Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

1700 Seviyesini Aşan Altın Ons Fiyatının 2000 Doları Görmesi Sürpriz Olmaz

Koronavirüs pandemisi sürecinde gösterdiği performans ile altın ons fiyatının 2000 doları görmesinin sürpriz olmayacağı söyleniyor.
1700 Seviyesini Aşan Altın Ons Fiyatının 2000 Doları Görmesi Sürpriz Olmaz
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüsle ilgili ilk haberlerin çıktığı 2019 yılı Aralık ayından bu yana altın fiyatlarında tam bir güvenli liman olgusu görüyoruz. COVID-19 pandemisinin, küresel ekonomiler üzerinde yıkıcı olacağı beklentileri, en basit haliyle altındaki bu yükselişi açıklayabilir.

Salgının, dünyanın önde gelen ekonomilerinde resesyona neden olacağı söyleniyor. Ayrıca şirketlerin kâr açıklama dönemine girdiğini biliyorsunuz. Salgının şirket kârları üzerinde de etkili olması bekleniyor. Bu gelişmeler altın fiyatlarının 7 yılın hatta neredeyse 8 yılın zirvesine çıkmasına neden oldu.

Aşağıdaki grafikten, koronavirüs salgınının başlangıcından bugüne kadar gösterdiği performansı inceleyebilirsiniz.
İlk Vaka Birinci Yükseliş Dalgası
Görsel Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Grafikte altın ons fiyatının 2019-Aralık ayına 1466,73 dolardan başladığını görüyorsunuz. Buraya bir not eklemek istiyorum. Çin’de ilk vakanın ortaya çıkışı ve tespiti ile ilgili net bilgi bulmak biraz zor. Bazıları 17 Kasım tarihine işaret ederken bazıları Aralık ayının ortasını gösteriyor. Bu nedenle grafiği Aralık ayından başlatmak istedim.

Ons Altın Fiyatındaki Değişimleri Canlı Takip Etmek için Tıklayın!

İlk vakaların açıklanıp, Çin’in Wuhan kentinde hızla yayılmaya başladığı görüldükçe altında dikleşen bir yükseliş gerçekleştiğini görüyorsunuz. 8 Ocak 2020 tarihine gelindiğinde ise ons altın en yüksek 1611,26 doları görerek, yaklaşık 1 ayda 145 dolar civarında değer kazandı. Yani 1 Aralık’ta 1 ons altın alsaydınız 8 Ocak’ta 145 dolar kâr etmiş olacaktınız.

Elbette burada tek etken, koronavirüs değildi. ABD güçleri İran’ın önemli komutanlarından olan Kasım Süleymani’yi öldürdü. Salgın ve Orta Doğu gerilimleri ile altın güçlü yükseldikten sonra, tepki satışlarıyla birlikte bir miktar gerileme yaşandı.

Salgının dünya genelinde yayılmaya başladığı dönemde ise altın ons fiyatının 2. yükseliş eğilimini kaydettiğini görüyoruz.
Koronavirüsün Dünya Geneline Yayılmasıyla İkinci Dalga Yükseliş
Görsel Kaynak: Piyasa.Paratic.com

8 Ocak ile 24 Şubat arasında gerçekleşen bu yükseliş, tamamen koronavirüs endişelerine ait. İtalya, İran, İspanya gibi ülkelerde Çin’den daha güçlü bir yayılım görüldü. Ardından ABD de bu ülkeler arasına girdi.

Avrupa salgının merkezi haline gelirken, ülkelerin merkez bankalarından art arda faiz indirimleri geldi. Salgından ekonomilerini korumak isteyen merkez bankaları arasına FED’in de katılmayısıyla birlikte altın onsu, Aralık ayından beri elde ettiği kazançlarını sildi.

9 Mart tarihinde 1685,82 doları gören ons altın, 19 Mart’ta 1465,26 dolara kadar geriledi.
Merkez Bankalarının Faiz İndirimlerini Açıkladığı Dönem
Görsel Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Ülkemizde de bu zamanda ortaya çıkan ilk vakaların ardından neredeyse tüm dünya salgınla mücadele etmeye başladı. Salgınla mücadele kapsamında birçok teşvik paketi açıklandı. Bunların ardından dünyanın önde gelen ekonomilerinde resesyon yaşanacağı beklentileri daha da güçlenmiş oldu.

Kısaca değindiğimiz tüm bu gelişmeler altının güvenilir liman özelliğinin ön plana çıkmasıyla yaşadığı yükselişi kanıtlıyor. Nisan ayının ortasında ise altın onsu, 1700 doları aştı. Dünkü işlemlerde 1723,28 dolara kadar yükselen kıymetli madenin, 2000 doları görmesinin sürpriz olmayacağı da söylenmeye başlandı.

Kitco News’in Sprott Inc. CEO’su Peter Grosskopf ile yaptığı telefon görüşmesinde 2000 doları yorumu geldi.

Peter Grosskopf Altın YorumuGrosskopf, küresel ekonominin eşi benzeri görülmemiş bir belirsizlik ile karşı karşıya kaldığını belirtti. Bu nedenle altın piyasasının geleceğinin son derece parlak olduğunu ifade etti.

Grosskopf, “Yatırımcılar altını bir para birimi veya diğer varlıklara karşı değerini koruyabilecek bir satın alma gücü olarak görmeye devam etmelidir,” dedi. Altın fiyatlarının önceki uzun vadeli direnç seviyesinin 1700 doların üstünü gösterdiğini de sözlerine ekledi.

Altının orta ve uzun vadede yükselişini koruyacağını belirten Grosskopf, 2021 yılının başlarında 2000 doların üzerinde fiyatlar görmeyi beklediklerini ifade etti. Bunun bir sürpriz olmayacağını da söyledi.

Bazı piyasa analistleri ise salgının küresel ekonomiyi resesyona sürükleyerek, deflasyonist korkuları artırdığı için yakın dönemde altın için sınırlı bir yükseliş bekliyorlar. Ancak Grosskopf, yatırımcıların, altındaki kısa vadeli zayıflıkların ötesine bakması gerektiğini düşünüyor. Altının hem enflasyonist hem de deflasyonist bir ortamda iyi bir performans göstereceğini bekliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%