Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Masallardan Fırlamış Görünümleriyle Dünyanın En Tuhaf Hayvanları

Hayvanlar alemi her şeyiyle bizi şaşırtmaya yetiyor. Yazıda dünyanın en tuhaf görünümleri hayvanları hakkında detaylı bilgiler bulacaksınız. İşte listemiz:
Masallardan Fırlamış Görünümleriyle Dünyanın En Tuhaf Hayvanları
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Dünyamız, tabiatın tuhaflıklarıyla donatılmış bir gezegendir. Birbirinden eşsiz canlıların yer aldığı bu güzel cennetin derinliklerinde küçük bir yürüyüş yaptığınızda bile, daha önce hiç görmediğiniz canlılarla karşılaşabilir hatta biraz şansınız varsa yeni bir tür keşfedebilirsiniz. Özellikle el değmemiş bölgelerde karşılaşabileceğiniz bu canlılar, tamamıyla tabiatın zenginliğini simgeliyorlar. Belgesellerde gördüğümüz ya da evlerimizde beslemiş olduğumuz, doğanın güzelliğini yansıtan birçok dostumuzun yanı sıra, ülkemizde var olmasına rağmen henüz daha tanıyamamış olabileceğiniz bir dolu canlı bulunuyor.

Eğer tabiatın eşsiz güzelliklerini keşfetmeye ve daha önce tanışmadığınız canlı türlerini keşfetmeye meraklıysanız, bu yazımız bir nebze de olsa sizleri heyecanlandırabilir. Dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşamlarını sürdürmeye çalışan bu canlılar, dünyanın en ilginç ve en eşsiz hayvanları olarak kabul ediliyorlar. Ülkemizden de sevimli bir türün yer aldığı bu eşsiz canlı türlerini keşfetmeye hazırsanız, yolculuğumuza başkentimiz ile başlıyoruz.

İşte karşınızda dünyanın en tuhaf hayvanları:

10 Ankara Tavşanı

Ankara TavşanıAnkara ya da Angora Tavşanı olarak bilinen bu uzun ve yumuş tüylü tavşan türü de Ankara Keçisi ve Kedisi gibi dünyaya nam salmayı başarmıştır. Dünyanın en eski tavşan türlerinden bir tanesi olan Ankara Tavşanı, elbette ki ülkemizin başkenti Ankara’da bulunuyor. 1700’lü yıllarda, Fransa kraliyet ailesinin evcil hayvanı olarak dünya çapında popülerleşmeye başlayan Ankara Tavşanı, 1900’lü yıllarda ise ABD ile tanıştı. Daha sonraki yıllarda ise İngiltere, Çin ve İsviçre’de beslenmeye başlanan bu sevimli tavşan türünü belki de ilk defa görüyor olabilirsiniz.

TÜM ZAMANLARIN EN ZENGİN EVCİL HAYVANLARI İÇİN TIKLAYIN.

9 Tembel Hayvan

Tembel HayvanOrta ve Güney Amerika ormanlarında üşengeç bir yaşam sürdüren tembel hayvanlar, yaşayan en yavaş hayvan türü olarak kabul görülüyorlar. Dakikada maksimum yarım metre kadar hareket eden bu tuhaf ve sevimli hayvanlar, günde en az 15 saat uyuyarak belki de birçoğumuzun hayal etmiş olduğu hayatı yaşıyorlar. Ayrıca oldukça masrafsız hayvanlar olarak karşımıza gelen bu canlılar, pek fazla yiyip içmedikleri için doğaya en az zarar veren memeliler olarak da biliniyorlar. Düz başları, iri gözleri, kısa burun ve kulaklarının yanı sıra gülümseyen surat ifadeleriyle de oldukça sevimli görünüyorlar.

8 İmparator Tamarin

İmparator TamarinAlman imparator II. Wilhelm’i temsil eden bir tamarin türü olan İmparator Tamarinlere bu isim, ilk başta şaka amacıyla konulmuştu. Fakat daha sonra bu tamarin türlerinin bilimsel adları haline geldi. Bolivya’nın kuzeyinde, Amazon Havzası’nda ve Brezilya’nın doğusunda yaşayan İmparator Tamarinler, gri tüyleri ve göğüslerinde bulunan sarımtırak lekeler ile eşsiz görünüyorlar. Ayrıca, açık beyaz renkli bıyıklarıyla da oldukça asil bir görünüm ile karşımıza geliyorlar.

7 Myxini

MyxiniYaşayan en ilkel omurgalılar olarak karşımıza gelen Myxini, ölmüş ya da hasta balıkların yanı sıra solucan gibi yiyeceklerle de karınlarını doyururlar. Hem avını yakalayabilmek hem de avcılardan kurtulabilmek için oldukça yapışkan bir sıvı salgılar. Yaklaşık 530 milyon yıl önce soy hattından ayrılan bu canlılar, aslında Cephalochordatalar (kafatassızlar) ile oldukça benzer bir yapıya sahiplerdir. Notokord bir iskelete sahip olan bu canlı, çaresiz kalmış balıkların en büyük kabuslarından da bir tanesidir.

6 Alpaka

AlpakaVahşi alpakalar Güney Amerika’da evcilleştirilmiş devegiller familyasının sevimli bir mensubudur. And Dağları’nda yaşayan bu eşsiz tür, uzun boynuyla develeri andırıyor olsa da renkli ve 50 cm uzunluğundaki tüyleriyle de koyunları andırmaktadır. Şili’de, Kuzey Bolivya’da, Ekvator’un Andes bölgesinde de sürüler halinde dolaşan alpakalara, 3500 ila 5000 metre yüksekliğindeki alanlarda rahatlıkla rastlayabilirsiniz.

5 Denizgergedanı (Narval)

Denizgergedanı (Narval)Deniz memelilerinin arktik bir türü olan denizgergedanlarına ya da bir diğer adıyla narval türüne 70° K enleminin güneyinde rastlamak neredeyse imkansızdır. Monodontidae ailesinde yer alan beyaz balina türlerinden biri olarak kabul edilen denizgergedanları, Irrawaddy yunuslarına oldukça benzemektedirler. Renginden dolayı Danimarka dilinde “kadavra” ya da “ceset” anlamına gelen “narhval” veya “narval” adını almışlardır. Bu eşsiz balina, Ay Balinası ya da Boynuzlu Balina olarak da bilinmektedir.

4 Pabuç Gagalı

Pabuç GagalıBalina Kafa olarak da bilinen Pabuç Gagalı adındaki bu oldukça büyük kuş türü, leylekler ile ilişkilendirilebilirler. Adeta çizgi filmlerden fırlamış bir kuşa benzeyen bu ilginç türün adı, devasa bir ayakkabıyı andıran gagalarından gelmektedir. Ornitoloji listelerine yakın zamanda girmiş olan pabuç gagalı kuşlar, 19. yüzyılda keşfedilmiş olsalar da Antik Mısır dönemine ait hiyerogliflerde, bu türe benzer çizimlere rastlanılmaktadır. Genellikle Sudan, Uganda, Kongo ve Afrika bataklıklarında görülen bu kuş türüne ait sadece 8 bin civarında üye bulunuyor.

3 Kızıl Panda

Kızıl PandaEvlerimizde beslemiş olduğumuz veya sokaklarda rastladığımız herhangi bir kediden çok daha büyük bir yapıya sahip olan bu otçul memeli türü; Küçük Panda, Kızıl Panda ve Kedi Ayısı isimleriyle anılmaktadır. Adeta bir kedi gibi kendisini yalayarak temizleyen bu sevimli canlının nesli tehlike altında olsa da, zoolojik sınıflandırmada yeri tam olarak belirlenememiştir. İki ayak üstünde durarak düşmanlarına korku salmaya çalışan Kızıl Pandalar, oldukça yetenekli tırmanıcılardır. Evlerinizde beslemek isteyeceğiniz bu ilginç ve zararsız canlı türüne Himalayalar’da ve Çin’in güney bölgelerinde rastlayabilirsiniz.

EVCİL HAYVAN SAHİBİ OLMANIN ÖNEMLİ FAYDALARI İÇİN TIKLAYIN.

2 Malaya Ayısı

Malaya AyısıGüneydoğu Asya’nın tropikal yağmur ormanlarında bulunan ilk ve en önemli ayı türü olarak karşımıza gelen Malaya veya Güneş Ayısı, genellikle düz ovalarda yaşamaktadır. Koyu siyah ve koyu kahverengi bir kürk ile kaplanan gövdesinin yanı sıra, göğüslerinde bulunan sarımsı veya turuncu tonlarında nal şeklindeki lekeleriyle oldukça farklı bir görünüşe sahiplerdir. Günümüzde var olan ayı türlerinin en küçüğü olarak karşımıza gelen Malaya Ayıları, ayrıca kış uykusuna da yatmazlar.

1 Komondor

KomondorTüylü bir paspası veya 60’lı yılların hippilerini andıran Komondor, Macaristan kökenli bir köpek türüdür. Yumuşak ve uzun tüylerle kaplanmış bir gövdeye sahip olan bu yakışıklı dostumuz, Macaristan’ın ulusal hazinelerinden bir tanesi olarak deklare edilmiştir. Yavru oldukları dönemlerde nispeten daha kısa gövde tüylerine sahip olan Komondorlar, yetişkin oldukları dönemlerde bu eşsiz görünüme kavuşurlar. Ayrıca beyaz renkli tüylerle kaplanmış bu sevimli dostlarımız; oldukça sakin, nazik, korkusuz ve sevecen bir yapıya da sahiplerdir.

Listemizde yer alan canlı türlerinin bazılarına izlemiş olduğunuz belgesellerde denk gelmiş olabilirsiniz. Ancak yine de içlerinden birkaçı, halen daha bilim dünyasını şaşkına uğratmaya devam ediyor. Peki, paylaşmış olduğumuz dünyanın en tuhaf hayvanlarından hangileri, sahip oldukları görünüm ve özelliklerle sizleri de etkilemeyi başardı?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın