Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

UBS: Küresel Belirsizlik Altını Tahminlerden Daha Uzun Süre Yüksek Tutacak

Altında pozitif trend devam ederken, ekonomistler küresel piyasalardaki gelişmelerin değerli metali desteklemeye devam edeceğini belirtiyor.
UBS: Küresel Belirsizlik Altını Tahminlerden Daha Uzun Süre Yüksek Tutacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Altın fiyatları bu yıl bütün dünyanın yaşadığı salgın hastalık nedeniyle tarihinin en yüksek seviyelerine ulaştı. Coronavirüs pandemisini neredeyse 10 ayı tamamlamak üzere. Vaka sayısı 30 milyonu, ölümler 950 bini aştı.

Birçok ülkede ikinci dalga başlarken, bu durum finans piyasaları için de yön belirleyici oluyor. Risk iştahının azalması dün dünya borsalarının düşüş eğilimli harekete geçmesine sebep oldu.

Değerli metal altın son haftalarda sakin bir tutum izlese de güvenli liman özelliğini her zaman koruyor. Uzmanlar yükseliş isteğinin beklenenden çok daha uzun süreceğini düşünüyor.

UBS küresel piyasalar başkanı Yeoh Choo Guan, küresel belirsizliklerin altın fiyatlarını desteklemeye devam edeceğini söyledi.

CNBC’ye verdiği demeçte değerli metale dair beklentilerini paylaşan Guan, ons altının 2021 yılında 2.100 dolara çıkacağını belirtti. İsviçreli bankanın daha önceki tahmini 1.850 dolardı.  Guan’a göre bu yıl %30’dan fazla artış gösteren altın fiyatları yatırımcıların tahmin ettiğinden çok daha uzun bir süre yüksek kalacak.

Covid-19 pandemisinin yanında Kasım ayında yapılacak ABD başkanlık seçimleri ve negatif reel faizlerin altına olan talebi artırdığını söyledi. Öz sermayede geri çekilme olmasına rağmen altının dirençli kalmaya devam ettiğini sözlerine ekledi.

Altının her zaman çekici bir portföy çeşitlendirici olduğunu söyleyen Guan, “Bence pek çok yatırımcı tahvillere ve gayrimenkul yatırım ortaklıkları biriktiriyor. Bu nedenle altın, belirli bir segment durumunda buna bir alternatif olarak görülüyor.” yorumunda bulundu.

Altının ons fiyatı haftanın son işlem gününde 1954 dolardan işlem görüyor.
Ons Altın 1954 Dolar
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Spot altın ons bazında 7 Ağustos’ta 2075 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesini görmüştü. Sağlık krizinin ekonomide yarattığı etki ve güvenli limana kaçış isteği, altının sene başından bu yana %30 gibi sert bir oranda yükselmesini sağladı. Son üç aylık tabloya baktığımızda, zirveden sonra 12 Ağustos’ta 1863 dolar seviyesi kaydedilmiş.

Hükümetlerin aldığı tedbirler, ekonomilerin açılması ve vaka yayılımının kontrol altına alınması bir miktar geri çekilme sağlamıştı. Fakat yine de pozitif trendde kalmaya devam ettiğini söylemek mümkün. Nitekim birçok ekonomist de yükselişin devam edeceğini ve gelecek yıl 2.300 – 3.000 dolar seviyelerine kadar çıkacağını öngörüyor.

GCM 18 Eylül Ons Altın Yorumu

Perşembe günü 1944 dolardan kapanan fiyatlar, haftanın son işlem gününe yukarı yönde başladı. Saat 10:11’de %0,51 artıda 1954 dolardan işlem gören spot altın, gün içinde 1943 – 1955 arasında hareket etti. Eylül ayının başından bu yana da bu seviyelerde dar bantta seyrediyor.

Analistler 233 periyotluk üssel hareket olan 1930 destek seviyesinin üzerinde pozitif beklentinin korunduğunu ifade ediyor. Bu doğrultuda 1960 – 1970 – 1981 dolar seviyelerinin gündeme gelmesi bekleniyor. Düşüş isteğinin oluşması için 1930 altında kalıcılık sağlanması gerektiği ifade edilirken, 1920 – 1910 – 1900 seviyelerine doğru geri çekilmeler olabileceği kaydedildi.

Gram altın geçen hafta 464 liralara kadar geriledikten sonra yeniden toparlanmaya geçti.
Gram Altın 474 Lira
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Altının gram fiyatı da onsla aynı gün tarihi rekorunu kırmıştı. 487 lira ile tüm zamanların zirvesine çıkan kıymetli maden, 12 Ağustos’ta 433 liraya sert geriledi. Devam eden haftalarda dalgalı bir performans gösterirken dar banttan çıkış yapamamıştı.

Ancak son iki gündür yeniden ivme kazanarak 470 liranın üzerinde kalıcılık sağlamayı başardı. Şu dakikalarda gram altın %0,57 artıda 474 liradan, çeyrek 775, yarım 1551, Cumhuriyet 3.178 ve 22 ayar bileziğin gramı 431 liradan el değiştiriyor.

IG Asia piyasa stratejisti Jingyi Pan, altındaki yükselişin büyük oranda doların güçlenmesinden kaynaklandığını söyledi. FED’in faizleri uzun süre düşük tutacağı açıklamasının da altını destekleyen önemli bir unsur olduğunu vurguladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%