Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sayko Ne Demek? Kime Denir?

Günlük konuşmalarda, özellikle de gençler arasındaki muhabbetlerde sık sık duyduğumuz bu sözcüğün ne anlama geldiğini derledik.
Sayko Ne Demek? Kime Denir?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Günlük hayatta sık sık duyuyor, belki de kullanıyoruz bu kelimeyi. Bir insanı, hayvanı, filmi ya da şarkıyı sayko ile nitelendiriyor, bahsettiğimiz şeyin ne kadar çılgın olduğunu bu sözcük ile anlatıyoruz.

Peki, bilerek ya da bilmeyerek kullandığımız kelimenin gerçek anlamı nedir? İngilizce psychopath kelimesinden gelen sayko ne demektir? Gelin, bu sorunun cevabını alt başlıkta verelim.

Sayko Ne Demektir?

Sayko Ne Demektir?Sayko ne demektir sorusuna verilebilecek ilk cevap, İngilizce psychopath sözcüğünün kısaltılmış halinin dilimize geçmiş halidir olabilir. Yani ruh hastası, psikopat gibi anlamlara gelmektedir. Ama sayko bu anlamının dışına çıkmış, daha farkı anlamlarda da kullanılmaya başlamıştır. Örneğin; Batı Trakya Türkleri arasında sayko haylaz, işe yaramaz, uçarı delikanlıları tanımlamak için kullanılmaktadır. Ayrıca bu kelime, son dönemlerde gençler arasında epey popüler olmuş bir oyuna verilen isimdir.

Kime Sayko Denir?

Kime Sayko Denir?Kime sayko denir denildiğinde, tabii ki psikopatlara diye düşünebilirsiniz. Ancak bu kelime günümüzde daha çok çılgın, uçuk kaçık, sıra dışılıkta sınır tanımayan gibi anlamlarda kullanılmaktadır. Ama bir sosyopat olan seri katil Ted Bundy için de sayko denilebilmektedir.

Tabii biz daha çok masumane olanlara sayko dendiğini düşünmek istiyor, hippilere, dünyayı çoğu kişiden farklı gören ilginç kişiliklere, macera peşinde koşan çılgınlara ve benzerlerine sayko sıfatıyla bakmayı tercih ediyoruz. Bu konuyu da anlattığımıza göre şimdi biraz da saykonun eğlenceli tanımına, yanı oyun haline bakalım derim.

Sayko Oyunu Hakkında Bilgi

Sayko Oyunu Hakkında BilgiGençler arasında epey popüler olan bu oyunda öncelikle bir kurban belirlenir. Ebe olarak da adlandırılan bu kurbanın oyunun kuralını bilmemesi en önemli şeydir. Aksi takdirde oyunun anlamı kalmayacak, herhangi bir esprisi olmayacaktır. Evet, en iyi 8-10 kişi ile oynanabilen oyunda, ilk olarak diğer oyunculara kurallar anlatılır. Tabii, bu ortamda kurban bulunmamalıdır.

Oyunun sırrı; daire şeklinde oturan oyuncuların, ebenin yönelttiği sorulara sağ tarafındaki arkadaşının yerine cevap vermesidir. Yani kurban çember halindeki arkadaşlarına soru soracak ama onlar kendi cevaplarını değil de sağ tarafında oturanların cevaplarını vereceklerdir. Burada amaç doğru cevapların verilmesi, doğru cevap verilmediği zaman ise oyuncunun sayko diyerek yanındaki kişiyle yer değiştirmesidir. Ebe, oyunun kuralının bu olduğunu anlayana dek oyun sona ermeyecektir.

Örneğin; kurban A kişisine sigara içer misin diye soruyor, o da içiyorum diyor. Ama yan tarafındaki kişi sigara içmediği için sayko diyor ve ikisi yer değiştiriyorlar. Kurban oyunun mantığını çözerse, sayko faslı da sona ermiş oluyor. Ne kadar seversiniz bilemem ama “canım sıkılıyor, ne yapabilirim” diyenlere öneriler listesinde de yer alan bu oyunu bir kereliğine denemelisiniz derim. Belki siz de sayko oynayıp kahkaha krizlerine giren gruplardan biri olur, bu sıra dışı oyun sayesinde eğlenceli vakit geçirirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.