Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Küresel Altın Fiyatları Enflasyon Endişesinden Besleniyor

Altın fiyatları Ocak başından bu yana en yüksek seviyelerde seyrederken, gün içinde 1916 dolara kadar tırmandı.  
Küresel Altın Fiyatları Enflasyon Endişesinden Besleniyor

Altın fiyatlarında yükseliş sürüyor. Spot altın ons bazında 1916 dolara çıkarken, yurt içinde döviz kurlarındaki hareketliliğin desteği hissediliyor. Analistler ABD tarafında hükümetin finansal sisteme nakit akışı sağlamasının enflasyonu daha da yükselteceğini, bunun da altının cazibesini artıracağını belirtiyor.

Ons altın saat 12.28 itibarıyla 1910,91 dolardan işlem görüyor.
Ons Altın 1910 Dolar
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Pazartesi günü 1906 dolardan kapanan fiyatlar, haftanın ikinci işlem gününde 1905 – 1916 arasında hareket etti. Ocak ayının ilk haftasından bu yana en yüksekten işlem gören ons altının aylık kazancı %7’yi, yıllık kazancı %9’u aştı.

Uzmanlar kısa vadede 1890 üzerinde kaldığı sürece pozitif beklentinin korunacağını ifade ediyor. Bu doğrultuda bir sonraki aşamaların 1920 – 1930 seviyeleri olacağı işaret ediliyor.

Piyasa beklentilerini paylaşan David Lennox, ABD Merkez Bankası’nın ekonomiyi canlandırmak için verdiği nakit desteklerine ve düşük faiz oranlarına dikkat çekti. Lennox, bu durumun enflasyonu beslediğini, yüksek enflasyonun ise altın için tetikleyici güç olduğunu söyledi.

ABD enflasyonu Nisan ayında %4,2 artışla, son 13 yılın en yüksek seviyesinde gerçekleşti. Lennox geçmiş dönemlerdeki değişimlere bağlı olarak, bu tür artışların hemen ardından çok daha yükseklerinin geldiğini dile getirdi. Bu süreçte dolarda da zayıflık bekleyen isim, altında boğa piyasasının kaçınılmaz olduğuna dikkat çekti.

Yurt içine baktığımızda güne sakin başlayan doların yükselmeye başlaması ve 8,54’ü aşması gramı altını 524 liraya yaklaştırdı. Çeyrek altın ise 857 liradan alıcı buluyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum