Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

NASA’dan Korkutan Antartika Paylaşımı: Dünya Kırmızı Alarm Veriyor!

NASA’nın son olarak Antartika kıtasında yaşanan buzul kayıplarına yer vererek ilerisi için kötü tabloyu gözler önüne serdi.
NASA’dan Korkutan Antartika Paylaşımı: Dünya Kırmızı Alarm Veriyor!
Son Güncelleme: 
Yorum

Son yıllarda bilim insanlarının ortak olarak dillendirdiği konu olarak küresel ısınma karşımıza çıkıyor. Uzmanlar dünya genelinde hızla artan sanayi sonucu atmosfere sürekli gaz salınımı gerçekleştiğini ve bu durumun dünyanın iklimini olumsuz etkilediğini dile getiriyor.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) dünyanın iklimiyle ilgili geleceğe dair yaptığı uyarılara bir yenisini ekledi. Daha önce NASA kar uzmanı Thomas Painter, Türkiye için iklim değişikliği uyarısında bulunmuştu. Painter küresel ısınmanın etkisiyle kar yağışlarının azalacağını ve yağmurlarda artış yaşanacağını dile getirmişti. NASA yaptığı son Antartika’dan görüntülere yer verdiği paylaşım ile korkutan tabloyu tekrar gözler önüne koydu.

Buzullar Hızla Eriyor!

Buzular Eriyor

Kurumun paylaştığı görüntülerde Antartika kıtasında yaşanan buzullarda önemli kayıplar olduğu göze çarpıyor. Uydulardan çekilen görüntülere yer verilen paylaşımda Antartika kıtasında yıllar içerisinde buzul miktarındaki değişim net bir şekilde gözler önüne seriliyor.

Buzulların erimesi ile beraber dünyanın sıcaklık ortalamasında her yıl artış meydana geliyor. Bu durum önümüzdeki yıllar için dünyayı daha kötü günlerin beklediğini ortaya koyuyor. NASA dünya genelinde 6 bin 300’den fazla hava istasyonunu kullanarak bu araştırmayı yaptı.

137 Yıllık Değişim Kan Donduran Cinsten!

137 Yillik Degisim

NASA’nın tarihsel dönemi baz alarak yaptığı görsel paylaşımında tehlikenin durumu çok daha net olarak görülüyor. 1880 yılında dünya genelindeki ortalama sıcaklık ve 2017 yılındaki ortalama sıcaklık görüntüleri grafikte gözler önüne serilmiş.

Aradaki farkın bariz göründüğü görsellerde dünyanın zaman içerisinde geçirdiği değişimi görebiliyorsunuz. Dünyada yaşanan değişim ve atmosfere salınan gazların sürekli artmasıyla beraber, küresel ısınmanın ileride etkisini çok daha fazla hissettireceğini söylemek yanlış olmaz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu