Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ons 1800 Dolar Altına İnerken, Gram Altın Toparlanmakta Güçlük Çekiyor

Altın, haftanın son işlem gününde kayıplarını artırmaya devam ediyor. Değerli metal, ons başına 1797 dolara kadar gerilerken, gram da önceki güne göre hafif aşağıda seyrediyor.
Ons 1800 Dolar Altına İnerken, Gram Altın Toparlanmakta Güçlük Çekiyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Şubat ayının ilk günlerinden bu yana düşüşünü sürdüren altın, %2’nin üzerinde değer kaybetti. Yaklaşık 2 aydan daha uzun bir sürenin en düşüğüne gerileyen fiyatlarda gündemin önemli gelişmelerinin etkili olduğu düşünülüyor. Doların diğer para birimleri karşısında değer kazanması ve ABD’nin son işsizlik maaşı verilerinin istihdamda iyileşmeye işaret etmesi bunlardan ikisi.

Cuma günü 1800 doların da altına inen ons altın, aşağı yönlü seyrini devam ettirdiğini gösterdi. Bu negatif fiyatlama davranışı ise dikkatlerin değerli maden üzerinde yoğunlaşmasına neden oldu.

Perşembe günü TSİ 17:00’ye kadar 1800 dolar üzerinde tutunmaya çaba gösteren ons altın, Cuma günü sabahında 1797 dolar seviyelerinde geziniyor.
Altın Ons Cuma Günü 1800 Dolar Altında
Görsel Kaynak: Piyasa.paratic.com

Ons başına altın, yatırımcılar pandeminin can alıcı noktalarından biri olan aşı gelişmelerine dikkatini vermişken, güvenli liman algısından uzaklaştı. Analistlerden bazıları ise bu durumun devam eden düşüşleri tetikleyebileceğine ilişkin görüş belirtiyorlar.

Şubatın ilk gününde 1870 dolar üzerini gören onsun yaşadığı hızlı geri çekilmeden her ne kadar sıyrılmaya çalışsa da bunu başaramamış görünüyor. Dolardaki toparlanma kıymetli maden üzerinde baskı oluşturan etkenlerden en güçlüsü olarak yorumlanıyor.

Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında 2000 doları üzerine çıkarak rekor kıran ons altın, küresel pandemiye rağmen 2020’yi iyi geçirmişti. Fakat 2021’nin Ocak ayı da bir o kadar kötüydü ki bu da fiyatların 1800 dolar seviyelerine çekilmesiyle sonuçlandı. Buna rağmen analistler, 1900 dolar üzerini işaret ederek iyimser görüşler belirtmişlerdi ki beklentileri henüz gerçekleşmedi.

GCM Yatırım analistleri 1819 – 1829 seviyelerinin kritik olduğuna dikkat çekerken, ABD’den gelen bir dizi önemli verinin öncesinde kıymetli madenin 1800 dolar üzerinde seyrettiğine dikkat çekiyorlar.

Öte yandan salgının dünya genelinde etkisini sürdürmesi ise yatırımcıların bu metale yönelmesi için yeni bir fırsat doğurabilecek gibi görünüyor.

Gram altına baktığımızda ise Ağustos’tan bu yana ilk kez 420 doları gördüğünü, bu düşüşünü haftanın son gününde de devam ettirdiğini görüyoruz.
Gram Altın Cuma Günü Düşüşünü Sürdürüyor
Görsel Kaynak: Piyasa.paratic.com

Gram altın, haftanın son işlem günü saat 09:53’te 412 lira seviyelerinden alıcı buluyor. Sınırlı düşüşe dikkat çeken GCM Yatırım analistleri, gramın bu tutumunda ons ve dolar kurunun kısa vadede sınırlı aşağı yönlü hareket izlemesinin etkili olduğunu söylüyorlar.

Bununla birlikte olası bir düşüşte 409 lira, beraberinde sırasıyla 407 ve 405 lira seviyelerine yönelik fiyatlama isteği oluşmasının da gerçekten çok uzak olmadığı ifade ediliyor.

Dolar/TL kurundaki geri çekilmenin önemli nedenlerinden biri olarak Türk lirasının dolar karşısında bir süredir sergilediği güçlü performans öne çıkıyor. Eğer dolar kurundaki düşüş 7 liranın altına inerse buna paralel olarak gramın da düşüşü devam edebileceği düşünülüyor.

Öte yandan dünyadaki aşı gelişmeleri ise her geçen gün yenilerini kaydediyor. ABD, Çin ve AB ülkeleri aşılama çalışmalarında en fazla yol kat eden bölgelerden. Ülkemizde ise 4 Şubat’a ait veriler 7909 yeni vaka ve 113 ölüm bildirilirken, 2 milyon 483 binin üzerinde insan aşılandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu