Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ons Altın, ABD Aralık TÜFE’sini 1800 Dolar Üzerinde Ekside Bekliyor

On türü altın, ABD’nin beklenen enflasyon verisi öncesinde dünkü 1823 doları yeniden test etti. Yön için öğleden sonra açıklanacak enflasyon verisi bekleniyor.
Ons Altın, ABD Aralık TÜFE’sini 1800 Dolar Üzerinde Ekside Bekliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Bir haftanın yükseğine çıkan ons altın, dün en son 1823 dolarda kapandıktan 12 Ocak seansına 1822 dolarla başladı. Açılışta 1823,14 doları gördükten sonra gerileyen ons, 1815 dolar üzerinde kaldı.

TSİ 10.52’de yüzde 0,34 ekside dururken gün içi hareket aralığı 1815 – 1823 dolar oldu. Son verilere göre sarı metal, haftalık bazda yüzde 0,50 artarken aylık bazda yüzde 1,8 oranında artış kaydetti.

Yıllık bazda yüzde 2 oranında düşüşle negatif performans sergiledi.
Ons Altın, 1815 Dolar ABD TÜFE Bekliyor
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

Değerli maden, dolardaki ve ABD Hazine getirilerindeki rallinin duraklamasından destek aldı. Bu da FED Başkanı Jerome Powell’ın şahin beklentileri yanıltmasıyla yönlendirildi.

Powell, ABD Merkez Bankası’nın enflasyonu dizginlemek için gerekeni yapacağını söylese de halihazırda yapılmış açıklamalardan daha hızlı bir politika değişikliği açıklamadı.

Piyasalar bugün ekonominin muhtemel yönü ve faiz oranları hakkında yeni sinyaller için ABD’nin Aralık ayına ilişkin enflasyon verisini bekliyor. Kasım’da yüzde 6,8’e yükselen enflasyonun Aralık’ta yüzde 7’ye yükseleceği tahmin ediliyor.

GCM Yatırım günlük analizinde kısa vadeli olarak ons altın değerlendirmesinde yükseliş kanalının 1803 – 1812 üzerinde kalmayı sürdürürse, yeni pozitif beklentisine devam etmek isteyebileceğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Özellikle bugün ABD enflasyon verisi sonrasında ve haftalık kapanışını da 1830 – 1835 bölgesi üzerinde kapatıp kapatmayacağı, yeni dönem beklentileri için ayrıca takip edilecektir.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%