Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

9 Adımda Finansal Detoks Planı Yapın!

Finansal detoks planı nedir, nasıl yapılır, faydaları nelerdir mutlaka öğrenmelisiniz. Böylelikle gelir gider dengenizi çok daha iyi bir şekilde kurabilirsiniz!
9 Adımda Finansal Detoks Planı Yapın!
Son Güncelleme: 
Yorum

Yenilenmek adına hemen hepimizin bir detoks tercihi vardır. Belki ismine detoks demeyiz; ama hafta sonu yaptığımız mini kaçış planları, yenilenmek için birebirdir. Tüm haftanın stresini, yorgunluğunu üstümüzden atarız ve yeni hafta için güç toplarız. Biraz zengin bir insansanız, bu detoksu uzmanların eline bırakırsınız ve lüks bir spa deneyimi ile kendinize gelirsiniz. Peki, finansal anlamda da detoksa ihtiyacımız olmuyor mu?

Ödenen faturalardan, borçtan, kredi kartlarından ve her türlü geçim sıkıntılarından hemen hepimiz yoruluruz. Kendimizi tükenmiş ve artık altından kalkamayacak konuma gelmiş hissederiz. Böyle hissettiğimizde de her şey iyice kötüleşmeye başlar. Zaten belli bir borcunuz varken bıkkınlıkla ipleri gevşetirseniz, işler daha da yolundan çıkar. İşte böyle zamanlarda ipleri gevşetmek yerine kendinize bir finansal detoks planı hazırlamanız iyi gelecektir.

Parasal anlamda kendinizi yenilemek ve sıkıntılarınızdan kurtulmak için şimdi sizlerle finansal detoks nasıl yapılır konusunu inceleyeceğiz…

1 Kredi ve Borçlarınızı Sınıflandırın

Kredi ve Borçlarınızı SınıflandırınBorçlar konusunda her zaman kontrolü elinizde tutmalısınız. İpin ucunu bir kere kaçırırsanız, tekrar toparlanana kadar canınız bayağı bir sıkılabilir. Bu nedenle ödemekte olduğunu borçlarınızı ve kredilerinizi düzenli aralıklarla gözden geçirin. Sınıflandırın ve borcunuzu azaltmak için çözümler arayın. Ödediğiniz ve kalan borç miktarını inceleyerek yeni bir plan yapın. Borcunuzu yönetmeyi bilin ve düzenli bir şekilde ödemeye çalışın. Ödeme tarihleri, tutarları hepsini tek tek listeleyin. Ardından gelirinizle birlikte nereye ne kadar borç ödeyeceğinizi hesap edin.

Özellikle kredi kartları konusunda aşırıya kaçmış olabilirsiniz. Bu konuda en iyi çözümleri arayın ve hemen uygulamaya geçin. Eğer kredi kartı kullanımınızı kontrol edemiyorsanız, mevcut borcunuzu bir an önce bitirin ve kartı kullanmayı bırakın. Kredi kartı kullanımında sık yapılan hatalar için tıklayın. Bu şekilde plan yaparken canınız biraz sıkılabilir; ama sonrasında finansal anlamda nefes almış olacaksınız.

2 Tasarruf Planınızı Düzenleyin

Tasarruf Planınızı DüzenleyinHalihazırda uygulamakta olduğunuz bir tasarruf planınız varsa, tekrar gözden geçirin. Borçlarınızı bir yandan ödediğinizi düşünecek olursak; bu planı yenilemenizde de fayda olduğunu göreceksiniz. Tasarruf planınızı düzenlemek, birikim hesabınıza birkaç lira daha fazla eklemenizi sağlayacaktır. Biten borçlar sonrasında da planlarınızı yenileyerek tasarrufunuzu arttırabilirsiniz. Aynı şekilde artan bir borcunuz varsa, daha sıkı bir tasarruf planı yapmanızda da fayda olacaktır.

Eğer biten bir borcunuz varsa da, planlarınızı gözden geçirmelisiniz. Biten borç nedeniyle hissedeceğiniz rahatlama, finansal anlamda yoldan çıkmanıza neden olabilir. Ama yapmanız gerekenin harcama değil, daha fazla tasarruf ve birikim olduğunu unutmamalısınız. Biten borçlar sonrasında tasarruf planınızı gözden geçirerek gider hanenizden borcu silmelisiniz. Bu şekilde elinizde kalan para miktarı arttığı gibi birikim hesabınıza bu miktarı dahil etmelisiniz.

3 Paranızı Düşünün

Paranızı DüşününHepimiz paramızı düşündüğümüzü zannederiz. Ama aslında düşünmeniz gereken nokta şudur; “para nereden geliyor ve nereye gidiyor?” Bu konuyu gözden geçirmenizde yarar vardır. Borçlardan, faturalardan, mutfak ve yol masraflarından sonra ‘sıfırı tüketiyorsanız’, bu konuyu düşünmeniz gerekiyor. Çünkü bu durum sizi psikolojik olarak bitirir ve gerçek anlamda bir detoksa ihtiyacınız vardır. Bir an önce silkelenmeli ve paranızın hesabını yapmalısınız. Gelen ve giden parayı düşünün, gelenin miktarını nasıl arttıracağınız; gidenin miktarını nasıl azaltacağınız konusunda çözümler üretin.

4 Reklam ve Kampanyalara Dikkat Edin

Reklam ve Kampanyalara Dikkat EdinReklamlar ve kampanyalar, aklınızda hiçbir harcama yokken veya herhangi bir şeye ihtiyacınız yokken bile para harcamanıza neden olabilir. Böylece tüm hesabınız şaşar ve siz fark etmeden borcunuz artar, yaptığınız planlar suya düşer. Bu nedenle mailinize gelen, internette dolanırken görünen ve televizyonlarda yayınlanan reklamlara aldanmamanızı öneririm. Özellikle internette ‘şok indirim’ başlığıyla gördüğünüz kampanyalardan uzak durmalısınız. Bu kampanyalar, tasarruf planınızı alt üst eden alışverişler arasında da yer almaktadır.

İhtiyacınız olan ürünlere odaklanmalı, onlarla ilgili reklam ve kampanyaları takip etmelisiniz. İhtiyacınız olmayan bir ürün veya hizmet ile ilgili gördüğünüz reklamları görmezden gelmek en iyisidir. Ayrıca alışveriş tutkusu herkesin içinde vardır ve kimilerinden bastırılmış, kimileri bastırmaya çalışıyor olabilir. Bu reklamlar tamamen bu tutkuyu hareketlendirmek içindir. Bu nedenle görmemek en iyisidir.

5 Harcamalarınızı Takip Edin

Harcamalarınızı Takip EdinHerhangi bir finansal planın içinde harcamalar yer alacaktır. Harcamalar hiçbir zaman sabit kalmaz. Çünkü insanoğlunun başına her an her şey gelebilir ve hiç ummadığınız bir anda harcama yapabilirsiniz. Bu nedenle de harcamalarınızı mutlaka sıkı bir şekilde takip etmeniz gerekiyor. Farkında olmadan yaptığınız fazla bir harcama, plandan uzaklaşmanıza ve sonucunda borçlardan bunalmanıza neden olacaktır. Ama harcama konusunda attığınız her adımı dikkatlice atarsanız, bir sıkıntı iler karşı karşıya kalmadan her şeyi yoluna koyabilirsiniz. Örneğin, son 3 aydır harcamalarınız aldı başını gidiyor. Bunu fark ettiğiniz an, yaptığınız harcamaları düzenli olarak not etmeye başlayın ve 1 ay sonra yaptığınız gereksiz harcamaları görün. Daha sonra da bu noktalarda ekstra dikkat edin.

6 Satın Almadan Önce Düşünün

Satın Almadan Önce DüşününBir şeyler satın almayı cinsiyet ayrımı gözetmeksizin herkes sever. Ama düşüncesizce yapılan birkaç satın alma sonrasında borçlar sizi fazlasıyla yorabilir. İşte bu aşamada olan bir tüketici iseniz düşünmenizi öneriyorum. Herhangi bir şey mi satın alacaksınız, önce düşünün. Satın alacağınız şeye ne kadar ihtiyacınız var, almadan da yapabilir misiniz, onun yeni ucuz alternatiflerle doldurabilir misinizi, bu ürünü neden alıyorsunuz gibi sorular üzerine düşünün. Hatta bu konuda eşinizden veya en yakın arkadaşınızdan destek alabilirsiniz. Mümkün oldukça o ürünü almamaya çalışın; ta ki onsuz yapacağınız konusunda ikna olana kadar.

Yeni bir bilgisayar veya ayakkabıya ne kadar ihtiyacınız var? Eskidiğini düşündüğünüz koltukları aslında sevmediğiniz için mi değiştirmek istiyorsunuz? Modası geçti diye mi montunuzu değiştirmek istiyorsunuz? Bunlar gibi birçok soruyu kendinize sormalısınız. Herhangi bir ürünü satın almadan önce mutlaka en ince ayrıntısına kadar düşünmelisiniz. Bu şekilde sizi zora sokacak harcamaları önceden düşünmüş, taşınmış ve planınızı ona göre revize etmiş olursunuz.

Gerçekten ihtiyacınız olan bir ürün almanız gerekiyorsa; pazarlık etmeyi öğrenmek, alternatifler aramak, uygun fiyatlı seçenekleri değerlendirmek gibi seçenekleri de gözden geçirmelisiniz. Mümkün oldukça en ucuz olanı; ama kaliteli olanı almalısınız. Bu nedenle de satın almadan önce iyice araştırma yapmalısınız.

7 Evinizi Gözden Geçirin

Evinizi Gözden GeçirinFinansal anlamda bir detoksa ihtiyaç duyuyorsanız, ilk bakmanız gereken yerlerden bir tanesi, evinizdir. Kullanmadığınız her türlü ürünü attığınız kıyıdan köşeden çıkarın. İkinci el ürün olarak internetten veya ikinci el dükkanlarında satabilirsiniz. Böylece bir gelir elde edeceğiniz gibi fazlalıklardan da kurtulmuş olursunuz. Yıllarca bir işe yarar mantığıyla beklettiğimiz bu eşyalar, hem evde fazlalık yapar hem de bir işinize yaramaz. Sadece onlara olan bağlılığınız nedeniyle satamazsınız. Bu eşyalardan kurtulmak emin olun sizi hafifletecektir. Ayrıca evinize düzen geleceği de kesindir.

Evinizde dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise tasarrufla ilgilidir. Evde tasarruf yapacağınız çeşitli noktalar vardır. Mutfak masrafları, enerji giderleri bunların en önemlilerini oluşturur. Mutfak masrafında gerçekten dikkatli olmanız, abur cubur reyonlarından uzak durmanız, tüketeceğinizden çok ürün almanız gibi gereksiz harcamalar vardır. Enerji konusunda tasarruf noktalarını daha önce sizlerle paylaşmıştık.

8 Gelirinizi Arttıracak Yollar Bulun

Gelirinizi Arttıracak Yollar BulunMaddi anlamda bir çöküşün işine girdiyseniz, gelirinizi arttırmak da bir çözümdür. Ek işler yaparak ek gelir elde edebilirsiniz. Bu ek işleri de tamamen becerileriniz ve beğenileriniz yönünde yaparak bir işkenceye dönüşmesini engelleyebilirsiniz. Hobilerinizi kullanarak para kazanabileceğiniz gibi evden yönetebileceğiniz çeşitli işler de bulunmaktadır. Nikah şekeri yapmak, davetlere pasta – kurabiye hazırlamak, dikiş dikmek, internetten çeşitli işler yapmak gibi alternatifler olduğunu bilmenizi istiyorum. Bu yöntemlerle ilgili bilgiler paylaştık ve paylaşmaya da devam edeceğiniz.

Para kazanma ve gelirinizi arttırma konusunda göz atabileceğiniz yazılar:

  1. Basit Bir Şekilde Para Kazanılan 7 Farklı İş Modeli
  2. Hem Eğlendiren Hem de Para Kazandıran 12 Hobi
  3. Para Kazandıran Birbirinden Çılgın İş Fikirleri
  4. Para Kazanmak İsteyen Ev Hanımları için 12 Müthiş Öneri
  5. Yattığınız Yerden Para Kazanabileceğiniz 10 Yöntem

9 Hayatınıza ve İşinize Bir Düzen Getirin

Hayatınıza ve İşinize Bir Düzen GetirinDüzenli bir hayat, düzenli bir finans için gereklidir. Hayatınızın ve işinizin belli bir düzende ilerlemesi, maddi anlamda size kazanç sağlayacaktır. Masraflarınızı bilmeniz, ihtiyaçlarınız doğrultusunda mantıklı borç planları yapmanız, ev veya araba gibi ihtiyaçlarınız için borca girmeniz gibi konular düzenli bir işle birlikte gelecek konulardır. Çünkü kendimizi belli bir iş garantisi karşısında borca hazır hissederiz, ödeyebileceğimiz kadar kredi çekeriz ve ihtiyaçlarımızı gideririz.

Düzenli bir iş ve hayat, tasarruf, birikim, yatırım gibi planlarınız için de en gerekli konulardan birisidir. Bu nedenle maddi anlamda bir yenilenme ihtiyacı duyuyorsanız, hayatınıza ve işinize bir düzen getirmekle işe başlayabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%