Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ons Altın Merkez Bankaları Odağıyla 1780 Dolarda Temkinli

Altın fiyatları FED dahil beklenen merkez bankası kararları öncesinde 1780 dolarda temkinli seyrediyor.
Ons Altın Merkez Bankaları Odağıyla 1780 Dolarda Temkinli
Son Güncelleme: 
Yorum

Kasım ayının son haftasından bu yana zayıf seyreden ons türü altın, bugün 1780 dolar seviyelerinde yatay seyrediyor. Sarı metal, önde gelen merkez bankalarının para politikası kararları öncesinde temkinli duruyor.

13 Aralık’ta en son 1787 dolarda fiyatlanan ons, bugünkü seansa aynı seviyede başladı. Asya seansında hafif düşerek 1785 dolarlık gün içi düşük değerini test etti.

En yüksek değeri 1789 dolar olurken dar bir aralıkta fiyatlandı.
Ons Altın Yatay
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

Son zayıflıkla altının aylık kaybı yüzde 4’e çıkarken yıllık bazda yüzde 2,2 oranında düştü. Yükseliş durumunda izlenecek ilk teknik direnç 1790 doları gösterirken düşüş durumunda izlenecek ilk teknik destek 1785 doları gösterdi.

Piyasalar bu hafta ABD Federal Rezerv toplantısı da dahil olmak üzere bir dizi merkez bankası kararına odaklandı. FED’in varlık alımlarını daha hızlı bir şekilde azaltacağı ve faiz artırımlarına daha erken başlayacağına ilişkin bahisler açıklanan son enflasyon verileriyle birlikte arttı.

ABD’de yıllık enflasyon oranı Kasım ayında yüzde 6,8 ile 1982’den bu yana en büyük artışa işaret etti. FED’in yanında bu hafta para politikalarını gözden geçirmeye hazırlanan diğer merkez bankaları arasında Avrupa Merkez Bankası, İngiltere Merkez Bankası ve Japonya Merkez Bankası yer alıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu