Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yatırım Gurusu Mark Mobius Altın Fiyatlarının Daha da Yükseleceğini Belirtti

Merkez bankalarının faiz indirimlerinin altının cazibesini artırdığını söyleyen ünlü yatırımcı Mark Mobius, fiyatların önümüzdeki günlerde daha da yükseleceğini belirtti.
Yatırım Gurusu Mark Mobius Altın Fiyatlarının Daha da Yükseleceğini Belirtti
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD, Rusya, Kanada, Brezilya ve Avustralya’dan sonra bugün İzlanda ve İngiltere merkez bankaları da faiz indirimine gitti. Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında alınan bu tedbirin şirketlerin ve hanehalkının nakit akışını artırması bekleniyor.

Altın fiyatları merkez bankalarının faiz indirimi açıklamalarıyla bugün yükselişini sürdürdü. Ons türü 1671 dolara kadar çıktı. Ünlü yatırım gurusu Mark Mobius, merkez bankalarının para politikalarının altını daha caip hale getirdiğini söyledi.

Mark Mobius, dünya çapında merkez bankalarının para arzının altın fiyatlarının yükselmesini desteklediğini belirtti.

Mark Mobius Altın YorumuPiyasalardaki oynaklığın bir süre daha devam edeceğini dile getiren Mobius, borsa endekslerinde daha çok düşüş bekliyor. Çin’de başlayan virüsün dünyanın birçok ülkesinde hammadde tedarik zincirini aksattığını ve bu durum en az iki ay daha devam edebileceğini söyledi.

Bu dönemde küresel büyümenin yavaşlamasının kaçınılmaz olduğunu ifade eden Mobius, bu oranı en düşük olarak %1 tahmin ediyor. Salgın nedeniyle şirketlerin finansal zorluklarla mücadele edeceğini, merkez bankalarının faiz indirimlerinin doğru ancak yeterli adımlar olmadığını söyledi.

Şu an ihtiyaç duyulan en önemli şeyin nakit akışının ve para arzının artırılması olduğunu belirten yatırım uzmanı, “Özellikle dünya çapındaki şirketlerin bunu yapması gerekiyor. Belki merkez bankalarının bazıları da bunu fark etmiş olabilir. Helikopter parası kullanmak olabilir. İnsanların ellerine para vermek için ya da vergileri indirme yolu ile bunu yapılabilir bir şey” dedi.

1700 dolara ulaşan altın fiyatlarının daha da yükseleceğini öngördü.

Altın YükselişMerkez bankalarının para arzını artırarak kısıtlı altını daha cazip hale getirdiklerini söyleyen Mobius, bu durumun fiyatları desteklediğini aktardı. Faiz oranlarının çok düşük olduğu şu dönemde altın almanın tam zamanı olduğunu belirterek, piyasaya tavsiyede bulundu.

Güncel Altın Fiyatlarını Görmek için Tıklayınız

Belirsizliklerin yoğun olduğu şu günlerde uzun vadeli düşünmek gerektiğini, hisselerdeki düşüşe ilişkin elinde nakiti olanın alım yapması gerektiğini söyledi. Altın fiyatları Çarşamba günü yukarı yönlü eğilimine ara vermedi. Saat 17:05’te 1661 dolardan işlem gören ons altın gün içinde 1671 dolara, 331 liradan işlem gören gram altın ise 332’ye yükseldi.

Çin’de aksayan tedarik zinciri ve düşen petrol fiyatları Türkiye’ye fayda sağlayacak.

Petrol Düşüş Türkiye'nin FaydasınaOPEC ve dışı ülkeler arasında üretim kısıntısı konusunda anlaşma sağlanamaması petrol fiyatlarına son 30 yılın en sert kaybı yaşattı. Türkiye petrol ithalatçısı olduğu için bu durum cari açığımızın azaltılması için bir avantaj. Mark Mobius da petrol fiyatlarındaki düşüşün Türkiye gibi gelişen ülkelerin faydasına olacağını söyledi.

Yine Çin’den aksayan tedarik zincirinin de Türk pazar payını artıracağını yorumladı. Birçok alanda Çin’in yerine geçmesinin mümkün olmadığını fakat şirketlerin ve siparişlerin Türkiye piyasalarına kayabileceğini sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%