Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Küresel Ekonomik Tehlike Altın Fiyatlarını Güçlü Kalmaya Zorluyor

Artmakta olan koronavirüs salgınının hızını yavaşlatması endişeleri bitirmiyor. Bu ortamda altın fiyatları ise güçlü konumunu devam ettiriyor.
Küresel Ekonomik Tehlike Altın Fiyatlarını Güçlü Kalmaya Zorluyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya genelinde aylardır etkisini sürdüren koronavirüs faciasında yeni vakalar ve ölümler açıklanmaya devam ediyor. Neredeyse 4 milyona dayanmak üzere olan vaka sayısının yanında 265 bin 657 can kaybı kaydedildi.

Salgın başladığı günden bu yana sarsılma yaşayan piyasalarda yatırımcıların kafası oldukça karışıktı. Herd urumda güvenli liman olarak bildikleri altına yönelim artınca, talepteki artış fiyatları yukarı çekmişti. Öyle ki gram altın tarihi rekorunu kaydetti.

Hastalığın artış hızı son günlerde biraz yavaşlamasıyla birlikte en ağır bilançonun kaydedildiği ülkeler dahi sıkı karantina kurallarını gevşetmeye başladı. Piyasalarda risk iştahının artmasına neden olan bu durum Salı günü ons altını 1690 dolara geriletti.

Ülkeler Art Arda Olumsuz Ekonomik Veriler Açıklıyor

Ülkeler Art Arda Olumsuz Veriler AçıklıyorPandeminin etkileri açıklanan ekonomik verilerle daha net görülüyor. En güçlü ekonomilerin dahi sarsıldığı bu süreçte veriler genellikle rekor düzeyde kötüleşmeye işaret etti.

Dün açıklanan ABD özel sektör istihdamı verileri, Nisan ayında 20 milyon 236 bin iş kaybına işaret etmişti. Pandemi ekonomiyi durma noktasına getirirken, dünkü veriler Cuma günü açıklanacak olan tarım dışı istihdam ve işsizliğe yönelik beklentileri daha da kötüleştirdi.

Elbette kötü gelen veriler yalnızca ABD’de kaydedilmiyor. 2020 yılında büyüme hedefi açıklamayacağı düşünülen Çin, onca olumsuz veriden sonra sürpriz bir şekilde Nisan ayı ihracatını artırdı. Dünya genelinde birbirini ardına açıklanan ekonomik göstergeler büyüme beklentilerini azaltınca altın fiyatları gücünü korudu.

Dünkü işlemlerinde sakin bir seyir izleyen ons altın, 1708 dolara kadar yükselmişti. Perşembe günü TSİ 15:26’da 1694,14 dolardan işlem görüyor.
Ons Altın 7 Mayıs Grafik
Kaynak: piyasa.paratic.com

GCM Yatırım analistleri altına ilişkin analizlerinde “Teknik görünüme geçecek olursak, Ons Altın 1641 – 1748 arasındaki dalgalı fiyatlama davranışı içerisinde oluşturduğu üçgen görünümündeki seyrini sürdürmektedir.” dedi. Fiyatların 1679 dolar üzerinde kalmaya devam ettikçe pozitif görünümün süreceği belirtildi.

Ayrıca dolar kurunun bugün tarihi yüksek seviyesini görmesi yani genel olarak yukarı yönlü fiyatlanmasının da ons altının aşağı yönlü hareketlerini sınırlayan bir durum olarak öne çıkıyor.

Salgına yönelik endişelerin önceye göre hafif azalmış olması, yatırımcıların ikinci dalga ihtimalinden korkmalarını engelleyemiyor. Bununla birlikte ABD – Çin gerilimi de piyasalarda tam bir sakinlik sağlanmasının önüne geçiyor.

Gram altın Perşembe günü tarihi yüksek seviyesinin altında seyrediyor.
Gram Altın 7 Mayıs
Kaynak: piyasa.paratic.com

Yatırımcıların gözdesi konumundaki değerli metal, dün 393 lira ile tüm zamanların rekorunu kırmıştı. Haberin yazıldığı şu dakikalarda 389,14 liradan işlem görüyor. Düne göre düşüş gösteren fiyatlarda 384 – 386,50 lira aralıklarının önemli olduğu belirtiliyor.

Nisan ayının son haftasında 389 lira ile tüm zamanların en yükseğini gören gram altın, böylelikle rekor üstüne rekora imza atmış oldu. Dünya genelinde süren ekonomiyi yeniden başlatma faaliyetlerinin fiyatlar üzerinde nasıl bir etki yaratacağı önümüzdeki günlerde görülecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%