Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ons Altın FED Raporunun Ardından 1765 Dolara Yükseldi

FED’in hisse senedi fiyatları ve ekonominin toparlanmasına dair olumsuz yorumları altın fiyatlarını destekledi.
Ons Altın FED Raporunun Ardından 1765 Dolara Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerikan Merkez Bankası (FED) Cuma günü, Finansal İstikrar Raporu’nun Mayıs verilerini yayımladı. Raporda Covid-19 pandemisinin devam etmesi halinde hisse senedi ve varlık fiyatlarında sert bir şekilde düşüş olabileceği vurgulandı.

Finansal sektör kırılganlıklarına dikkat çekilen raporda Mart ayının ortasından bu yana salgınla mücadele kapsamında birçok tedbir alındığını ve bunun ekonomiyi durma noktasına getirdiği ifade edildi. Hem yurt içi hem yurt dışı ekonomik faaliyetlerde yaşanan aksaklıkların finansal sistemde bir şok yarattığı belirtildi.

Önümüzdeki süreçte çok ciddi kırılganlıklar olacağının altı çizilen raporda bankacılık sektörü de dahil olmak üzere finansal kuruluşların sıkıntı yaşayacağı ifade edildi. FED Başkanı Jerome Powell CBS’e verdiği röportajda ABD gayri safi yurt içi hasılasının (GSYH) yüzde 20 – 30 arasında düşebileceğini söyledi.

İkinci çeyrek ekonomik verilerinin çok kötü olacağını dile getiren Powell, işsizliğin %20-25’e çıkmasını bekliyor. Altın fiyatları FED’in oldukça kötümser raporunun ardından yedi buçuk yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Ons altın, FED’in ABD ekonomisinin toparlanmasının 2021 yılına sarkabileceğini söylemesinin ardından sert yükseldi.
Ons Altın 1765 Dolar
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

FED Başkanı Powell, ekonominin toparlanmasının aşının bulunmasına bağlı olduğunu söyledi. Güvenli liman niteliğinde olan değerli metal söz konusu açıklamaların ardından %4’ten fazla yükseliş gösterdi. Küresel piyasalarda 1765 doları aşan ons altın saat 11:12’de 1762 dolardan işlem görüyor.

Fiyatlar koronavirüs pandemisinin etkisi ile sene başından bu yana yaklaşık %16 oranında değer kazandı. Fed sonrasında belirgin bir yükseliş gösteren altın 2012 yılının Ekim ayından bu yana en yüksek seviyeyi kaydetti. Fiyatlar Cuma günü 1742 dolar civarından kapanmıştı.

Gavin Wendt Altın Yorumu

Analistler, altının fiyat hareketinin üçgenin sınırları dışına çıktığını ve daha da güçlendiğini belirtiyor. Kısa vadede 1720 ve 1729 dolar seviyelerinin takip edildiği, bunun üzerinde kaldığı sürece pozitif yönlü isteğin süreceği aktarılıyor.

Yükselişin devam etmesi halinde sırasıyla 1764 – 1772 – 1780 seviyelerini bekleyen GCM Yatırım analistleri, “1772 üzerindeki kalıcı hareketler, bir sonraki Fibonacci bölgesine (FE %100’lük oran – 1840) doğru hareket alanını güçlendireceği gibi kısa vadeli olarak 1795 seviyelerini gündeme taşıyabilir.” değerlendirmesinde bulundu. Olası düşüşlerde ise 1758 başlangıç olarak 1750 ve 1738 dolara çekilmesi bekleniyor.

Onsa paralel çıkış yakalayan gram altın dolardaki düşüşün etkisiyle yeniden geriledi.
Gram Altın 389 Lirada Seyrediyor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Geçen hafta 386 TL’den kapanan gram altın ons türündeki yükselişin etkisiyle 391 TL’nin üstüne çıktı. Ancak dolar kurunun 6,87’ye kadar gerilemesi gramın yükselişini sınırlandırıyor. Saat 11:30’da 389 TL’den el değiştiren değerli metal, açılışın ardından 384 – 391 arasında hareket etti. Analistler 386,5 liranın kritik seviye olduğunu belirtirken yukarı yönlü hareketin hızlanabilmesi için 389,5 üzerinde dört saatlik kapanışlara ihtiyaç duyulduğunu aktarıyor.

Bu seviyenin aşılması halinde 392 ve 396 bantları yeniden görülebilir Önceki hafta 396 TL ile rekor kıran gram altın döviz kurlarındaki yükselişi kontrol altına almak amacıyla atılan adımların etkisiyle geçen hafta yatayda seyretti. Bu sabah onstaki yükselişin etkisiyle bir miktar sıçrayıp yatırımcısını sevindirse de yönünü yeniden düşüşe çevrilmiş durumda.

Gram altın son bir hafta içinde %0,50 oranında düşüş gösterse de aylık bazda yatırımcısına %7’ye yakın getiri sağladı. Şu dakikalarda çeyrek altın 637, yarım 1274, Cumhuriyet 2615 ve 22 ayar bileziğin gramı 369 liradan alıcı buluyor.

Koronavirüs salgınına dair gelişmeler ve hükümetlerden gelen açıklamalar piyasaların radarında olmaya devam edecek. Analistler gram türünde 385 ve 395, onsta ise 1750 – 1785 dolar bandının yakından izleneceğini belirtiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu