Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Radarına Powell Açıklamalarını Alan Altın Fiyatları Yükselişe Geçti

Bu sıralar oldukça dalgalı seyreden altın fiyatları, Powell açıklamalarının beklendiği Salı gününde yeniden yükselişe geçti.
Radarına Powell Açıklamalarını Alan Altın Fiyatları Yükselişe Geçti
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya genelinde koronavirüs toplam vakalarının artış hızına yetişmek mümkün olmuyor. 6 aydır verilen mücadelede şimdiye kadar 8 milyon 128 bin vaka kaydedildi. 440 bin insan ise virüse yenilerek hayatını kaybetti. Özellikle ABD ve Brezilya hiç alışık olmadıkları bu zor süreçten en az hasarla sıyrılmaya çalışsa da vaka ve ölü sayısını yansıtan rakamlar korkutucu görünüyor.

Türkiye’de de koronavirüs tablosu iyimserlikten bir hayli uzaklaşırken; vatandaşların hiçe saydığı sosyal mesafe, maske kullanımı ve hijyen kurallarının faturası ağır olacak gibi görünüyor.

İkinci dalga korkuları piyasaları baskılıyor. Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) dün daha fazla şirket tahvili alımına yönelmesi, hisse senetlerini iyi yönde etkiledi. Dolar kuru ise hafif yukarıda seyretti.

Pandemide yatırımcıların sığınağı olan altın, dün ikinci dalga endişeleriyle dolardaki yükselişten etkilenerek düşmüştü. Kalıcı olamayan bu düşüşün Salı günü yerini yükselişi bıraktığı görüldü.

Bugün FED Başkanı Jerome Powell’ın Bankacılık Komitesi’nde gerçekleştireceği sunumun detayları, gündemin en önemli gelişmesi olacak. Yatırımcıların dikkati de bu yöne kaydı. Pandemiden ağır hasar alan ABD ekonomisine Powell’ın daha fazla destek olacağı beklentisine girdiler. Onların bu tutumu altının yükselişinde rol oynadı.

Ons altın Pazartesi günü 1707 dolara kadar düştükten sonra Salı günü yükselişe geçti.
Ons Altın Salı Yükselişte
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Saat 11:55 sularında 1731,08 dolardan alıcı buluyor. Dünkü kapanışını 1725,37 dolardan yaptığı göz önüne alındığında fiyatlarda yükselişin hakim olduğu görülüyor.

1733 dolara kadar yükselen değerli maden, ikinci dalga korkularından ötürü haftaya negatif başlamıştı. GCM Yatırım analistleri tarafından onstaki düşüşün psikolojik eşik olan 1700 dolar altına sarkamadığı ve kayıplarını geri veren bir profil izlediği söylendi.

“Teknik açıdan Ons Altın fiyatını değerlendirdiğimizde son yükselişine rağmen henüz pozitif bölgeye geçememiştir. Bu sebeple de pozitif beklenti için aceleci davranmamakla birlikte 1731 – 1744 bölgesini takip etmeliyiz.”

Madhavi Mehta Altın YorumCovid-19 salgını, ekonomilerdeki bunalım ve merkez bankalarından teşvik beklentileri aylardır altın piyasasında belirleyici rol oynuyor. Dün FED’den gelen açıklamalar fiyatlarda ciddi dalgalanmaya neden oldu. Bankanın ekonomiyi destekleyici adımlarına bir yenisini eklemesi analistlere göre ons altının bugün yükselmesine neden oldu.

Altının gramı da yatay başladığı Salı günü yeniden 380 liraya kadar yükseldi.
Gram Altın 380 Lira Aşamıyor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dün dalgalı seyreden ve 380 lirayı gördükten sonra 375’in çok hafif aşağısına çekilen gram altın, günü 378,47 liradan kapattı. Salı günü ise önce yatay seyretti ve ardından hafif yükselerek saat 12:21’de 380,27 liradan el değiştirmeye başladı.

GCM Yatırım’ın bugünkü gram altın analizinde, kıymetli madendeki yatay seyir onstaki yukarı yönlü fiyatlamaların baskılanması ve dolar/TL’nin nispeten yatay hareket etmesine bağlandı.

“Gram Altını kısa vadede teknik olarak incelediğimizde, 21 (377,98) ve 50 (376,41) periyotluk üstel hareketli ortalamaların desteklediği 376,70 – 379,00 bölgesini takip etmekteyiz. Fiyat 376,70 – 379,00 bölgesi içerisinde oluşmayı sürdürdükçe, karar aşaması senaryosu geçerli olabilir.”

Gram altında 379 liranın aşılmasıyla ve bununla birlikte söz konusu seviye üzerindeki 4 saatten uzun kapanışların oluşmasıyla pozitif yönlü beklentilerin canlanacağı belirtildi. Olası bir yükselişte ise 382 lira seviyesine kadar hareket alanı oluşabileceği söylendi.

Altın Fiyat Salı Yükseliş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Öte yandan Salı ve Çarşamba günü önemli açıklamalar kaydetmesi beklenen Powell’ın ABD ekonomisi hakkında iyimser yorumlarda bulunması uzak bir ihtimal olarak değerlendiriliyor.

Tüm dünya salgına karşı etkin bir mücadele vermeye odaklanmışken ekonomiyi toparlama doğrultusunda atılan her adım yakından izleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%