Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

NASA Korkuttu: Bennu İsimli Göktaşı Dünyaya Çarparsa Yok Edebilir!

NASA’dan geleceğe dair göktaşı senaryolarına bir yenisi eklendi. İşte detaylar…
NASA Korkuttu: Bennu İsimli Göktaşı Dünyaya Çarparsa Yok Edebilir!
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, bugüne kadar göktaşları ile ilgili çeşitli açıklamalar yapmıştır. Hatta dünya genelinde milyonlarca insanın aklında ‘acaba dünyaya göktaşı çarparsa ne olur?’ sorusu belirmiştir. Ancak bugüne kadar NASA her zaman insanlığı rahatlatacak açıklamalar yapmıştır.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye için iklim değişikliği uyarısı yapan NASA, Dünya için yaptığı Antartika paylaşımı ile gezegenin ikliminin kırmızı alarm verdiğini belirtmişti. Tüm bu senaryolara rağmen NASA, yaptığı açıklamalar ile söz konusu göktaşlarının dünyaya çarpma ihtimalinin olmadığını açıklamış ve zaman içerisinde her zaman haklı çıkmıştır.

Ancak Amerikalı uzay dairesi bu sefer diğerlerinden farklı bir açıklamaya imza attı. Uzay araştırmaları konusunda en deneyimli kuruluş olan NASA, Bennu isimli göktaşının dünyamıza doğru yaklaştığını açıkladı.

‘Bennu Dünya’ya Çarpabilir’

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==

NASA resmi olarak yaptığı açıklama ile Bennu adlı göktaşının dünyaya doğru yaklaştığını ve gezegene çarpma riski olduğunu ifade etti. Yapılan açıklamada Bennu’nun Dünya’ya çarpması halinde gezegeni yok edebilecek büyüklüğe sahip olduğuna yer verildi.

NASA’nın yaptığı araştırmalara göre Bennu’nun Empire States binasından daha büyük bir asteroid olduğu belirtildi. Yapılan hesaplamalara göre Bennu’nun Dünya’ya çarpma tarihi olarak 2135 yılı gösteriliyor. Ancak hemen belirtelim bu durum şu an bir öngörüden ibaret. Henüz kesin olarak varılmış bir kanı söz konusu değil.

Çarpması Muhtemel Bennu için Planlar Bile Hazır

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==

Bennu’nun gelecekte Dünya’ya çarpma ihtimaline karşı çeşitli önlemler ise NASA tarafından planlanmış durumda. Tasarlanan ilk planda 8.8 ton ağırlığına sahip bir uzay aracı ile asteroidin çarpıştırılması düşünüyor. Bu durumda göktaşının Dünya’ya doğru olan yörüngesi değiştirilmiş olacak.

Bir diğer senaryoda ise Bennu’ya nükleer bomba gönderilmesi planlanıyor. Dünya’dan patlatılacak nükleer bomba ile göktaşının yok edilebileceği düşünülüyor. Ancak her iki planında önemli risklere sahip olduğu belirtiliyor.

Bilim Dünyası İkiye Ayrılmış Durumda

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==

NASA’dan yapılan açıklama sonrası Bennu’yla ilgili bilim insanları farklı görüşlere sahip. Bir grup bilim insanı, gelecekte çarpma ihtimali olan göktaşı için planların hayata geçirilmesi gerektiğini düşünüyor. Diğer görüşe göre ise söylendiği kadar korkulacak bir durum olmadığı belirtiliyor.

NASA, Dünya’ya doğru yaklaşmakta olan Bennu’nun gezegenimize çarpma ihtimalini 2700’de 1 olarak gösteriyor. Bu oran bizler için çok düşük görünse de bilim insanlarına göre önemsenecek bir olasılık olarak değerlendiriliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın