Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kendinden Emin Olmak için Yapılması Gerekenler

Kendinden emin olmak, pek çok farklı yönden başarılı olmak için mutlak koşullardan birisidir. İşte bu konuda bilmeniz gereken her şey;
Kendinden Emin Olmak için Yapılması Gerekenler
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Diğer taraftan; kendinden şüphe duyan insanlar ise adımlarını hep tereddütle attıkları için istemedikleri sonuçlarla karşılaşmaktadır. Hedeflerine ulaşma konusunda sıkıntı çekmektelerdir. Çünkü onlar kendi potansiyellerinin farkında değildirler. Ne kadar güçlü olduklarını ya da güçlü olan yanlarını bilmedikleri için de hayata korkak yaklaşıp, ömür yolculuklarını aşağıya düşmüş omuzlarla ilerlemeye çalışarak geçirirler.

Oysaki hayat; ancak ona meydan okumayı göze alan cüretkar insanları görünce dikenlerini saklar. Onlar için bütün yollarını açıp, sadece onlar için güneşli yüzünü gösterir. Kendinden emin olmayanlara ise bu yaklaşımları yüzünden her şeyi daha da zorlaştırıp, engellerle dolu patikalarını sunar. Sizin anlayacağınız; kendinden emin olmayanlar için hayat çok daha fazla zordur. Başarmak, dik durmak, zorluklara göğüs germek neredeyse imkansızı gerçeğe dönüştürmek kadar güçtür. İşte bu nedenle; size kendinizden emin olmak için yapmanız gerekenlerden bahsetmek istiyorum. Her durumla başa çıkmayı bilen o güçlü insanlar gibi olmak istiyorsanız şayet, aşağıdaki önerilerle birlikte kendinizden emin olmaya doğru ilk adımınızı atabilirsiniz.

Odak Noktanız Kendinizi Başkalarıyla Kıyaslamak Değil de Gelişmek Olsun!

Odak Noktanız Kendinizi Başkalarıyla Kıyaslamak Değil de Gelişmek Olsun!Bırakın kendinizi başkalarıyla kıyaslamayı! Bırakın başkalarının hayatlarına, yeteneklerine, zaferlerine, mallarına, mülklerine, görünüşlerine ya da başka şeylerine bakmayı! Çünkü bu sizi biraz daha aşağıya çekmekten, biraz daha yetersiz hissettirmekten başka bir işe yaramıyor. Kendinizi etrafınızdaki insanlarla kıyaslamak, zaten yetersiz olduğunuz öz güven konusunda bir adım daha geri gitmenize neden oluyor. İşte bu nedenle; insanları başarısızlığa sürükleyen karşılaştırma yaklaşımından vazgeçmelisiniz. Birilerine bakıp ne kadar yeterli ya da ne kadar yetersiz olduğunu düşünmek yerine kendinize odaklanmalısınız. Sınırlarınızı zorlamayı öğrenerek yalnızca kendinizle yarışmalısınız.

Öz Güveninizi Geliştirmek için Uğraşın!

Öz Güveninizi Geliştirmek için Uğraşın!Kendinizden daha çok emin olmak, adımlarınızı yere daha sağlam basmak için öz güveninizi geliştirmenin yollarını öğrenmelisiniz. Çünkü bu doğuştan değil sonradan kazanılan bir yetenek! Yani yetiştirilme tarzı ve kişinin kendini eğitmesiyle oluşan öz güveni sağlamlaştırmanın bir sürü farklı yolu var. Bu noktada yapmanız gereken şey, bu yolları öğrenip, omuzlarınızı daha dik tutmaya başlamak! Kaldı ki bilginin bu kadar elimizin altında olduğu bir çağda, istediğiniz şeye ulaşmanız çok ama çok kolay! Örneğin; hemen aşağıdaki yazıyı inceleyerek öz güveninizi geliştirmek için harekete geçebilirsiniz.

İlgili Yazı: Öz Güveninizi Geliştirmek için Kulak Vermeniz Gereken Tavsiyeler

Dik Durun!

Dik Durun!Kendinizden emin olduğunuzu göstermek için yapmanız gereken en önemli şey belki de bu! Evet, öz güveninizi geliştirmek istiyorsanız hem gerçek hem de mecaz anlamıyla dik durmanız gerektiğini bilmelisiniz. Omuzlarınız dik tutarak yürümeli, gardını düşürmüş insanlar gibi öyle kambur, sinik bir duruş takınmamalısınız. Bunu yaparken hem beden hem de ruh olarak sağlam durmalısınız. Karşınıza çıkan engellerde de duruşunuzu bozmamalısınız. Böylelikle; insanlar uzaktan yaklaştığınızı gördüklerinde bile gelen kişinin siz olduğunu anlayacak, kendinden emin tavrınızla etrafınızdaki herkesin saygısını ve hayranlığını kazanacaksınız.

İstemediğiniz Bir Şey Olduğunda Rahatlıkla “Hayır” Diyebilin!

İstemediğiniz Bir Şey Olduğunda Rahatlıkla “Hayır” Diyebilin!Kendine güvenme konusunda eksik hisseden kişilerin sık sık yaptığı hatalardan bir tanesi de “hayır” demeyi bilmemeleridir. İşte bu nedenle, hem kendinizden emin görünmek hem de kendinizden emin olmak için “hayır” demeyi öğrenmelisiniz. Reddettiğinizde birileri kırılıp üzülecek diye düşünmemeli, istemediğiniz bir şeye “hayır” yanıtını vermenin en doğal hakkınız olduğunu bilmelisiniz. Tıpkı öz güveni yüksek insanlar gibi size gelen bir teklifi rahatlıkla geri çevirmeyi öğrenmeli, “hayır” derken sesinizin titremesi ya da çekinmeniz için hiçbir neden olmadığı gerçeğini görmelisiniz. Emin olun ki “hayır” diyebilme yeteneğini kazandığınızda, hayatınız pek çok farklı yönden iyileşecek, kendinizi çok daha öz güvenli hissetmeye başlayacaksınız.

Mutlaka İnceleyin: Hayır Diyebilmenin Faydaları

Daha Özgüvenli Görünmenizi Sağlayacak Beden Dili Tüyolarını Öğrenin!

Daha Özgüvenli Görünmenizi Sağlayacak Beden Dili Tüyolarını Öğrenin!Kendinizden emin olmak mı istiyorsunuz? O zaman bunun için beden dilinizi nasıl kullanmanız gerektiğini de öğrenmelisiniz. Çünkü kendinize güvendiğinize inanmanız, tek başına pek bir şey ifade etmemektedir. Sizin bildiğiniz bu gerçeği başkalarına da gösterebilmek için vücudunuzu doğru şekilde kullanmayı öğrenmeli, sizinle ilk kez tanışan birinin hakkınızda rahatlıkla “ne kadar da kendinden emin” demesini sağlamalısınız. Örneğin; gözleriniz! İletişimde ve kişinin nasıl biri olduğu konusunda bir hayli önemli olan göz temasına dikkat ederek işe başlayabilirsiniz. Bir tek gözler mi? El hareketleriniz, oturuşunuz, omuzlarınız, yürüyüşünüz, ses tonunuz, tokalaşma şekliniz ve daha pek çok şey sizin kendinize ne kadar güvendiğinizi göstermektedir.

İlgili İçerik: Daha Özgüvenli Görünmeyi Sağlayacak Beden Dili Tüyoları

Daha Enerjik Olmak için Uğraşın!

Daha Enerjik Olmak için Uğraşın!Çünkü kendine güvenen insanların her zaman enerjik, her zaman güçlü olan bir görünüşleri vardır. Siz de kendinizden emin olmak, daha öz güvenli durmak için daha enerjik olmanız gerektiğini bilmelisiniz. Zira öyle düşük omuzlarla, miskin tavırlarla ortalıkta gezinmek sizi kendinden emin biri falan yapmaz. Peki, ne yapacaksınız da daha enerjik olacaksınız? Yani bunun bir yolu var mı? Elbette, var! Kazanacağınız birkaç yeni alışkanlık ile daha enerjik olma yolunda ilk adımınızı atabilir, canlı tavırlarınızla insanların size “vay be, helal olsun” gibi düşüncelerle bakmasını sağlayabilirsiniz. Ve sanıyorum ki artık hemen aşağıdaki yazıdan konunun ayrıntılarını öğrenebileceğinizi anlamışsınızdır.

İlgili Yazı: Daha Enerjik Olmak için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Daha Çok Gülümseyin!

Daha Çok Gülümseyin!Kendinize daha çok güvenmek istiyorsanız kulak vermeniz gereken önerilerden bir diğerinin de bu olduğunu bilmelisiniz. Çünkü gülümsemek öz güven konusunda kuşanacağınız en etkili silahlar arasındadır. Zira hayattan keyif alamayan ve gülümsemek nedir bilmeyen biri hakkında “ne kadar da kendinden emin” denildiğini pek duymazsınız. İşte bu nedenle, tanıdığınız tanımadığınız fark etmez, karşılaştığınız insanlara gülümsemeyi öğrenmelisiniz. Hatta içinizden geliyorsa kahkaha atmalısınız ve hayata gülümseyerek baktığınızı herkese ama herkese göstermelisiniz.

“Üzgünüm” Sözünü Daha Az Kullanın!

“Üzgünüm” Sözünü Daha Az Kullanın!Öncelikle, “üzgünüm” sözünü kullanmanın öz güveninizi azaltacağı anlamına gelmediğini belirtmek isterim. Burada üzerine basmak istediğim konu; nedensiz yere herkesten özür dileyip, pısırık tavırlarla sürekli “üzgünüm, böyle olsun istememiştim, niyetim bu değildi” gibi cümleler kullanmamanız!

Çünkü bu davranışlar sizin yaptığınız şeylerden hep pişman olduğunuzu gösterecek, diğer bir deyişle kendinizden emin olmadığınızın sinyallerini verecektir. Yapmanız gereken şey, doğru kararlar alıp, birileri onaylamadığında ya da kararınız hakkında olumsuz eleştiri yaptığında “üzgünüm” dememektir. Çünkü siz sık sık üzgün olacağınız şeyler yapmıyor, kendinizden şüphe duyacak şekilde hareket etmiyorsunuz. Veya bundan sonra yapmayacak ya da etmeyeceksiniz, diyeyim.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın