücü ellerinde tutuyorlar. Peki, isimlerini artık ezberlediğimiz bu kişiler sizce hangi araba modellerini tercih ediyorlar? Eminim biraz duraksadınız ve kendinizi bu kişilerin yerine koydunuz. Şu an öyle otomobiller geçiyor ki aklınızdan, telaffuzu bile parayla ölçülemez maliyetlerde olabilir. Ancak size şöyle bir tüyo verebilirim, birazdan göreceğiniz dünyanın sayılı zenginlerinin kullandığı bu otomobiller, hiç de beklediğiniz gibi değil. Hele ki bazılarına çok ama çok şaşıracaksınız. İşte başlıyoruz…

Paratic.com dünyanın en zenginlerinin sahip olduğu arabaları sunar…

10 Bernard Arnault – BMW 7 Serisi

10 Bernard Arnault - BMW 7 SerisiDünyanın en zenginlerinden biri olan Fransız iş adamı Bernard Arnault, mühendisliği dereceyle bitirmiş ve daha sonra babasının şirketinde çalışmaya başlamış. Ardından inşaat mühendisliği alanında çalışan ailesini emlak sektörüne yönelmeleri için ikna eden Arnault, başarılarıyla babasını geçerek yeni şirketin başkanı olmuştur. Bununla da yetinmeyen Bernard Arnault, yeni şirketler satın almaya başlamış ve sizin de gördüğünüz gibi dünyanın en zenginleri arasına ismini yazdırmayı başarmıştır.

Bernard Arnault’un LVMH’nin %51’ine sahip olduğunu da ayrıca belirtelim. Ki dünya çapında ün kazanan bu şirket, Bernard Arnault’a yaklaşık 38 milyar dolarlık bir servet kazandırmış. Diğer taraftan, sanat eserlerine olan merakı ile de tanınan Arnault, arabalarına onlar kadar para harcamasa bile, yine de hatırı sayılır bir şekilde yolculuk ediyor diyebiliriz. Ama insan dünyanın en zenginleri listesinde üst sıralarda yer alan birinden de farklı bir şeyler beklemiyor değil. Sonuçta başarılı girişimci, ortalama fiyatı 600 bin TL olan BMW kullanıcısı olarak karşımıza çıkıyor.

GCM Yatırım Banner

9 Liliane Bettencourt – Mercedes S Kasa Coupe

Liliane Bettencourt - Mercedes S Kasa CoupeDünyanın 2. en zengin kadını olan Liliane Bettencourt ise 40.1 milyar dolarlık servetiyle dikkat çekiyor. L’Oreal’in baş hissedarı ve Parisli olan başarılı kadın, iş hayatına henüz 15 yaşındayken babasının şampuan firmasında başlamış. Ardından babasının talihsiz bir kaza sonucu hayata veda etmesi üzerine işletmenin mirasını alan Bettencourt, L’Oreal’in ilk hissedarlarından biri olmuş. Bununla birlikte hayatını gözlerden uzak yaşamayı tercih eden milyarder kadın, sıradan denilebilecek bir otomobil kullanarak seyahat ediyor.

8 Jim Walton – 53 Nash Healey

Jim Walton - 53 Nash HealeyDünyanın en zenginlerinden bir tanesi de James Carr olarak da bilinen Jim Walton. Klasik arabalara olan merakıyla da tanınan Jim Walton, 40.6 milyar dolarlık servetini sahip olduğu arabalarında da yansıtan sayılı zenginlerden. Wal-Mart’ın ortak kurucusu Sam Walton’un oğlu olan milyarder, klasik arabalarını sadece koleksiyon için bulunduruyor. Belki de bu şekilde gençlik günlerini yad ediyor. 53 Nash Healey, yıllardır Walton’da olmasına rağmen şimdiye kadar yaptığı kilometre sadece 16.000! Çünkü Walton, daha çok uçakla seyahat etmeyi seviyor.

7 Christy Walton – 2011 Ford F150

Christy Walton - 2011 Ford F150John Walton’un dul eşi olarak tanınan Christy Walton ise Wal-Mart’ın ana hissedarlarından bir tanesi. Ayrıca dünyanın en zengin hayırsever iş kadını olarak da bilinen Christy Walton, mütevazı hayat tarzıyla dikkat çekiyor. 60 yaşında olan milyarder kadın, servetiyle ne kadar insana yardım edebilirse kendisini o kadar çok mutlu hissediyormuş. Sonuçta Christy Walton, milyar dolarlık arabalara binebilme şansına rağmen sıradan bir kamyonet kullanmayı tercih ediyor.

6 David Koch- GT 500 Mustang

David Kochc- GT 500 MustangDünyanın en zenginlerinden bir tanesi de kardeşi Charles Koch ile birlikte Koch Industries’in sahibi olan David Koch. Koch Industries’in birçok alt şirketi olduğunu ve bunların özellikle mineraller, kağıt, kimyasallar, gübre, petrol gibi ürünlerin arıtma ve dağıtım işini yaptığını söyleyebiliriz. Ayrıca şirketin yıllık geliri 115 milyar dolar civarında olup, Amerika’nın 2. en büyük özel sermayeli şirket olarak gösterildiğini de belirtelim. Sonuçta, David Koch’un genellikle kardeşiyle birlikte seyahat ettiği 300.000 TL’lik GT 500 Mustang, ismin servetine baktığımızda çok da pahalı bir araba olarak karşımıza çıkmıyor.

5 Larry Ellison – Aluminum Cobra

Larry Ellison - Aluminum CobraDünyanın en zenginleri arasında yer alan Larry Ellison ise OracleCorporation’un CEO’su. Net serveti 56.2 milyar dolar civarında olan başarılı isim, Oracle Corporation’a bağlı başka birçok şirketin de yöneticisi. İlaveten, bu milyarderin paradan daha çok sevdiği bir şey varsa o da arabalar. Zira neredeyse her hafta başka bir arabaya binen Ellison, otomobilleri için bir servet harcamaktan çekinmiyor. Milyarderin son zamanlarda gözdesi olan otomobilinin değeri neredeyse 1 milyon TL civarında. Sonuçta her daim dikkat çekici arabalara binen Ellison, 4 tekerlek üzerinde olmadığı zamanlarda da sahip olduğu 2 askeri jetten birini kullanmayı tercih ediyor.

4 Amancio Ortega – Audi A8

Amancio Ortega - Audi A868.1 milyar dolarlık serveti ve 3 milyar dolarlık mal varlığı olan Amancio Ortega ise Inditex Group’un ortak kurucusu olarak tanınmaktadır. Hayatını gözlerden uzakta yaşamayı tercih eden milyarder, şu sıralarda İspanya, Galiçya’da 2. eşiyle birlikte emekliliğinin tadını çıkartıyor diyebiliriz. Evet, başarılı iş adamı 2011 yılında emekli olmaya karar vermiş ve o zamana kadar kazandığı paraların tadını çıkarmaya başlamıştır. Sonuçta Amancio Ortega’nın araba seçiminde de ucuza kaçmadığını ve bir Audi A8’e bindiğini söyleyebiliriz.

3 Warren Buffet – 2014 Cadillac XTS

Warren Buffet - 2014 Cadillac XTSBerkshire Hathaway’in en büyük hissedarı ve yöneticisi olan Warren Buffet. Tüm zamanların en başarılı yatırımcılarından biri olarak gösterilen Warren Buffet, hayırsever kişiliği ile de tüm dünya tarafından takdir edilen bir isim. Milyarder iş adamının, servetinin %99’unu bağışlayacağını mutlaka bir yerlerden duymuşsunuzdur. Mütevazı hayat tarzıyla dikkat çeken Buffet’in kullandığı araba 2014 Cadillac XTS. Bu arabayla Buffet, ne kadar alçakgönüllü olduğunu bize bir kez daha kanıtlıyor.

2 Carlos Slim Helu – Bentley Continental Flying Spur

Carlos Slim Helu - Bentley Continental Flying SpurDünyanın en zengini unvanına birkaç kez erişmiş olan Carlos Slim Helu, Telmex, America Movil gibi daha birçok şirketin sahibidir. Süryani asıllı olan Meksikalı iş adamının net serveti, Meksika’nın toplam gayri safi yurt içi hasılasının %6’sına eşit diyebiliriz. Bu da Carlos Slim Helu’nun kendi ülkesinin yaklaşık 10’da 1’ine sahip olduğu anlamına geliyor. Kısacası Carlos Slim Helu, dünya üzerinde istediği hemen her arabayı satın alma gücüne sahip. Ancak milyarderin tercihi bir Bentley Continental Flying Spur’dan yana olmuş.

1 Bill Gates – Ford Escape

Bill Gates - Ford EscapeAranızda listedeki diğer isimlerden bazılarını bilmeyenler olabilir. Ancak Bill Gates’i tanımayan hiç kimse yoktur sanırım! 82 milyar dolarlık net serveti olan Bill Gates, büyük çoğunluk tarafından Microsoft’un kurucusu olarak tanınmaktadır. Buna ek olarak, Berkshire Hathaway’ın üyelerinden biri olan Bill Gates, hayırseverliği ile de birçok milyardere öncülük etmektedir.

Dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için uğraştığını söyleyen milyarderin, kişisel zevklerini de ihmal etmediğini söyleyebiliriz. Gates’in 330 milyon dolarlık yatı ve lüks yazlık evleri bunun en açık kanıtlarından birkaçı. Ayrıca spor ve egzotik arabalara olan merakıyla da bilinen Bill Gates’in gözde otomobili şu sıralarda kullandığı Ford Escape imiş. İlaveten, ünlü ismin bu arabası hakkında yaptığı yorum, otomobilin basitliği ve genişliğinden hoşlandığı anlamına geliyor. Ne diyelim, Bill Gates böyle bir otomobilden hoşlanıyorsa, Ford Escape’nin de vardır bir kerameti diyoruz…

Sizin de görmüş olduğunuz gibi, milyarder olmak bazen kullandığınız arabada bile fark yaratmıyor. Demek istediğim; eğer alçakgönüllü bir kişiyseniz, hayatınız boyunca harcayamayacak kadar paranız olsa bile yine de sıradan insanların kullandığı arabalara biniyorsunuz ya da lüks bir otomobil satın alıp, hayatınız boyunca çalışsanız da ödeyemeyeceğiniz borçlar altına giriyorsunuz. Kısacası, hayat gerçekten çelişkilerle dolu. Ancak yukarıdaki milyarderlerden hangisinin arabasını daha çok beğendiğinizi yine de merak ediyorum ve tabi ki dünyanın en zenginlerinden biri siz olsaydınız, kullanacağınız arabanın hangi model olacağını?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın