Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ons Altın Enflasyon Endişeleriyle 2 Ayın Yükseğinde İstikrar Kazanıyor

Beklentilerden yüksek gelen ABD istihdamına rağmen artan ons altın, bugün 1827 dolar testiyle 2 ayın yükseğine çıktı.
Ons Altın Enflasyon Endişeleriyle 2 Ayın Yükseğinde İstikrar Kazanıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Cuma günü açıklanan ve son 3 ayın en yüksek tarım dışı istihdam artışını işaretleyen ABD verisinin ardından 1800 dolar eşiğini aşan ons türü altın, pozitif bölgede yükselişi sürdürüyor.

Dün 1812 – 1826 dolar aralığında seyreden sarı metal, kapanışı 1823 dolarda yaptıktan sonra bugüne yatay başladı. İlk 4 saatlik kapanış sonrasında 1827 dolarla ilk gün içi yükseğini test ederken buradan kazançlarının bir kısmını vererek artıda ilerledi.

Avrupa seansına doğru yeniden yukarı yönlü hareket etmeye başladı.
Ons Altın Yükseliş
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

TSİ 09.31’de yüzde 0,09 artıda fiyatlanırken gün içi hareket aralığı 1821 – 1827 dolar oldu. Son verilere göre haftalık kazancı yüzde 2’ye çıkarken ayık yüzde 4’e yakın değerlendi.

Ons altın, ABD ve İngiltere başta olmak üzere küresel merkez bankalarının faiz artırımına yönelik beklentileri karşılamamasından destek aldı. Yükselen enflasyon verilerine rağmen güvercin duruşlarını sürdüren merkez bankaları, altın boğalarının güvenli liman pozisyonlarını artırmalarını sağladı.

Buna ek olarak New York Fed Anketi tüketicilerin artan gıda ve benzin fiyatlarının yanında yüksek kiralar ve üniversite harçlarına maruz kalmalarının etkisiyle ABD hanehalkı enflasyon beklentilerinin bundan sonra yıllık yüzde 5,7 ile rekor yükseğe çıktığını gösterdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu