Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ons Altın ABD’nin Tüketici Verileri Öncesi Temkinlilikle Düşüyor

Son dönemin en iyi haftalık performansını sergileyen ons altın, ABD tüketici odaklı veriler öncesinde temkinli.
Ons Altın ABD’nin Tüketici Verileri Öncesi Temkinlilikle Düşüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Dün 1800 dolar eşiğini kıran ons altın, bugün 1796’ya kadar yükselirken ekside işlem görüyor. Perşembe seansını 1795 dolarda tamamlayan altının ons türü, Cuma seansına yatay başlangıç yaptı. Sonrasında yönünü aşağı çevirerek düşüş eğilimli hareket etti.

TSİ 09.36’da yüzde 0,23 ekside işlem gören sarı metal, 1791 – 1796 dolar oldu. Ekside işlem görmesine rağmen ons altın, bir ayın yüksek seviyelerinde kaldı.

Altın son veriler ışığında haftalık bazda yüzde 2 değer kazandı.
ONS Altın 15 Ekim
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

Yükseliş, ABD dolarının yumuşaması ve Hazine getirilerindeki gerileme ile desteklendi. Bu arada ABD’nin ekonomik veri cephesinde TÜFE ve ÜFE rakamları izlendi. Eylül ayında tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 5,4’e yükselerek enflasyonist baskılara ilişkin endişeleri artırdı.

Üretici fiyat endeksi ise ABD’de oranın Eylül’de dokuz ay içindeki en küçük artışı kaydettiği gösterdi. Bugün yön için beklenen veri ise ABD’nin tüketici odaklı verileri.

ABD perakende satışlarının Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 0,2 düşmesi beklenirken, çekirdek rakamın yüzde 0,5 ile daha düşük olacağı tahmin ediliyor. Oranların beklentilerin altında gelmesinin Hazine getirilerinde aşağı yöne ve dolardaki düzeltici geri çekilmeye katkıda bulunması muhtemel görülüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu