Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkçe Müziğe Farklı Bir Soluk Getiren Son Dönemin En Başarılı 17 Grubu

En az isimleri kadar ilginç olan şarkıları ile son döneme damgasını vuran ve yerli müziğe farklı bir renk katan müzik gruplarına göz atmaya ne dersiniz? Türkçe müziğin yükselen değerleri karşınızda...
Türkçe Müziğe Farklı Bir Soluk Getiren Son Dönemin En Başarılı 17 Grubu
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Türk Rock müzik tarihinde ufak bir yolculuğa çıktığımızda, farklı zaman dilimlerinde birbirinden bağımsız evrimlerin peşi sıra geldiğini görmekteyiz. En başta Cem Karacaların, Barış Mançoların, Moğolların başlattığı ve sürüklediği Anadolu Rock akımı, uzun süre tadı damağımızda kalan ve hala da ilk günkü tazeliği dinleyenlerine aktaran özgün bir doğuş olarak hafızlarımızda yer etmiştir.

90’ların sonu ve 2000’lerin başına geldiğimizde ise daha çok Alternatif Rock başlığı adı altında toplayabileceğimiz; Duman, Mor ve Ötesi, Teoman, Şebnem Ferah gibi birçok başarılı müzisyenin doğuşuna tanıklık ettik. Nitekim saydığımız isimlerin başı çektiği bu akımın, şimdilerde Türk Rock’ını diri tutan yegâne figürler olduklarını da defaatle belirtmemiz gerekir.

Ancak 2010’lara geldiğimizde ise Türk Rock’ı bambaşka ve şimdiye kadar görmediği türden özgünlüğü bünyesinde barındıran bir akımın doğuşuna şahitlik etmekteydi. Özellikle Gezi döneminde apaçık bir şekilde ortaya koyulan Y Kuşağı’nın yaratıcılığı, kuşkusuz sanat alanına da son sürat yansımaktaydı. Özellikle o dönem yeni yeni filizlenen grupların, Gezi’nin yaratıcı jargonundan son raddede beslendiği aşikâr. Bu grupların yahut müzisyenlerin aynı zamanda Türk Şiiri’nin medarı iftiharı olan İkinci Yeni’den de fazlasıyla ilham aldığını dile getirebilmekteyiz. Nitekim İkinci Yeni’nin kimseye benzemeyen absürt ve sürreal yapısını yaptıkları müziklere harikulade uyarlayan bu gruplar, daha en baştan takdir toplamayı da başarmaktaydı.

Özellikle gençler arasındaki popülaritesini günden güne arttıran ve sıra dışı üslupları ile adından söz ettiren bu grupların bir diğer özellikleri de, en az şarkı sözleri kadar nevi şahsına münhasır olan isimleri. Yok Öyle Kararlı Şeyler, Son Feci Bisiklet gibi ilk bakışta pek bir anlam ifade etmeyen ancak sonrasında adlarını birer marka haline getirmeyi başaran bu Indie Rock grupları, kuşkusuz ki vaat ettikleri samimiyetle de günümüzün en sevilesi detayları olarak öne çıkmaktadırlar.

Pekâlâ, kim onlar? Çıkardıkları albümlerle, ortaya koydukları müziklerle, yazdıkları şarkı sözleri ile muadillerinden ayrılıp, günümüzün en önemli müzisyenleri olmayı başaran o isimler? İkinci Yeni’nin konu bütünlüğü aramayan, gerçeküstü yapısından beslenen ve dinleyenlerine muazzam bir özgünlük vadeden bu gruplara dilerseniz hep birlikte göz atalım. Karşınızda, inci gibi parlayan müzikleriyle son dönemin yükselen müzik grupları…

17 Açık Seçik Aşk Bandosu

Açık Seçik Aşk BandosuDost meclisinde konuşurmuşçasına müzik yapan ve komik diyalogları şarkılarına aktarıyormuş hissiyatı yaratan Açık Seçik Aşk Bandosu, adıyla müsemma bir şekilde orkestral bir müzik icra eden ve bunu olanca samimiyetiyle yapan bir grup olarak karşımıza gelmektedir. İlk olarak 2014 yılında çıkardıkları ve muzır neşriyatı andıran tavırlarıyla ortaya koydukları, “Popon Hep Pipimde Dursun” şarkısıyla adından söz ettiren grup; albüm ya da konser kaygısı taşımayan ve bu nedenle de istedikleri müziği gönül rahatlığıyla üretmeleri hasebiyle gönüllerimizi fethetmektedir. Nitekim onların bu bağımsız yapısının, icra ettikleri müziğin samimiyetine ve eğlencesine birebir yansıdığını dile getirebiliriz. En az çıkış parçaları kadar ilgi çeken; My Darling, Irıspıya Bile Gittim isimli şarkılarında da nevi şahsına münhasır kişiliklerini gözlemlemek ve içten bir gülümse takınmak mümkün.

16 İkiye On Kala

İkiye On KalaYouTube üzerinden adlarını duyuran ve haklı da bir popülarite kazanan gruplardan biri de İkiye On Kala. 2014 yılında yayınladıkları, “Bakkala Diye Çıkıp Sana Gelesim Var” şarkıları ile ilk çıkışını yapan grup, gülünç şarkı isimlerine rağmen takındıkları dramatik tavırlarıyla da özel bir yerde konumlanmaktadır. Nitekim onların icra ettikleri başarılı müzikle birlikte adlarını duyuran yegâne unsurun da şarkılarına verdikleri isimlerin olduğunu dile getirebiliriz.

“Yazmaktan Yorulmadım ama Bir Satır Da Olsa Haberin Olsaydı”, “İstanbul Güzel Şehir ama Yaşanacak Yer Değil” gibi bir ifade belirten şarkılarıyla henüz ilk anda dikkat çekmeyi başaran İkiye On Kala, asıl büyüsünü ise şarkılarında aks ettirmektedir. Nitekim onların eşsiz tınısının yanında dinleyenlerine armağan ettiği şarkı sözleri, mizah dergisinden fırlamışçasına arz-ı endam etmesine rağmen, eşlik eden herkesin bam teline dokunmayı başarmaktadır. Çıktıkları günden beri online olarak dinleyicisi ile buluşmaya devam eden İkiye On Kala, verdikleri konserlerle de sevenleriyle buluşmayı ihmal etmemektedir.

15 Nihil Piraye

Nihil Piraye2011 yılında kurulan ve ilk olarak Soundcloud üzerinden paylaştıkları şarkılarla adını duyuran Nihil Piraye, 2012 yılında amatör imkânlarla çektikleri ilk klipleri Ağaçlı Şarkı’dan sonra sahne çalışmalarına ağrılık vermiş ve albüm çalışmaları için uygun zemini beklemişlerdir. 2016 yılı ise onlar için tam anlamıyla bir altın yılı temsil etmektedir.

İlk olarak Sanduka isimli albümü çıkardıkları yılın devamında, Ruh ve Olmaz Olmaz isimli iki singleın altına imza atarak da adlarını duyurmuşlardır. Nitekim 2017 yılının başında dinleyicileriyle paylaştıkları “İsmin Uzayda Kayboldu” şarkıları ise grubun şimdiye kadar ortaya koyduğu en dinlenilesi işlerden biri olarak da öne çıkmaktadır. Özelliklerle şarkılarında kullandıkları altyapıyla yer yer psikedelik bir tarzı da andıran Nihil Piraye, son dönemde gördüğümüz en özgün gruplardan biri olarak da kendine özel bir yer edinmeyi başarmıştır.

14 Bağzıları

BağzılarıListemizin en taze gruplarından birisinin de Bağzıları olduğunu söyleyebiliriz. Daha önceleri Bağzı Şeyler adıyla bilinen grup, 2016 başında Bağzıları olarak müzik kariyerine devam etme kararı almış ve ilk çıkış şarkıları olan “Zaten Kırılmış Bir Kızsın” şarkısını online ortamdan dinleyicileri ile paylaşmıştır.

Nitekim sitemkar şarkı sözleri ve buna son raddede uyum sağlayan enstrümantal müziğiyle bir anda ilgi odağı olmayı başaran grup, fısıltı gazetesi sayesinde isim yaptıktan sonra da ilk albümlerinin çalışmalarına start vermiştir. Hemen akabinde, Bize Kalsın isimli albümlerini Mart 2017 itibariyle piyasa sürmüş ve dinleyicilerinden geçer not almayı başarmışlardır. Bu albümde, daha önce online ortamdan paylaştıkları şarkıların stüdyo kayıtlarına ulaşılabildiği gibi yeni şarkılara keşfedebilmek de mümkün. Özellikle şarkılarında sıkça yer verdikleri şiirlerle de 90’ların Rock müziğine selam çakan Bağzıları, ilerleyen yıllarda ses getirmeye aday gruplardan biri olarak gelecek vadetmektedir.

13 She Past Away

She Past AwayShe Past Away için, bu listenin en spesifik grubu yakıştırmasını da yapabiliriz. Neden mi? Bunun birincil nedeninin icra ettikleri müzik tarzı olduğu aşikâr. Nitekim She Past Away, ülkemizde pek de tercih edilmeyen gotik-rock türünü elektronik dokunuşlarla süsleyen muazzam bir grup. Onları dinlerken, kendinizi başka bir evrene ışınlanmış gibi hissedebilir ya da müziğin ritmine kendinizi bırakıp boyut değiştirebilirsiniz.

2006 yılında kurulan grup, ilk albümleri olan Belirdi Gece’yi 2012 yılında çıkarmış ve müzik kurtlarının hemen dikkatini çekmeyi başarmıştır. Özellikle bu albümde yer alan “Ruh” şarkısının, onlara isim yapma konusunda büyük yardımları dokunduğunu söyleyebiliriz. İlk albümün güzel tepkiler almasından sonra 2015 yılında Narin Yalnızlık isimli ikinci albümlerini piyasaya süren She Past Away, ödün vermedikleri tarzları ile bir kez daha takdir toplamayı başarmıştır. Böylelikle tek albümlük bir grup olmadıklarını ortaya koymuş ve transa geçiren müzikleriyle bir kez daha kendilerine hayran bırakmayı başarmışlardır.

12 Palmiyeler

Palmiyeler2015 yılında, grup ile aynı adı taşıyan bir EP yayınlayan ve ortaya koydukları sakin müzikle dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Palmiyeler, deyim yerindeyse 80’lerin İngiltere’sinden fırlamışçasına arz-ı endam etmektedir. Kuruldukları günden bu yana dinleyicileri ile arayı soğutmamaya çalışan ve online ortamdan paylaştıkları şarkıları ile devamlı hasret gideren grup, 2017 itibariyle ilk albümünü de piyasaya sürmüştür. II (Venus) adıyla dinleyicilerine armağan ettikleri albüm, grubu popüler yapan Senden Haber Yok gibi kültleşmiş bir şarkıyı içinde bulundurmasının yanı sıra, yepyeni tatlar sunmasıyla da beğeni kazanmıştır. Adeta uzun yollarda açıp, zevkle dinleyebileceğimiz bir grup olarak karşımıza gelen Palmiyeler, yaptıkları nitelikli müzik ile uzun yıllar adından söz ettirmesi muhtemel bir grup olarak da belirmektedir.

11 Sahte Rakı

Sahte RakıMalumunuz blues, en meşhur ve lezzetli müzik türlerinin başında gelmektedir. Adeta şairane bir üslupla çalınan o enstrümanlar çoğu zaman kulağımızın pasını silmekle kalmaz, aynı zamanda gönlümüzün en derinine kadar da işler. Ancak ne var ki ülkemizde has bir blues örneğine rastlamak çoğu zaman imkânsıza yakın bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. İşte, tüm derdimize derman olmak için Süpermen edasıyla beliren gruplardan biridir Sahte Rakı.

Eğlenceli şarkı sözleri ile birlikte, gitarın telini titreten müzikleriyle arz-ı endam eden grup, son yılların en muazzam oluşumlarından biri. Özelikle İstanbul’daki muhtelif barlarda verdikleri konserlerle adını duyuran grup, 2016 yılında ise 3 şarkıdan meydana gelen bir EP yayınlayarak, takipçilerini fazlasıyla sevindirdiler. Aklımı Senden Alamıyorum ve Bebek gibi dinamik şarkılarla, özgün tarafını hemen ortaya koyan grup, aynı zamanda Türk bluesunun efsanesi Yavuz Çetin’e de her daim sevgisini göstererek takdiri fazlasıyla hak etmektedir.

10 Biz

Biz2012’de Müzik İstiyoruz isimli ilk albümünü yayınlayan ve burada yer alan “İçinden Gelen” adlı şarkının samimi tavrıyla ismini duyurmayı başaran grup; sakinlikten beslenen buna rağmen servis ettikleri üst düzey müzikle de hayranlık uyandırmayı başarmaktadır. Kendilerine has bir romantizmden beslenen ve bunu dinleyicilerine olanca içtenlikle anlatmayı seçen Biz, adıyla müsemma bir şekilde, hayranlarıyla tek yumruk olabilmiş ve aynı telden çalmayı başarmış bir gruptur.

Onların şarkılarını dinlerken, kendinizi ritmin büyüsüne bırakabilir ve o sakinlikten yavaş yavaş vuruculuğa doğru evirilen notalarda kaybolurken bulabilirsiniz. Nitekim grubun 2015 yılında çıkardığı “Dünya Büküldü” de grubun çizgisinde seyreden ve farklı tınısıyla insanın derinlerine işlemeyi başaran bir albüm olarak öne çıkmaktadır. Özellikle albüm ile aynı adı taşıyan Dünya Büküldü için, grubun ürettiği en iyi birkaç şarkıdan biri yorumunu rahatlıkla yapabilmekteyiz.

9 Luxus

LuxusFütursuzca eğlenmeye, olduğunuz yerde zıplamaya hazır mısınız? Çünkü Luxus bu topraklara gelmiş, en eğlenceli ve en samimi gruplardan biri olma özelliği taşıyor. Evet, onları bu listedeki gruplardan ayrı tutabilmemiz mümkün. Nitekim Luxus’un temelleri 2005 yılına dayanmakta ve o gün bugündür de varlığını sürdürmektedir. Ancak gerek özgünlüğü, gerek eğlencesi, gerekse kendilerini popülariteden uzak bir noktaya konumlamaları, onları bu listenin demirbaşı olarak anmamıza olanak sağlamaktadır.

Vokalleri Alper Bakıner’ın kuruculuğunu yaptığı ve Balkan ile Anadolu ezgilerini kendilerine has bir üslupla harmanladıkları şarkılarla gönlümüzü fetheden Luxus, aynı zamanda Neden Saçların Beyazlamış Arkadaş, Haydar Haydar gibi Türk müzik tarihine geçmiş şarkıları baştan yorumlayarak da dinleyenlerine farklı bir lezzet sunmayı başarmaktadır.

Özellikle 2011 yılında çıkardıkları Bi’Lareya albümü ile adını geniş kitlelere duyuran ve oryental blues sevenleri can evinden vuran grup için Gogol Bordello’nun Türkiye şubesi yorumunu yapsak, yanlış bir tanımlama getirmiş olmayız. Nitekim Luxus, konserlerinde de Gogol Bordello’ya saygısını her daim dile getirmekte ve onlara ait bir şarkıyı muhakkak yorumlamaktadırlar.

8 Kaç Canım Kalmış

Kaç Canım Kalmışİkinci Yeni’nin absürt ve gerçeküstü yapısından muazzam derecede beslenen ve bunu şarkılarına üst düzey bir şekilde aktaran Kaç Canım Kalmış, internet ortamına yüklediği şarkılar ile adını duyurmuş ve bunun neticesinde de 2014 yılında X3 adını verdikleri ilk albümlerini piyasaya sürmüşlerdir.

Daha çok konuşma edasında geçen şarkılarla, dinleyenlerine farklı bir tını sunabilmeyi başaran grup özellikle Banklarda mı Yatayım ve Kafamı Hissetmiyorum adlı şarkılarla adını geniş bir kitleye duyurmayı başarmıştır. Kendilerini genel bir çerçeve içine sokmayı reddeden ve deyim yerindeyse “kafalarına göre” müzik yapan bir grup olarak betimleyebileceğimiz Kaç Canım Kalmış, son dönem türeyen Indie Rock grupların en samimilerinden biri olarak da öne çıkmayı başarmaktadır.

7 Büyük Ev Ablukada

Büyük Ev Ablukadaİsmini Turgut Uyar’ın bir şiirinden alan Büyük Ev Ablukada, Türk müziğine getirdiği renkle öncü yapılanmalardan biri olarak kabul edebileceğimiz bir grup. Oyuncu kimliği ile de tanıdığımız Bartu Küçükçağlayan’ın da yer aldığı Büyük Ev Abluka’da İkinci Yeni’yi yerli müziğe entegre eden gruplardan biri olarak da bilinir.

İlk olarak internetteki kayıtları ve verdikleri konserlerle adını duyuran grup, daha sonrasında 2012 yılında çıkardıkları Full Paça albümü ile eski-yeni tüm şarkılarını bir araya toplayarak piyasaya sürmüştür. Özellikle Tayyar Ahmet’in Sonsuz Sayılı Günleri ile büyük bir sükse yakalayan ve şarkılarının her bir saniyesine sirayet eden samimiyetiyle dinleyicilerinin gönlünü fetheden grup, verdikleri konserlerdeki enerjileriyle de takdir toplamayı başarmaktadır.

Türk Indie Rock’ının yüz aklarından olan ve özgün tarafıyla alkışı hak eden Büyük Ev Abluka’da, 2016 yılında yayınladığı iki single da adını tekrardan duyurmayı başarmıştır. Arayan Bulur ve Hayaletler adını verdikleri bu iki single grubun biraz daha elektronik müziğe doğru kaydığının habercisi olsa dahi, kulağa hitap eden duruşuyla da ilgi çekmeyi başarmıştır.

6 Flört

FlörtBu listenin en köklü grubunun Flört olduğunu en başta dile getirmekte yarar var. Nitekim onlar ilk olarak, 90’lı yıllarda “Kim Bunlar?” adıyla müzik kariyerlerine başlamış, daha sonrasında ise milenyum ile birlikte Flört adını almışlardır. Grubun vokali Ozan Kotra’nın her konserde anlattığına göre Pink Floyd adının güzelliğinden türeyen Flört ismi, özellikle son yıllarda Türk müziğinde marka olabilmeyi başarmıştır.

The Beatles’ın Türkiye şubesi olarak adlandırabileceğimiz ve yaptıkları has rock’n roll ile takdir kazanan Flört, 2001 yılında çıkardıkları Cemiyette Pişiyoruz albümden beri aktif olan ve samimiyetinden de zerre ödün vermeyen bir grup olarak güncelliğini korumaktadır. Ozan Kotra, Çağatay Kehribar, Ata Akdağ ve Timsah lakaplı Hakan Çağlar’dan oluşan grup, yalnızca kulağa hitap eden tavrıyla değil aynı zamanda üyelerinin göze hitap eden retro havasıyla da hayranlık uyandırmayı başarmaktadır.

Nitekim herhangi bir Flört konseri, eğlencenin dorukta yaşandığı ve grup üyelerinin anlattığı hikâyelerle kahkahanın peşi sıra geldiği bir dost meclisi hüviyetine de bürünebilmektedir. Rasta Baba, Lan Oğlum Böyle Olmaz, Dün Trt’de İzledim gibi kült şarkıların altına imzasını atan grup, 2015 yılında çektikleri ve Yeşilçam melodramını anlatan tavrıyla damakta farklı bir lezzet bırakan Tehlikeyle Flört filmi ile de adından söz ettirmeyi başarmıştır.

5 Peyk

PeykTürk Dil Kurumu’na göre, “uydu ya da bir başkasının güdümünde olan” anlamlarına gelen Peyk’in, Türk müziğine yansıması ise adıyla fazlasıyla büyük bir ironi taşımaktadır. Nitekim Peyk; bağımsız, yeri geldiğinde eleştirisel şarkıları ve içtenliği ile birçoklarının saygısını kazanmış bir grup olarak öne çıkmaktadır. Köklü bir grup olan ve ilk albümlerini Suluşaka adıyla 2007 yılında piyasaya süren Peyk, o gün bugündür çizgisini bozmadan günümüze değin uzanabilmeyi başarmış tatlı mı tatlı bir gruptur. Onların şarkılarını dinlerken, en sevdiğiniz çikolatadan bir ısırık almışçasına mutlu olabilir, ardından da hayata pozitif bir şekilde yaklaşabilirsiniz.

Gamsız Öküz, Piç, Don Kafa Don gibi şarkıların yer aldığı ve 2011 yılında çıkan İçimdeki İz albümü ile adını daha geniş kitlelere duyuran Peyk, özellikle savaş karşıtı olan klipleri ile de gönlümüzü fethetmeyi başarmıştır. Muhabbet edercesine müzik yapan ve çoğu zaman dinleyenleri de bu sohbetin bir parçası yapmayı başaran Peyk, sakin bir eğlenceden beslenen tınısıyla da hayranlarını büyüsüne ortak etmeyi başaran bir grup olarak öne çıkmaktadır.

4 Yok Öyle Kararlı Şeyler

Yok Öyle Kararlı Şeylerİnternette yayınladıkları şarkılar ile ilk olarak 2011 yılında adını duyuran Yok Öyle Kararlı Şeyler, tüm insani duygulara hitap etmeyi başaran; yeri geldi mi eğlendiren, yeri geldi mi hüzünlendiren müzikleriyle arz-ı endam etmektedir. Alışılmışın dışındaki ismiyle henüz ilk anda merak uyandırmayı başaran ve bu albeniyi şarkılarına olanca samimiyetiyle aktaran Yok Öyle Kararlı Şeyler ya da halk arasında bilinen ismiyle YÖKŞ, anlamsızlıktan bir anlam yaratmasıyla da fark yaratmaktadır.

Grup ile aynı adı taşıyan ilk albümünü 2013 yılında piyasa süren Yok Öyle Kararlı Şeyler, bu albümden sonra adını daha geniş kitlelere duyurmuş ve Avrupa’nın en büyük müzik festivallerinden biri olarak adlandırılan Zsiget Festivali’nde sahne almayı başarmıştır. Birbiri ardını izleyen başarılı adımların ardından soluklanmaya hiç niyeti olmayan grup 2016’nın son günlerine doğru çıkardıkları Beklenen albümüyle de hem çizgilerini korumuş hem de hayranlarından tam not almayı başarmıştır.

3 Son Feci Bisiklet

Son Feci Bisiklet2011 yılında kurulan ve Ankara menşeli bir grup olan Son Feci Bisiklet, deyim yerindeyse samimiyetin müziğe yansıyış biçimi olarak karşımıza gelmektedir. Nitekim onların ortaya koydukları şarkılar, bir müzikten daha fazlası olabilmeyi başaran ve derinlerimize işleyen bir tınıyla arz-ı endam etmektedir. İlk olarak 2013 yılında çıkardıkları Son Feci EP ile adını duyuran grup, burada yer alan Bikinisinde Astronomi ile bir anda her dost meclisinde konuşulan bir grup halini almıştır. Nitekim Bikinisinde Astronomi, en başta ismiyle ilgi çeken sonrasında ise vadettiği içtenlikle, dinleyenlerini farklı bir boyuta taşıyan bir müzik olarak hayranlık uyandırmaktadır.

Yakaladıkları bu hızlı ve samimi çıkıştan sonra hiç hız kesmeyen Son Feci Bisiklet, Vesaire adını verdikleri ilk albümlerini 2015 yılında piyasaya sürmüş ve git gide artan popülaritelerini deyim yerindeyse şaha kaldırmışlardır. Keza Vesaire albümünde yer alan her bir şarkı, adeta aşkla üretilmiş izlenimi yaratmakta ve bu nedenle dinleyenlerinin en derinine temas etmeyi başarmaktadır.

Son Feci Bisiklet, grubun pamuk sesli vokali Arda Kemirgent’in askere gitmesi nedeniyle çalışmalarına 6 ay kadar bir ara vermiş ancak, bu süre zarfı içerisinde piyasa sürdükleri singlelarla da dinleyicileri ile arayı soğutmamayı başarmıştır. Son olarak Mart 2017’de Teslim Tesellüm isimli bir single yayınlayan grup, yakın zamanda çıkması muhtemel albümünün beklentisini de iyiden iyiye arttırmıştır.

2 Yüzyüzeyken Konuşuruz

Yüzyüzeyken KonuşuruzGrubun maestrosu ve vokali Kaan Boşnak’ın internet üzerinde yayınlandığı müziklerle adını duyuran Yüzyüzeyken Konuşuruz, İkinci Yeni’nin aurasını müziklerine en harikulade şekilde yansıtan gruplardan biri olarak öne çıkmaktadır. Nitekim şarkılarında da o dönemin şiirlerine yer vermeyi ihmal etmeyen grup, edebi tarafıyla da takdir toplamayı başarmaktadır.

İlk albümlerini Evdekilere Selam adıyla 2013 yılında piyasaya süren grup, her bir şarkısı ayrı ayrı efsane olmaya aday bu albümle adını geniş kitlelere duyurmayı başarmış ve özellikle Y Kuşağı arasında bir hayli popüler olmuştur. Özellikle metaforik olarak ortaya koydukları şarkı sözleri ve adeta insanın içini kıpır kıpır eden müzikleriyle kendisine ilk anda hayran bırakmayı başaran Yüzyüzeyken Konuşuruz, şüphesiz ki son yılların en fazla ilgi çeken oluşumlarından biri. Yakaladıkları haklı popülariteden sonra hız kesmeyen ve Otoban Sıcağı albümünü 2014 yılında piyasa süren Yüzyüzeyken Konuşuruz, çizgilerinden şaşmayan ve samimiyetinden ödün vermeyen duruşu ile hala günümüzün en sevilesi gruplarından biri olarak öne çıkmaktadır.

1 Adamlar

AdamlarDaha öncesinde Halimden Konan Anlar adıyla müzik yapan ancak 2014 yılı itibariyle Adamlar ismini alan grup, son yılların en eğlenceli ve en sempatik gruplarından biri olarak ilgi odağı olmayı başarmaktadır. Çıkardıkları ilk albüm olan “Eski Dostum Tankla Gelmiş” ile bir anda adını tüm dost meclislerinden gündem konusu yapan Adamlar, samimi şarkı sözleri ve anlamsızlıktan anlam yaratan tavırlarıyla da takdiri hak etmektedir.

2016 yılında Rüyalarda Buruşmuşuz adıyla ikinci albümlerini piyasaya süren grup, kaliteden ödün vermeyen ancak eğlencesini bir nebze de olsa aşağı çektiği şarkılarla arz-ı endam ederken, hayranlarından geçer not almayı başarmıştır. Şu zamana kadar ortaya koydukları iki albümle, Türk müzik tarihine adını altın harflerle yazdıran Adamlar, şüphesiz dinamik yapısıyla da kendine özel bir yer edinmiştir.

Kapısı Kapalı, Koca Yaşlı Şişko Dünya, Utanmazsan Unutmam gibi her biri ayrı ayrı kült olmaya aday şarkıları dinleyenlerine armağan eden grup, İkinci Yeni’nin bütüne odaklanmayan sürreal yapısını dinleyenlerine harikulade bir şekilde aktararak da alkışı her defasında hak etmektedir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.