Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tüm Zamanların En Zengin Kurgusal Kötü Karakterleri

Listemizin genelini Marvel ve DC kötüleri oluşturuyor olsa da araya serpiştirilen birkaç isim sizleri de şaşırtabilir.
Tüm Zamanların En Zengin Kurgusal Kötü Karakterleri
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Kurgusal eserler; hayal gücümüzün sınırlarını zorlayıp daha da gelişmesini ve güçlenmesini sağlayarak, yeni ufuklara doğru yol alabilmemizi sağlıyorlar. Özellikle de sinemaya uyarlanan çizgi romanlar, hikayeler ve masallar bünyelerinde barındırmış oldukları kurgusal karakterlerle bizlere bir yandan büyülü bir dünyanın kapılarını açarken, bir yandan da yeni düşünceler ile hayaller oluşturmamıza olanak tanıyorlar. Ancak bu kurgusal eserlerde yer alan karakterlerin birçoğunun varlıklı olmaları bizleri biraz da olsa düşündürüyor. Özellikle de çizgi roman dünyasında yer alan şeytani karakterlerin, süper kahramanlardan zengin olmaları bu durumu daha da ilgi çekici kılıyor. İnternet dünyasında bu kurgusal kötü karakterlere ait net gelirler yayınlanıyor olsa da kesin rakamların nasıl oluştuğunu sizler de merak etmişsinizdir. Kötü adamların sahip olduğu zenginliklere ait her yere ipuçları gizlenmiş olsa da hayali ülkelerde ve şehirlerde ikamet eden bu insanların kazandıkları servetler nasıl hesaplanabiliyor?

Görünüşe göre Forbes gibi siteleri çözmüş olan birçok insan, çizgi romanlarda yer alan şirketlerin ve bireylerin servetlerini, kurgusal dünyada yer alan ipuçlarını kullanarak gerçek dünya ile ilişkilendirmeyi başarıyorlar. Bizler de sizin için gerçek dünyaya uyarlanan hesaplarıyla, çizgi roman dünyasının en zengin kötülerinden oluşan bir liste hazırladık.

İşte, huzurlarınızda tüm zamanların en zengin kurgusal kötüleri:

7 Magneto

500 Milyon Dolar

Magnetoİlk başta “Demir gibi sert” anlamına gelen Max Eisenhart adıyla doğan, X-Men serisinin şeytani mutant lideri Magneto; Nazi toplama kampından çizik dahi almadan kurtulmayı başarmıştı. Başarısız bir evliliğin ve üç çocuğun ardından, ebedi dostu ve ezeli düşmanı Charles Xavier ile İsrail’de tanışırlar. Saklanan Nazi altınlarını bulduktan sonra inanılmaz bir servete kavuşan Magneto, bu hazine ile mutantların insanlara göre çok daha üstün olduklarını kanıtlamak için yola çıktı. Ancak kendinden yedi kat daha zengin bir karakter olmayı başaran Charles Xavier ile kalkıştığı her mücadeleyi kaybeden Magneto, fazlasıyla kötü bir yatırımcı olmalı.

6 Tywin Lannister

1.8 Milyar Dolar

Tywin LannisterBugüne kadar yayınlanmış en pahalı televizyon dizileri arasında yer alan Game of Thrones (Taht Oyunları) dünyasındaki Yedi Krallık’ın en zengin adamı, Tywin Lannister, listemizde yer alan sürpriz isimlerden bir tanesi. Oğlu, Tyrion, Demir Taht’a oturmak isteyen her liderden çok daha zengin bir babaya sahip olduğunu defalarca dile getirmişti. Gerçek dünya üzerinde binlerce zengin insan vardır. Fakat kurgusal dünyanın en zengin karakterlerinden birisiyseniz, sizlerden gerçek dünya zenginlerinden daha farklı güçlere sahip olmanız beklenir. Dünyanın en zengin kadın talk show sunucuları arasında ilk sıralarda yer alan Oprah Winfrey inanılmaz bir servete sahiptir ve bu ünlü ismin en büyük gücü iyi bir şekilde kitap tanıtımı yapabilmesidir. Peki, bu Lannister ailesi servetini nereden sağlıyor? Dizinin en şeytani karakterlerinden biri olarak karşımıza gelen Tywin Lannister, bir dolu altın madeninin üzerine kurulmuş Casterly Rock’ın sahibidir. Bu yüzden “Lannisterlar, her zaman borçlarını öderler.”

GAME OF THRONES DİZİSİNİN EN ZENGİN 15 OYUNCUSU İÇİN TIKLAYIN.  

5 Jabba The Hut

8.4 Milyar Dolar

Jabba The HutAynı zamanda hem çirkin hem de eğlenceli bir karakter olan Jabba The Hut ile kimse uğraşamaz. Han Solo uğraşmayı denedi. Peki, sonunda ne oldu? Elbette ki solo kaçtı ve dostu Luke, bu dev sürüngeni öldürmek zorunda kaldı. Tamam. Belki bu örnek, Jabba The Hut’ın itibarına gölge düşürmüş olabilir. Ancak Han Solo’nun bu kötü karakterden kaçması için geçerli nedenleri vardı. Jabba The Hut akıl almaz bir servete sahipti ve Solo’yu yakalamak için sadece birazcık masraf yapması yeterli olabilirdi. Özel mavnası Khetanna, Great Pit of Carkoon’un hemen yanı başında bir mekan ve karbonit duvar sanatıyla dondurulmuş bir uzay korsanı bu karakterin zenginliğinin en büyük kanıtlarıdır. Ayrıca bu milyarder, imparatorun kendisinden bile daha zengin bir isim olabilir.

4 Norman Osborn

10 Milyar Dolar

Norman OsbornDünyanın en pahalı çizgi romanları arasında yer alan Örümcek Adam serisinin ilk karakterlerinden Norman Osborn, namıdiğer Yeşil Cin, sinemaya uyarlanan Örümcek Adam filminde de yer almıştı. Hikaye basit ve eğlenceli bir işleyişe sahip olsa da Norman Osborn gidişata biraz karmaşa ekleyerek, kurguyu daha da ilgi çekici hale getirmeyi başarmıştı. Tabiri caizse, ağzında gümüş kaşıkla doğan Osborn, servetini babasından kalan yüklü miras ile elde etmişti. Ancak bununla yetinmeyen Norman Osborn; en büyük rakibi, Mendell Stromm’a karşı hile yapıp, örümcek asker formülünü geliştirerek servetini daha da katlamayı tercih etmişti. Psikopat bir bilim insanı olmasının yanı sıra oldukça başarılı bir girişimci olarak da karşımıza gelen Norman Osborn’un daima şiddete karşı bir eğilimi vardı. Ancak karma ya da kader midir bilinmez. Osborn’un binbir hile ile geliştirdiği örümcek-asker formülü adeta elinde patlamıştı. Bu formülün ters tepmesi sonucu, saf bir kötülük ile yeniden doğan Osborn, parasını koruma altında almayı başaracak kadar zekiydi.

3 Emma Frost

11 Milyar Dolar

Emma FrostAşık Veysel’in, “güzelliğin on para etmez, bu bendeki aşk olmasa,” sözlerini tamamıyla tersine çeviren bir karakterle karşı karşıyayız. Çizgi roman dünyasının Paris Hilton’u, Emma Frost, namıdiğer Beyaz Kraliçe, Marvel ve X-Men evrenini kullanarak servetini daha da katlamayı başarıyor. Yaşayan bir elmasa dönüşebilen Frost, böylesine yüklü bir servete babası sayesinde ulaşabilen bir diğer karakterdir. Ayrıca insanların düşüncelerini okuyabilen Frost, bu yeteneğini başarılı yatırımlar için kullanarak 11 milyar dolardan fazla devasa bir servetin sahibi oluyor. Gerçek dünyada ise Warren Buffett zihin okuyamamasına rağmen, Frost’tan altı kat fazla servete sahip olabiliyor.

2 Lex Luthor

75 Milyar Dolar

Lex Luthor2016 yılının en yüksek bütçe ile çekilmiş filmleri arasında ilk sırada kendisine yer bulan, Batman v Superman: Adaletin Şafağı filmi, kötülük peşinde koşan bir zenginin doğuşuna ön ayak olmuştu. Artık çizgi roman okuyan ya da okumayan herkesin tanımış olduğu Lex Luthor, sahip olduğu servetle bile birçok süper kahramanı alt edebilir. Lex sahip olduğu parayı ve Allah vergisi zekasını çok uluslu bir şirket olan LexCorp’u yaratmak için kullandı. İleri teknoloji ürünleri meydana getiren bu şirket, Luthor’un servetini katlamasına da fazlasıyla yardımcı oldu. Günümüzün Donald Trump’ı ile hemen hemen eşdeğer mal varlığına sahip olan Lex Luthor, Trump’dan biraz daha zeki bir isim. Dünyanın tamamı paradan oluşmuş olsa bile bu çılgın adam varlığını şirketine adayacaktır. Ayrıca ne kadar koca yürekli bir adam olduğunu da Adaletin Şafağı filminde Superman’e istihdam sağlayarak bizlere göstermiştir.

1 Dr. Doom

100 Milyar Dolar

Dr. DoomVictor Von Doom isimli bu çılgın doktor, Macaristan’dan ilham alınarak yaratılan Latveria adındaki hayali bir ülkede büyücü bir çingene olarak dünyaya geldi. Zihnini zenginleştirerek ve sahip olduğu sihir güçlerinden yararlanarak büyüdü. New York şehrindeki Empire Üniversitesi’nde burslu olarak okuyan Victor Von Doom’un ileride kullanacağı bilimsel bilgiler böylece şekillenmeye başladı. Nihayetinde vatanına geri dönen Dr. Doom, kralı devirerek tahta geçti. Çok süre geçmeden vatandaşları hizaya geldiler, itaat etmeyenlerin sonu ise tahmininizden daha kötü oldu. Servetinin büyük bir kısmını, sahip olduğu ülkeden, zaman makinesinden ve bir avuç robottan sağlayan bu çılgın doktor; parasını güce dönüştürmeyi başarıyordu.

Birbirine zıt iki kutbun aslında birbirlerinin ayrılmaz parçaları olduğunu öne süren ve “her iyiliğin içinde bir kötülük, her kötülüğün ise içinde bir iyilik” olduğunu savunan “Yin Yang” felsefesi belki de bu tarz kurgusal karakterlerin temelini oluşturuyor. Listemizde yer alan kötü karakterlerin hemen hemen hepsi belki de geçmişte iyi bireylerdi; ancak koşullar onları kötülüğe itmişti. Bu konuyu bir kenara bırakıp gelelim sorumuza. Peki, listemizde yer alan şeytani milyarderlerden hangileri servetleriyle sizleri de şaşırtmayı başardı?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.