Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şans Bir Gün Kapınızı Çalabilir: Behzat Ç.’nin “Cips Canavarı” Harun’u Fatih Artman’ın Önlenemez Yükselişi

Behzat Ç. dizisi ile hayatımıza giren Fatih Artman, son zamanların en çok aranan oyuncularından biridir. Samimi duruşuyla içimizi ısıtan bu genç oyuncu, "kariyer basamaklarını nasıl çıktı? Kim yardım etti?" gibi soruların cevaplarına gelin hep birlikte bakalım:
Şans Bir Gün Kapınızı Çalabilir: Behzat Ç.’nin “Cips Canavarı” Harun’u Fatih Artman’ın Önlenemez Yükselişi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Elinde telsizi, altında kırmızı arabasıyla, aykırı bir başkomiser olarak karşımıza çıkan Fatih Artman, Behzat Ç. dizisiyle ününe ün kattı. Emrah Serbes’in yazdığı Her Temas İz Bırakır ve Son Hafriyat kitaplarından da aranızda bu simayı bilenleriniz olabilir. Lafını esirgemeyen, yeni müktesebata uyum sağlayamayan, bir adamı televizyonda görmek çoğu kişiyi şaşkınlığa uğtattı. Evet, Behzat Ç. dizisinden bahsediyoruz. 3 sezon boyunca yayınlanan, üzerine iki sinema filmi çekilen ve şimdiden Türk dizi tarihinin gelmiş geçmiş en iyileri listesi arasında yer alan efsane diziden.

Behzat Ç.’yi bu denli popüler yapan hususlar nelerdi? Gerçekçi yapısı mı? Yoksa muhalifliğini gizlemeden ortaya koyması mı? Esasen bunun nedenleri saymakla bitmez. Bu diziyi böylesine çok sevdiysek, yalnızca Erdal Beşikçioğlu’nun hayat verdiği Behzat Ç. karakteri sayesinde değil. Biz en başta Ankara’nın görünürde soğuk ama zamanla içimizi ısıtan atmosferini sevdik. Onunla birlikte evlerimize misafir olan Cinayet Büro elemanlarına sempati besledik. Harun ile birlikte cips yedik, Hayalet ile birlikte aşık olduk. Akbaba karakteri ile geçmişimize lanet okuduk. Ee durum böyle olunca da, bu karakterlere hayat veren her bir oyuncuya da ayrı ayrı hayranlık beslememek kaçınılmazdı.

Dizinin finalinin üzerinden yaklaşık 4 yıl gibi süre geçti. Bu zaman dilimi içerisinde Cinayet Büro elemanlarının çoğunu farklı projelerde, başkarakter olarak gördük. Erdal Beşikçioğlu kendine has bir tarzdan devam ederek, özgün projelerde yer almaya devam ederken, İnanç Konukçu daha çok arthouse işlerde karşımıza çıktı. Ama içlerinden biri var ki, neredeyse sıfırdan Behzat Ç. ile başlayan kariyeri, şimdilerde zirve günlerini yaşıyor. Bir projeden, başka bir projeye geçiş yapan Fatih Artman’dan bahsediyoruz.

Eğer ki bir gün şansın kapınızı çalmasını istiyorsanız, bunun kesinlikle Fatih Artman’ın başına gelen cinsten olmasını temenni ederiz. Nasıl mı? Bu ibretlik yükseliş hikayesine hep birlikte göz atalım. Karşınızda Behzat Ç. ile hayatımıza giren, uzun boyu ve güler yüzüyle dikkatleri hemencecik üzerinde toplayan, şimdilerin ise en çok aranan oyuncularının başında gelen Fatih Artman!

“Fatih Artman: Dolgu Yaptırmaya Giderken Oyuncu Oldum”

“Fatih Artman: Dolgu Yaptırmaya Giderken Oyuncu Oldum”Bu sözler Fatih Artman’a ait. Nasıl mı? Malumunuz, Behzat Ç. Ankara’da geçen ve şehrin ruhunu son raddede hissettiren bir projeydi. Durum böyle olunca da dizinin genel yönetmeni Serdar Akar, kast seçiminde tercihini Ankaralı oyuncular arasında kullanmak istedi. Tabii bunun için deneme çekimleri düzenlendi.

O gün deneme çekimine katılacak bir arkadaşının ısrarı ile Fatih Artman’ın kaderi değişti diyebiliriz. Çekim alanının, diş doktoruna yakın olması ve arkadaşını kıramaması sayesinde kaderi değişen Artman, günümüzde bu sektörde en çok aranan isimlerden biri haline gelmeyi başardı.

“Teşekkürler, İstemiyorum”

"Teşekkürler, İstemiyorum"Fatih Artman’ın deneme çekimine katılması istendiğinde “teşekkürler, istemiyorum” demişti. Çünkü o, televizyon ekranlarda yer alıp, ünlü olma hayali peşinde koşan bir genç değildi. Aksine olabildiğince idealist bir yapıdaydı. Ancak ısrarlara dayanamadı ve deneme çekimlerinde rol aldı. Ardından seçilmiş kişilerin arasında yer alarak, projeye dahil oldu. O bile, böylesine kitleleri peşinden sürükleyecek bir dizide, ana karakterlerden biri olarak yer alacağını ve sonrasında Türkiye’nin aranan oyuncularından olabileceğini tahmin edememişti.

Fatih Artman’ın Canlandırdığı Harun Karakteri

Fatih Artman'ın Canlandırdığı Harun KarakteriProjeye dahil olmasıyla birlikte onun için Behzat Ç. serüveni başlamıştı. Hem de Cinayet Büro’nun ele avuca sığmaz, obur mu obur, hazırcevap karakteri; Harun Sinanoğlu olarak. Eğer ki Behzat Ç.’nin mizahi karakterinden bahsedebiliyorsak, bunun temelleri Harun tiplemesi tarafındandır.

Her cinayet soruşturmasında sorulan sorulara verdiği absürt cevaplarla, çayın yanında her daim “püsküüt” isteyişiyle ve de en önemlisi olur olmadık zamanlarda yediği cipslerle, henüz daha ilk bölümlerden izleyenlerin kalbinde taht kurmayı başarmıştı. Tabii onun bu denli sevilmesi de Fatih Artman’ı bir anda ilgi odağı haline getirmişti. Sahi kimdi bu tombul çocuk?

Fatih Artman Kimdir?

Fatih Artman Kimdir?1988 Ankara doğumlu olan oyuncu, dizinin çekildiği yıllarda Hacettepe Üniversitesi Konservatuar öğrencilerinden bir tanesiydi. Yani onun oyunculukta başarısı, rastlantıdan ibaret değil. Eğitime tabi tutulmuş bir yetenek söz konusu. Nitekim Fatih Artman da ne denli yetenekli olduğunu, bizlere her daim göstermiştir. Aynı zamanda genç kızları da kendisine hayran bırakmayı ihmal etmemiştir.

Fatih Artman’ın Kilo Sorunsalı

Fatih Artman'ın Kilo SorunsalıDiziyi izleyenlerin çok iyi bileceği şekilde, Harun devamlı yemek peşinde koşan, cinayet soruşturmalarında dahi atıştıracak abur cubur bulabilen bir karakterdir. Ee durum böyle olunca da Fatih Artman’ın aldığı kiloların ucu kaçmıştır tabii. Dizinin ilk sezonunun sona ermesiyle birlikte sıkı bir diyet programı uygulayan oyuncu; ikinci sezonuna adeta yenilenmiş bir şekilde karşımıza çıktı. Bu da ister istemez Fatih Artman’ın yakışıklılığını ön plana çıkartmıştır. Belki de genç oyuncu ilk defa, Harun’dan daha fazlası olabileceğini ikinci sezonun başı itibariyle anlamıştır.

Fatih Artman’ın İlk Sinema Tecrübesi

Fatih Artman'ın İlk Sinema TecrübesiFatih Artman’ın ilk sinema tecrübesi de Behzat Ç. projesine kısmet olmuştur. İlk olarak, Emrah Serbes’in destansı kaleminden çıkan Son Hafriyat kitabının sinema uyarlamasında karşımıza çıktı. Ardından Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm filminde rol aldı. Harun karakteri olarak boy gösteren oyuncu, her ne kadar aynı karaktere hayat vermiş olsa da sinemanın o büyülü atmosferini ilk defa tatmış oldu. Dizinin finalinden sonra Behzat Ç. Ankara Yanıyor filmiyle ikinci kez beyazperdede de yer aldı. Son kez Harun karakteri için kamera karşısına geçiyordu.

Fatih Artman’ın Yükseliş Döneminin Başlaması

Fatih Artman'ın Yükseliş Döneminin BaşlamasıKimilerine göre Behzat Ç.’nin bitmesiyle birlikte Fatih Artman, tarihin tozlu raflarında yerini alacaktı. Ancak işin aslı hiç de öyle olmadı. Behzat Ç.’yi çekerken konuk oldukları, Leyla ile Mecnun dizinin zıpır senaristi Burak Aksak’ın ilk yönetmenlik tecrübesini tadacağı Bana Masal Anlatma filmi için kamera karşısına geçmişti. Hem de başrol olarak! Harun’un yarattığı tüm o sempati, ona yeni kapıları açmaya başlamıştı bile. Nitekim Bana Masal Anlatma’nın yapımcılığını üstlenen BKM ise, onun şimdilerdeki yükselişini fitilleyen en önemli yapı taşlarından biri olacaktı.

Fatih Artman’ın Onur Ünlü Çetesine Katılması

Fatih Artman'ın Onur Ünlü Çetesine KatılmasıLeyla ile Mecnun siyasi nedenlerden dolayı sonlandırılmıştı. Ardından rol aldığı Ben de Özledim dizisi reyting kurbanı olmuştu. Bu projeler sonlansa bile yerine daha iyileri geliyordu. Öyle ki yönetmen Onur Ünlü’den yepyeni bir teklif gelmişti bile. Serkan Keskin, Osman Sonant, Tansu Biçer gibi oyuncuların yer aldığı Beş Kardeş dizisinde yer almayı kabul etmişti.

Türk şiirinin en önemli şairlerinin adını taşıyan beş kardeşin hikayesinin anlatıldığı dizide, Aziz karakterine hayat vermişti. Her ne kadar en az diğer oyuncular kadar başarılı bir performansın altına imzasını atsa da bu dizide kısa sürede reyting kurbanı olmuştu.

Fatih Artman’ın Harun Karakterinden Jönlüğe Geçişi

Fatih Artman'ın Harun Karakterinden Jönlüğe GeçişiDiziler sonlanırken, Fatih Artman’a kapılar açılmaya devam ediyordu. Öyle ki dizi yerine sinema teklifi gelmişti. Bu teklifi kabul eden oyuncu, Ekşi Elmalar filminde başrol oynamıştı.

Ürkek bakışlı bir ziraat mühendisi olan Hatip’e hayat veren oyuncu, filmin her bir saniyesinde kendine güvenen tavrıyla sevenlerini büyülemişti. Ekşi Elmalar’ın ayakları yere en sağlam basan oyuncularından biri olarak anılmıştı. Nitekim film ile ilgili hatıralarımızda kalan en güzel detayların başında da genellikle kendisinin olduğu sahnelerdir.

Fatih Artman’ın Televizyona Dönüşü

Fatih Artman'ın Televizyona DönüşüHer yıl televizyon ekranlarını kasıp kavuran bir dizinin başlamasına alışmışızdır. Ancak ne var ki bu yıl, herkesin dilinde olan; çarşıda, kahvede, pazarda konuşulan bir dizinin eksiliğini hissetmekteyiz. Yine de bu yıl içerisinde başlayan ve ses getiren bir dizinin adını lanse etmemiz gerekecekse, bunun Vatanım Sensin olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle yer yer yapılan Atatürk göndermeleriyle de sosyal medya da ilgi odağı olmayı başaran dizi, büyük bir sükse yapmasa da gerek reytinglerdeki başarısıyla hayatta kalmayı başarmıştır.

Yakın geçmişte dizinin kadrosuna katılan ve hikayenin gidişatına pozitif bir şekilde katkı sağlayan Fatih Artman diziye dahil oldu. Nitekim yetenekli oyuncunun önlenemez yükselişinin bir parçası olan ve artık Ana akım medyanın dahi görmezden gelemediği Fatih Artman için bu dizide yer almanın kariyerine önemli katkı sağladığını söyleyebiliriz.

Behzat Ç. sonra uzun soluklu bir projede yer alamayan oyuncunun, böylesine göz önünde olan bir dizide her hafta evlere konuk olması tekrar hatırlanmasını sağlamıştır. Hem de hikayenin gidişatını etkileyecek bir karakter ile rol alması, ünlü oyuncunun gücüne güç katacağını düşünüyoruz.

Fatih Artman’dan 2017 Yılında Şaha Kalkması Beklenen Bir Kariyer

Fatih Artman'dan 2017 Yılında Şaha Kalkması Beklenen Bir KariyerFatih Artman için 2017 yılının oldukça verimli geçeceğini şimdiden söyleyebiliriz. 17 Mart’ta vizyona girmeye hazırlanan ve Yılmaz Erdoğan’ın kaleminden çıkan Haybeden Gerçeküstü Aşk adlı tiyatro oyunundan, yine Yılmaz Erdoğan tarafından beyazperdeye uyarlanan Tatlım Tatlım filminin başrollerinden biri olarak karşımıza çıkacak.

Aşkın birçok halini bizlere göstermeyi vadeden Tatlım Tatlım’da Fatih Artman’ın hayat vereceği karakter ise şimdiden merak konusu olmuş durumda. Buna ek olarak, Onur Ünlü’nün, Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok adlı yeni filminde de rol alması beklenen yetenekli oyuncu böylelikle sinemada çalıştığı usta yönetmenlere bir yenisini daha eklemeye hazırlanıyor diyebiliriz.

Fatih Artman Aranan Bir Başrol Oyuncusu

Fatih Artman Aranan Bir Başrol OyuncusuFatih Artman’ın diş doktoruna gitmek için evden çıktığı ve Harun olmasıyla değişen kariyer çizgisinin adımlarını bir bir sizlere aktarmaya çalıştık. Çokça bilinen ve her daim dile getirdiğimiz o meşhur atasözünün dediği gibi, “Su akar, yolunu bulur.” Evet, onun gibi yetenekli bir oyuncunun da yolunu bulamaması zaten şaşılası bir durum olurdu.

Behzat Ç. ile hayatımıza giren, son dönemin öne çıkan filmlerinin kadrosunda yer alan ve samimi duruşuyla her daim takdiri hak eden Fatih Artman’ı dileriz ki daha fazla projede evlerimize konuk ederiz. Umarız ki şans ve kariyer akışınız, Fatih Artman’ın yüzüne güldüğü gibi size de güler.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.