Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Olumlama Nedir? Nasıl Yapılır? Teknikleri Nelerdir?

Ağzımızdan çıkan her bir kelimenin, yaşadığımız hayat üzerinde etkili olduğunu biliyor musunuz? Evet, her düşüncenin olumlu veya olumsuz etkisi var. Pozitif şeyler düşünerek ve olumlama yaparak; negatiflikten uzaklaşabilirsiniz.
Olumlama Nedir? Nasıl Yapılır? Teknikleri Nelerdir?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Olumlamanın kişinin hayatını ne kadar değiştirebileceğini, pozitif düşünme sanatının yaşamın akışında ne kadar etkili olduğunu gerçekten biliyor musunuz? Sanıyorum ki hayır! Çünkü olumlamanın ne olduğundan, nasıl yapıldığından bihaber olan sayısız insan var. Ve büyük ihtimalle siz de onlardan birisiniz.

Düşüncelerin hayatımızı ne kadar etkilediğini hepimiz biliyoruz ama bu yüzeysel bilgi istediğimiz pek bir işimize yaramıyor. İşte bu nedenle, sizlerle olumlama yapmak üzerine konuşmak istedim. Bu düşünme tekniğini sizin de öğrenmenizi istiyorum. Gün içinde yüzlerce farklı kelime kullanıyoruz. Ve çoğunu üzerinde pek de düşünmeden ortaya atıveriyoruz. Mesela; laf arasında “aman, zaten şans ne zaman yüzüme güldü ki, böyle olacağını biliyordum, hep olduğu gibi yine beceremedim, yine başarısızım” gibi sözler ediyoruz.

Şakayla karışık olsa bile kullandığımız her bir kelime bilinçaltı tarafından kayıt altına alınıyor. Oluşan çekirdek inancımız da hayatımızı olumsuz veya olumlu olarak etkiliyor. İşte bu nedenle; ağzımızdan çıkan her bir kelimenin olumlu olması için özen göstermeliyiz. Zira olumlamanın ilk aşaması bu!

Şimdi dilerseniz olumlama nedir, nasıl yapılır, teknikleri nelerdir hakkında daha detaylı bilgiler vereyim:

Olumlama Nedir?

Olumlama Nedir?Kullandığımız her bir sözcük, evrene verilmiş bir mesaj mahiyetindedir. Çünkü cümlelerimiz, duygu ve düşüncelerimizin sesle ifade edilmiş biçimidir. Mesela; her şeyden şikayet eden, hep mutsuz olan insanlara şöyle bir bakın. O kronik mutsuzların sürekli olumsuz cümleler kullandığını, hep en kötüye odaklandığını ve başlarına da hep mutsuz olunacak şeyler geldiğini rahatlıkla görebilirsiniz.

Sürekli olarak “ben çok şanssızım, hiçbir zaman şanslı olamadım, şans bende ne gezer” gibi cümleler kullananların da gerçekten atılabilecek en kötü zarı attıklarını görürsünüz. Zira onlar evrene bu şekilde mesaj vermişlerdir. Diğer bir ifadeyle; “ben çok şanssızım” diyerek aslında evrenden onlara kötü şans getirmelerini istemişlerdir. Farkında olmadan şanssızlığı kabullenmişlerdir ve en kötü olasılıkla karşılaşmaya içten içe niyet etmişlerdir.

Şanssızım” demek yerine “ben şanslıyım” dense, oluşan o pozitif düşünce bilinçaltına yerleşecek. Evrenin de o kişiyi şanslı olarak görmesi sağlanacaktır.

Uzun lafın kısası; olumlama gerçekleşmesi istenen bir şeyin gerçekleştiğine kalpten inanarak, bilinçaltında o pozitif imgeyi yaratmaktır. Olumlama cümlesini belirli bir süre boyunca alçak ya da yüksek sesle kullanmaktır.

Olumlama Nasıl Yapılır?

Olumlama Nasıl Yapılır?Bütün bu konuştuklarımızdan sonra olumlamanın nasıl yapılacağını merak ediyorsunuz, değil mi? Elbette, edeceksiniz. Sonuçta; hayatınız boyunca kullanacağınız bu yöntemle istediğiniz her şeye ulaşabilirsiniz. Şimdiye kadar olanların üzerine bir perde çekerek, yaşamınızda yeni bir sayfa açabilirsiniz. Bütün kalbinizle iyi şeyler olacağına inanarak, iyi şeylerin çevrenizi sarmasını sağlayabilirsiniz.

Peki, olumlama nasıl yapılır? Nedir bu işin yolu yordamı?

İşin aslı, olumlama yapmak için şu şu metodu uygulamanız gerekiyor denilemez. Yani bu iş için belirgin, kalıplaşmış kurallar yok. Ama elbette ki dikkat edilmesi gereken noktalar var. Zaten aşağıdaki başlıklarda da bunları öğreneceksiniz. Fakat yine de olumlama yapmak hakkında aşağıda birkaç şey söylemek istiyorum.

Belirlediğiniz olumlamanın etkisini görmek için dilinizle kalbinizin aynı şeyi söylemesine dikkat etmelisiniz. Ve ne tarafa baktığınızı, orada ne görmek istediğinizi iyi bilmelisiniz. Tıpkı; orijinal adı Le Fabuleux Destin d’Amélie Poulain olan Fransız filminin baş kahramanı Amélie gibi:

Olumlama Yapmak için Görmek İstediğiniz Şeyin Farkında Olun!Mesela; “mutluyum” olumlamasını söylerken içten içe ne kadar mutsuz olduğunuzu düşünmemelisiniz. Sahip olduğunuz şeyleri düşünerek geçekten mutlu olduğunuza inanmalısınız. Düşüncelerinizin olumlama cümlenize ters düşmesine engel olmalısınız. Birkaç gün olumlama yapıp, hemen sonuç beklemeye kalkışmamalısınız.

Bilinçaltınızın yaptığınız olumlamaları kabul edebilmesi için 21 gün gerekmektedir. İşte bu nedenle; bir olumlamayı 1 ay boyunca sürdürmelisiniz. Bu konuda daha başarılı olmak için olumlamanızla alakalı sözcükleri gün içinde daha fazla kullanmayı deneyebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse;

Mutluluk olumlaması yapan biri, gün içinde neşe, gülümseme, eğlence, hoşnutluk, sevgi gibi kelimelerle düşünme taktiğini geliştirebilir. Tüm bunlara ek olarak; olumlamanızı sabah kalktığınız anda ve gece yatmadan önce yapmanızın daha tesirli olacağını bilmelisiniz. Mesela; sabah kalktığınızda sesli bir şekilde ve tüm hücrelerinizle inanarak birkaç kez “mutluyum” demelisiniz.

Sakin ve içtenlikle yaptığınız olumlamayı ses kaydı alabilirsiniz. Gün içinde hatta uyurken bu ses kaydını dinleyebilirsiniz. Çünkü bu şekilde benimsediğiniz çekirdek inanç daha kolay kırılacaktır ve olumlamanız bilinçaltınıza daha rahat ulaşacaktır. Öte yandan, aynı anda birden çok olumlama yapmamaya da dikkat etmelisiniz. Diğer bir deyişle; 1 ayınızı tek bir olumlama için ayırmalısınız. Emin olun; inandığınızda hayatınızdaki pek çok şeyin değiştiğini göreceksiniz. Düşüncelerin ne kadar güçlü olabileceğini çok daha iyi anlayacaksınız.

Olumlama Teknikleri Nelerdir?

Olumlama Teknikleri Nelerdir?Olumlama nedir, nasıl yapılır öğrendiğimize göre gelelim teknik kısımlara! Hayatımızı kökten değiştirebilecek bu yöntemi hangi teknikleri kullanarak uygulamalıyız? Düşüncenin cümle haline getirilmiş hali olarak da nitelendirilebilecek olumlama teknikleri nelerdir? Aşağıdaki başlıklardan kullanabileceğiniz basit olumla tekniklerini öğrenecek, düşünce gücünüzün farkına daha iyi varacaksınız.

1 Geçmişi Arkanızda Bırakmayı Öğrenin!

Geçmişi Arkanızda Bırakmayı Öğrenin!Çünkü bilinçaltımız geçmiş tecrübelerimizle oluşmuş çekirdek inançlarla doludur. Bu çekirdek inançları kırmadan, olumlama yapmak çok zordur. Yani bugüne kadar yaşamış olduğumuz kötü olaylar, çekilen sıkıntılar, kötü giden ilişkiler, sırtımızdan vuran dostlar, şanssızlık olarak nitelendirdiğimiz içinden çıkılmaz durumlar ve dahasını arkamızda bırakmayı öğrenmeliyiz.

Yukarıda bahsettiğim konular, olumlama tekniğinden faydalanmamıza engel olacaktır. Bilinçaltımıza istediğimiz sinyalleri göndermemizin önüne geçecektir. İşte bunun için affetmeyi öğrenmeliyiz. Hem kin beslediğimiz insanları hem de kendimizi gönülden affetmeliyiz. Bu aşamayı geçmeden olumlama yapmamalıyız. Zira içimiz kin, öfke gibi duygularla doluyken olumlama yapmak, boşa kürek çekmekten farksız olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Affetmenin Belki Daha Önce Hiç Düşünmediğiniz Olumlu Etkileri

2 “İstiyorum” Demeyin!

“İstiyorum” Demeyin!Olumlama yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da “istiyorum” ifadesinden kaçınmaktır. Mesela; ”mutlu olmak istiyorum” yerine “mutluyum” demelisiniz. “Zengin olmak istiyorum” yerine “zengin olmak için gereken güce sahibim, evrenin bana bolluk ve bereket getireceğine inanıyorum” gibi cümleler kullanmalısınız. Zira “istiyorum” dediğinizde bilinçaltınız istemeye odaklanır ve yalnızca istemekle sınırlı kalırsınız.

Tavsiye İçerik: Zengin Olmak için Doğru Yolda Olduğunuzun 10 İşareti

3 Cümlelerinizde Dilek Şart ve Gelecek Zaman Kipi Kullanmayın!

Cümlelerinizde Dilek Şart ve Gelecek Zaman Kipi Kullanmayın!Olumlama yaparken dilek şart ve gelecek zaman kipi kullanmaktan kaçınmalısınız. Çünkü her iki çekim de olumlamanın mantığına ters düşmektedir. Mesela; “şu olursa, şöyle olurum” dediğinizde olacak şeyi bir koşula bağlamış olursunuz. Aynı şekilde; gelecek zaman kipi kullanarak kurduğunuz olumlama cümleleri de henüz gelmemiz bir zamanda kalacak ve büyük ihtimalle de gerçekleşmeyecektir. Çünkü bugün “yarın daha mutlu olacağım” derseniz, hep yarını bekleyecek, isteğinizi hep sonraya erteleyeceksiniz. Bunun yerine “mutluyum” demelisiniz. Diğer bir ifadeyle; cümlelerinizde şimdiki zaman ve geniş zaman kipi kullanmalısınız. Erteleme alışkanlığından kurtulmak için yapmanız gerekenleri buradan öğrenebilirsiniz.

4 Cümlelerinizi Kendinize Göre Değiştirin!

Cümlelerinizi Kendinize Göre Değiştirin!Örneğin; mutlu olma olumlamaması yapmak istiyorsunuz. Ama “mutluyum” demek size zor geliyor. Ya da bu cümleyi inanarak söyleyemiyorsunuz. İşte bu durumun üstesinden gelmek için de cümlelerinizi biraz daha yumuşatma yoluna gidebilirsiniz. Örneğin; “mutluyum” olumlamasına inanmak size zor geliyorsa, “mutlu olmak için hazırım” gibi olumlalar yapabilirsiniz. Zaman içinde kullandığınız kelimelerin etkisini hissetmeye başlayacak ve sonunda “mutluyum” diyebileceksiniz.

Buna da Bakın: Daha Mutlu Olmanız için 6 Küçük Alışkanlık

5 Net Olun!

Net Olun!Evet, olumlama tekniğinin faydasını gerçekten görmek istiyorsanız, net olmanız gerektiğini de öğrenmelisiniz. Örneğin; “iyi bir hayat yaşamak istiyorum” gibi fazla genel olumlama cümleleri kullanmamalısınız. Bunun yerine iyi bir hayattan kastınızın ne olduğuna karar vermelisiniz. Daha belirgin isteklerinize odaklanmalısınız.

6 Olumlu Cümleler Kullanın!

Olumlu Cümleler Kullanın!“Korkmuyorum, kötü hissetmiyorum, mutsuz değilim” gibi cümlelerle olumlama yapamazsınız. Çünkü bunların bilinçaltına tıpkı kendileri gibi olumsuz sinyaller göndermektedir. İşte tam da bunun için “korkmuyorum” demek yerine “güvendeyim” demeyi tercih etmelisiniz. Size göre aynı şeyi ifade etse de cümlenin olumlu olmasına özen göstermelisiniz.

Hayatınıza Yeni Bir Yön Vermek için Kullanmanız Gereken Olumlama Cümleleri!

Hayatınıza Yeni Bir Yön Vermek için Kullanmanız Gereken Olumlama Cümleleri!Evet, bu cümlelere bakarak, ihtiyaç duyduğunuz olumlamayı çok daha rahat bir şekilde yapabileceksiniz. Kaldı ki yukarıda olumlama yaparken dikkat etmeniz gerekenleri bir bir inceledik. Yani gerisi size kalıyor. Mesela; korkularınızı yenmek için mi olumla yapmak istiyorsunuz?

O zaman inanarak “güvendeyim” demelisiniz. Zengin olmak mı istiyorsunuz? O zaman “bolluk ve bereket içinde yaşamayı seçiyorum, istediğim kadar para kazanabileceğime inanıyorum” gibi olumlamalar yapmalısınız. Sonuçta; aşağıdaki olumlama cümlelerine göz attığınızda ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacaksınız.

1 Geçmişte Beni Üzen Herkesi Affediyorum!

Geçmişte Beni Üzen Herkesi Affediyorum!Belki de öncelikli olarak yapmanız gereken olumlama bu! Çünkü geçmiş düşüncelere takılıp kaldığınızda, yerlerine yenilerini koyamazsınız. İşte bu nedenle geçmişte sizi üzen ya da bir şekilde size zarar veren herkesi affetmelisiniz. Sadece sözcüklerinizle değil, aynı zamanda tüm kalbinizle buna inanmalısınız.

2 Huzurluyum ve Yalnızca Nefesime Odaklanıyorum!

Huzurluyum ve Yalnızca Nefesime Odaklanıyorum!Hayatın koşturmacasının hemen herkese ağır geldiğinin farkındayım. Gün içinde bir sürü sorunla uğraşmak zorunda kalıyoruz ve genel olarak kendimizi stresli hissediyoruz. İşte burada yapmanız gereken şey; daha huzurlu hissetmek için olumlama tekniğini kullanmak! Kendinizi baskı altında hissettiğiniz her an faydalanabileceğiniz bu olumlama cümlesiyle nefesinize odaklanmalısınız. Ruhunuzdaki karmaşadan kurtulabilirsiniz.

3 Her Şeyimle Kendimi Kabul Ediyor ve Seviyorum!

Her Şeyimle Kendimi Kabul Ediyor ve Seviyorum!Daha mutlu olmak ve başkalarına bakarak kendinizi yetersiz hissetmekten kurtulmak için de böyle bir olumlama yapabilirsiniz. Hem iyi hem de kötü olan özelliklerinizle kendinizi kabul edip, daha çok sevmeye başlayabilirsiniz. Kıyaslama yaklaşımından uzaklaşmanızı ve aynaya baktığınızda kendinizden çok daha hoşnut olmanızı sağlayacaktır. Bu olumlama cümlesiyle hayatınızın geri kalanını çok daha güzel bir şekilde geçireceğinizden emin olabilirsiniz.

4 Başıma Gelen Olayı Şanssızlık Olarak Görmüyor ve Bana İyi Şeyler Getireceğine İnanıyorum!

Başıma Gelen Olayı Şanssızlık Olarak Görmüyor ve Bana İyi Şeyler Getireceğine İnanıyorum!Olumlama tekniğini kullanıyor olabilirsiniz ama bu demek değil ki her zaman iyi ve güzel şeylerle karşılaşacaksınız. Elbette, bazı kötü durumlarla karşılaşacaksınız ve bazı talihsiz olaylar yaşayacaksınız. Ama böyle anlarda yapmanız gereken şey, başınıza gelen her şeyin bir nedeni olduğunu düşünmektir. Yani her şeyin bir nedeni olduğuna inanmalısınız. Yaşadığınız üzücü bir olayın sizi çok daha güzel bir şey yaşamaya yönlendireceğini düşünüp, aksilikleri birer araç olarak görmeyi deneyin.

5 Öfkeli Olduğumun Farkındayım ve Ona Hükmedebilecek Güçteyim!

Öfkeli Olduğumun Farkındayım ve Ona Hükmedebilecek Güçteyim!Sinirli olduğunuz anlarda kendinizi telkin etmek için bu olumlama cümlesini kullanabilirsiniz. Öfkeli olduğunuzun farkına varıp, onu kontrol edebilecek güçte olduğunuzu düşündüğünüzde, keskin sirke küpüne zarar verir atasözünün ne kadar doğru olduğu gerçeğiyle yüz yüze gelmek zorunda kalmayacaksınız. Çünkü duygu ve düşünceleriniz üzerinde hakimiyet kuracak ve öfkenizin kurbanı olmayacaksınız.

Öfkenizi Kontrol Altında Tutmak için Yapmanız Gerekenler Hakkında Bilgi Almak için Tıklayın.

6 İşimi Seviyor ve İstediğim İşi Yapıyorum!

İşimi Seviyor ve İstediğim İşi Yapıyorum!İşinizi sevmenin başarınız ve mutluluğunuz üzerinde ne kadar etkili olduğunu biliyorsunuz, değil mi? O halde “işimi seviyorum ve istediğim işi yapıyorum” olumlamasından faydalanmalısınız. Sabah kalktığınızda “yine mi iş var” demek yerine “çok şükür ki gidebileceğim bir işim var, sevdiğim işi yapıyorum, yaptığım işle gurur duyuyorum ve daha başarılı olacağıma inanıyorum” gibi şeyler söylemelisiniz. İnanın bana; söylediklerinize inandığınızda iş hayatında umduğunuzdan çok daha fazla başarılı olacak ve işini severek yapan insanların yaşadığı tatmin duygusuyla tanışacaksınız.

İnceleyebilirsiniz: “İşimi Sevmiyorum, Hiç Memnun Değilim, Neler Yapabilirim” Diyenlere Özel Çözüm Önerileri

7 Seviyor ve Seviliyorum!

Seviyor ve Seviliyorum!Daha ötesi var mı? Seviyor ve seviliyorsunuz! Hayatınızı daha iyi bir noktaya ulaştırmak için sevdiğinizi ve sevildiğinizi düşünerek, olumlamanızı bu yönde yapabilirsiniz. Hayatınızdaki insanları bir bir düşünerek, sevginin gücünün farkına varmalısınız ve ne kadar şanslı olduğunuzu bilmelisiniz. Zira seviyor ve seviliyorsunuz!

8 İstediğimi Elde Edebilecek Güçteyim!

İstediğimi Elde Edebilecek Güçteyim!Öz güven konusunda sıkıntı yaşayanların kullanması gereken olumlama cümlesi de bu! Çünkü kendinizi yeterli görmeyi öğrenip başarabileceğinize gerçekten inandığınızda, hayalini kurduğunuz şeylere çok daha kolay ulaştığınızı göreceksiniz. Gözünüzde dağ gibi büyüttüğünüz zor işlerin üstesinden kolaylıkla gelecek, istediğinizi elde edebilecek güçte olduğunuza inandığınız için nihayetinde başarıya ulaşacaksınız.

İnanın bana, olumlama yapmayı öğrendiğinizde hayatınızın ne kadar değiştiğini göreceksiniz. Ve şimdiye kadar bu değişimi yapmak için harekete geçmediğiniz için kendinize kızacaksınız. Ama zararın neresinden dönerseniz kardır! Bu nedenle; hemen şimdi düşüncelerinizin gücünü fark etmenizi ve olumlama yapmanızı öneriyorum.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın