Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

469 TL’ye Dayanan Gram Altındaki Yükseliş Devam Edecek mi?

Altın fiyatları Perşembe günü rekor yolculuğuna devam ediyor. Peki, altın neden bu kadar yükseldi ve hangi koşullara bağlı olarak ralli devam edecek?
469 TL’ye Dayanan Gram Altındaki Yükseliş Devam Edecek mi?
Son Güncelleme: 
Yorum

Altın fiyatları son haftalarda ekonomistlerin bile şaşkınlıkla izlediği derecede sert bir şekilde yükseliyor. Geçen yılın aynı dönemleirnde 220 TL seviyelerinde seyreden gram altın 469 liraya dayanmış durumda. Şu sıralarda 2047 dolar seviyesinde seyreden ons altın 2054 ile tarihi rekorunu kırarken birçok önemli gelişme değerli metali desteklemeye devam ediyor.

Düğün sezonunun yaşandığı yaz aylarında gram ve çeyrek altın fiyatlarındaki bu sert yükseliş yatırımcısının yüzünü güldürürken, bir taraftan da daha ne kadar yükseleceği veya yükselişin hangi noktada son bulacağı sorularını akıllara getiriyor.

Gram Altın 468 Lira Rekorunu da Kırdı!

Gram Altın 468 Lira Rekorunu da Kırdı!
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Altının gram fiyatı 468,40 lira ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Çarşamba günü 461 TL seviyesinden kapanan gram altın küresel piyasalarda yükselişini devam ettirdi. Saat 10:52’de %1,20 artıda 467 TL’den alıcı bulan değerli metal son bir ay içerisinde %17’ye yakın artış gösterdi.

Altındaki bu yükseliş hem ons türünün hem de dolar kurunun yükselmesine bağlı olarak hızlanmış durumda. Dolar bu sabahki işlemlerde 7,10’u aştı. Analistler gram altında 452 TL’nin kritik seviye olduğunu belirtirken bunun üzerindeki kapanışlarda pozitif yönlü beklentilerin devam edeceğini aktarıyor.

Yükselişin sürmesi halinde 467 – 470 ve 473 seviyeleri bekleniyor. Kıymetli madenin yön değiştirmesi ve düşüşe geçmesi durumunda 449 – 447 – 445 seviyelerine doğru inebileceği aktarılıyor. Şu dakikalarda yurt içinde çeyrek altın 763, yarım 1526, Cumhuriyet 3169 ve 22 ayar bileziğin gram fiyatı 430 TL’den el değiştiriyor.

Altındaki Yükseliş Daha Ne Kadar Sürecek?

Altındaki Yükseliş Daha Ne Kadar Sürecek?
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Altın son haftalarda çok ciddi bir şekle ralliye yöneldi. En çok merak edilen soru ise bu yükselişin daha ne kadar devam edebileceği yönünde. Yatırımcıları güvenli liman olan altına yönelten en büyük etken kuşkusuz ki tüm dünyanın yaşadığı Covid-19 pandemisi.

Sekizinci ayına giren küresel sağlık krizinde vaka sayısı 19 milyona yaklaşırken, hayatını kaybedenlerin sayısı 711 bini geçti. Salgını durdurmak amacıyla getirilen kısıtlamalar küresel ekonomiye tarihin en keskin darbesini vurdu.

Bu tablo başlı başına piyasalardaki risk iştahını azaltırken ekonomi otoritelerinin son günlerde yaptığı kaygı verici açıklamalar da altındaki yükselişin önemli sebeplerinden biri oldu.

Dünya Geneli Coronavirüs Tablosu
Kaynak: Worldometers

ABD Merkez Bankası yetkilileri hemen her söyleminde ekonominin toparlanması için çok daha fazla desteğin devreye sokulması gerektiğini ifade ediyor. Son olarak Cleveland FED Başkanı Loretta Mester, küçük işletmelerin, yerel yönetimlerin, hane halkının ve eyaletlerin çok açık bir şekilde daha fazla mali desteğe ihtiyacı olduğunu belirtti.

FED başkanlarının son haftalarda ekonomik faaliyetlerde yavaşlama olduğuna işaret eden sözleri önümüzdeki sürece ilişkin belirsizliğin ve olumsuzluğun artmasına sebep oluyor.

Bunun yanında ABD ile Çin arasında artan tansiyon, salgında ikinci dalga endişesi, hükümetlerin uyguladığı teşvikler, negatif ve sıfır politika faizleri güvenli liman olan altını desteklemeye devam ediyor.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester

Peki yükseliş hangi koşullara bağlı olarak devam eder?

  • Eğer koronavirüs salgınında ikinci dalga yaşanır ve aşı bulunmazsa altın yatırımcının güvenlik sigortası olmaya devam edecek. Tüm dünyanın yaşadığı pandemi geleceğe yönelik öngörülemezliğin ve kaygının en büyük sebebi olarak ilk sırada yer alıyor.
  • Dünyanın en büyük iki ekonomisi olan ABD ile Çin arasında Ocak ayında imzalanan birinci aşama ticaret anlaşmasının yok sayılabileceği söylentileri gerçekleşir ve tansiyon daha da tırmanırsa altın zirveden inmeyebilir.
  • Kasım ayında yapılacak ABD başkanlık seçimleri küresel piyasalarda gerilimin artmasına ve risk iştahının zayıflamasına sebep olacak.
  • Merkez bankaları bozulan ekonomide belirgin bir toparlanma oluncaya kadar düşük faiz oranı uygulamaya devam edeceğini belirtiyor. Bu açıklamalar da altını desteklemeye devam edecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%