Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erteleme Alışkanlığından Kurtulmak için Yapmanız Gerekenler

Eğer erteleme alışkanlığınız varsa hayatta başarılı olmanız çok zordur. Erteleme alışkanlığından nasıl kurtulabiliriz öğrenmek için hemen okumaya başlayın!
Erteleme Alışkanlığından Kurtulmak için Yapmanız Gerekenler
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

“Şimdi hiç canım istemiyor, önce şu işi bir bitireyim onu sonra da yaparım, ne zamandır gideceğim ama bir türlü fırsat bulamıyorum, herkes bu kadar işi yetiştirirken zamansızlıktan şikayet eden neden bir tek ben oluyorum…” Bu cümleler size de tanıdık geldi mi? Çünkü eğer öyleyse, sizin de ertelemeyle ilgili halletmeniz gereken büyük bir problem var demektir. Diğer bir deyişle, siz de erteleme alışkanlığından muzdarip olanlardan birisiniz. Yani sizi başarısızlığa sürükleyecek bir alışkanlığa sahipsiniz de denilebilir. Zira sürekli erteleyen insanların istediği başarıyı yakalayamaması elde edilebilecek en olası ihtimaldir. Bu nedenle, başarılı olmak istiyorsanız, bu kötü alışkanlıktan bir an önce kurtulmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Belki siz bu kötü alışkanlığın, karakteristik özelliklerinizden biri olduğunu düşünüyorsunuz. Erteleme huyunuzun üzerinize yapışıp kaldığını zannediyorsunuz. Ama gerçekler hiç de öyle değil! Çünkü isterseniz bu alışkanlıktan kurtularak, kendinize yepyeni bir düzen oluşturabilirsiniz. Hayranlıkla izlediğiniz o planlı programlı insanlardan biri olabilir, verdiğiniz sözlerde durmayı öğrenebilir ve işlerinizi zamanında bitirmiş olmanın gururunu yaşayabilirsiniz. Evet, eğer gerçekten isterseniz bu dediklerimin hepsini yapabilirsiniz. Nasıl mı?

Yapmanız gereken şey sadece değişimi istemek ve bunun için birazcık çaba harcamak! Kaldı ki bu çabanın erteleme alışkanlığınız yüzünden elde ettiğiniz sonuçlarla uğraşmak için harcadığınız çabadan çok çok daha az olacağını söyleyebilirim. O zaman diyorum ki bir an önce bu alışkanlıktan nasıl kurtulmanız gerektiğini incelemeye başlayalım. Çünkü erteleyerek geçirdiğiniz her saniye sizi biraz daha başarısız, biraz daha mutsuz biri haline getirmekte. İşte bunun önüne geçmek için, hemen harekete geçin. Kısacası ilk adımı bu yazıyı inceleyerek atın. Nitekim aşağıdaki maddeleri okuyarak, yapmanız gereken bir işi ertelememiş olacak, alışkanlığınızı azcık da olsa alt etmiş sayılacaksınız.

İşte okumayı katiyetle ertelememeniz gereken yapılması gerekenler listeniz:

Önceliklerinizi Akıllıca Belirleyin!

Önceliklerinizi Akıllıca Belirleyin!Erteleme alışkanlığından kurtulmak için yapmanız gereken ilk şey, önceliklerinizi belirlemek olmalı! Hani siz genellikle en son yapmanız gereken işleri en başta yapıyor, en başta yapmanız gerekenleri ise hep en sona bırakıyorsunuz ya, işte artık bunu yapmamalısınız. Sizin işin önem taşıyan işlerinizin farkına varmalı ve işlerinizi bir sıralamaya sokmalısınız. Mesela; sabah işe geldiğinizde ilk başta sizin için en kolay işleri yapmayı tercih ediyor olabilirsiniz. Eğer durum buysa, doğal olarak da enerjiniz bitmeye başladığında zor olanlarla başa çıkmaya çalışıyorsunuzdur. İşte artık bunu yapmamalısınız. Hem özel hem de iş hayatınızda en önemlileri ilk sıralara koymalı, ne zaman ne yapmanız gerektiğini biliyor olmalısınız. Ama burada karar vermekle ilgili genel bir sorununuz olup olmadığını da düşünmelisiniz. Çünkü doğru karar almayı bilmiyorsanız, önceliklerinizi de doğru bir biçimde belirleyemezsiniz. Bunun için de size daha doğru karar alabilmek için dikkat etmeniz gerekenler başlıklı yazıyı okumanızı öneriyorum.

Dikkat Dağıtıcılarınızdan Kurtulun!

Dikkat Dağıtıcılarınızdan Kurtulun!Belli bir anda yapıyor olmanız gereken işi yapmak yerine, size daha çok keyif yeren ve daha kolayınıza giden şeyi yapıyorsanız, yani erteleme alışkanlığınızı yine devreye sokuyorsanız, o zaman dikkat dağıtıcılarınızın farkına varmalısınız demektir. Mesela; işe gittiğinizde teslim edilmesi gereken dosyalarınıza yoğunlaşmak yerine, kendinizi sosyal medya dünyasına dalmış bir şekilde buluyorsanız, bunun sizi engellediğini anlamalısınız. Demek ki telefonunuz sizin dikkat dağıtıcılarınızdan biri. Ya da bilgisayarınızda sürekli açık duran sosyal medya hesaplarınız sizin iş yapmanız üzerindeki en büyük manilerden biri. İşte erteleme alışkanlığından kurtulmak için bu dikkat dağıtıcılarıyla aranıza mesafe koymayı öğrenmelisiniz. Gerekiyorsa telefonunuzu kapatın, kendinize o “giriş yap” kutucuğuna tıklamayacağınıza dair söz verin. Sonuçta; gelen her bildirime bakmak ya da her mesaja cevap vermek zorunda değilsiniz. Kısacası sizi engelleyen şey artık her neyse, onların farkına varıp, kurtulmayı öğrenmelisiniz.

Bir Şeyi Yapmak için Doğru Zamanı Beklemeyin!

Bir Şeyi Yapmak için Doğru Zamanı Beklemeyin!Ah o doğru zaman! Hiç gelmeyen ama hep beklenilen meşhur doğru zaman! Siz de kendisine doğru zamanı beklediği yalanını söyleyenlerden biri olabilir misiniz? Büyük ihtimalle öyle. Çünkü erteleme alışkanlığı olan insanların çoğunun bahanesi budur. Klişe bahanelerin başında gelen “doğru zamanı bekliyorum” cümlesi, erteleyen insanların altına sığındığı koca bir barınak gibidir. İşte bu olumsuz davranıştan kurtulmak için, kendinize doğru zaman yalanını söylemekten vazgeçmelisiniz. Çünkü beklerseniz o zaman hiç gelmeyecek ve siz o işi hiç yapmayacaksınızdır. Şartların oluşmasını beklemek yerine, uygun koşulları oluşturmayı öğrenmeli ve doğru zamanınızı siz kendiniz yaratmalısınız.

Kendinizi Zaman Yönetimi Konusunda Geliştirin!

Kendinizi Zaman Yönetimi Konusunda Geliştirin!Zaman yönetimi konusunda ne kadar başarısızsınız? Başarılısınız diyemiyorum çünkü erteleme alışkanlığınız olduğu için diğer noktalarda ne kadar iyi olsanız da belirgin bir fark yaratmayacaktır. Bu nedenle diyorum ki, zaman yönetimi konusunda ne kadar başarısız olduğunu biliyor musunuz? Ertelemekle birlikte başka ne gibi kötü alışkanlıklarınız var? Mesela; planlama yapma konusunda yetenekli olduğunuzu savunabilir misiniz? Ajanda tutmayı biliyor musunuz? İstediğiniz zaman istediğiniz işe odaklanabiliyor musunuz? Muhtemelen bunların hiçbirini yapamıyorsunuz. İşte bu nedenle zaman yönetimi hususuna gereken hassasiyeti gösterebilmelisiniz. Ve bunun için de atmanız gereken ilk adımı zaman yönetiminde başarılı olmak için dikkat edilmesi gerekenler neymiş öğrenerek atabilirsiniz.

Motivasyonunuzu Yükseltmenin Yolunu Bulun!

Motivasyonunuzu Yükseltmenin Yolunu Bulun!Erteleme alışkanlığından kurtulmak için yapmanız gereken şeylerden bir tanesi de motivasyonunuzu yükseltmek. Çünkü eğer bir şeyi erteliyorsanız, o işi yapmak istemediğiniz, size zor geldiği için, kısacası motivasyonunuzu düşürdüğü için erteliyorsunuzdur. İşte bu yüzden, sıkıcı işleri eğlenceli kılmaya, enerjiniz düştüğünde modunuzu yükseltmeye uğraşmalısınız. Peki, bunu nasıl yapacaksınız. Hemen birkaç örnek vereyim. Mesela; işinizi eğlenceli hale getirmek için yapabileceklerinizi denemelisiniz. Veya “yeter” demek istediğinizde teşvik edici motivasyon taktikleri kullanarak işlerin üstesinden gelmeyi öğrenmelisiniz. Aslında öncelikle nasıl motive olduğunuzu anlamanız gerekiyor. Yani kendinize özel yöntemler bulmalı ve ertelemeye başladığınızı anladığınızda hemen bunları kullanmalısınız. Emin olun, bu yöntem sayesinde erteleme alışkanlığınızdan kurtulmak için kocaman bir adım atmış olacaksınız.

Odaklanmayı Öğrenin!

Odaklanmayı Öğrenin!Başarısızlığına neden olacak bu kötü alışkanlıktan kurtulmak için yapmanız gereken bir diğer şey de odaklanma probleminizi halletmek olmalı! Evet, problemi dedim çünkü erteleme alışkanlığınız varsa odaklanma sizin için bir sorun haline gelmiştir. Diğer bir deyişle; yapmanız gereken işe bir türlü yoğunlaşamıyorsunuzdur. Bu nedenle, odaklanmayı öğrenmelisiniz. Bunun için pek çok farklı yöntemi kullanabilirsiniz ama en iyisi kendinize özel bir yöntem geliştirmenizdir.

Çünkü kimileri bir mola verdiğinde kafasını toplamayı başarır kimileri ise kendini işe vermeye zorladığında! Kimileri için önündeki hedefleri düşünmek yeterlidir kimileri ise bunun için birilerinden yardım almaya ihtiyaç duyar. Kısacası, odaklanmak için sizi neyin motive edeceğini bilmelisiniz. Mesela; sevdiklerinizin resimlerine bakıp onlarla ilgili hayallerinizi gerçekleştirmek için o an a işi yapmanız gerektiğini düşünmek belki tam da size göredir. Ya da küçük bir mola verip, derin derin nefes almak ve olumlama yapmak odaklanma probleminizi çözmeniz için size epey yardımcı olacaktır. Neticede, ne yaparsanız yapın ama bir şekilde odaklanma probleminizden kurtulun derim. Çünkü odaklanmayı öğrenmediğiniz sürece erteleme alışkanlığınızdan da kurtulamayacaksınız.

Her Zaman Planlı Olun!

Her Zaman Planlı Olun!Evet, bu kötü alışkanlıktan kurtulmak için kesinlikle planlı davranmayı öğrenmelisiniz. Bir tek iş hayatınızda değil özel hayatınızda da her zaman planlı olmalı, bu şekilde ertelemekten kurtulmalısınız. Zira başarılı olan ve ertelemek nedir bilmeyen insanların hepsi planlama yapmanın önemini anlamış insanlardır. Kısacası başarıya giden yol doğru plan yapmaktan ve bunu uygulamaktan geçer. Siz de erteleme alışkanlığınızdan kurtulmak için, plan yapmayı öğrenmelisiniz. Peki, bunun için ne yapacaksınız? Öncelikle işlerinizi bir sıraya koymalısınız. Mesela; kendinize bir sabah rutini oluşturmayı deneyebilirsiniz. Çünkü rutinler sıkıcı gözükse de doğru rutine sahip olmak başarı için mutlak önem taşımaktadır. Bu yüzden de siz de kendiniz için bir rutin belirlemelisiniz.

Örneğin; mesai başlangıcından öğlene kadar yapacağınız işleri tek tek yazmalı, öğle tatilinizi nasıl geçireceğinizi bilmeli, günün geri kalanında hangi işleri hangi zaman diliminde yapacağınızı bilmelisiniz. Aynı şekilde akşam eve gittiğinizde, boş boş oturmak yerine yine bir plana sahip olmalı, işten arta kalan zamanınızı akıllıca değerlendirmek için yapmanız gerekenleri düşünmelisiniz. Diğer taraftan, doğru bir şekilde plan yapmak için olaylara gerçekçi yaklaşmayı öğrenmeli kendinize haddinden fazla sorumluluk yüklemekten kaçınmalı, ihtiyacınız olduğunda yardım almalı ve planlı davranmanın size ne kadar çok şey kazandıracağını aklınızdan hiç çıkarmamalısınız. Evet, tüm bu dediklerimde hemfikirsek, o zaman hemen plan yapmaya başlayın ve ertele alışkanlığınıza geri dönmemek üzere veda edin.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.