Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Daha Enerjik Olmak için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Daha Enerjik Olmak için Dikkat Edilmesi Gerekenler
YAYINLANMA ZAMANI
Yorum

Sabahları yataktan çıkmak size de işkence gibi geliyor mu? Günün ilk dakikalarını bir şekilde atlatsanız bile geri kalanını nasıl geçireceğinizi bilemiyor musunuz? Öğlene kadar öyle böyle vakit geçiriyor ama öğleden sonralarınızda ayakta uyumak deyiminin canlı örneği rolünü mü üstleniyorsunuz? Yapılması gereken işlere boş gözlerle bakıyor, insanlar yüksek enerjilerle işine gücüne bakarken siz üzerinizdeki bu miskinliğe anlam veremiyor musunuz?

Evet, bahsettiğim şeyler size de tanıdık geliyor olabilir. Ki eğer durum buysa enerjinizi yükseltmeye ihtiyacınız var demektir. Peki, daha enerjik ve zinde olmak için yapılması gereken şeyleri biliyor musunuz? Çünkü sürekli yorgun hissediyorsanız, yaşam tarzınızda ve alışkanlıklarınızda bazı hatalar var demektir. Ve aşağıdaki önerileri inceleyerek, ne gibi hatalar yaptığınızın farkına varabilir, alışkanlıklarınızda yapacağınız düzenlemeler sayesinde gün boyu enerjik olabilirsiniz.

İşte daha enerjik olmak için dikkat etmeniz gereken önemli noktalar:

Yiyip İçtiklerinize Dikkat Edin!

Yiyip İçtiklerinize Dikkat Edin!Ne kadar doğru beslendiğinizi biliyor musunuz? Yiyip içtiklerinizin diyorum, sağlığınız üzerindeki etkilerini gerçekten düşünüyor musunuz? Büyük ihtimalle, hayır! Büyük ihtimalle siz de sabah kahvaltısını yağ ve undan ibaret pastane poğaçalarıyla geçiştiren ya da midesini sert kahvelerle dolduran kişiler arasındasınız. Başarısız bir sabah kahvaltısından sonra öğle yemeğinde de fast foodlar tüketiyor, akşamları ise yiyor musunuz yoksa hiçbir şey yemeden mi yatağa giriyorsunuz, bilinmez.

Gazlı içecekleri, çikolataları, katkı maddesi dolu cipsleri hesaba katmıyorum bile! Ama tüm bu kötü beslenme alışkanlıklarının enerjinizi düşürdüğünü bilmelisiniz. Sonuçta; enerjik olabilmek için doğru besinleri (gün boyu enerjik hissetmenizi sağlayacak lifli gıdalar, omega 3 bakımından zengin yiyecekler, kuruyemişler gibi) doğru şekilde tüketmelisiniz. Aksi takdirde, hem kısa hem de uzun vadede sağlık sorunları yaşarsınız.

İhtiyaç Duyduğunuzda Vücudunuzu Esnetin!

İhtiyaç Duyduğunuzda Vücudunuzu Esnetin!Uzun süre hareketsiz kalmak da enerjinizi tüketmektedir. Yani gün içinde kendinizi yorgun hissetmenizin nedeni, hep aynı pozisyonda kalmanız olabilir. Kendinizi daha enerjik hissetmek istiyorsanız eğer ara sıra ayağa kalkıp vücudunuzu esnetmelisiniz. Tıpkı beden eğitimi derslerindeki gibi birkaç dakika boyunca vücudunuzu esnettikten sonra daha enerjik hissedeceğinizden de emin olabilirsiniz.

Her Zamanki Gibi Uykunuza Dikkat Edin!

Her Zamanki Gibi Uykunuza Dikkat Edin!Ve tabii ki uyku! Düzensiz ve kalitesiz uyku da enerjinizin düşmesine, yorgun hissetmenize neden olacaktır. Ki pek çok kişinin yorgunluğunun altında yatan neden budur. Anlayacağınız; daha enerjik olmak istiyorsanız gece geç saatlere kadar ayakta kalmaktan kaçınmalı, yatış-kalkış saatlerinizin aynı olmasına dikkat etmelisiniz.

İnceleyin: Kaliteli Bir Uyku için Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Yeteri Kadar Su İçtiğinizden Emin Olun!

Yeteri Kadar Su İçtiğinizden Emin Olun!Yeteri kadar su içmemek de bitkin hissetmenize neden olacaktır. İşte bunun için sabah kalktığınız andan itibaren gece yatana kadar düzenli aralıklarla ve yeteri kadar su içtiğinizden emin olmalısınız. Düzenli aralıklarla dedim çünkü bazıları arka arkaya birkaç bardak su içerek, günlük sıvı ihtiyacını karşıladığını zannediyor. Oysaki bu vücudun ihtiyacı olan suyu kullanıp, geri kalanını dışarı atması anlamına gelir. İşte bu nedenle; ara ara su içmeli, midenizi suyla doldurmak yerine vücudunuzun içtiğiniz sudan doğru şekilde faydalanmasını sağlamalısınız.

Kötü Alışkanlıklardan Uzak Durun!

Kötü Alışkanlıklardan Uzak Durun!Ve tabii ki kötü alışkanlıklar! Daha enerjik hissetmek istiyorsanız kötü alışkanlıklarınızdan kurtulmalısınız. Sonuçta; aranızdan pek çok kişinin sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklara sahip olduğunu biliyoruz. Ve her ikisinin de sağlık sorunlarına ve yorgunluğa yol açtığının farkındayız. Yani daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam istiyorsanız eğer, iradenizi kullanmalı, kendinize zarar vermekten vazgeçmelisiniz.

Kendinize Vakit Ayırın!

Kendinize Vakit Ayırın!Daha enerjik olmak için dikkate almanız gereken önerilerden bir diğeri de bu! Yani kendinize daha çok vakit ayırmak için bir şeyler yapmalısınız. Çünkü iş-ev arasında mekik dokumak, diğer bir deyişle her gün aynı monotonluğu yaşamak, kişinin enerjisini çalıyor. Sıkıcı olan bu monotonluk bir süre sonra kişinin mutsuzluğuna ve isteksizliğine neden oluyor. İşte bu nedenle; arada sırada farklılık yapmalı, hayatınızı ev ve iş arasında mekik dokuyarak geçirmemelisiniz.

Duruşunuza Çeki Düzen Verip Gülümseyin!

Duruşunuza Çeki Düzen Verip Gülümseyin!Çünkü kambur ya da yanlış durmak kaslarınızı daha çok çalıştırarak boş yere enerji harcamanıza neden olur. İşte bu nedenle sevgili okurlar; özellikle de masa başında çalışanlar, “yamulmaya” başladığınızı hissettiğiniz anda duruşunuzu düzeltin. Hala mı yorgun hissediyorsunuz? O zaman omuzlarınızı yukarı kaldırın, en öz güvenli duruşunuzu takının ve gülümseyerek birkaç adım atın. Böylece hem enerjik görünecek hem de göründüğünüz gibi daha enerjik olacaksınız.

Stresten Uzak Durun!

Stresten Uzak Durun!Stres, enerjinizi çalan en büyük düşmanlarınızdan biridir. Çünkü stresli olduğunuz zamanlarda vücudunuzda belli başlı değişiklikler meydana gelmektedir. Mesela; kalp atışlarınız hızlanmakta, tansiyonunuz yükselmekte, başınız ağrımakta ve olumlu denilemeyecek başka şeyler olmaktadır. Ayrıca stres kronik bir hal aldığında böbrek üstü bezlerinin daha fazla çalışmasına, bu da tiroit bezinin doğru çalışmamasına, yani kişinin yorgun hissetmesine yol açmaktadır.

İnceleyin: Stresten Kurtulmanın Basit ama Etkili Yolları

Burnunuzu Dışarı Çıkarın!

Burnunuzu Dışarı Çıkartın!Tamam, şu soğuk günlerde “dışarı çıkın” demenin, yapmaya göre çok daha kolay olduğunu biliyorum. Ama sürekli olarak kapalı ortamlarda kalmak, enerji düşüklüğünüzün nedenlerinden bir tanesi olabilir. İşte bunun için her gün mutlaka açık havada vakit geçirmeye, en azından 10-15 dakika boyunca temiz havada yürüyüş yapmaya çalışmalısınız. Emin olun, canlanacak, kendinizi çok daha zinde hissetmeye başlayacaksınız.

Televizyon İzlemek Yerine Farklı Aktivitelere Yönelin!

Televizyon İzlemek Yerine Farklı Aktivitelere Yönelin!Televizyon izlemek de enerjinizi sömüren şeyler arasında! Zaten şöyle bir düşünürseniz; uzun süre televizyon karşısında oturmanın size kendinizi ne kadar yorgun hissettirdiğini anlarsınız. Çünkü hem zihin hem de beden olarak pasifleşirsiniz. Kanepeye yayıldıkça yayılır, bir süre sonra su almak için mutfağa gitmeye bile üşenirsiniz. İşte bu nedenle size televizyon izlemek yerine daha faydalı aktivitelere yönelmenizi öneriyorum. Mesela; ilginizi çeken konularda araştırma yapabilir, hobileriniz için vakit ayırabilir ya da yeni hobiler edinebilir, kısacası televizyon izlemeye kıyasla çok daha faydalı şeylerle uğraşabilirsiniz.

İnceleyebilirsiniz: Televizyon İzlemekten Daha Faydalı Olacak 9 Aktivite

Sağlık Kontrollerinizi Yaptırın!

Sağlık Kontrollerinizi Yaptırın!Daha enerjik olmak için elinizden gelen her şeyi yaptıysanız ama hala yorgun hissediyorsanız, sağlığınızla ilgili bir problemin varlığından şüphelenmelisiniz. Çünkü kendini yeterince enerjik hissetmeyen pek çok kişi; kansızlık, vitamin eksikliği, tiroit bezleriyle ilgili sorunlar gibi rahatsızlıklar yüzünden sürekli yorgun hissettiğinin farkında değil! Yani siz de basit yöntemlerle tedavi edilebilecek bir hastalık yüzünden ortalıkta hayalet gibi dolaşıyor olabilirsiniz. Bunu öğrenmek için de mutlaka bir doktora görünmeli, kronik yorgunluğunuzun altında yatan nedenden emin olmalısınız.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.