Yatırım yapmaya başla!

“Doğalgaz Faturamı Nasıl Azaltabilirim” Diyenler için Etkili Öneriler

“Doğalgaz Faturamı Nasıl Azaltabilirim” Diyenler için Etkili Öneriler

Malum soğuk kış aylarını geride bıraktık. Yani çoğu insan doğalgaz faturalarından kurtulduğunu düşünerek şöyle rahat bir “oh” çekmeye başladı. Sonuçta bu aylarda öncekilere göre çok daha düşük doğalgaz faturaları ödüyoruz. Ama bu demek değil ki kış bir daha gelmeyecek! Ayrıca ülkenin bazı bölgelerinde düşük hava sıcaklıkları nedeniyle kombisini hala yüksek derecede çalıştırmak zorunda kalan insanlar olduğunu da biliyoruz. Sonuçta öyle ya da böyle temel giderlerimiz arasında olan doğalgaz faturaları hepimizin bütçesini zorluyor. Peki, her ay ödemek zorunda olduğumuz bu faturaların miktarını azaltmanın bir yolu yok mu? Elbette var! Dikkat edeceğiniz belli başlı noktalarla siz de belinizi büken doğalgaz faturalarınızı ciddi oranda azaltabilirsiniz.

Aslında yapabileceğiniz pek çok farklı şey var. Sadece bunları öğrenmeniz gerekiyor. Sonuçta, bazılarının diğerlerine göre çok daha az doğalgaz faturası ödediğini biliyoruz, değil mi? Demek ki ortada yanlış yapılan bir şeyler var. Daha az fatura ödeyenler demek ki doğalgaz faturalarını azaltmanın yollarını bulmuşlar. Bu hususta nasıl tasarruf edilmesi gerektiğinin farkına varmışlar ki belki de faturalarını sizinkine oranla yarı yarıya azaltmışlar. Eğer isterseniz siz de pekala faturalarınızı düşürebilirsiniz. Her ay sizi düşündüren doğalgaz faturanızı önemli ölçüde azaltarak bütçenizi bir hayli ferahlatabilirsiniz. İşte bu nedenle, sizlere doğalgaz faturanızı nasıl azaltabileceğiniz hakkında bir yazı hazırlamak istedim. Emin olun ki bu önerileri uygulamak, cüzdanınız için faydalı olacaktır. Efendim? Hemen başlayalım değil mi? O zaman buyurun; doğalgaz faturanızı azaltmak için dikkate almanız gereken önerileri bir bir incelemeye başlayalım.

Kombinizi Açıp Kapatmayın!

Kombinizi Açıp Kapatmayın!Bu öneriyi daha önce de duymuş olabilirsiniz. Peki, gerçekten uyguluyor musunuz? Çünkü bildiğim kadarıyla pek çok insan iki güneş gördüğü zaman kombisini kapatarak tasarruf yaptığını düşünüyor. Oysaki burada yapılması gereken kombiyi açıp kapatmamaktır. Zira her elektronik alette olduğu gibi kombiler de ilk çalıştırmada normalden çok daha fazla enerji ve doğalgaz tüketirler. İşte bu aşırı tüketimin önüne geçmek için kombinizi açıp kapatmaktan kaçınmalısınız. Sıcaklığın yüksek olduğu günlerde kombinizin derecesini kısmalı, aynı şekilde evde olmayacağınız zamanlarda da kombinizi kapatmak yerine dereceyi azaltmayı denemelisiniz. Böylelikle tasarruf yaptığınızı zannederken, faturalarınızın yüksek gelmesine zemin hazırlamamış olursunuz.

Kombi Bakımını ve Baca Temizliğini İhmal Etmeyin!

Kombi Bakımını ve Baca Temizliğini İhmal Etmeyin!Evet, kombinizin yıllık bakımı ve baca temizliği de göz ardı etmemeniz gereken konular arasında! Yani bakım ve temizliğe para harcamamak için bunları ihmal ederseniz, büyük ihtimalle çok daha fazla masraf yapmak zorunda kalırsınız. Hem kombi bakımınızı ve baca temizliğinizi yaptırmak bir tek cüzdanınız için değil, sağlığınız için de kesinlikle gereklidir. Böylelikle olası bir zehirlenme ya da kaçak sonucu ortaya çıkabilecek kötü sonuçların da önüne geçmiş olursunuz. Sonuçta; yıllık kombi bakımınızı ve baca temizliğinizi doğru bir şekilde yaptırdığınızda, faturalarınızı % 30 oranında düşürebilirsiniz.

Isı Yalıtımı Yaptırın!

Isı Yalıtımı Yaptırın!Isı yalıtımının doğalgaz faturalarını azaltmada ne kadar etkili olduğunu biliyorsunuz değil mi? Hatta belki de yan komşunuzun sizden çok daha az doğalgaz faturası ödemesinin en önemli nedeni budur. Çünkü ısı yalıtımı ve mantolamanın gerek doğalgaz faturalarında gerekse elektrik faturalarında % 50, hatta yüzde 70’lere varana kadar tasarruf sağladığı biliniyor. Yani bunun için cebinizden belki bir kez para çıkıyor, ama uzun vadede yaptığınız masrafın çok daha fazlasını kazanmış oluyorsunuz. İşte bu nedenle; eğer hala yoksa evinize hemen ısı yalıtımı yaptırın. Öte yandan; ısı yalıtımı konusunda tek başınıza karar alamıyorsanız, yani apartmanda yaşıyorsanız da hemen yöneticinizle konuşmanızı ve ısı yalıtımı konusunda ortak bir karar varmanızı öneririm.

Merkezi Sistemli Dairelerde Isı Ölçer Kullanın!

Merkezi Sistemli Dairelerde Isı Ölçer Kullanın!Bu önerim özellikle merkezi sistem kullananlara yönelik! Evet, siz de merkezi sistem kullanıyor ve her ay yüklü doğalgaz faturaları ödüyorsanız, ısı-ölçer kullanarak kendi dairenizin harcadığı doğalgazı ödeyebilirsiniz. Tabii, bu kısa vadeli bir çözüm; ama yine de aklınızdan bulunsun istedim. Her radyatöre bir ısı-ölçer monte ettiğinizde, bu sayede % 40’a varana kadar tasarruf edebilirsiniz. Sonuçta bu sayede başkalarının sorumsuzca kullandığı enerjinin parası, sizin cebinizden çıkmamış olacak. Çünkü siz tasarruf ederken başkalarının hiç düşünmeden harcadığı doğalgazı ödemek gerçekten adil olmaz.

Perdelerinizi Nasıl Kullanmanız Gerektiğini Bilin!

Perdelerinizi Nasıl Kullanmanız Gerektiğini Bilin!Doğalgaz faturalarınızı azaltmak için yapmanız gereken bir diğer şey de perde kullanımınıza dikkat etmek! Bununla ne mi demek istiyorum? Hemen açıklayayım. Mesela; ilk etapta perdelerinizin radyatörlerinizi kapatacak kadar uzun olmamasına dikkat etmelisiniz. Yani sırf güzel görünüyor diye öyle yere kadar uzanan perdeler kullanmamalısınız. Bunun yerine kısa ve radyatörünüzü kapatmayacak perdeler tercih etmelisiniz. Ayrıca perdelerinizin kalın olmasının da doğalgaz faturasından tasarruf etmeniz için faydalı olacağını belirtmeliyim. Hatta kalın perde kullanımının ısı kaybını % 25 oranında önlediği söyleniyor. Gördüğünüz gibi bu şekilde ısı kaçışını büyük ölçüde azaltmış olursunuz. Diğer taraftan, havanın güneşli olduğu günlerde perdelerinizi açık tutarak güneş enerjisinden daha çok faydalanabileceğinizi bilmelisiniz. Güneş sıcaklığını üzerinizden çektikten sonra ise mutlaka perdelerinizi kapatmalısınız.

Radyatörünüzün Çevresinde Bulunanlara Dikkat Edin!

Radyatörünüzün Çevresinde Bulunanlara Dikkat Edin!Radyatörün üstüne bir şeyler koyuyor musunuz? Eşyalarınızı hızlı kurutmak için siz de bu yöntemi kullanıyor musunuz? Eğer bu soruya vereceğiniz cevap evetse, radyatörünüzün altına üstüne kıyısına köşesine bir şeyler koymaktan artık vazgeçmelisiniz. Diğer taraftan, radyatörünüzün çevresi hususunda yapmanız gereken bir diğer şey de arkasına yalıtım levhası koymaktır. Çünkü radyatörünüz daha çok arkasındaki duvarı ısıtır. İşte bunun önüne geçmek için de yalıtım levhaları kullanarak tasarruf yapmalısınız.

Banyo ve Mutfakta Tasarruflu Olun!

Banyo ve Mutfakta Tasarruflu Olun!

Banyoda uzun süre kalmayı seviyor olabilirsiniz. Ama tasarruf yapmak istiyorsanız kişisel zevklerinizden az biraz taviz vermelisiniz. Örneğin; küvette keyif yapmak yerine kısa sürede duş almalı, ne suyunuzu ne de enerjinizi gereksiz yere harcamamalısınız. Aynı şekilde tıraş olurken de musluğunuzdan harıl harıl su akıtmamalı, bunun yerine sıcak su dolu bir kapla işinizi halletmelisiniz. Bulaşıklarınızı elinizde yıkıyorsanız (ki bu normalde yapmamanız gereken bir şey), durulama sırasında soğuk su kullanmalısınız. Diğer taraftan, ben su faturamı azaltmak için tasarruf yapıyorum diye düşünüp bulaşıklarınızı makinenizde yıkıyorsanız, o zaman da makineyi tam dolu olarak çalıştırmaya dikkat etmelisiniz. Ayrıca makinenizi durdurup tekrar çalıştırmaktan kaçınmalı, suyun tekrar ısınabilmesi için fazla enerji harcanmasına izin vermemelisiniz. Aynı öneriyi çamaşır makinenizde de yapmalısınız. Ne makinenizin ayarını yüksek ısılara getirmeli ne de başla bekle tuşuna basmalısınız. Sıcak su termostatınızı da en fazla 50 dereceye kadar yükseltmelisiniz. Bunun daha fazlası hem cüzdanınız hem de sağlığınız açısından faydalı olmayacaktır.

Buna da Göz Atabilirsiniz: “Su Faturamı Nasıl Azaltabilirim” Diyenler için Etkili Öneriler

Cam ve Duvarınızdaki Çatlakların Isıyı Dışarı Kaçırmasına İzin Vermeyin!

Cam ve Duvarınızdaki Çatlakların Isıyı Dışarı Kaçırmasına İzin Vermeyin!Doğalgaz faturanızı azaltmak için kulak vermeniz gereken bir diğer öneri de bu! Yani camlarınızın ve duvarlarınızdaki çatlakların ısı kaçağı için en uygun yerler olduğunu bilmelisiniz. Bunun için de hemen duvarlarınızdaki çatlakları uygun yöntemlerle kapatmalı, eğer gerekliyse camlarınızı değiştirmelisiniz. Örneğin; pencerelerinizde tek cam kullanıyorsanız bunları çift camlarla değiştirmeli, böylelikle de evinizde yaşanabilecek ısı kaybının önüne geçmelisiniz. Ayrıca pencerelerinizdeki hava sızıntılarını önlemek için pencere bandı ve sünger kullanabilirsiniz. Aynı yöntemi kullanarak kapı aralıklarınızı da kapatabilirsiniz.

Radyatörünüzde Hava Olmadığından Emin Olun!

Radyatörünüzde Hava Olmadığından Emin Olun!Radyatörlerinizde hava olması da daha yüksek doğalgaz faturası ödemenize neden olur. Bu nedenle düzenli aralıklarla radyatörlerinizi kontrol edin. Bunun için isterseniz işin ehli birinden yardım isteyebilir, isterseniz de radyatörlerinizin havasını kendiniz alabilirsiniz. Hem zaten bu öyle çok zor bir iş de değil! Radyatörünüzün üst kısmını kontrol ederek hava olup olmadığını anlayabilirsiniz. Eğer ısıtıcınızın alt kısmı sıcak, üst kısmı soğuksa radyatörünüz hava yapmış demektir. Ama alt kısmında bir soğukluk varsa bu radyatörünüzde başka bir sorun olduğunun işaretidir. Çünkü radyatörler hava yaptığında ya üst kısmı daha az ısınır ya da tamamen soğuk olur. Sonuçta yüksek fatura ödememek ve verdiğiniz paranın hakkını almak istiyorsanız; radyatörlerinizde hava var mı, bunu ara ara kontrol etmelisiniz.

Odalarda Çamaşır Kurutmamaya Çalışın!

Odalarda Çamaşır Kurutmamaya Çalışın!Kışın yapılan en büyük hatalardan bir tanesi de bu! Çoğu insan çamaşırlarını odalara ve peteklerin üzerlerine sererek kurutmaya çalışır. Bu da doğal olarak odanın soğumasına ve kombinin daha çok çalışmasına sebep olur. İşte bunu yapmamalısınız. Peki, ya çamaşırlarınızı nasıl mı kurutacaksınız? Bunun için ya havanın güneşli ve bir nebze de olsa daha sıcak olduğu zamanlarını seçeceksiniz ya da enerji tasarruflu bir çamaşır kurutma makinesi edineceksiniz. Artık hangisi size daha mantıklı geliyorsa!

Ocak ve Fırınınızı Tasarruflu Kullanın!

Ocak ve Fırınınızı Tasarruflu Kullanın!Bu noktada da yapabileceğiniz pek çok farklı şey var. Mesela; pişireceğiniz yemeğin tarifinde “önceden ısıtılmış fırında” ibaresi geçmiyorsa, ön ısıtma yapmamalısınız. Yemeklerinizi sonuna kadar açılmış ateşin üzerinde değil, kısık ateşte pişirmeli ve zamanı gelene kadar tencerelerinizin kapaklarını açmamalısınız. Ocağınızı asla boş yere açık tutmamalısınız. Hani yemek yapılırken genellikle ocağın üstünden ilk olarak tencere alınır, bu sırada ocak kendi kendine yanmaya devam eder ya, işte bunu yapmamalısınız. İki dakika sonra tekrar açacak olsanız bile ocağınızı boş yere çalıştırmamalısınız. Ocağınızı su ısıtmak için kullanmamalı, bunun yerine su ısıtıcılarında kaynattığınız suyu kullanmalısınız.

Evet, işte siz de doğalgaz faturanızı yukarıda öğrendiğiniz noktalara dikkat ederek azaltabilirsiniz. Neticede yapmanız gereken şey sadece birazcık dikkat etmek! Sonuçta; bütçenizi ferahlatmak için yapabileceğiniz bir sürü farklı şey varken, kabarık kabarık faturalar ödemek zorunda kalmak istemezsiniz, diye düşünüyorum. Yanılmıyorum, öyle değil mi?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Finans kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum