Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Aile Arasında’yı Sinemada İzlemek İçin 10 Neden

Senaristliğini Gülse Birsel'in, yönetmenliğini ise Ozan Açıktan'ın yaptığı komedi filmi Aile Arasında'yı izlemeniz adına 10 nedeni sıraladık. İşte listemiz:
Aile Arasında’yı Sinemada İzlemek İçin 10 Neden
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

İlk olarak G.A.G. programıyla hayatımıza giren ve hemen akabinde senaryosunu yazdığı Avrupa Yakası ile gönülleri fetheden Gülse Birsel’in uzun zamandır beklenen filmi Aile Arasında nihayet vizyondaki yerini aldı. Burhan Altıntop tiplemesiyle tanıdığımız Engin Günaydın‘ın başrolleri Demet Evgar, Erdal Özyağcılar, Fatih Artman ve Su Kutlu ile paylaştığı film, izleyene anbean kahkaha vadeden yapısıyla sıkı bir vizyon alternatifi olarak öne çıkıyor.

Pavyon şarkıcısı olan Solmaz, yıllardır beraber yaşadığı çocuğunun babası Neco tarafından terk edilir. Benzer bir şekilde Fiko da, eşi Mihriban tarafından kapının önüne konur. Bir dizi tesadüf sonucu yolu kesişen bu ikili, Solmaz’ın kızının düğünü için evli taklidi yapmak zorunda kalır. Bu dakikadan itibaren birbirine giren olaylar silsilesini izleyicisini aktaran film, bir an olsun düşmeyen temposu ve eğlencesiyle izleyen herkesin kahkaha atmasının da önünü açıyor.

Pekala, 2017’yi bitirmenin arifesinde vizyona giren ve yılın son komedisi olarak da nitelendirebileceğimiz Aile Arasında neden izlenmeli? Eğer hala aklınızda soru işaretleri varsa, filmi izlemek için gerekli 10 nedeni sizin için sıraladık.

1 Gülse Birsel’in Senaryo Yazmadaki Kabiliyeti

Gülse Birsel'in Senaryo Yazmadaki KabiliyetiGülse Birsel için ülkemizin en yetenekli kalemlerinden biri yakıştırmasını yapmak mümkün. Özellikle onun mizahı tarafı da hepimizin malumu. Avrupa Yakası ve Yalan Dünya’da yarattığı karakterler ve onlar üzerinden gelişen eğlence, televizyon ekranlarının da gördüğü en özgün komediler olarak anılmaktadır.

Ancak yıllar yılı bir sinema filmi yazmasını beklediğimiz Gülse Birsel, bu alanda hep geri planda durmuştu. Ta ki, Aile Arasında’ya kadar. Burada bir kez daha anlıyoruz ki, onun kalemi, toplumu iyi analiz eden gözlemci ruhu, eğlenceyi de beraberinde getiren en önemli unsur. Eğer bugün Aile Arasında için, kesinlikle izlenmesi gereken bir komedi filmi diyebiliyorsak, bundaki en büyük pay sahiplerinden biri şüphesiz ki Gülse Birsel. Bir kez daha toplumu oldukça enfes analiz eden ve karakterlerini buna göre yaratan başarılı kalem, filmin henüz en başta ayakları yere sağlam basan bir şekilde doğmasına olanak sağlayan yegane isim.

Aile Arasında Gülse BirselTüm bunlara ek olarak, senaryoya monte edilen zekice espriler ve usta işi manevralar da karakterlerin dişe dokunur yapısını nirvanaya çıkarmada fazlasıyla işlevsel. Özellikle günümüz gişe komedilerinde, senaryonun ikinci plana itildiği gerçeğini bir kez daha hatırlarsak, Aile Arasında‘nın bulunmaz bir Hint kumaşı niteliğinde olduğunu söylemek de mümkün hale gelecektir. Sahi, toplumda yeri olan böylesine gerçekçi ama bir o kadar da eğlenceli karakterlere ve hikayeye sahip bir filmi izlemek, bünyeye ilaç gibi gelmez mi?

2 Ozan Açıktan’ın Boşluğa İzin Vermeyen Anlatımı

Ozan Açıktan'ın Boşluğa İzin Vermeyen AnlatımıAile Arasında’nın başarısından bahsedeceksek eğer, en az Gülse Birsel kadar hatta ve hatta ondan bile daha önde duran bir isim var; o da yönetmen Ozan Açıktan. Sinemaya Çok Filim Hareketler Bunlar ile adım atan, daha sonrasında Tolga Çevik‘in başrolünde yer aldığı Sen Kimsin? ile komedi alanında çalışmalar üretmeye devam eden Açıktan, son birkaç senedir ise farklı türde ortaya koyduğu filmlerle adından söz ettirmektedir.

Özellikle gerilim türünde ortaya koyduğu Silsile ile gümbür gümbür gelen ayak seslerini dosta düşmana duyuran Ozan Açıktan, geçtiğimiz yıl çektiği Annemin Yarası filmi ile de ne kadar değerli bir yönetmen olduğunu ve toplumun her kesimine hitap edebileceğini açıkça gözler önüne sermekteydi. Karşımızdaki film, ne denli usta işi bir senaryoya sahipse bir o kadar da değerli bir anlatımı bünyesinde barındırmaktadır. Bir an olsun durmayan, boşluğa izin vermeyen, tam manasıyla dinamik olarak nitelendirebileceğimiz Aile Arasında, en büyük gücünü de Ozan Açıktan‘ın değerli yorumundan almaktadır.

Gülse Birsel’in, önünü arkasını sağlam bir şekilde düşündüğü senaryosunu, izleyeni bir an olsun sıkıntıya düşmeyecek şekilde ele alan yönetmen, böylelikle filmi bu denli eğlenceli olarak addetmemizin önünü açan en önemli parçalardan biri olarak beliriyor. Sahi, böylesine ince tasarlanmış ve gişede uzun zamandır görmediğimiz türden bir komedi yönetmenliği örneği içeren Aile Arasında’yı izlemeyelim de taş mı olalım?

3 Engin Günaydın’ın Tek Kişilik Şovu

Engin Günaydın'ın Tek Kişilik ŞovuŞöyle arkamıza yaslanıp, ülkemizin en başarılı komedi oyuncularını sayacak olsak, akla ilk gelecek isimlerden biri de hiç şüphesiz Engin Günaydın olacaktır. Avrupa Yakası’nda canlandırdığı Burhan Altıntop tiplemesi ile rüştünü ispatlayan, sonrasında ise Vavien ile yeteneğini açık bir şekilde ortaya koyan Engin Günaydın, bir kez daha adeta bir meddah edasıyla ortaya çıkıyor ve ekranda göründüğü her bir saniye izleyicisine kahkaha vaat etmeyi başarıyor.

Obsesif ve kaygı bozukluğu olan bir karakter olarak karşımıza gelen Fiko, uzun zamandır beyaz perdede gördüğümüz en nefis tiplemelerden biri. Doğallığı her halinden belli olan, samimiyetiyle izleyenin içine nakşeden karakter,  Engin Günaydın’ın muazzam yeteneği ile birleştiğinde izlemesi oldukça keyifli bir hale bürünüyor. Özellikle hikayenin kaotik atmosferini onun gözünden izlemek, onunla birlikte kaygılanmak, Aile Arasında’nın komedi dozajını yukarıya çeken en önemli faktör.

Doğrusunu söylemek gerekirse, Engin Günaydın’ın Burhan Altıntop‘tan beri en akılda kalıcı karakteri ile karşı karşıya olduğumuzu söylemekte yarar var. Nitekim Aile Arasında’nın ayakları yere sağlam basan tavrını, adeta doruk noktasına çıkaran Engin Günaydın, sinema salonuna gelen herkese de eğlenceli anlar yaşatmayı kendine görev ediniyor. Sahi, komediyi adeta yaşayarak oynayan ve performansıyla parmak ısırtan Engin Günaydın’ın yüzü suyu hürmetine dahi Aile Arasında izlenmeyi hak etmiyor mu?

4 Dev Oyuncu Kadrosu

Dev Oyuncu KadrosuEğri oturalım doğru konuşalım. İzleyiciyi vizyona çeken en önemli faktörlerden biri de ekran önündeki isimlerdir. Eğer ki bir filmde, sevilen değerli oyuncular fazlasıyla yer ediyorsa, bu husus filme gitmek adına başlı başına bir nedendir. Esasen Aile Arasında’nın da birçoklarını sinema salonuna çekmek adına oldukça güçlü bir oyuncu kadrosuna sahip olduğunu belirtmekte yarar var.

Uzun zamandır yeteneğine hasret kaldığımız Engin Günaydın ve ekran cazibesiyle her daim parıldayan Demet Evgar, filmin asıl yıldızları. Tabii Aile Arasında, yalnızca bu iki oyuncunun sırtında yücelmiyor. Yeşilçam’ın duayen isimlerden Erdal Özyağcılar, son dönemin parlayan yıldızı Fatih Artman, Arka Sokaklar’ın Mesut Komiseri olarak gönülleri fetheden Şevket Çoruh, komedi filmlerinin aranan oyuncusu Devrim Yakut, Yalan Dünya’nın en sevilen isimlerinden Derya Karadaş ve tüm endamıyla arz-ı endam eden Ayta Sözeri…

Aile Arasında Dev Oyuncu KadrosuBu kadar büyük ve değerli oyuncuyu aynı kadro içerisinde görmek ve onların yeteneklerine şahitlik etmek, açıkçası bir filmi izlemek için başlı başına bir neden. Sahi, bir daha bir araya gelmesi zor olan birçok ismi, aynı portre içerisinde görmek bile Aile Arasında’yı izlemek adına en önemli nedenlerden biri değil mi?

5 Göbek Çatlatan Mizahı

Göbek Çatlatan MizahıAile Arasında’yı izlemek için birçok neden sayabilir, filmin ayakları yere sağlam basan duruşu hakkında saatlerce konuşabiliriz. Ancak içlerinden bir neden var ki, hepsinin önüne geçen ve filmi bu denli değerli yapan ana husus; o da göbek çatlatan mizahı. Eğer ki, doyumsuzca gülmek ve gündelik dertlerinizden uzaklaşmaksa amacınız, Aile Arasında sizin için biçilmiş kaftan!

Henüz ilk dakikasından itibaren dinamik bir şekilde izleyicisini selamlayan mizahın, son dakikaya kadar bir an olsun durmadığını ve sinema salonuna gelen herkese fütursuzca kahkaha vadettiğini açıkça söylemek gerekir. Zekice vuku bulan esprileri, bütünlüklü hikayesi, dinamik anlatımı derken, Aile Arasında’nın her bir sekansında gülmek de mümkün hale geliyor. Özellikle son zamanlarda hasret kaldığımız nitelikli mizahı, olanca başarısıyla aktaran ve her bir anıyla izleyicisini memnun eden film, bu yönüyle sinemaya koşa koşa gitmemizin de önünü açıyor.

Sahi, dramdan ve ajitasyondan ziyadesiyle sıkılanlar bünyeler için, her bir anıyla doyumsuz bir eğlence vadeden ve izleyeni gündelik dertlerinden uzaklaştırıp, en doğal terapi olan eğlencenin tam ortasına bırakan Aile Arasında‘yı izlemek, insanın kendisine yapabileceği en güzel iyilik değil de nedir?

6 İzleyeni Eğlenmeye Teşvik Eden Müzikleri

İzleyeni Eğlenmeye Teşvik Eden MüzikleriBir filmi değerli kılan, anlatısını daha da güçlendiren ana etmenlerden biri de hiç kuşkusuz ki müzikleridir. Özellikle son yıllarda iyiden iyiye değerleşen ve her filmde başrol hüviyetinde karşımıza çıkan müzikler, Aile Arasında’nın özelinde ise harikulade bir incelikle karşımıza geliyor ve vadedilen mizahı daha dişe dokunur hale gelmesine olanak sağlıyor.

Özellikle 90’lardan çıkagelen ve yalnızca bununla yetinmeyerek günümüzün eğlenceli pop şarkılarını da merkezine almasıyla fark yaratan Aile Arasında, bir yandan güldürürken, öte yandan eğlenceli şarkılarıyla da insanın içini kıpır kıpır etmeyi başarıyor. Özellikle kendisine güldürüyü pusula edinmiş böylesi bir film için, seçilen müziklerin fazlasıyla kıymetli ve dişe dokunur olduğunu söylemekte yarar var.

Karakterlerin de bu hareketli müziklere olanca samimiyetiyle eşlik ettiğini göz önüne aldığımızda, Aile Arasında’nın mizahını daha cazibeli bir şekilde tanımlamak mümkün hale geliyor. İddia ediyorum; filmden çıktıktan sonra Evli, Mutlu, Çocuklu şarkısını var gücünüzle söyleyebilir, 90’ların popüler şarkısı Aldatıldık‘ı son ses dinlerken kendinizi bulabilirsiniz! Sahi, yalnızca senaryosu ile değil, doğru tercihleri ile de insanı bambaşka bir eğlencenin ortasına bırakan bu filmi, izlemeyelim de ne yapalım?

7 Eli Yüzü Düzgün Bir Vizyon Alternatifi Oluşu

Eli Yüzü Düzgün Bir Vizyon Alternatifi OluşuMalumunuz, ülkemiz son yıllarda adeta bir yerli film cennetine dönüştü. Her yıl onlarca film vizyondaki yerini alıyor, sonrasında ise gişede batma sorunsalı ile yüz yüze geliyor. Nitekim batmayan filmlerin de ne denli nitelikli olduğu fazlasıyla tartışmaya açık bir konu. Bu nedenle, amiyane tabirle sağlam olarak nitelendirebileceğimiz, oyunculuktan senaryosuna, hatta yönetmenliğine kadar başarılı sayabileceğimiz filmlere de sıkı sıkıya sarılmak mümkün hale geliyor.

İşte karşımızdaki film de vizyondaki rakiplerine oranla ayakları yere sağlam basan ve onların fersah fersah önünde seyreden kalitesiyle fark yaratan bir iş. Evet, Aile Arasında izleyene doyumsuz kahkahalar vadeden bir komedi. Ancak film bunun da ötesine geçerek, vizyonun son yıllarda gördüğü en başarılı örneklerinden biri olarak öne çıkmayı başarıyor ve sinema salonlarını işgal eden birçok niteliksiz yapımların önünde seyretmeyi başarıyor.

Aile Arsında Neden İzlenmeli?Özellikle hasret kaldığımız kaliteyi, a’dan z’ye bizlere sunan ve bu yönüyle de hayran olmamızın önünü açan film, ustalık kokan bir komedi filmi nasıl yapılırın da adeta dersini veriyor. Her yıl çıkan onlarca “çöp” komedi filmini nazaran, adeta başyapıt kalibresinde seyreden Aile Arasında, görülmesi gereken ve mizahıyla parmak ısırtan bir yapıyla karşımıza geliyor. Her bir detayıyla hayran olunası bir yapı sunan ve komedisiyle izleyeni ziyadesiyle memnun eden bir filmi kaçırmamak, bir sinemaseverin kendisine yapabileceği en güzel iyilik olacaktır!

8 Yaz Sıcağını Huzurlarımıza Getirişi

Yaz Sıcağını Huzurlarımıza GetirişiKışın ve soğuğun iyiden iyiye kendisini hissettirmeye başladığı şu günlerde, yaz aylarının sıcak ikliminden çıkagelen ve izleyenin içini ısıtan bir filme sıkı sıkıya sarılmak, en doğal hakkımız değil midir? Aile Arasında, İstanbul’dan Adana’ya uzanan anlatısında, sıcağı adeta başrol hüviyetine yerleştiriyor ve sinema salonuna gelen herkesin kemiklerini ısıtmayı başarıyor.

Bir komedi filminin buz gibi bir atmosferde ilerlemesi, pek karşılaştığımız bir husus değil. Ancak Aile Arasında, samimi atmosferini yazın ve daha da önemlisi Adana’nın kavurucu sıcağı ile birleştirerek, adeta izleyicisine gülmek adına harikulade bir ortam hazırlıyor. Evet, itiraf etmekte yarar var; Aile Arasında’yı izlerken bir yandan Adana sıcağı karşısında içiniz eriyecek bir yandan bu sımsıcak atmosferle birlikte, kahkaha atma potansiyeliniz iki katına çıkacak.

Sahi, yağmurun ve soğuğun böylesine şiddetlendiği ve kalın kalın montları giymek zorunda kaldığımız şu günlerde, yazın en güzel günlerini eğlenceyle harmanlayan bir filmi izlemek, bambaşka bir tecrübeyi huzurlarımıza getirip, filmi cazibeli bir noktaya yerleştirmez mi?

9 Tadında Bir Romantizm

Tadında Bir RomantizmAile Arasında için yapılabilecek en doğru yorum, benzersiz bir komedi filmi olduğudur. Ancak film bunu yaparken, muadilleri gibi gereksiz mafyatik koşuşturmacaları merkezine almıyor ya da seksist bir söylem geliştirmiyor, aksine romantik sekanslara sırtını dayayarak, yer yer romantik-komedi hüviyetine de bürünüyor.

Emirhan ve Zeynep arasındaki evlilik ilişkisi, filmin temelini oluşturan ve git gide düğün temasına evrilmesine olanak sağlayan ilk detay. Onlar, bir yandan tüm zorluklara rağmen aşklarını yuva kurma mottosuyla birleştirmek için çabalarken, bir yandan da Fiko ile Solmaz arasında vuku bulan ilişki de romantik dakikaların birbiri ardını izlemesine olanak sağlıyor. Gücünü, mizahından alan ancak ikili ilişkilere de tutarlı bir şekilde eğilen film, büyüsünü doruk noktasına çıkarıyor.

İddia ediyorum; Fiko ile Solmaz arasında git gide güçlenen ve komediyle desteklenen ilişki, içinizi ısıtacak ve bu özgün romantizm karşısında bambaşka bir lezzet tadacaksınız. Sahi, yapaylıktan uzak ve bir o kadar da eğlenceli bir aşk hikayesine tanıklık etmek, Aile Arasında’yı izlemek adına başlı başına bir neden değil midir?

10 Merak Unsurunu Diri Tutması

Merak Unsurunu Diri TutmasıAile Arasında’yı seyre değer kılan en önemli hususlardan biri de, oldukça kaotik bir yapıda ilerlemesi ve “Şimdi ne olacak?” sorusunun her daim gündemde oluşu. Birbiri ardından iş çeviren karakterler, ayyuka çıkması gündemde olan gerçekler derken, finale kadar merak unsurunu diri tutan film, böylelikle izleyicisinin filme olan ilgisini de bir an olsun düşmesine engel oluyor ve deyim yerindeyse seyir zevkini doruk noktasına çıkarıyor.

Bir düğün, saklanan kimlikler ve her daim gün yüzüne çıkmayı bekleyen gerçekler… Evet, Aile Arasında için başlı başına bir komedi filmi demek mümkün. Ancak finale dek, çarpık yapısını koruyan ve izleyicisini bu ana ince ince hazırlayan film, eğlencesiyle birlikte sürükleyici yapısıyla da parmak ısırtmayı başarıyor.

Özellikle Ozan Açıktan’ın ince manevralarıyla bir an olsun temposunu düşürmeyen film, böylelikle son dakikaya dek izleyicisini hikayenin büyüsüne ortak etmeyi başarıyor ve akıcılığı ile de dikkat çekmeyi başarıyor. Bu da izleyicisine farklı tatları, aynı anda sunmayı başaran bir filmi izlemek adına başlı başına bir neden olarak öne çıkıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın