Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Gram Altın 800 Lira Bandında Seyrederken Gözler FED Toplantısında

Gram altın fiyatının orta vadeli incelemesinde 2022 yılının başından bu yana 800 lira hedefinin etrafında seyrettiği dikkat çekiyor. İşte detaylar;
Gram Altın 800 Lira Bandında Seyrederken Gözler FED Toplantısında
Son Güncelleme: 
Yorum

Altın fiyatları küresel alanda enflasyon gelişmeleri, merkez bankalarının para politikalarına yönelik değişiklik beklentileri ve koronavirüs yeni varyant oluşumu ile dalgalanma gösteriyor.

Fiyatlar ons bazında 2000 doların üstünü gördükten sonra 1800 dolar etrafında gezmeye başlarken, gram bazında 2022 yılının başından bu yana 800 lira bandında hareket ediyor. Gram altın 20 Aralık’ta ise 1062,40 liraya kadar tırmanarak tüm zamanların en yükseğini kaydetmişti.

Bugünkü işlemlerde gram altın fiyatı 800 lira bandını korurken ve TSİ 16:17 sularında %0,05 oranında artıda 800,90 liradan alıcı buluyor.
Gram Altın Fiyatı Yüzde 0,05 Yükseliş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Gram altın dünkü işlemleri 799,83 liradan tamamladıktan sonra bugüne 798 – 800 lira aralığından başlangıç gerçekleştirdi. Asya seansının erken saatlerinde 798 liranın altını gören kıymetli metal, yurt içi piyasaların açılışından sonra 794,92 liraya kadar geriledi.

Kıymetli metalin gram fiyatı günün en düşüğünü 794,92 lira ile kaydettikten sonra yükselişe geçerek 802,55 liraya kadar tırmandı. Ardından 800 liranın üstünde tutunmayı başararak bu aralıkta hareket etti.

Gram altın 1 aylık süreçte %25,49 oranında getiri sağlarken, 5 işlem gününde %1,52 oranında kazanç sağladı. Geçen yılın aynı zamanıyla karşılaştırıldığında ise %81,28 oranında kazanç getirdiği gözleniyor.

Ons altın ise 1842 dolar civarında seyrederken, bugün başlayıp yarın sonuçlanacak olan Amerikan Merkez Bankası (FED) Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı merakla bekleniyor. Fiyatlar FED’in toplantısından çıkacak sonuçları izlemeye devam ediyor.

FED’in şahin tutumunu sürdürürken, enflasyon gelişmelerine nasıl değineceği merak ediliyor. Aynı zamanda Avrupa Merkez Bankası (ECB) ile aralarındaki politika farklılıklarının sürüp sürmeyeceği de izleniyor. ECB’nin güvercin, FED’in ise şahin tutumu altın üzerinde pozitif etki yaratırken, politika değişim hızları gözlemleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu